XBMC Addons - en to fr_fr translation catalogue (18 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Universal Scraper for Albums
fr_fr: Scraper universel pour les Albums

[ctx: Addon Description]
en: This scraper collects information from the following supported sites: MusicBrainz, last.fm, allmusic.com and amazon.de, while grabs artwork from: fanart.tv, last.fm and allmusic.com. It can be set field by field that from which site you want that specific information.[CR][CR]The initial search is always done on MusicBrainz. In case allmusic and/or amazon.de links are not added on the MusicBrainz site, fields from allmusic.com and/or amazon.de cannot be fetched (very easy to add those missing links though).
fr_fr: Ce collecteur utilise les informations des sites suivant : MusicBrainz, last.fm, allmusic.com et amazon.de et télécharge les artwork depuis : fanart.tv, last.fm et allmusic.com. Vous pouvez spécifier quel site utiliser pour récupérer chaque information.[CR][CR]Le premier résultat est toujours en provenance de MusicBrainz. Dans le cas où allmusic et/ou amazon.de ne sont pas ajoutés sur le site MusicBrainz, les champs de allmusic.com et/ou amazon.de ne peuvent pas être traités (il est toutefois très simple d'ajouter ces liens manquants).

[ctx: #30000]
en: Grab Album Thumbs from fanart.tv
fr_fr: Récupérer les vignettes d'album depuis fanart.tv

[ctx: #30001]
en: Grab Album Thumbs from Last.fm
fr_fr: Récupérer les vignettes d'album depuis Last.fm

[ctx: #30002]
en: Get Album Review from
fr_fr: Récupérer les critiques d'album depuis

[ctx: #30003]
en:      Preferred Language
fr_fr:      Préférence linguistique

[ctx: #30004]
en: Get Album Rating from
fr_fr: Récupérer les notes des albums depuis

[ctx: #30005]
en: Get Album Styles from
fr_fr: Récupérer les styles des albums depuis

[ctx: #30006]
en: Get Album Moods from
fr_fr: Récupérer les ambiances des albums depuis

[ctx: #30007]
en: Get Album Themes from
fr_fr: Récupérer les thèmes des albums depuis

[ctx: #30008]
en: Grab Album Thumbs from allmusic.com
fr_fr: Récupérer les vignettes d'albums depuis allmusic.com

[ctx: #30010]
en: Grab Album Thumbs from theaudiodb.com
fr_fr: Récupérer les vignettes d'albums depuis theaudiodb.com

[ctx: #30011]
en: MB Mirror
fr_fr: Miroir MB

[ctx: #30012]
en: MusicBrainz Mirror
fr_fr: Miroir MusicsBrainz

[ctx: #30013]
en: Grab Album Discart from fanart.tv
fr_fr: Utiliser l'album Discart de fanart.tv

[ctx: #30014]
en: Grab Album Back Cover from theaudiodb.com
fr_fr: Récupérer la couverture arrière d'album depuis theaudiodb.com

[ctx: #30015]
en: Grab Album Discart from theaudiodb.com
fr_fr: Utiliser l'album Discart de theaudiodb.com

[ctx: #30016]
en: Grab Album Spine from theaudiodb.com
fr_fr: Utiliser le dos du livre de theaudiodb.com
