XBMC Addons - en to it translation catalogue (109 entries)

[ctx: #32000]
en: General Settings
it: Impostazioni generali

[ctx: #32001]
en: Primary Function
it: Funzione Primaria

[ctx: #32002]
en: Produce a list of 'next episodes' for each TV series
it: Produce una lista di 'episodi successivi' per ciascuna serie tv

[ctx: #32003]
en: Create and launch randomised playlist
it: Crea e lancia playlist mescolate

[ctx: #32004]
en: Let me choose on launch
it: Lasciamo scegliere all'avvio

[ctx: #32005]
en: Use Smart Playlist to Filter Shows
it: Usa playlist smart per filtrare gli show

[ctx: #32006]
en: Playlist Selection Method
it: Metodo di selezione playlist

[ctx: #32007]
en: Let me choose on launch
it: Lasciamo scegliere all'avvio

[ctx: #32008]
en: Choose a default Playlist
it: Scegli una playlist come predefinita

[ctx: #32009]
en: Select default playlist
it: Scegli playlist predefinita

[ctx: #32010]
en: Some shows are fine to watch out of order
it: Alcuni show sono adatti da guardare non sequenzialmente

[ctx: #32011]
en: Select random-order shows
it: Seleziona show da vedere in ordine casuale

[ctx: #32012]
en: Only populate with selected TV Shows
it: Popola solo con gli show TV selezionati

[ctx: #32013]
en: Choose shows by ...
it: Scegli show secondo ...

[ctx: #32014]
en: Manual Selection
it: Selezione manuale

[ctx: #32015]
en: Smart Playlist
it: Playlist smart

[ctx: #32016]
en: Click here to select TV Shows
it: Clicca qui per seleziona gli show TV

[ctx: #32030]
en: Player Options
it: Opzioni del player

[ctx: #32031]
en: Number of shows in playlist
it: Numero di show nella playlist

[ctx: #32032]
en: Allow multiple episodes of same TV Show
it: Consenti episodi multipli dello stesso show tv

[ctx: #32033]
en: Include episodes from unwatched TV series
it: Includi episodi da serie tv non viste

[ctx: #32034]
en: Begin partially watched episodes from their resume point
it: Inizia la riproduzioni degli episodi visti parzialmente dal punto dove hai interrotto

[ctx: #32035]
en: Display episode details when played
it: Mostra i dettagli degli episodi quando eseguiti

[ctx: #32036]
en: Include unwatched movies
it: Includi film non visti

[ctx: #32037]
en: Include watched movies
it: Includi film visti

[ctx: #32038]
en: Start watched movies at random time
it: Inizia riproduzione film già visti ad un punto a caso

[ctx: #32039]
en: Simulates changing the TV channel to a movie in progress
it: Simula il cambiamento del canale TV verso un film già iniziato

[ctx: #32040]
en: Movie weight
it: Peso film

[ctx: #32041]
en: Weight: 1.0 = 1 show, 1 movie, 0.5 = 2 shows, 1 movie
it: Peso: 1.0 = 1 show, 1 film, 0.5 = 2 show, 1 film

[ctx: #32042]
en: Weight: 0.0 = unlimited movies
it: Peso: 0.0 = film illimitati

[ctx: #32043]
en: Ignore TV shows (movies only)
it: Ignora serie televisive (solo film)

[ctx: #32060]
en: List Options
it: Opzioni lista

[ctx: #32061]
en: Limit the number of shows
it: Limita il numero di show

[ctx: #32062]
en: Number of Shows to display
it: Numero di show da visualizzare

[ctx: #32063]
en: Reducing length may help improve speed on slow systems
it: Ridurre la lunghezza può aumentare la velocità su sistemi lenti

[ctx: #32064]
en: Show Name
it: Mostra nome

[ctx: #32065]
en: Last Watched
it: Ultimo visto

[ctx: #32066]
en: # Unwatched Episodes
it: # di episodi non visti

[ctx: #32067]
en: # Watched Episodes
it: # episodi visti

[ctx: #32068]
en: Season
it: Stagione

[ctx: #32069]
en: Exclude random play shows
it: Escludi riproduzione casuale degli show

[ctx: #32070]
en: Sort by ...
it: Ordina per...

[ctx: #32071]
en: Reverse Order
it: Ordine inverso

[ctx: #32080]
en: Other Settings
it: Altre impostazioni

[ctx: #32081]
en: Prompt to watch next available episode
it: Chiede conferma per guardare il prossimo episodio disponibile

[ctx: #32082]
en: Prompt duration (max = do not close)
it: Durata della richiesta (max = non chiudere)

[ctx: #32083]
en: Notify when previous episode is available
it: Notifica se sono disponibili episodi precedenti

[ctx: #32084]
en: Prompt and notify functions also apply to shows played outside of LazyTV
it: Le funzionalità di conferma e avviso si applicano anche agli show visti senza usare LazyTV

[ctx: #32085]
en: Enable logging for Testing
it: Abilita registro per effettuare i test

[ctx: #32086]
en: Cloning LazyTV allows multiple Home menu entries.
it: Clonando LazyTV è possibile avere più voci nel menu principale

[ctx: #32087]
en: Clone LazyTV Now
it: Clona LazyTV adesso

[ctx: #32088]
en: It would be nice to know if people are using this addon.
it: Sarebbe carino sapere se le persone stanno usando questo addon

[ctx: #32089]
en: Email +1 to the author (no data is sent)
it: Invia via mail un +1 all'autore (non vengono inviati altri dati)

[ctx: #32090]
en: Default action
it: Azione predefinita

[ctx: #32091]
en: Dont Play
it: Non eseguire

[ctx: #32092]
en: Play
it: Guarda

[ctx: #32093]
en: Create and maintain smart playlist.
it: Crea e mantieni la playlist inteligente.

[ctx: #32094]
en: Copy LazyTV episodes to specified folder. (Script)
it: Copia gli episodi di LazyTV in una cartella specifica (Script)

[ctx: #32100]
en: This addon finds the next episode in each TV show.
it: Questo addon trova l'episodio successivo per ciascuna serie tv

[ctx: #32101]
en: Do you want a list or a randomised playlist?
it: Desideri una lista oppure una playlist mescolata?

[ctx: #32102]
en: Show me
it: Mostrami

[ctx: #32103]
en: Surprise me
it: Sorprendimi

[ctx: #32104]
en: Select the playlist
it: Seleziona la playlist

[ctx: #32105]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: #32106]
en: LazyTV Service is not running.
it: Il servizio LazyTV non è in esecuzione

[ctx: #32107]
en: Would you like to attempt to start it now?
it: Desideri provare ad avviarlo ora?

[ctx: #32108]
en: LazyTV Service has updated. Please restart to apply changes.
it: Il servizio LazyTV è stato aggiornato. Si prega di riavviare perché le modifiche abbiano effetto

[ctx: #32109]
en: Would you like to restart it now?
it: Desideri riavviare ora?

[ctx: #32110]
en: LazyTV has updated and this clone is now out of date.
it: LazyTV è stato aggiornato e questo clone ora non è l'ultima versione disponibile

[ctx: #32111]
en: Would you like to update the clone now?
it: Desideri aggiornare il clone ora?

[ctx: #32112]
en: Never
it: Mai

[ctx: #32113]
en: day
it: giorno

[ctx: #32114]
en: days
it: giorni

[ctx: #32115]
en: LazyTV is still populating with shows.
it: LazyTV è ancora in corso di popolamento con gli show

[ctx: #32116]
en: Please wait and try again.
it: Si prega di aspettare e quindi riprovare

[ctx: #32139]
en: name your clone
it: Dai un nome al tuo clone

[ctx: #32140]
en: An error occurred while creating the clone.
it: C'è stato un errore durante la creazione del clone

[ctx: #32141]
en: Operation cancelled.
it: Operazione cancellata

[ctx: #32142]
en: This script creates a cloned version of the LazyTV user interface.
it: Questo script crea una versione clonata dell'interfaccia utente di LazyTV

[ctx: #32143]
en: It creates a new folder in your addons directory.
it: Crea una nuova cartella nella tua directory degli addon

[ctx: #32144]
en: Do you wish to continue?
it: Vuoi continuare?

[ctx: #32145]
en: That name is in use. Please try another.
it: Questo nome è già in uso. Scegline un'altro

[ctx: #32146]
en: Cloning successful.
it: Clonazione eseguita.

[ctx: #32147]
en: Clone is now ready for use.
it: Il clone è ora pronto all'uso.

[ctx: #32148]
en: An error occurred while updating the clone.
it: C'è stato un errore durante l'aggiornamento del clone

[ctx: #32149]
en: Update successful.
it: Aggiornamento eseguito

[ctx: #32160]
en: LazyTV - there are previous unwatched episodes
it: LazyTV - ci sono episodi precedenti che non hai visto

[ctx: #32161]
en: %s (%sx%s) is in your library.
it: %s (%sx%s) è nella tua libreria

[ctx: #32162]
en: Would you like to watch it now?
it: Desideri avviare la riproduzione ora?

[ctx: #32163]
en: "Now Playing"
it: "Riproduzione in corso"

[ctx: #32164]
en: LazyTV -the next unwatched episode is in your library.
it: LazyTV - nella tua libreria è disponibile il prossimo episodio non ancora visto

[ctx: #32165]
en: No, thank you. (Autoclosing in %s seconds)
it: No, grazie. (Chiusura automatica in %s secondi)

[ctx: #32166]
en: Yes, start %s %s now.
it: Si, avvia %s %s adesso

[ctx: #32167]
en: LazyTV   (auto-closing in %s seconds)
it: LazyTV (Chiusura automatica in %s secondi)

[ctx: #32168]
en: %s %s is in your library.
it: %s %s è nella tua libreria

[ctx: #32169]
en: Would you like to watch it now?
it: Desideri avviare la riproduzione ora?

[ctx: #32170]
en: Save
it: Salva

[ctx: #32171]
en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: #32172]
en: Unselect All
it: Deseleziona tutto

[ctx: #32173]
en: Database analysis complete
it: Analisi database completata

[ctx: #32180]
en: Choose export location
it: Scegli la cartella per l'esportazione

[ctx: #32181]
en: Some files failed to transfer
it: Alcuni file non sono stati trasferiti

[ctx: #32182]
en: Would you like to see them?
it: Vorresti vederli?

[ctx: #32183]
en: Retrieving file size...
it: Recupero dimensione file...

[ctx: #32184]
en: File transfer in progress...
it: Trasferimento file in corso

[ctx: #32185]
en: File export completed successfully
it: Esportazione completata con successo

[ctx: #32220]
en: Season
it: Stagione

[ctx: #32221]
en: Episode
it: Episodio

[ctx: #32224]
en: Watched
it: Già visti
