plugin.video.netflix - en to it translation catalogue (252 entries)

[ctx: Addon Description]
en: Netflix VOD Services Add-on
it: Add-on per i servizi VOD di Netflix

[ctx: Addon Disclaimer]
en: The use of this add-on may not be legal in your country of residence - please check with your local laws before installing.
it: L'utilizzo di questo add-on potrebbe non essere legale nel vostro paese di residenza - si prega di verificare le leggi in vigore prima dell'installazione.

[ctx: #30001]
en: Recommendations
it: Consigliati

[ctx: #30002]
en: Enter PIN to watch restricted content
it: Inserisci il PIN per guardare i contenuti con accesso limitato

[ctx: #30006]
en: Enter PIN to access this profile
it: Inserisci PIN per accedere a questo profilo

[ctx: #30007]
en: Parental Control PIN (4 digits)
it: PIN filtro famiglia (4 cifre)

[ctx: #30008]
en: Login failed
it: Accesso non riuscito

[ctx: #30009]
en: Please check your e-mail and password
it: Controlla la tua e-mail e password

[ctx: #30010]
en: Lists of all kinds
it: Liste di ogni tipo

[ctx: #30012]
en: Profiles options and parental control
it: Opzioni profili e filtro famiglia

[ctx: #30013]
en: In the profile list, open the context menu in the chosen profile
it: Nell'elenco dei profili, aprire il menu contestuale nel profilo scelto

[ctx: #30015]
en: Other options
it: Altre opzioni

[ctx: #30017]
en: Logout
it: Disconnetti

[ctx: #30018]
en: Export to library
it: Esporta nella libreria

[ctx: #30019]
en: Rate on Netflix
it: Vota su Netflix

[ctx: #30020]
en: Remove from 'My list'
it: Rimuovi da 'La mia lista'

[ctx: #30021]
en: Add to 'My list'
it: Aggiungi a 'La mia lista'

[ctx: #30022]
en: (between 0 and 10)
it: (tra 0 e 10)

[ctx: #30023]
en: Expert
it: Esperto

[ctx: #30024]
en: SSL verification
it: Verifica SSL

[ctx: #30025]
en: Library
it: Libreria

[ctx: #30026]
en: Enable custom library folder
it: Abilita una cartella per la libreria personale

[ctx: #30027]
en: Custom library path
it: Percorso della libreria personale

[ctx: #30028]
en: Playback error
it: Errore di riproduzione

[ctx: #30030]
en: Remove from library
it: Rimuovi dalla libreria

[ctx: #30031]
en: General
it: Generale

[ctx: #30033]
en: Enable Dolby Digital Plus (DDPlus HQ and Atmos on Premium)
it: Abilita Dolby Digital Plus (DDPlus HQ e Atmos su Premium)

[ctx: #30034]
en: Manual ESN
it: ESN Manuale

[ctx: #30035]
en: InputStream Adaptive settings...
it: Configurazione InputStream Adaptive...

[ctx: #30037]
en: Views
it: Viste

[ctx: #30038]
en: Enable custom views
it: Abilita viste personalizzate

[ctx: #30039]
en: View for folders
it: Vista per cartelle

[ctx: #30040]
en: View for movies
it: Vista per film

[ctx: #30041]
en: View for shows
it: Vista per serie

[ctx: #30042]
en: View for seasons
it: Vista per stagioni

[ctx: #30043]
en: View for episodes
it: Vista per episodi

[ctx: #30044]
en: View for profiles
it: Vista per profili

[ctx: #30045]
en: Thumb rating removed|You rated a thumb down|You rated a thumb up
it: Valutazione rimossa|Hai valutato con un non mi piace|Hai valutato con un mi piace

[ctx: #30046]
en: There is a problem with InputStream Adaptive add-on or the Widevine library. May be missing or not enabled, the operation will be cancelled.
it: Si è verificato un problema con InputStream Adaptive add-on o con la libreria Widevine. Potrebbe essere mancante o non abilitata, l'operazione è stata annullata.

[ctx: #30047]
en: Library update in progress
it: Aggiornamento della libreria in corso

[ctx: #30048]
en: Exported
it: Esportati

[ctx: #30049]
en: Library
it: Libreria

[ctx: #30051]
en: Profile set for playback from the library
it: Profilo impostato per la riproduzione dalla libreria

[ctx: #30052]
en: Set for library playback
it: Imposta per la riproduzione dalla libreria

[ctx: #30053]
en: Remove for playback from library
it: Rimuovi per la riproduzione dalla libreria

[ctx: #30054]
en: Profile set to auto-selection
it: Profilo impostato per la selezione automatica

[ctx: #30055]
en: Set for auto-selection
it: Imposta per la selezione automatica

[ctx: #30056]
en: Remove auto-selection
it: Rimuovi la selezione automatica

[ctx: #30059]
en: Be careful, you are about to update many titles {}.[CR]This may cause service problems or temporary ban of the account.[CR]Do you want to continue?
it: Fare attenzione, stai per aggiornare molti titoli {}.[CR]Questo potrebbe causare problemi di servizio o il temporaneo blocco dell'account.[CR]Vuoi continuare?

[ctx: #30060]
en: Enable HEVC profiles (4k for Android/HDR/DolbyVision)
it: Abilita HEVC (4k per Android/HDR/DolbyVision)

[ctx: #30061]
en: Update inside library
it: Aggiorna nella libreria

[ctx: #30062]
en: Parental controls
it: Filtro famiglia

[ctx: #30063]
en: An update is already in progress
it: Un aggiornamento è già in corso

[ctx: #30064]
en: Perform auto-update
it: Programma l'aggiornamento

[ctx: #30065]
en: Auto-update for TV shows seasons and episodes
it: Auto-aggiornamento delle stagioni ed episodi delle serie tv

[ctx: #30066]
en: Debug logging level
it: Livello log di debug

[ctx: #30067]
en: daily
it: quotidianamente

[ctx: #30068]
en: every other day
it: ogni altro giorno

[ctx: #30069]
en: every 5 days
it: ogni 5 giorni

[ctx: #30070]
en: weekly
it: settimanalmente

[ctx: #30071]
en: Time of Day
it: Ora del Giorno

[ctx: #30072]
en: Only start after 5 minutes of idle
it: Avvia solo dopo 5 minuti di inattività

[ctx: #30073]
en: Always show codec information during video playback
it: Visualizza sempre le info di codifica durante la riproduzione

[ctx: #30074]
en: View for exported
it: Vista per esportati

[ctx: #30075]
en: Ask to skip intro and recap
it: Chiedi per saltare l'introduzione/riepilogo

[ctx: #30076]
en: Skip intro
it: Salta introduzione

[ctx: #30077]
en: Skip recap
it: Salta riepilogo

[ctx: #30078]
en: Playback
it: Riproduzione

[ctx: #30079]
en: Skip automatically
it: Salta in automatico

[ctx: #30080]
en: Pause when skipping
it: Dopo il salto metti in pausa

[ctx: #30081]
en: Force HDCP 2.2 video streams
it: Forza flussi video per HDCP 2.2

[ctx: #30082]
en: Remember audio / subtitle preferences
it: Ricorda preferenze audio/sottotitoli

[ctx: #30083]
en: Force the display of forced subtitles only with the audio language set
it: Forzare la visualizzazione dei sottotitoli forzati solo con la lingua audio impostata

[ctx: #30084]
en: Cache objects TTL (minutes)
it: Cache oggetti TTL (minuti)

[ctx: #30085]
en: Cache metadata TTL (days)
it: Cache metadati TTL (giorni)

[ctx: #30086]
en: Cache objects 'My list' TTL (minutes)
it: Cache oggetti 'La mia lista' TTL (minuti)

[ctx: #30087]
en: Contains {} and more...
it: Contiene {} e altro...

[ctx: #30088]
en: Browse related content
it: Sfoglia contenuti correlati

[ctx: #30089]
en: Browse subgenres
it: Sfoglia i sottogeneri

[ctx: #30090]
en: Browse through related video lists and discover more content.
it: Sfoglia le relative liste video e scopri ulteriori contenuti.

[ctx: #30091]
en: Browse and manage contents that were exported to the Kodi library.
it: Sfoglia e gestisci i contenuti che sono stati esportati nella libreria Kodi.

[ctx: #30092]
en: Search for content and easily find what you want to watch.
it: Cerca in base al contenuto e trova facilmente ciò che vuoi vedere.

[ctx: #30093]
en: Browse content by genre and easily discover related content.
it: Sfoglia i contenuti per genere e scopri facilmente i contenuti correlati.

[ctx: #30094]
en: Browse recommendations and pick up on something new you might like.
it: Sfoglia i consigli proposti e scopri qualcosa di nuovo che potrebbe piacerti.

[ctx: #30095]
en: All TV shows
it: Tutte le Serie TV

[ctx: #30096]
en: All Movies
it: Tutti i Film

[ctx: #30097]
en: Main Menu
it: Menu Principale

[ctx: #30098]
en: Enable HDR profiles
it: Abilita profili HDR

[ctx: #30099]
en: Enable DolbyVision profiles
it: Abilita profili DolbyVision

[ctx: #30100]
en: Results for '{}'
it: Risultati per '{}'

[ctx: #30101]
en: Netflix returned an unknown error.
it: Netflix ha restituito un errore sconosciuto.

[ctx: #30102]
en: Netflix returned the following error:
it: Netflix ha restituito il seguente errore:

[ctx: #30103]
en: Error details have been written to the Kodi log file. If the error message does not provide guidance on how to resolve the issue or you continue to receive this error, please report it on GitHub by following the Readme instructions.
it: I dettagli dell'errore sono stati scritti nel file di log di Kodi. Se il messaggio di errore non fornisce indicazioni su come risolvere il problema o se l'errore continua a presentarsi, si prega di segnalarlo tramite GitHub seguendo le istruzioni nel Readme.

[ctx: #30104]
en: The add-on encountered the following error:
it: L'Add-on ha riscontrato il seguente errore:

[ctx: #30105]
en: Netflix Add-on Error
it: Errore Netflix Add-on

[ctx: #30106]
en: Invalid PIN
it: PIN non valido

[ctx: #30107]
en: PIN protection is off.
it: La protezione PIN è disattivata.

[ctx: #30108]
en: All content is protected by PIN.
it: Tutti i contenuti sono protetti da PIN.

[ctx: #30109]
en: Login successful
it: Accesso riuscito

[ctx: #30110]
en: Background services started
it: Servizi in background avviati

[ctx: #30111]
en: There is no contents
it: Non ci sono contenuti

[ctx: #30112]
en: You need to be logged in to use Netflix
it: Devi effettuare l'accesso per utilizzare Netflix

[ctx: #30113]
en: Logout successful
it: Disconnessione riuscita

[ctx: #30114]
en: Keep 'My list' and Kodi Library in sync
it: Mantieni 'La mia lista' e la libreria Kodi sincronizzate

[ctx: #30115]
en: Content Profiles
it: Profili per contenuti

[ctx: #30116]
en: Advanced Add-on Configuration
it: Configurazione avanzata dell'Add-on

[ctx: #30117]
en: Cache
it: Gestione Cache

[ctx: #30118]
en: API operation failed: {}
it: API operazione fallita: {}

[ctx: #30119]
en: 'My list' operation successful
it: 'La mia lista' operazione riuscita

[ctx: #30120]
en: Cannot automatically remove a season from Kodi library, please do it manually
it: Non è possibile rimuovere automaticamente una stagione dalla libreria Kodi, si prega di farlo manualmente.

[ctx: #30121]
en: Perform full sync now
it: Esegui adesso la sincronizzazione completa

[ctx: #30122]
en: Sync 'My list' to Kodi library
it: Sincronizza 'La mia lista' con la libreria Kodi

[ctx: #30123]
en: Do you want to continue?[CR]The full synchronization will delete all previously exported titles.[CR]If there are many titles this operation may take some time.
it: Vuoi continuare?[CR]La sincronizzazione completa eliminerà tutti i file esportati in precedenza.[CR]Se sono presenti molti titoli questa operazione potrebbe richiedere un pò di tempo.

[ctx: #30124]
en: Do you want to remove this item from the library?
it: Vuoi rimuovere l'oggetto dalla libreria?

[ctx: #30125]
en: Delete library contents
it: Elimina i contenuti della libreria

[ctx: #30126]
en: Do you really want to purge your library?[CR]All exported items will be deleted.
it: Vuoi realmente svuotare la tua libreria?[CR]Tutte le esportazioni saranno eliminate.

[ctx: #30127]
en: Awarded rating of {}
it: Punteggio assegnato di {}

[ctx: #30128]
en: Select a profile
it: Seleziona un profilo

[ctx: #30129]
en: Enable Up Next integration
it: Abilita integrazione con Up Next

[ctx: #30131]
en: Check the logfile for detailed information
it: Controlla il file di log per informazioni dettagliate

[ctx: #30132]
en: Clear in-memory cache
it: Elimina cache in memoria

[ctx: #30133]
en: Clear in-memory and on-disk cache
it: Elimina cache in memoria e su disco

[ctx: #30134]
en: Enable execution timing
it: Abilita tempi di esecuzione

[ctx: #30135]
en: Cache cleared
it: Cache eliminata

[ctx: #30137]
en: Enable VP9 profiles (disable if it causes artifacts)
it: Abilita profili VP9 (disabilitare se causa artefatti)

[ctx: #30138]
en: The background services may not yet be available if you just started Kodi/the add-on. In this case, try again in a moment.
it: Se hai appena avviato Kodi o l'add-on i servizi protrebbero non essere ancora disponibili. In questo caso, riprova tra un momento.

[ctx: #30139]
en: Enable IPC over HTTP (use when Addon Signals timeout messages appear)
it: Abilita IPC su HTTP (utilizzare quando si verificano Addon Signals timeout)

[ctx: #30140]
en: Import existing library
it: Importa libreria esistente

[ctx: #30141]
en: Disable startup notification
it: Disabilita notifica all'avvio

[ctx: #30142]
en: Custom
it: Personalizzata

[ctx: #30143]
en: Custom view ID
it: ID Vista personalizzata

[ctx: #30144]
en: Disable WebVTT subtitle support
it: Disabilita supporto ai sottotitoli WebVTT

[ctx: #30145]
en: Recently added
it: Aggiunti di recente

[ctx: #30146]
en: Discover the latest content added.
it: Scopri gli ultimi contenuti aggiunti.

[ctx: #30147]
en: Next page »
it: Pagina seguente »

[ctx: #30148]
en: « Previous page
it: « Pagina precedente

[ctx: #30149]
en: Sort results by
it: Ordina i risultati per

[ctx: #30150]
en: Alphabetical order (A-Z)
it: Ordine alfabetico (A-Z)

[ctx: #30151]
en: Alphabetical order (Z-A)
it: Ordine alfabetico (Z-A)

[ctx: #30152]
en: Suggestions for you
it: Suggerimenti per te

[ctx: #30153]
en: Year released
it: Anno di uscita

[ctx: #30154]
en: Netflix configuration wizard
it: Configurazione guidata Netflix

[ctx: #30155]
en: Do you have a Netflix Premium account?
it: Hai un account Netflix Premium?

[ctx: #30157]
en: The configuration has been completed
it: La configurazione è stata completata

[ctx: #30158]
en: Run add-on configuration wizard
it: Avvia la configurazione guidata dell'add-on

[ctx: #30159]
en: View for main menu
it: Vista per il menu principale

[ctx: #30160]
en: View for search
it: Vista per la ricerca

[ctx: #30161]
en: View for exported
it: Vista per esportati

[ctx: #30162]
en: Last used
it: Ultima utilizzata

[ctx: #30163]
en: Audio description
it: Audiodescrizione

[ctx: #30164]
en: Browse contents with audio description.
it: Sfoglia i contenuti con audiodescrizione.

[ctx: #30165]
en: View for 'My list'
it: Vista per 'La mia lista'

[ctx: #30166]
en: Main menu items
it: Elementi menu principale

[ctx: #30167]
en: My list
it: La mia lista

[ctx: #30168]
en: Continue watching
it: Continua a guardare

[ctx: #30169]
en: Top picks
it: Scelti per te

[ctx: #30170]
en: New releases
it: Nuove uscite

[ctx: #30171]
en: Trending now
it: I titoli del momento

[ctx: #30172]
en: Popular on Netflix
it: I più visti su Netflix

[ctx: #30173]
en: Netflix Originals
it: Originali Netflix

[ctx: #30174]
en: TV show genres
it: Generi di Serie Tv

[ctx: #30175]
en: Movie genres
it: Generi di Film

[ctx: #30176]
en: Enable STRM resume workaround
it: Abilita STRM workaround 'riprendi da'

[ctx: #30177]
en: Ask to resume the video
it: Chiedi per riprendere un video

[ctx: #30178]
en: Open Up Next add-on settings
it: Apri le impostazioni Up Next add-on

[ctx: #30179]
en: Show trailers and more
it: Mostra trailer e altro

[ctx: #30180]
en: There has been a problem with login, it is possible that your account has not been confirmed or reactivated.
it: Si è verificato un problema con l'accesso, è possibile che il vostro account non sia stato confermato oppure riattivato.

[ctx: #30181]
en: Always show the subtitles when the preferred audio language is not available
it: Mostra sempre i sottotitoli quando non è disponibile la lingua audio preferita

[ctx: #30182]
en: Export NFO files
it: Esportazione file NFO

[ctx: #30183]
en: Do you want to export NFO files for the {}?
it: Vuoi esportare i file NFO per {}?

[ctx: #30184]
en: NFO Files
it: File NFO

[ctx: #30185]
en: Enable NFO files export
it: Abilita l'esportazione dei file NFO

[ctx: #30186]
en: For Movies
it: Per i film

[ctx: #30187]
en: For TV show
it: Per le Serie TV

[ctx: #30188]
en: Ask
it: Chiedi

[ctx: #30189]
en: movie
it: film

[ctx: #30190]
en: TV show
it: serie tv

[ctx: #30192]
en: [CR]These files are used by the provider information scrapers to integrate movies and TV shows info, useful with bonus episodes or director's cut
it: [CR]Questi file sono utilizzati dai provider informazioni scrapers per integrare info dei film e serie tv, utili per episodi bonus o director's cut

[ctx: #30193]
en: Include all information in NFO files (use only with 'Local Information' scraper)
it: Includi tutte le informazioni nei file NFO (usare solo con scraper 'Local Information')

[ctx: #30194]
en: Limit video stream resolution to
it: Limita la risoluzione video a

[ctx: #30195]
en: Export new episodes
it: Esporta i nuovi episodi

[ctx: #30196]
en: Exclude from auto update
it: Escludi dagli aggiornamenti automatici

[ctx: #30197]
en: Include in auto update
it: Includi negli aggiornamenti automatici

[ctx: #30198]
en: Exporting new episodes
it: Esportazione dei nuovi episodi

[ctx: #30199]
en: Shared library (Kodi MySQL server is required)
it: Libreria condivisa (E' richiesto Kodi MySQL server)

[ctx: #30200]
en: Use shared library MySQL-database
it: Usa MySQL per condividere la libreria

[ctx: #30201]
en: Username
it: Nome utente

[ctx: #30202]
en: Connection to the MySQL-database was successful
it: Connessione al database MySQL effettuata con successo

[ctx: #30203]
en: Host IP
it: IP Host

[ctx: #30204]
en: Port
it: Porta

[ctx: #30205]
en: Test database connection
it: Prova di connessione al database

[ctx: #30206]
en: ERROR: The MySQL-database is not reachable - the local database will be used
it: ERRORE: Il database MySQL non è raggiungibile - sarà utilizzato il database locale

[ctx: #30207]
en: Set this device as main auto-updates manager
it: Usa questo dispositivo per la gestione degli aggiornamenti automatici

[ctx: #30208]
en: Check if this device is the main auto-update manager
it: Verifica se questo dispositivo gestisce gli aggiornamenti automatici

[ctx: #30209]
en: This device now handles the auto-updates of the shared library
it: Questo dispositivo ora gestisce gli aggiornamenti automatici alla libreria

[ctx: #30210]
en: This device handles the auto-updates of the shared library
it: Questo dispositivo gestisce gli aggiornamenti automatici alla libreria

[ctx: #30211]
en: Another device handles the auto-updates of the shared library
it: Un'altro dispositivo sta gestendo gli aggiornamenti automatici alla libreria

[ctx: #30212]
en: There is no device that handles the auto-updates of the shared library
it: Nessun dispositivo sta gestendo gli aggiornamenti automatici alla libreria

[ctx: #30213]
en: InputStream Helper settings...
it: Configurazione InputStream Helper...

[ctx: #30214]
en: Force refresh
it: Forza l'aggiornamento

[ctx: #30215]
en: Color of the titles included in 'My list'
it: Colore dei titoli inclusi su 'La mia lista'

[ctx: #30216]
en: Show ESN in use
it: Mostra ESN in uso

[ctx: #30217]
en: Reset ESN
it: Resetta ESN

[ctx: #30218]
en: Are you sure you want to reset the ESN?[CR]If you confirm, wait until you receive the login message.
it: Sei sicuro di voler resettare l'ESN?[CR]Se confermi, attendi fino a quando appare il messaggio di accesso.

[ctx: #30219]
en: Disable notification for synchronization completed
it: Disabilita notifica per sincronizzazione completata

[ctx: #30220]
en: The Kodi library has been updated
it: La libreria di Kodi è stata aggiornata

[ctx: #30221]
en: Owner account
it: Account principale

[ctx: #30222]
en: Kid account
it: Account bambini

[ctx: #30224]
en: Auto update mode
it: Modalità di auto aggiornamento

[ctx: #30225]
en: Manual
it: Manuale

[ctx: #30226]
en: Scheduled
it: Programmata

[ctx: #30227]
en: Synchronize Kodi library with 'My list'
it: Sincronizza la libreria Kodi con 'La mia lista'

[ctx: #30228]
en: Set a profile for synchronization
it: Imposta un profilo per la sincronizzazione

[ctx: #30230]
en: Check for updates now
it: Esegui adesso gli aggiornamenti

[ctx: #30231]
en: Do you want to check update now?
it: Vuoi verificare gli aggiornamenti ora?

[ctx: #30232]
en: Profile maturity rating for {}
it: Classificazione per età per il profilo {}

[ctx: #30233]
en: Only show titles rated [B]{}[/B].
it: Mostra solo titoli con classificazione [B]{}[/B].

[ctx: #30234]
en: Install Up Next add-on
it: Installa Up Next add-on

[ctx: #30235]
en: Synchronize the watched status of the videos with Netflix
it: Sincronizza lo stato guardato dei video con Netflix

[ctx: #30236]
en: Change watched status (locally)
it: Modifica lo stato guardato (localmente)

[ctx: #30237]
en: Marked as watched|Marked as unwatched|Restored Netflix watched status
it: Segnato come visto|Segnato come non visto|Ripristinato con lo stato di Netflix

[ctx: #30238]
en: Up Next notifications (watch next video)
it: Notifiche Up Next (guarda prossimo video)

[ctx: #30239]
en: Color of supplemental plot info
it: Colore delle info supplementari nella trama

[ctx: #30240]
en: The background services cannot be started due to this problem:[CR]{}
it: I servizi in background non sono stati avviati a causa di questo problema:[CR]{}

[ctx: #30241]
en: Open Connect CDN (the lower index is better)
it: Open Connect CDN (l'indice più basso è il migliore)

[ctx: #30243]
en: Select first unwatched TV show episode
it: Seleziona il primo episodio serie TV non visto

[ctx: #30244]
en: Force Widevine security level L3
it: Forza livello di sicurezza Widevine L3

[ctx: #30245]
en: Deleting files exported to the library
it: Eliminazione dei file esportati nella libreria

[ctx: #30246]
en: There are {} titles that cannot be imported.[CR]Do you want to delete these files?
it: Ci sono {} titoli che non possono essere importati.[CR]Vuoi eliminare questi files?

[ctx: #30247]
en: Results per page (in case of timeout error decrease it)
it: Risultati per pagina (in caso di errore timeout ridurre)

[ctx: #30300]
en: Do you want to remove watched status of '{}'?[CR][CR]The operation could take up to 24h, therefore the title may still appear in the list.
it: Vuoi rimuovere lo stato guardato di '{}'?[CR][CR]L'operazione potrà impiegare fino a 24h, pertanto il titolo potrebbe continuare ad apparire nella lista.

[ctx: #30301]
en: Include Kodi library (only sending data)
it: Includi libreria Kodi (solo per invio dati)

[ctx: #30340]
en: Choose the login method[CR](if the login with E-Mail/Password always returns "incorrect password", then use Authentication key, instructions in the GitHub ReadMe)
it: Scegli il metodo di accesso[CR](se l'accesso con E-Mail/Password restituisce sempre "password non corretta", utilizzare la Chiave di autenticazione, istruzioni nel ReadMe su GitHub)

[ctx: #30342]
en: Authentication key
it: Chiave di autenticazione

[ctx: #30343]
en: The selected file is not compatible or corrupted
it: Il file selezionato non è compatibile o è corrotto

[ctx: #30344]
en: The authentication key file is expired
it: La chiave di autenticazione è scaduta

[ctx: #30345]
en: Enter PIN
it: Inserire PIN

[ctx: #30399]
en: Sort history by
it: Ordina la cronologia per

[ctx: #30400]
en: Search
it: Cerca

[ctx: #30401]
en: Type of search
it: Tipo di ricerca

[ctx: #30402]
en: Search titles, people, genres
it: Cerca titoli, persone, generi

[ctx: #30403]
en: New search...
it: Nuova ricerca...

[ctx: #30404]
en: Clear search history
it: Elimina cronologia di ricerca

[ctx: #30405]
en: Select the language
it: Seleziona la lingua

[ctx: #30406]
en: Do you want to delete the entire contents?
it: Vuoi eliminare l'intero contenuto?

[ctx: #30407]
en: No matches found
it: Nessuna corrispondenza trovata

[ctx: #30410]
en: By term
it: Per termine

[ctx: #30411]
en: By audio language
it: Per lingua audio

[ctx: #30412]
en: By subtitles language
it: Per lingua sottotitoli

[ctx: #30413]
en: By genre/subgenre ID
it: Per ID genere/sottogenere

[ctx: #30500]
en: Prefer the audio/subtitle language with country code (if available)
it: Preferire la lingua audio/sottotitoli con il codice paese (se disponibile)

[ctx: #30501]
en: Prefer stereo audio tracks by default
it: Preferire come predefinite le tracce audio stereo
