XBMC Addons - en to is_is translation catalogue (20 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Python TMDB Movie Scraper
is_is: Python-TMDB kvikmyndaskafa

[ctx: Addon Description]
en: themoviedb.org is a free and open movie database. It's completely user driven by people like you. TMDb is currently used by millions of people every month and with their powerful API, it is also used by many popular media centers like Kodi to retrieve Movie Metadata, Posters and Fanart to enrich the user's experience.
is_is: themoviedb.org er ókeypis og opinn gagnagrunnur. Hann er algjörlega rekinn af fólki eins og þér. TMBd er notaður af milljónum manns í hverjum mánuði og með öflugum forritaskilum þeirra (API), er hann líka notaður af mörgum vinsælum heimabíókerfum eins og Kodi til að ná í ítarupplýsingar um kvikmyndir, veggspjöld og aðdáendamyndir til að lífga upplifun notandans.

[ctx: #30000]
en: Enable fanart from TMDb
is_is: Virkja aðdáendamyndir frá TMDb

[ctx: #30001]
en: Prefer Trailer from HD-Trailers.net
is_is: Æskilegt að fá kynningarstiklur frá HD-Trailers.net

[ctx: #30002]
en: Preferred Language
is_is: Æskilegt tungumál

[ctx: #30003]
en: Default Rating from
is_is: Sjálfgefnar einkunnir frá

[ctx: #30004]
en: Enable Trailer (YouTube)
is_is: Virkja kynningarstiklur (YouTube)

[ctx: #30005]
en: Keep Original Title
is_is: Halda upphaflegum titli

[ctx: #30006]
en: Preferred Certification Country
is_is: Umbeðið land aldursvottunar

[ctx: #30007]
en: Add also IMDb ratings
is_is: Ná einnig í einkunnir frá IMDb

[ctx: #30008]
en: Certification Prefix
is_is: Forskeyti aldursvottunar

[ctx: #30009]
en: Add multiple studios
is_is: Bæta við mörgum myndverum

[ctx: #30010]
en: Add also Trakt.tv ratings
is_is: Ná einnig í einkunnir frá Trakt.tv

[ctx: #30011]
en: Add keywords as tags
is_is: Bæta stikkorðum við sem merkingum

[ctx: #30012]
en: Separate TMDb fanart with title to landscape
is_is: Aðgreina aðdáendamyndir með texta sem landslagsmyndir

[ctx: #30013]
en: Search language
is_is: Tungumál leitar

[ctx: #30100]
en: Language for Fanart.tv artwork
is_is: Tungumál fyrir myndefni Fanart.tv

[ctx: #30101]
en: Fanart.tv personal API key (optional)
is_is: Einkalykill að API-forritsviðmóti Fanart.tv (valkvætt)

[ctx: #30102]
en: Enable artwork from Fanart.tv
is_is: Virkja myndefni frá fanart.tv

[ctx: #30103]
en: Prioritize Fanart.TV artworks over preferred language
is_is: Gefa myndefni frá Fanart.tv forgang fram yfir æskilegt tungumál
