XBMC Addons - en to pt_pt translation catalogue (14 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Python TMDB Movie Scraper
pt_pt: Colector de filmes TMDb

[ctx: Addon Description]
en: themoviedb.org is a free and open movie database. It's completely user driven by people like you. TMDb is currently used by millions of people every month and with their powerful API, it is also used by many popular media centers like Kodi to retrieve Movie Metadata, Posters and Fanart to enrich the user's experience.
pt_pt: O themoviedb.org é uma base de dados de filmes livre e aberta. É actualizado inteiramente por pessoas como você e usado por milhões todos os meses. Com o poderoso motor de busca disponível, também se tornou no favorito para muitos programas de centro de média, como o popular Kodi, para obter informação, posters e fanart que enriquecem a experiência do utilizador.

[ctx: #30000]
en: Enable fanart from TMDb
pt_pt: Activar fanart fo TMDb

[ctx: #30001]
en: Prefer Trailer from HD-Trailers.net
pt_pt: Activar trailers de HD-Trailers.net

[ctx: #30002]
en: Preferred Language
pt_pt: Idioma preferido

[ctx: #30003]
en: Default Rating from
pt_pt: Rating por defeito de

[ctx: #30004]
en: Enable Trailer (YouTube)
pt_pt: Activar Trailer (YouTube)

[ctx: #30005]
en: Keep Original Title
pt_pt: Manter Título Original

[ctx: #30006]
en: Preferred Certification Country
pt_pt: País Preferido para Certificação

[ctx: #30007]
en: Add also IMDb ratings
pt_pt: Adicionar pontuação do IMDb

[ctx: #30008]
en: Certification Prefix
pt_pt: Prefixo de Certificação

[ctx: #30009]
en: Add multiple studios
pt_pt: Adicional múltiplos estúdios

[ctx: #30010]
en: Add also Trakt.tv ratings
pt_pt: Adiconar pontuações do Track.tv

[ctx: #30011]
en: Add keywords as tags
pt_pt: Adicionar palavras-chave como etiquetas
