XBMC Addons - en to ja translation catalogue (7 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Python TMDB Movie Scraper
ja: TMDB映画のスクレーパー

[ctx: Addon Description]
en: themoviedb.org is a free and open movie database. It's completely user driven by people like you. TMDb is currently used by millions of people every month and with their powerful API, it is also used by many popular media centers like Kodi to retrieve Movie Metadata, Posters and Fanart to enrich the user's experience.
ja: themoviedb.org は自由でオープンな映画データベースです。その運営は、完全にユーザ主導で行われています。TMDb は現在毎月何百万人もの人に利用されているほか、Kodi のようなメディアセンターも、TMDb のパワフルな API を介して映画メタデータ、ポスター、ファンアートを取得し、使い勝手を向上させるなどして使っています。

[ctx: #30001]
en: Prefer Trailer from HD-Trailers.net
ja: HD-Trailers.net からの予告編を優先

[ctx: #30002]
en: Preferred Language
ja: 優先する言語

[ctx: #30004]
en: Enable Trailer (YouTube)
ja: 予告編を有効にする (YouTube)

[ctx: #30005]
en: Keep Original Title
ja: オリジナルタイトルを保持

[ctx: #30006]
en: Preferred Certification Country
ja: 優先する証明書の国
