XBMC Addons - en to pt_br translation catalogue (20 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Python TMDB Movie Scraper
pt_br: Scraper de Filmes TMDb

[ctx: Addon Description]
en: themoviedb.org is a free and open movie database. It's completely user driven by people like you. TMDb is currently used by millions of people every month and with their powerful API, it is also used by many popular media centers like Kodi to retrieve Movie Metadata, Posters and Fanart to enrich the user's experience.
pt_br: O themoviedb.org é um banco de dados aberto e gratuito. É completamente operado por pessoas como você. O TMDb é atualmente usado por milhares de pessoas a cada mês e com sua poderosa API, é usado por muitas centrais de mídia populares como o Kodi para buscar metadados, cartazes e fanart de filmes para enriquecer a experiência do usuário.

[ctx: #30000]
en: Enable fanart from TMDb
pt_br: Ativar fanart de TMDb

[ctx: #30001]
en: Prefer Trailer from HD-Trailers.net
pt_br: Preferir trailer de HD-Trailers.net

[ctx: #30002]
en: Preferred Language
pt_br: Idioma preferido

[ctx: #30003]
en: Default Rating from
pt_br: Classificação padrão de

[ctx: #30004]
en: Enable Trailer (YouTube)
pt_br: Ativar trailer (YouTube)

[ctx: #30005]
en: Keep Original Title
pt_br: Manter o título original

[ctx: #30006]
en: Preferred Certification Country
pt_br: Preferir país de certificação

[ctx: #30007]
en: Add also IMDb ratings
pt_br: Adicionar também classificações IMDb

[ctx: #30008]
en: Certification Prefix
pt_br: Prefixo de Certificação

[ctx: #30009]
en: Add multiple studios
pt_br: Adicionar múltiplos estúdios

[ctx: #30010]
en: Add also Trakt.tv ratings
pt_br: Adicionar também classificações Trakt.tv

[ctx: #30011]
en: Add keywords as tags
pt_br: Adicionar palavras-chave como tags

[ctx: #30012]
en: Separate TMDb fanart with title to landscape
pt_br: Separar fanart do TMDb com o título para landscape

[ctx: #30013]
en: Search language
pt_br: Idioma de busca

[ctx: #30100]
en: Language for Fanart.tv artwork
pt_br: Idioma para artwork de Fanart.tv

[ctx: #30101]
en: Fanart.tv personal API key (optional)
pt_br: Chave API pessoal Fanart.tv (opcional)

[ctx: #30102]
en: Enable artwork from Fanart.tv
pt_br: Ativa artwork de Fanart.tv

[ctx: #30103]
en: Prioritize Fanart.TV artworks over preferred language
pt_br: Priorize as artes do Fanart.TV em relação ao idioma preferido
