XBMC Addons - en to it translation catalogue (24 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Universal Scraper for Artists
it: Scraper universale degli artisti

[ctx: Addon Description]
en: This scraper collects information from the following supported sites: TheAudioDb.com, MusicBrainz, last.fm, and allmusic.com, while grabs artwork from: fanart.tv, htbackdrops.com, last.fm and allmusic.com. It can be set field by field that from which site you want that specific information.[CR][CR]The initial search is always done on MusicBrainz. In case allmusic link is not added on the MusicBrainz site fields from allmusic.com cannot be fetched (very easy to add those missing links though).
it: Lo scraper colleziona informazioni da questi siti supportati: TheAudioDb.com, MusicBrainz, last.fm, e allmusic.com, mentre ottiene le grafiche da: fanart.tv, htbackdrops.com, last.fm e allmusic.com. Può essere impostato campo per campo da quale sito vuoi la specifica informazione.[CR][CR]La ricerca iniziale è sempre fatta su MusicBrainz. Nel caso che il link allmusic non è stato aggiunto al campo del sito MusicBrainz da allmusic.com; non possono essere ottenute (è comunque veramente facile aggiungere questi link mancanti).

[ctx: #30000]
en: Enable Artist Fanarts from HTBackdrops.com
it: Abilita le fanart degli artisti di HTBackdrops.com

[ctx: #30001]
en: Enable Artist Thumbs from allmusic.com
it: Abilita le miniature degli artisti di allmusic.com

[ctx: #30002]
en: Enable Artist Thumbs from last.fm
it: Abilita le miniature degli artisti di last.fm

[ctx: #30003]
en: Enable Artist Thumbs from HTBackdrops.com
it: Abilita le miniature degli artisti di HTBackdrops.com

[ctx: #30004]
en: Enable Artist Fanarts from fanart.tv
it: Abilita le fanart degli artisti di fanart.tv

[ctx: #30005]
en: Enable Artist Thumbs from fanart.tv
it: Abilita le miniature degli artisti di fanart.tv

[ctx: #30006]
en: Get Artist Biography from
it: Ottieni la biografia dell'artista da

[ctx: #30008]
en: Get Artist Discography from
it: Ottieni la discografia dell'artista da

[ctx: #30009]
en: Get Artist Genres from
it: Ottieni i generi dell'artista da

[ctx: #30010]
en: Get Artist Styles from
it: Ottieni gli stili dell'artista da

[ctx: #30011]
en: Get Artist Life-Span from
it: Ottieni la durata della vita dell'artista da

[ctx: #30012]
en: Get Artist Moods from
it: Ottieni i mood dell'artista da

[ctx: #30014]
en: Get Artist Years Active from
it: Ottieni gli anni di attività dell'artista da

[ctx: #30015]
en:      Preferred Language
it: Lingua Preferita

[ctx: #30016]
en: Fallback to Artist Biography from
it: Fallback della biografia dell'artista da

[ctx: #30017]
en: Fallback to Artist Discography from
it: Fallback della discografia dell'artista da

[ctx: #30018]
en: Fallback to Artist Genres from
it: Fallback dei generi dell'artista da

[ctx: #30019]
en: Fallback to Artist Styles from
it: Fallback degli stili dell'artista da

[ctx: #30020]
en: Fallback to Artist Life-Span from
it: Fallback della durata della vita dell'artista da

[ctx: #30021]
en: Fallbacks
it: Fallback

[ctx: #30022]
en: Enable Artist Thumbs from theaudiodb.com
it: Abilita le miniature dell'artista di theaudiodb.com

[ctx: #30023]
en: Enable Artist Fanarts from theaudiodb.com
it: Abilita le fanart dell'artista di theaudiodb.com
