XBMC Addons - en to ca translation catalogue (25 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Universal Scraper for Artists
ca: Arreplegador universal per artistes

[ctx: Addon Description]
en: This scraper collects information from the following supported sites: TheAudioDb.com, MusicBrainz, last.fm, and allmusic.com, while grabs artwork from: fanart.tv, htbackdrops.com, last.fm and allmusic.com. It can be set field by field that from which site you want that specific information.[CR][CR]The initial search is always done on MusicBrainz. In case allmusic link is not added on the MusicBrainz site fields from allmusic.com cannot be fetched (very easy to add those missing links though).
ca: Aquest arreplegador recull informació dels següents llocs suportats

[ctx: #30000]
en: Enable Artist Fanarts from HTBackdrops.com
ca: Habilita els fanarts d'artistes de HTBackdrops.com

[ctx: #30001]
en: Enable Artist Thumbs from allmusic.com
ca: Habilita les miniatures d'artistes de allmusic.com

[ctx: #30002]
en: Enable Artist Thumbs from last.fm
ca: Habilita les miniatures d'artistes de last.fm

[ctx: #30003]
en: Enable Artist Thumbs from HTBackdrops.com
ca: Habilita les miniatures d'artistes de HTBackdrops.com

[ctx: #30004]
en: Enable Artist Fanarts from fanart.tv
ca: Habilita els fanarts d'artistes de fanart.tv

[ctx: #30005]
en: Enable Artist Thumbs from fanart.tv
ca: Habilita les miniatures d'artistes de fanart.tv

[ctx: #30006]
en: Get Artist Biography from
ca: Obté la biografia de l'artista de

[ctx: #30007]
en: Artwork
ca: Il·lustracions

[ctx: #30008]
en: Get Artist Discography from
ca: Obté la discografia de l'artista de

[ctx: #30009]
en: Get Artist Genres from
ca: Obté els géneres de l'artista de

[ctx: #30010]
en: Get Artist Styles from
ca: Obté els estils de l'artista de

[ctx: #30011]
en: Get Artist Life-Span from
ca: Obté la vida útil de l'artista de

[ctx: #30012]
en: Get Artist Moods from
ca: Obté els estats d'ànim de l'artista de

[ctx: #30014]
en: Get Artist Years Active from
ca: Obté els anys actius de l'artista de

[ctx: #30015]
en:      Preferred Language
ca: Idioma preferit

[ctx: #30016]
en: Fallback to Artist Biography from
ca: Recau a biografia d'artista des de

[ctx: #30017]
en: Fallback to Artist Discography from
ca: Recau a discografia d'artista des de

[ctx: #30018]
en: Fallback to Artist Genres from
ca: Recau a gèneres d'artista des de

[ctx: #30019]
en: Fallback to Artist Styles from
ca: Recau a estils d'artista des de

[ctx: #30020]
en: Fallback to Artist Life-Span from
ca: Recau a vida útil de l'artista des de

[ctx: #30021]
en: Fallbacks
ca: Alternatius

[ctx: #30022]
en: Enable Artist Thumbs from theaudiodb.com
ca: Habilita les miniatures d'artistes de theaudiodb.com

[ctx: #30023]
en: Enable Artist Fanarts from theaudiodb.com
ca: Habilita els fanarts d'artistes de theaudiodb.com
