XBMC Addons - en to it translation catalogue (113 entries)

[ctx: #32000]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: #32001]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: #32002]
en: Move Up
it: Sposta su

[ctx: #32003]
en: Move Down
it: Sposta giù

[ctx: #32004]
en: Video Playlist
it: Playlist Video

[ctx: #32005]
en: Music Playlist
it: Playlist Musica

[ctx: #32006]
en: Favourite
it: Preferiti

[ctx: #32008]
en: Mixed Playlist
it: Playlist mista

[ctx: #32009]
en: Program
it: Programma

[ctx: #32010]
en: Video Add-On
it: Add-on Video

[ctx: #32011]
en: Music Add-On
it: Add-on Musica

[ctx: #32012]
en: Picture Add-On
it: Add-on Immagini

[ctx: #32014]
en: Videos
it: Video

[ctx: #32015]
en: Movies
it: Film

[ctx: #32016]
en: TV Shows
it: Serie TV

[ctx: #32017]
en: Live TV
it: TV

[ctx: #32018]
en: Music Videos
it: Video Musicali

[ctx: #32019]
en: Music
it: Musica

[ctx: #32020]
en: Pictures
it: Fotografie

[ctx: #32021]
en: Programs
it: Programmi

[ctx: #32022]
en: Live TV
it: TV

[ctx: #32023]
en: Timers
it: Timer

[ctx: #32024]
en: Custom shortcut
it: Scorciatoia personalizzata

[ctx: #32025]
en: Set label
it: Imposta etichetta

[ctx: #32026]
en: Set thumbnail
it: Imposta miniatura

[ctx: #32027]
en: Change action
it: Azione personalizzata

[ctx: #32028]
en: Reset shortcuts
it: Resetta scorciatoie

[ctx: #32029]
en: Common
it: Comune

[ctx: #32030]
en: Video Library
it: Libreria Video

[ctx: #32031]
en: Music Library
it: Libreria Musicale

[ctx: #32033]
en: Eject tray
it: Espelli Vassoio

[ctx: #32034]
en: Common Shortcut
it: Scorciatoia comune

[ctx: #32035]
en: Choose which items to display on the Main Menu
it: Scegli quali voci mostrare nel menù principale

[ctx: #32036]
en: Choose shortcuts for ::MENUNAME::
it: Scegli una scorciatoia per il menu ::MENUNAME::

[ctx: #32037]
en: Reset all shortcuts
it: Resetta tutte le scorciatoie

[ctx: #32038]
en: Are you sure you want to reset all shortcuts back to default?
it: Sei sicuro di volere resettare tutte le scorciatoie alla loro impostazione predefinita?

[ctx: #32039]
en: Pick widget for ::MENUNAME::
it: Scegli un widget per il menù  ::MENUNAME::

[ctx: #32041]
en: Action
it: Azione

[ctx: #32042]
en: Unknown video node
it: Nodo video sconosciuto

[ctx: #32043]
en: Choose shortcut category
it: Scegli la categoria della scorciatoia

[ctx: #32044]
en: Select widget
it: Seleziona widget

[ctx: #32045]
en: Select background
it: Seleziona sfondo

[ctx: #32046]
en: Update video library
it: Aggiorna libreria Video

[ctx: #32047]
en: Update audio library
it: Aggiorna libreria Audio

[ctx: #32048]
en: Choose shortcut
it: Scegli la scorciatoia

[ctx: #32049]
en: Building menu...
it: Creazione menù...

[ctx: #32050]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: #32051]
en: Single image
it: Singola immagine

[ctx: #32052]
en: Multi-image
it: Immagine Multipla

[ctx: #32053]
en: None
it: Nessuno

[ctx: #32054]
en: Kodi Command
it: Comando Kodi

[ctx: #32055]
en: Clean video library
it: Pulisci libreria Video

[ctx: #32056]
en: Clean audio library
it: Pulisci libreria Audio

[ctx: #32057]
en: Kodi Commands
it: Comandi Kodi

[ctx: #32058]
en: Create shortcut to here
it: Crea collegamento a qui

[ctx: #32059]
en: Skin Playlist
it: Skin della Playlist

[ctx: #32060]
en: Do you want to play this playlist, or display it?
it: Vuoi eseguire questa playlist, o visualizzarla?

[ctx: #32061]
en: Display
it: Schermo

[ctx: #32062]
en: Play
it: Guarda

[ctx: #32063]
en: Getting directory listing...
it: Ottenimento lista dierectory......

[ctx: #32064]
en: No Shortcuts
it: Nessuna scorciatoia

[ctx: #32065]
en: There are no shortcuts available for the category that you choose.
it: Non ci sono scorciatoie disponibili per la categoria che hai scelto.

[ctx: #32066]
en: Last TV channel
it: Ultimo canale TV

[ctx: #32067]
en: Last radio channel
it: Ultimo canale Radio

[ctx: #32068]
en: Last channel
it: Ultimo canale

[ctx: #32069]
en: Video Source
it: Fonte Video

[ctx: #32071]
en: Customize Main Menu
it: Personalizza Menù Principale

[ctx: #32072]
en: Customize Submenu
it: Personalizza Sottomenù

[ctx: #32073]
en: Music Source
it: Fonte Musica

[ctx: #32074]
en: Library Sources
it: Fonti Libreria

[ctx: #32075]
en: Sources
it: Sorgente

[ctx: #32076]
en: TV Channel
it: Canale TV

[ctx: #32077]
en: Radio Channel
it: Canale Radio

[ctx: #32078]
en: Display...
it: Visualizza...

[ctx: #32079]
en: Files view
it: Vista file

[ctx: #32080]
note: ::MENUNAME:: is used internally and should NOT be translated :)
en: Edit ::MENUNAME:: Submenu
it: Configura il sottomenù ::MENUNAME::

[ctx: #32081]
en: Movies not in this source
it: Film non in questa sorgente

[ctx: #32082]
en: TV Shows not in this source
it: Serie TV non in questa sorgente

[ctx: #32083]
en: Music Videos not in this source
it: Video Musicali non in questa sorgente

[ctx: #32084]
en: Songs not in this source
it: Brani non in questa sorgente

[ctx: #32085]
en: Albums not in this source
it: Album non in questa sorgente

[ctx: #32086]
en: Mixed content not in this source
it: Contenuto misto non in questa sorgente

[ctx: #32088]
en: Channels
it: Canali

[ctx: #32089]
en: Picture Source
it: Sorgente immagine

[ctx: #32090]
en: The item has been added to the menu
it: L'elemento è stato aggiunto al menù

[ctx: #32091]
en: Unable to add item to the menu. Please check log for errors.
it: Impossibile aggiungere l'elemento al menù. Per favore controlla il log per errori

[ctx: #32092]
en: Unable to build menu.
it: Impossibile construire il menù

[ctx: #32093]
en: Upload debug log?
it: Carica il log di debug?

[ctx: #32094]
en: Install Kodi Log Uploader add-on to easily provide a debug log.
it: Installa l'add-on 'Kodi Log Uploader' per fornire con semplicità log di Debug

[ctx: #32095]
en: Choose default action for menu item
it: Scegli l'azione predefinita per l'elemento di menù

[ctx: #32096]
en: Browse...
it: Sfoglia...

[ctx: #32097]
en: Unable to save menu
it: Impossibile salvare il menù

[ctx: #32098]
en: Writing menu...
it: Menù in scrittura...

[ctx: #32100]
en: Use as widget
it: Usa come Widget

[ctx: #32101]
en: Choose property
it: Scegli proprietà

[ctx: #32102]
en: Restore or reset?
it: Ripristinare o resettare?

[ctx: #32103]
en: Restore an original menu item
it: Ripristina un elemento originale del menù

[ctx: #32104]
en: Reset to skin defaults
it: Ripristina al valore predefinito della skin

[ctx: #32105]
en: There are no menu items to restore for this menu
it: Non ci sono elementi di menù da ripristinare per questo menù

[ctx: #32106]
en: Install widget provider
it: Installa provider widget

[ctx: #32107]
en: Enable default widgets
it: Abilita i widget predefiniti

[ctx: #32108]
en: Party mode (music videos)
it: Modo Party (video musicali)

[ctx: #32109]
en: No menus from compatible skins found to import
it: Nessun menù da importare trovato da skin compatibili

[ctx: #32110]
en: Import menu from skin
it: Importa menù da skin

[ctx: #32111]
en: Shared menu
it: Menù condiviso

[ctx: #32112]
en: New item on the main menu
it: Nuovo elemento sul menù principale

[ctx: #32113]
en: New item on the main menu (autofill submenu items)
it: Nuovo elemento sul menù principale (autocompleta gli elementi del sottomenù)

[ctx: #32114]
en: Where should menu item be created
it: Dove dovrebbe essere creata la voce di menù

[ctx: #32115]
en: Unable to get directory listings[CR][CR]See log for details
it: Impossibile listare la directory[CR][CR]Vedi il log per dettagli

[ctx: #32116]
en: The skin you are using does not support adding items directly to the main menu
it: La skin che stai usando non supporta l'aggiunta di elementi direttamente dal menù principale

[ctx: #32117]
en: Disable shortcut
it: Disabilita scorciatoia

[ctx: #32118]
en: Smart shortcuts
it: Scorciatoia intelligente

[ctx: #32119]
en: Default widgets
it: Widget predefiniti
