XBMC Addons - en to it_it translation catalogue (30 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Fetch TV Show metadata from themoviedb.org
it_it: Recupera i metadati dei programmi TV da themovedb.org

[ctx: Addon Description]
en: The Movie Database (TMDb) is a community built movie and TV database. Every piece of data has been added by our amazing community dating back to 2008. TMDb's strong international focus and breadth of data is largely unmatched and something we're incredibly proud of. Put simply, we live and breathe community and that's precisely what makes us different.
it_it: Il Movie Database (TMDb) è un database di film e TV creato dalla comunità. Ogni dato è stato aggiunto dalla nostra straordinaria comunità che risale al 2008. La forte attenzione internazionale e l'ampiezza dei dati di TMDb sono in gran parte impareggiabili e qualcosa di cui siamo incredibilmente orgogliosi. In parole povere, viviamo e respiriamo in comunità ed è proprio questo che ci rende diversi.

[ctx: #30000]
en: Preferred language
it_it: Lingua preferita

[ctx: #30001]
en: Preferred certification country
it_it: Paese di certificazione preferito

[ctx: #30002]
en: Include certification prefix
it_it: Includi prefisso di certificazione

[ctx: #30003]
en: Prefix
it_it: Prefisso

[ctx: #30004]
en: Keep original title
it_it: Mantieni il titolo originale

[ctx: #30005]
en: Categorize fanart with text as landscape art
it_it: Classifica la fanart con il testo come panoramica

[ctx: #30006]
en: Include country code with studio
it_it: Includi prefisso internazionale con studio

[ctx: #30101]
en: Client key (optional)
it_it: Chiave cliente (opzionale)

[ctx: #30102]
en: Enable fanart
it_it: Abilita fanart

[ctx: #30103]
en: Enable poster
it_it: Abilita poster

[ctx: #30104]
en: Enable banner
it_it: Abilita banner

[ctx: #30105]
en: Enable clearlogo
it_it: Abilita clearlogo

[ctx: #30106]
en: Enable clearart
it_it: Abilita clearart

[ctx: #30107]
en: Enable landscape
it_it: Abilita panoramica

[ctx: #30108]
en: Enable character art
it_it: Abilita art del personaggio

[ctx: #30109]
en: Include art from fanart.tv
it_it: Includi art da fanart.tv

[ctx: #30150]
en: Enable season poster
it_it: Abilita poster della stagione

[ctx: #30151]
en: Enable season banner
it_it: Abilita banner della stagione

[ctx: #30152]
en: Enable season landscape
it_it: Abilita panoramica della stagione

[ctx: #30200]
en: Advanced
it_it: Avanzate

[ctx: #30201]
en: Verbose debug logging
it_it: Registrazione eventi dettagliata del debug

[ctx: #30300]
en: Ratings
it_it: Giudizi

[ctx: #30301]
en: Default rating from
it_it: Valutazione predefinita da

[ctx: #30302]
en: Also add IMDb ratings
it_it: Aggiungi anche le valutazioni IMDb

[ctx: #30303]
en: Also add Trakt.tv ratings
it_it: Aggiungi anche le valutazioni di Trakt.tv

[ctx: #30304]
en: Also add TMDb ratings
it_it: Aggiungi anche le valutazioni TMDb

[ctx: #30305]
en: Enable Trailer
it_it: Abilita trailer

[ctx: #30306]
en: Addon Player
it_it: Addon lettore
