XBMC Addons - en to de_de translation catalogue (20 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Python TMDB Movie Scraper
de_de: Python TMDB Film-Scraper

[ctx: Addon Description]
en: themoviedb.org is a free and open movie database. It's completely user driven by people like you. TMDb is currently used by millions of people every month and with their powerful API, it is also used by many popular media centers like Kodi to retrieve Movie Metadata, Posters and Fanart to enrich the user's experience.
de_de: TheMovieDB.org ist eine freie und offene Filmdatenbank. Sie wird komplett von ihren Anwendern betrieben. TMDB wird von Millionen von Menschen und dank ihrer mächtigen API auch von vielen Media-Centern, wie z. B. Kodi, benutzt, um Film-Metadaten, Poster und Fanarts zu beziehen.

[ctx: #30000]
en: Enable fanart from TMDb
de_de: Fanart von TMDb aktivieren

[ctx: #30001]
en: Prefer Trailer from HD-Trailers.net
de_de: Trailer von HD-Trailers.net bevorzugen

[ctx: #30002]
en: Preferred Language
de_de: Bevorzugte Sprache

[ctx: #30003]
en: Default Rating from
de_de: Standardbewertungen von

[ctx: #30004]
en: Enable Trailer (YouTube)
de_de: Trailer (YouTube) aktivieren

[ctx: #30005]
en: Keep Original Title
de_de: Original-Titel behalten

[ctx: #30006]
en: Preferred Certification Country
de_de: Bevorzugtes Land für die Altersbewertung

[ctx: #30007]
en: Add also IMDb ratings
de_de: IMDb-Bewertungen ebenfalls hinzufügen

[ctx: #30008]
en: Certification Prefix
de_de: Zertifizierungs-Präfix

[ctx: #30009]
en: Add multiple studios
de_de: Mehrere Studios hinzufügen

[ctx: #30010]
en: Add also Trakt.tv ratings
de_de: Trakt.tv-Bewertungen ebenfalls hinzufügen

[ctx: #30011]
en: Add keywords as tags
de_de: Schlüsselwörter als Tags hinzufügen

[ctx: #30012]
en: Separate TMDb fanart with title to landscape
de_de: TMDb-Fanart mit Titel als Landscape-Art kategorisieren

[ctx: #30013]
en: Search language
de_de: Suchsprache

[ctx: #30100]
en: Language for Fanart.tv artwork
de_de: Sprache für Artwork von Fanart.tv

[ctx: #30101]
en: Fanart.tv personal API key (optional)
de_de: Persönlicher API-Key für Fanart.tv (optional)

[ctx: #30102]
en: Enable artwork from Fanart.tv
de_de: Artwork von Fanart.tv aktivieren

[ctx: #30103]
en: Prioritize Fanart.TV artworks over preferred language
de_de: Artwork von Fanart.TV höher priorisieren als bevorzugte Sprache
