XBMC Addons - en to it translation catalogue (12 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Universal Scraper for Albums
it: Ricercatore Universale per Albums

[ctx: Addon Description]
en: This scraper collects information from the following supported sites: MusicBrainz, last.fm, allmusic.com and amazon.de, while grabs artwork from: fanart.tv, last.fm and allmusic.com. It can be set field by field that from which site you want that specific information.[CR][CR]The initial search is always done on MusicBrainz. In case allmusic and/or amazon.de links are not added on the MusicBrainz site, fields from allmusic.com and/or amazon.de cannot be fetched (very easy to add those missing links though).
it: Questo ricercatore prende informazioni dai seguenti siti: MusicBrainz, last.fm, allmusic.com e amazon.de, mentre prende grafica da: fanart.tv, last.fm e allmusic.com. Puoi impostare campo per campo cosa prendere e da dove.⏎ ⏎La ricerca iniziale viene sempre fatta su MusicBrainz. In caso i links a allmusic e/o amazon.de non sono stati messi su MusicBrainz, i campi da questi siti non possono essere recuperati (è molto facile aggiungere quei link, comunque).

[ctx: #30000]
en: Grab Album Thumbs from fanart.tv
it: Prendi i Provini degli Album da fanart.tv

[ctx: #30001]
en: Grab Album Thumbs from Last.fm
it: Prendi i Provini degli Album da Last.fm

[ctx: #30002]
en: Get Album Review from
it: Prendi Recensioni Albums da

[ctx: #30003]
en:      Preferred Language
it: Lingua Preferita

[ctx: #30004]
en: Get Album Rating from
it: Prendi Votazioni Albums da

[ctx: #30005]
en: Get Album Styles from
it: Prendi Generi Musicali Albums da

[ctx: #30006]
en: Get Album Moods from
it: Prendi Atmosfere Albums da

[ctx: #30007]
en: Get Album Themes from
it: Prendi Temi Albums da

[ctx: #30008]
en: Grab Album Thumbs from allmusic.com
it: Prendi i Provini degli Album da allmusic.com

[ctx: #30010]
en: Grab Album Thumbs from theaudiodb.com
it: Ottieni le miniature degli album da theaudiodb.org
