XBMC Addons - en to id_id translation catalogue (20 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Python TMDB Movie Scraper
id_id: Pengais Film TMDB

[ctx: Addon Description]
en: themoviedb.org is a free and open movie database. It's completely user driven by people like you. TMDb is currently used by millions of people every month and with their powerful API, it is also used by many popular media centers like Kodi to retrieve Movie Metadata, Posters and Fanart to enrich the user's experience.
id_id: themoviedb.org adalah database film yang gratis dan terbuka. Ini benar-benar digerakkan oleh orang-orang seperti Anda. TMDb saat ini digunakan oleh jutaan orang setiap bulannya dan dengan APInya yang digdaya, juga digunakan oleh beberapa pusat media seperti Kodi untuk mengambil Metadata Film, Poster dan Fanart untuk menperkaya pengalaman penggunanya.

[ctx: #30000]
en: Enable fanart from TMDb
id_id: Aktifkan fanart dari TMDb

[ctx: #30001]
en: Prefer Trailer from HD-Trailers.net
id_id: Utamakan Trailer dari HD-Trailers.net

[ctx: #30002]
en: Preferred Language
id_id: Bahasa terutama

[ctx: #30003]
en: Default Rating from
id_id: Penilaian default dari

[ctx: #30004]
en: Enable Trailer (YouTube)
id_id: Aktifkan Trailer (YouTube)

[ctx: #30005]
en: Keep Original Title
id_id: Pertahankan Judul Aslinya

[ctx: #30006]
en: Preferred Certification Country
id_id: Negara pemberi sertifikasi yang diutamakan

[ctx: #30007]
en: Add also IMDb ratings
id_id: Juga tambahkan penilaian IMDb

[ctx: #30008]
en: Certification Prefix
id_id: Awalan Sertifikasi

[ctx: #30009]
en: Add multiple studios
id_id: Tambahkan studio ganda

[ctx: #30010]
en: Add also Trakt.tv ratings
id_id: Juga tambahkan penilaian trakt.tv

[ctx: #30011]
en: Add keywords as tags
id_id: Tambahkan katakunci sebagai tag

[ctx: #30012]
en: Separate TMDb fanart with title to landscape
id_id: Pisahkan fanart TMDb dengan judul ke lanskap

[ctx: #30013]
en: Search language
id_id: Bahasa pencarian

[ctx: #30100]
en: Language for Fanart.tv artwork
id_id: Bahasa untuk karya seni Fanart.tv

[ctx: #30101]
en: Fanart.tv personal API key (optional)
id_id: Kunci API pribadi Fanart.tv (opsional)

[ctx: #30102]
en: Enable artwork from Fanart.tv
id_id: Aktifkan karya seni dari Fanart.tv

[ctx: #30103]
en: Prioritize Fanart.TV artworks over preferred language
id_id: Prioritaskan karya seni Fanart.TV daripada bahasa pilihan
