XBMC Addons - en to pt_br translation catalogue (30 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Fetch TV Show metadata from themoviedb.org
pt_br: Obter metadados de Séries em themoviedb.org

[ctx: Addon Description]
en: The Movie Database (TMDb) is a community built movie and TV database. Every piece of data has been added by our amazing community dating back to 2008. TMDb's strong international focus and breadth of data is largely unmatched and something we're incredibly proud of. Put simply, we live and breathe community and that's precisely what makes us different.
pt_br: The Movie Database (TMDb) é um banco de dados de filmes e séries criado pela comunidade. Cada um dos pedaços de dados foram adicionados por nossa incrível comunidade desde 2008. O forte foco internacional e a amplitude de dados do TMDb são incomparáveis, algo do qual temos muito orgulho. Resumindo, vivemos e respiramos comunidade e é precisamente isso que nos torna diferentes.

[ctx: #30000]
en: Preferred language
pt_br: Idioma preferido

[ctx: #30001]
en: Preferred certification country
pt_br: País de certificação preferido

[ctx: #30002]
en: Include certification prefix
pt_br: Incluir prefixo de certificação

[ctx: #30003]
en: Prefix
pt_br: Prefixo

[ctx: #30004]
en: Keep original title
pt_br: Manter o título original

[ctx: #30005]
en: Categorize fanart with text as landscape art
pt_br: Categorizar fanart com texto como landscape art

[ctx: #30006]
en: Include country code with studio
pt_br: Incluir o código do país com o estúdio

[ctx: #30101]
en: Client key (optional)
pt_br: Chave do cliente (opcional)

[ctx: #30102]
en: Enable fanart
pt_br: Ativar fanart

[ctx: #30103]
en: Enable poster
pt_br: Ativar pôster

[ctx: #30104]
en: Enable banner
pt_br: Ativar banner

[ctx: #30105]
en: Enable clearlogo
pt_br: Ativar clearlogo

[ctx: #30106]
en: Enable clearart
pt_br: Ativar clearart

[ctx: #30107]
en: Enable landscape
pt_br: Ativar landscape

[ctx: #30108]
en: Enable character art
pt_br: Ativar character art

[ctx: #30109]
en: Include art from fanart.tv
pt_br: Incluir arte de fanart.tv

[ctx: #30150]
en: Enable season poster
pt_br: Ativar pôster de temporada

[ctx: #30151]
en: Enable season banner
pt_br: Ativar banner de temporada

[ctx: #30152]
en: Enable season landscape
pt_br: Ativar landscape de temporada

[ctx: #30200]
en: Advanced
pt_br: Avançado

[ctx: #30201]
en: Verbose debug logging
pt_br: Registro detalhado de depuração

[ctx: #30300]
en: Ratings
pt_br: Avaliações

[ctx: #30301]
en: Default rating from
pt_br: Classificação padrão de

[ctx: #30302]
en: Also add IMDb ratings
pt_br: Adicionar também classificações IMDb

[ctx: #30303]
en: Also add Trakt.tv ratings
pt_br: Adicionar também classificações Trakt.tv

[ctx: #30304]
en: Also add TMDb ratings
pt_br: Adicionar também classificações TMDb

[ctx: #30305]
en: Enable Trailer
pt_br: Ativar Trailer

[ctx: #30306]
en: Addon Player
pt_br: Player Add-on
