XBMC Addons - en to fr_fr translation catalogue (33 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Universal Scraper for Artists
fr_fr: Collecteur universel d'artistes

[ctx: Addon Description]
en: This scraper collects information from the following supported sites: TheAudioDb.com, MusicBrainz, last.fm, and allmusic.com, while grabs artwork from: fanart.tv, htbackdrops.com, last.fm and allmusic.com. It can be set field by field that from which site you want that specific information.[CR][CR]The initial search is always done on MusicBrainz. In case allmusic link is not added on the MusicBrainz site fields from allmusic.com cannot be fetched (very easy to add those missing links though).
fr_fr: Ce collecteur répertorie les informations des sites suivants : TheAudioDb.com, MusicBrainz, Last.fm et allmusic.com tout en assemblant les illustrations depuis : fanart.tv, htbackdrops.com, last.fm et allmusic.com. Vous pouvez définir la source d'information pour chaque champ.[CR][CR]La recherche initiale est toujours faite à partir de MusicBrainz. xxxxxxxx (en attente du retour de l'équipe Kodi) xxxxxxxxxxx

[ctx: #30000]
en: Enable Artist Fanarts from HTBackdrops.com
fr_fr: Activer les fanarts d'artiste de HTBackdrops.com

[ctx: #30001]
en: Enable Artist Thumbs from allmusic.com
fr_fr: Activer les vignettes d'artiste de allmusic.com

[ctx: #30002]
en: Enable Artist Thumbs from last.fm
fr_fr: Activer les vignettes d'artiste de last.fm

[ctx: #30003]
en: Enable Artist Thumbs from HTBackdrops.com
fr_fr: Activer les vignettes d'artiste de HTBackdrops.com

[ctx: #30004]
en: Enable Artist Fanarts from fanart.tv
fr_fr: Activer les fanarts d'artiste de fanart.tv

[ctx: #30005]
en: Enable Artist Thumbs from fanart.tv
fr_fr: Activer les vignettes d'artiste de fanart.tv

[ctx: #30006]
en: Get Artist Biography from
fr_fr: Récupérer la Biographie d'Artiste depuis

[ctx: #30008]
en: Get Artist Discography from
fr_fr: Récupérer la discographie de l'artiste depuis

[ctx: #30009]
en: Get Artist Genres from
fr_fr: Récupérer les genres de l'artiste depuis

[ctx: #30010]
en: Get Artist Styles from
fr_fr: Récupérer les styles de l'artiste depuis

[ctx: #30011]
en: Get Artist Life-Span from
fr_fr: Récupérer l'entière production de l'artiste depuis

[ctx: #30012]
en: Get Artist Moods from
fr_fr: Récupérer les Moods de l'artiste depuis

[ctx: #30014]
en: Get Artist Years Active from
fr_fr: Récupérer la production de l'artiste depuis

[ctx: #30015]
en:      Preferred Language
fr_fr:      Langue préférée

[ctx: #30016]
en: Fallback to Artist Biography from
fr_fr: Informations de la biographie de l'artiste depuis

[ctx: #30017]
en: Fallback to Artist Discography from
fr_fr: Informations de la discographie de l'artiste depuis

[ctx: #30018]
en: Fallback to Artist Genres from
fr_fr: Informations des genres de l'artiste depuis

[ctx: #30019]
en: Fallback to Artist Styles from
fr_fr: Informations des styles de l'artiste depuis

[ctx: #30020]
en: Fallback to Artist Life-Span from
fr_fr: Informations de production complète de l'artiste depuis

[ctx: #30021]
en: Fallbacks
fr_fr: Informations

[ctx: #30022]
en: Enable Artist Thumbs from theaudiodb.com
fr_fr: Activer les vignettes d'artiste de theaudiodb.com

[ctx: #30023]
en: Enable Artist Fanarts from theaudiodb.com
fr_fr: Activer les fanarts d'artiste de theaudiodb.com

[ctx: #30024]
en: Fallback to Artist Moods from
fr_fr: Informations des Moods de l'artiste depuis

[ctx: #30025]
en: MB Mirror
fr_fr: Miroir MB

[ctx: #30026]
en: MusicBrainz Mirror
fr_fr: Miroir MusicsBrainz

[ctx: #30027]
en: Enable Artist Clearlogo from fanart.tv
fr_fr: Activer le Clearlogo de l'Artiste depuis fanart.tv

[ctx: #30028]
en: Enable Artist Banner from fanart.tv
fr_fr: Activer la bannière de l'Artiste depuis fanart.tv

[ctx: #30029]
en: Enable Artist Clearlogo from theaudiodb.com
fr_fr: Activer le Clearlogo de l'Artiste depuis theaudiodb.com

[ctx: #30030]
en: Enable Artist Clearart from theaudiodb.com
fr_fr: Activer le Clearart de l'Artiste depuis theaudiodb.com

[ctx: #30031]
en: Enable Artist Landscape from theaudiodb.com
fr_fr: Activer le Landscape de l'Artiste depuis theaudiodb.com

[ctx: #30032]
en: Enable Artist Banner from theaudiodb.com
fr_fr: Activer la Bannière d'artiste de theaudiodb.com
