KODI Skins - en to es_es translation catalogue (278 entries)

[ctx: #31001]
en: View Options
es_es: Ver Opciones

[ctx: #31002]
en: Home Artwork
es_es: Fondos de Inicio

[ctx: #31004]
en: Debug
es_es: Depurar

[ctx: #31005]
en: Enable auto scrolling for text that does not fit on-screen
es_es: Activar desplazamiento de texto automático

[ctx: #31006]
en: Shorter delay before auto scrolling
es_es: Acortar retardo para desplazamiento automático

[ctx: #31007]
en: ON
es_es: ENCENDIDO

[ctx: #31009]
en: Browser
es_es: Navegador

[ctx: #31010]
en: N/A
es_es: N/D

[ctx: #31011]
en: Metropolis
es_es: Metrópolis

[ctx: #31012]
en: Increase Star Rating
es_es: Aumentar Puntuación

[ctx: #31013]
en: Select Weather icons
es_es: Seleccionar iconos de Clima

[ctx: #31014]
en: Select Weather fanart
es_es: Seleccionar fanart de Clima

[ctx: #31015]
en: Select Studio Logo icons
es_es: Seleccionar iconos de Logos de Estudio

[ctx: #31016]
en: Select Record Label icons
es_es: Seleccionar iconos de Sello Discográfico

[ctx: #31017]
en: Select Language Flag icons
es_es: Seleccionar iconos de Banderas de Idioma

[ctx: #31018]
en: Show User Rating instead of scraped Rating in Media Flag
es_es: Mostrar Valoración de Usuario en lugar de la Valoración obtenida en la marca del contenido

[ctx: #31021]
en: Decrease Star Rating
es_es: Disminuir Puntuación

[ctx: #31024]
en: Icon Home layout
es_es: Diseño de Inicio con Iconos

[ctx: #31025]
en: Horizontal Text Home layout
es_es: Diseño de Inicio con Texto Horizontal

[ctx: #31031]
en: Hide Movie Watched Status
es_es: Ocultar Estado de Visto en Películas

[ctx: #31032]
en: Hide TV Watched Status
es_es: Ocultar Estado de Visto en Series

[ctx: #31033]
en: Hide Background Fanart
es_es: Ocultar Fanart de Fondo

[ctx: #31034]
en: Enable Dynamic Weather Artwork
es_es: Habilitar Fondo Dinámico del Clima

[ctx: #31035]
en: Show Clean Library SubMenu items
es_es: Mostrar el elemento de SubMenú Limpiar Colección

[ctx: #31036]
en: Hide Widgets until focused
es_es: Ocultar widget hasta que tengan el foco

[ctx: #31037]
en: Stretch background fanart to fit into viewable area
es_es: Estirar fanart del fondo para que ocupe todo el área visible

[ctx: #31056]
en: Enable Video/Album Art overlay
es_es: Activar Arte de Vídeo/Álbum

[ctx: #31057]
en: Enable Song Info text overlay
es_es: Activar Texto de Información de la Canción

[ctx: #31060]
en: Show Recently Added Items
es_es: Mostrar Añadidos Recientemente

[ctx: #31108]
en: Enable Debug Mode
es_es: Activar Modo Depuración

[ctx: #31109]
en: Enable Debug Grid
es_es: Activar Rejilla de Depuración

[ctx: #31118]
en: Filemanager
es_es: Gestor de Archivos

[ctx: #31125]
en: Hide Video Root
es_es: Ocultar Raíz de Vídeos

[ctx: #31126]
en: Extra Artwork Downloader
es_es: Descargador Arte Extra

[ctx: #31127]
en: TvTunes Downloader
es_es: Descargador TvTunes

[ctx: #31133]
en: Mute
es_es: Silencio

[ctx: #31136]
en: Video Info
es_es: Info Vídeo

[ctx: #31137]
en: Audio Info
es_es: Info Audio

[ctx: #31138]
en: System Info
es_es: Info Sistema

[ctx: #31139]
en: Video decoder
es_es: Decodificador de vídeo

[ctx: #31140]
en: Pixel format
es_es: Formato de Píxel

[ctx: #31141]
en: Audio channels
es_es: Canales de Audio

[ctx: #31142]
en: CPU used
es_es: CPU usada

[ctx: #31143]
en: Memory used
es_es: Memoria usada

[ctx: #31159]
en: ffx2
es_es: AVx2

[ctx: #31160]
en: ffx4
es_es: AVx4

[ctx: #31161]
en: ffx8
es_es: AVx8

[ctx: #31162]
en: ffx16
es_es: AVx16

[ctx: #31163]
en: ffx32
es_es: AVx32

[ctx: #31164]
en: rwx2
es_es: REx2

[ctx: #31165]
en: rwx4
es_es: REx4

[ctx: #31166]
en: rwx8
es_es: REx8

[ctx: #31167]
en: rwx16
es_es: REx16

[ctx: #31168]
en: rwx32
es_es: REx32

[ctx: #31183]
en: Viewtype
es_es: Tipo de Vista

[ctx: #31207]
en: Current
es_es: Actual

[ctx: #31208]
en: Last Updated:
es_es: Última Actualización:

[ctx: #31210]
en: Default Home layout
es_es: Diseño de Inicio por defecto

[ctx: #31211]
en: Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
es_es: Configurar acciones a usar mientras reproduce · Configurar cómo se reproduce el contenido

[ctx: #31212]
en: Manage your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv · Modify add-on settings
es_es: Gestionar los Add-ons instalados · Buscar e instalar Add-ons desde kodi.tv · Modificar los ajustes de los Add-ons

[ctx: #31213]
en: Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving · Configure logging
es_es: Configurar pantalla · Configurar audio · Configurar acceso a internet · Configurar ahorro de energía · Configurar registro

[ctx: #31216]
en: Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
es_es: Configurar skin · Configurar región · Configurar controles · Configurar salvapantallas · Configurar bloqueo

[ctx: #31218]
en: Configure & manage media sharing services · Configure & manage the weather service
es_es: Configurar y gestionar servicios para compartir contenido · Configurar y gestionar el servicio meteorológico

[ctx: #31220]
en: Configure TV settings · Change full screen info · Manage EPG data settings
es_es: Configurar ajustes de TV · Cambiar la información en pantalla · Gestionar los datos EPG

[ctx: #31221]
en: Configure library sources · Show the media lists display content · Configure how library lists are navigated
es_es: Configurar colecciones · Mostrar las vistas de contenido · Configurar cómo se navega por la colección

[ctx: #31244]
en: Playing
es_es: Reproduciendo

[ctx: #31249]
en: System Music Files
es_es: Archivos Música de Sistema

[ctx: #31250]
en: Current Selected
es_es: Selección Actual

[ctx: #31251]
en: Current Playlist
es_es: Playlist Actual

[ctx: #31270]
en: Enable Custom Button
es_es: Activar Botón Personalizado

[ctx: #31271]
en: Favourite
es_es: Favorito

[ctx: #31275]
en: Multi Image
es_es: Imagen Múltiple

[ctx: #31277]
en: Item
es_es: Elemento

[ctx: #31278]
en: Open Playlist
es_es: Abrir Lista

[ctx: #31279]
en: Save Playlist
es_es: Guardar Lista

[ctx: #31280]
en: Close Playlist
es_es: Cerrar Lista

[ctx: #31281]
en: Items
es_es: Elementos

[ctx: #31282]
en: Poster Wrap
es_es: Cartel

[ctx: #31283]
en: Poster Fixed
es_es: Cartel Fijo

[ctx: #31284]
en: Single Image
es_es: Imagen Única

[ctx: #31285]
en: List
es_es: Lista

[ctx: #31286]
en: Banner
es_es: Pancarta

[ctx: #31289]
en: Files
es_es: Archivos

[ctx: #31291]
en: Landscape
es_es: Apaisado

[ctx: #31293]
en: Picture Grid
es_es: Rejilla de Fotos

[ctx: #31298]
en: Panel Square
es_es: Panel Cuadrado

[ctx: #31313]
en: Movie Set
es_es: Saga de Películas

[ctx: #31319]
en: Default Lyrics script
es_es: Script de Letras por defecto

[ctx: #31322]
en: Show Media Totals
es_es: Mostrar todas las Estadísticas

[ctx: #31324]
en: Home Options
es_es: Opciones de Inicio

[ctx: #31325]
en: Image Resources
es_es: Recursos de Imagen

[ctx: #31328]
en: Show Random Items
es_es: Mostrar Elementos Aleatoriamente

[ctx: #31329]
en: Select item to set up:
es_es: Seleccionar elemento a configurar:

[ctx: #31331]
en: Home Items
es_es: Elementos de Inicio

[ctx: #31332]
en: Enable Extra Fanart
es_es: Activar FanArt Extra

[ctx: #31336]
en: Enable Kiosk mode
es_es: Activar modo Kiosko

[ctx: #31337]
en: Disable destructive Shutdown items
es_es: Desactivar Opciones de Apagado

[ctx: #31338]
en: Use simple Media Filter
es_es: Usar Filtro de Contenido simple

[ctx: #31341]
en: View information for your computer on such items as your network, graphics, hardware and storage space available
es_es: Ver información de su ordenador, tales como gráficas, red, hardware y espacio de almacenamiento disponible

[ctx: #31342]
en: Create and modify multiple user profiles for Kodi so that each member of your household can have their own video or music library
es_es: Crear y modificar varios perfiles de usuarios en Kodi para que cada miembro de su familia tenga sus propias colecciones

[ctx: #31343]
en: Action films usually include high energy, big-budget physical stunts and chases, possibly with rescues, battles, fights, escapes, destructive crises (floods, explosions, natural disasters, fires, etc.), non-stop motion, spectacular rhythm and pacing, and adventurous, often two-dimensional 'good-guy' heroes (or recently, heroines) battling 'bad guys' - all designed for pure audience escapism.
es_es: Las películas de acción normalmente tienen mucho presupuesto, mucha energía, muchos especialistas, persecuciones, rescates, batallas, peleas, escapes, destrucciones (inundaciones, explosiones, desastres naturales, incendios, etc.) La acción no para nunca, con un ritmo espectacular. A menudo personajes planos, héroes (o heroínas ahora) o 'chico-bueno' contra 'tipos-malos'. Todo diseñado para que audiencia se evada.

[ctx: #31344]
en: Adventure films are usually exciting stories, with new experiences or exotic locales, very similar to or often paired with the action film genre. They can include traditional swashbucklers, serialized films, and historical spectacles, searches or expeditions for lost continents, "jungle" and "desert" epics, treasure hunts, disaster films, or searches for the unknown.
es_es: Las películas de aventuras por lo general son historias emocionantes, con nuevas experiencias y lugares exóticos, muy similar al género de acción (a menudo se combinan). Espadachines tradicionales, grandes sagas, espectáculos históricos, búsquedas o expediciones de lugares perdidos, "selvas" y "desiertos", epopeyas, cazadores de tesoros, desastres, o búsqueda de lo desconocido.

[ctx: #31345]
en: Action and Adventure movies are in most cases a cross over of each other. They usually have a continuous high level of energy, complicated stunts and other activities of such nature, chases, battles, disasters of all natures, explosions, historical figures, explorations, conquests, etc; and last, but not least, heroes.
es_es: Acción y Aventuras se superponen unas encima de otra. Por lo general tienen un nivel alto de energía continua, acrobacias complicadas y otras actividades de tal naturaleza, persecuciones, batallas, desastres de cualquier tipo, explosiones, personajes históricos, exploraciones, conquistas, etc, y por último, pero no menos importante, los héroes.

[ctx: #31346]
en: This genre really began in 1970 as a sub-genre of Drama. They are films which explain human social and sexual values on a scale that only people over the age of 17 can really understand.
es_es: Este género realmente comenzó en 1970 como un subgénero del Drama. Son películas que explican los valores humanos sociales y sexuales en una escala que sólo las personas mayores de 18 pueden realmente entender.

[ctx: #31347]
en: Animations are not a strictly-defined genre category, but rather a film technique, noted for frame-by-frame creation. This includes claymation (use of clay objects), anime (a style of animation with its roots in Japanese comic books, usually adult-oriented sci-fi and fantasy) or CGI (computer-generated animation). Animated films are often considered kid or family-oriented films, although they may be enjoyed by all ages.
es_es: La animación no es una categoría de género estrictamente definida, sino más bien una técnica fílmica, que destaca por la creación de fotograma a fotograma. Esto incluye la animación con plastilina (uso de objetos de barro), anime (un estilo de animación que tiene sus raíces en los cómics japoneses, por lo general orientados a adultos, de ciencia ficción y fantasía) o CGI (animación generada por computadora). Las películas animadas son a menudo consideradas películas infantiles o familiares, aunque pueden ser disfrutados por todas las edades.

[ctx: #31348]
en: Anime, or Japanese animation, covers a much wider range of genres than can be found in most Western animation. There is anime for all age groups, and, while much of it fits into the same genres as any TV show or movie (comedy, romance, horror and action), there are several terms that are particular to anime.
es_es: Anime, o animación japonesa, abarca una gama mucho más amplia de géneros que se pueden encontrar en la animación occidental. Hay anime para todos los públicos, y, aunque gran parte se ajusta a los mismos géneros que cualquier serie o película (comedia, romance, horror y acción), hay varios términos que son particulares al anime.

[ctx: #31349]
en: Biographies are a sub-genre of the larger drama and epic film genres. These films depict the life of an important historical personage (or group) from the past or present era. They cross many genre types, since these films might showcase a western outlaw, a criminal, a musical composer, a religious figure, a war-time hero, an entertainer, an artist, an inventor or doctor, a politician or President, or an adventurer.
es_es: Las biografías son un subgénero del drama genérico y géneros cinematográficos épicos. Estas películas representan la vida de un personaje histórico importante (o grupo) de la época pasada o presente. Cruzan muchos tipos de género, ya que estas películas pueden mostrar un forajido del oeste, un criminal, un compositor musical, una figura religiosa, un héroe de guerra, un artista, un inventor o un médico, un político o presidente, o un aventurero.

[ctx: #31350]
en: Bollywood is the informal term popularly used for the Hindi-language film industry based in Mumbai, Maharashtra, India. The term is often incorrectly used to refer to the whole of Indian cinema; it is only a part of the total Indian film industry, which includes several regional film industries sorted by language. Bollywood is the largest film producer in India and one of the largest centers of film production in the world.
es_es: Bollywood es el término informal usado popularmente para la industria del cine hindú con sede en Mumbai, Maharashtra, India. Aunque el término a menudo se utiliza incorrectamente para referirse a la totalidad del cine hindú, es sólo una parte de la industria cinematográfica de la India, la cualincluye varias industrias cinematográficas regionales en varios idiomas. Bollywood es la mayor productora de cine de la India y uno de los mayores centros de producción de cine en el mundo.

[ctx: #31351]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, adult situations and so on, and are specifically designed for children 12 and under. Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
es_es: Estas son las películas no ofensivas, amables y entretenidas que no incluyen temas o escenas de violencia, lenguaje soez y blasfemia, cuestiones religiosas, situaciones adultas y esas cosas. Están diseñadas específicamente para los niños menores de 12 años. Películas orientadas a la familia que puedan ser adecuadas para todos los grupos de edad, y cubren una amplia gama de categorías de género.

[ctx: #31352]
en: This genre is comprised of theatrically released films (or TV Shows) that are entirely, or in large part, about the Christmas holiday. Films in this genre always feature important references to the holiday's symbols, such as family gatherings, trees and decorations, the Christ child, or Santa Claus.
es_es: Este género está compuesto por películas (o series de televisión) basadas totalmente o en gran parte en las vacaciones de Navidad. Las películas de este género siempre cuentan con importantes referencias a los símbolos de la fiesta, como las reuniones familiares, los árboles y las decoraciones, el Niño Jesús o Santa Claus.

[ctx: #31353]
en: Comedies are light-hearted plots consistently and deliberately designed to amuse and provoke laughter (with one-liners, jokes, etc.) by exaggerating the situation, the language, action, relationships and characters.
es_es: Las comedias son alegres y están deliberadamente diseñadas para divertir y provocar la risa, exagerando situaciones, el lenguaje, acciones, las relaciones y los personajes.

[ctx: #31354]
en: This is a sub-genre of Musical. It includes filmed concerts by either a musical group of individual.
es_es: Este es un subgénero de los Musicales. Se incluyen conciertos filmados de un grupo musical o de un intérprete.

[ctx: #31355]
en: Crime films are developed around the sinister actions of criminals or mobsters, particularly bankrobbers, underworld figures, or ruthless hoodlums who operate outside the law, stealing and murdering their way through life. Criminal and gangster films are often categorized as film noir or detective-mystery films - because of underlying similarities between these cinematic forms.
es_es: Las películas de Crímenes se desarrollan en torno a las acciones siniestras de delincuentes o mafiosos, figuras del hampa, o matones despiadados que operan fuera de la ley, robando y asesinando a su paso por la vida. Películas de gángsters y criminales a menudo se clasifican como cine negro o películas de misterio detectivesco - debido a las similitudes subyacentes entre estas formas cinematográficas.

[ctx: #31356]
en: Disaster films, a sub-genre of action films, hit their peak in the decade of the 1970s. Big-budget disaster films provided all-star casts and interlocking, Grand Hotel-type stories, with suspenseful action and impending crises in locales such as aboard imperiled airliners, trains, dirigibles, sinking or wrecked ocean-liners, or in towering burning skyscrapers, crowded stadiums or earthquake zones. Often noted for their visual and special effects, but not their acting performances.
es_es: Películas de desastres, es un subgénero del cine de acción, alcanza su cumbre en la década de los años 70. Películas de gran presupuesto e historias entrelazadas, tipo-Grand Hotel, con acción y suspense en crisis inminentes de lugares como en aviones de pasajeros en peligro, trenes, hundimiento o naufragos, o en imponentes rascacielos en llamas, estadios abarrotados o zonas sísmicas. A menudo conocidas por sus efectos especiales.

[ctx: #31357]
en: Strictly speaking, documentary films are non-fictional, factual works of art. Originally, the earliest documentaries were either short newsreels, instructional pictures, or travelogues (termed actualities) without any creative story-telling or staging. But they have branched out and taken many forms, and have sometimes become propagandistic and non-objective. Mockumentaries are comedic parodies of documentaries.
es_es: Estrictamente hablando, los documentales no son de ficción. Originalmente, los primeros documentales eran noticieros corto, fotos instructivas sin ninguna narración creativa o puesta en escena. Pero se han diversificado de muchas formas, a veces se han convertido en propaganda y no son objetivos. Documentales manipulados son parodias cómicas de documentales.

[ctx: #31358]
en: Dramas are serious, plot-driven presentations, portraying realistic characters, settings, life situations, and stories involving intense character development and interaction. Usually, they are not focused on special-effects, comedy, or action, Dramatic films are probably the largest film genre, with many subsets.
es_es: Los Dramas son graves, interpretando a personajes realistas, escenarios, situaciones de vida, y las historias que involucran el desarrollo del carácter intenso y la interacción. Por lo general, no se centran en los efectos especiales, comedia, o la acción, las películas dramáticas son probablemente el género cinematográfico más grande, con muchos subconjuntos.

[ctx: #31359]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G or PG) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, mature themes and so on, and are specifically designed for children 12 and under (or for family viewing). Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
es_es: Estas son las películas no ofensiva, sanas y entretenidas que no incluyan temas o escenas de violencia, lenguaje soez y blasfemia, cuestiones religiosas, situaciones adultas y así sucesivamente. Están diseñadas específicamente para los niños menores de 12 años. Películas orientadas a la familia que puedan ser adecuada para todos los grupos de edad, y cubren una amplia gama de categorías de género.

[ctx: #31360]
en: Fantasy films, usually considered a sub-genre, are most likely to overlap with the film genres of science fiction and horror, although they are distinct. Fantasies take the audience to netherworld places (or another dimension) where events are unlikely to occur in real life - they transcend the bounds of human possibility and physical laws. They often have an element of magic, myth, wonder, and the extraordinary.
es_es: Películas de fantasía, generalmente considerada un subgénero, es más probable que se superponen con los géneros cinematográficos de la ciencia ficción y horror, aunque son distintos. Fantasías llevan al público a lugares de otra dimensión, donde los eventos son poco probables de que ocurran en la vida real - que trascienden los límites de las posibilidades humanas y las leyes físicas. A menudo tienen un elemento de magia, mitos, maravillas, y lo extraordinario.

[ctx: #31361]
en: Film noir (meaning 'black film') is a distinct branch of the crime/gangster sagas from the 1930s. Strictly speaking, film noir is not a genre, but rather the mood, style or tone of various American films that evolved in the 1940s. Noirs are usually black and white films with primary moods of melancholy, alienation, bleakness, disillusionment, disenchantment, pessimism, ambiguity, moral corruption, evil, guilt and paranoia. They often feature a cynical, loner hero (anti-hero) and femme fatale, in a seedy big city.
es_es: Cine negro es una rama distinta de las sagas del crimen / gángster de la década de 1930. En sentido estricto, el cine negro no es un género, sino más bien el estado de ánimo, el estilo o el tono de varias películas americanas que se desarrollaron en la década de 1940. Cine Negro suelen ser las películas en blanco y negro con los estados de ánimo desde la melancolía, la alienación, la desolación, la desilusión, el desencanto, el pesimismo, la ambigüedad, la corrupción moral, la culpa del mal, y la paranoia. A menudo tienen un cínico, un solitario héroe (anti-héroe) y una mujer fatal, en una gran ciudad de mala muerte.

[ctx: #31362]
en: A game show is a type of radio or television program in which members of the public or celebrities, sometimes as part of a team, play a game which involves answering questions or solving puzzles usually for money and/or prizes. On some shows contestants compete against other players or another team while other shows involve contestants playing alone for a good outcome or a high score.
es_es: Un programa de juegos es un tipo de programa de radio o televisión en el que los miembros del público o celebridades, a veces como parte de un equipo, paticipan en un juego que consiste en responder a preguntas o resolver puzzles generalmente por dinero y / o premios. En algunos programas los concursantes compiten contra otros jugadores o equipos, mientras que otros espectáculos implican concursantes jugando solo para conseguir un buen resultado o una puntuación alta.

[ctx: #31364]
en: Contains content that is suitable only for adults. Titles in this category may include prolonged scenes of intense violence and/or graphic sexual content and nudity.
es_es: Contenido que es adecuado sólo para adultos. Los títulos de esta categoría podrían incluir escenas prolongadas de violencia intensa y / o contenido sexual gráfico y desnudez.

[ctx: #31365]
en: Historical epics are epic films that take place in the historical past, often focusing on people who alter the course of history. A number of historical epics, especially those made in the 1950s and 1960s, are set in ancient times, particularly in Rome, Greece, or Egypt. Historical epics typically are more grand-scale than other types of epics, featuring elaborate sets and large numbers of extras.
es_es: Epopeyas históricas son películas épicas que tienen lugar en el pasado, centrándose a menudo en personas que alteran el curso de la historia. Una serie de epopeyas históricas, especialmente las realizadas en los años 1950 y 1960, se fijan en los tiempos antiguos, sobre todo en Roma, Grecia o Egipto. Las epopeyas históricas suelen ser a grande escala que otras de tipos de poemas épicos, con escenarios elaborados y con un gran número de extras.

[ctx: #31367]
en: Horror films are designed to frighten and to invoke our hidden worst fears, often in a terrifying, shocking finale, while captivating and entertaining us at the same time in a cathartic experience. Horror films feature a wide range of styles, from the earliest silent Nosferatu classic, to today's CGI monsters and deranged humans. They are often combined with science fiction when the menace or monster is related to a corruption of technology, or when Earth is threatened by aliens.
es_es: Las películas de terror son diseñadas para asustar e invocar a nuestros peores temores ocultos, a menudo en un final aterrador, espantoso, al mismo tiempo cautivador y entretenido en una experiencia catártica. Las películas de terror con una amplia gama de estilos, desde el primer silencioso clásico Nosferatu, a los monstruos CGI de hoy en día y los seres humanos perturbados. A menudo se combina con la ciencia ficción cuando la amenaza o el monstruo está relacionado con un fallo tecnológico, o cuando la Tierra se ve amenazada por los extraterrestres.

[ctx: #31368]
en: An independent film, or indie film, is a feature film that is produced mostly outside of a major film studio. The term also refers to art films which differ noticeably from most mass marketed films. Independent films are sometimes distinguishable by their content and style and the way in which the filmmakers' personal artistic vision is realized.
es_es: Una película independiente, o una película indie, es un largometraje que se produce en su mayoría fuera de un estudio de cine importante. El término también se refiere a películas de arte que difieren notablemente de las películas más comerciales de masas. Las películas independientes son a veces distinguibles por su contenido y el estilo y la forma en que se realiza la visión personal de los realizadores artístico.

[ctx: #31369]
en: An interview is a conversation between two people (the interviewer and the interviewee) where questions are asked by the interviewer to obtain information from the interviewee.
es_es: Una entrevista es una conversación entre dos personas (el entrevistador y el entrevistado), donde las preguntas son formuladas por el entrevistador para obtener información del entrevistado.

[ctx: #31370]
en: A sub-genre of the action film, martial arts films contain numerous fights between characters, usually as the films' primary appeal and entertainment value, and often as a method of storytelling and character expression and development. Martial arts are frequently featured in training scenes and other sequences in addition to fights. Martial arts films commonly include other types of action, such as stuntwork, chases, and/or gunfights.
es_es: Un subgénero del cine de acción, las películas de artes marciales contienen numerosas peleas entre los personajes, por lo general como recurso principal de entretenimiento, y muchas veces como forma de expresión narrativa, el carácter y el desarrollo. En las artes marciales con frecuencia aparecen otros modos de entrenamiento y secuencias además de peleas. Las películas de artes marciales suelen incluir otros tipos de acciones, persecuciones, y tiroteos.

[ctx: #31371]
en: Multi-episode, fictional program of limited duration, shown on a daily or weekly schedule, usually lasting fifteen hours or less in total running time. A good television miniseries can make the small screen seem huge. These programs are the best that TV has to offer: an excuse to sink in and lose yourself in a story that isn't over in just a couple of hours. The sets, the plots, and the acting make each of these essential miniseries an exquisite television experience.
es_es: Multi-episodio, el programa de ficción de duración limitada, que se muestra en un horario diario o semanal, suelen durar quince minutos o menos. Una miniserie de televisión puede hacer que la pequeña pantalla parezca enorme. Estos programas son de lo mejor que la televisión tiene que ofrecer: una excusa para hundirse y perderse en una historia que no se termina en un par de horas.

[ctx: #31372]
en: Monster movie (also can be referred to as a creature feature or monster film) is a name commonly given to movies, which centre on the struggle between human beings and one or more monsters. The term is usually applied to films sometimes labelled as horror, fantasy or science fiction genre that involve fictional creatures, in most cases it is applied to films that feature more oversized monsters despite its history starting with adaptations of horror folklore and literature.
es_es: Películas de Monstruos es un nombre común dado a las películas, que se centran en la lucha entre los seres humanos y monstruos uno o más. El término se aplica generalmente a las películas a veces etiquetadas como horror, la fantasía o el género de ciencia ficción que involucran a seres ficticios, en la mayoría de los casos se aplica a las películas que cuentan con más monstruos de gran tamaño a pesar de su historia, comenzando con las adaptaciones del folclore y la literatura de terror.

[ctx: #31373]
en: Music genre films will incorporate a lot of music but it will not necessarily be the focal point of the film, thus differentiating it from a Musical.
es_es: En el género de Música se incorpora un montón de música, pero no será necesariamente el punto focal de la película, por la diferenciación de un Musical.

[ctx: #31374]
en: Musical/dance films are cinematic forms that emphasize full-scale scores or song and dance routines in a significant way (usually with a musical or dance performance integrated as part of the film narrative), or they are films that are centered on combinations of music, dance, song or choreography. Major subgenres include the musical comedy or the concert film.
es_es: Películas musicales / danza son formas cinematográficas que hacen hincapié en la escala o canciones y rutinas de baile en una forma significativa (por lo general con una actuación musical o de baile integrado como parte de la narrativa de la película), o son películas que se centran en la combinación de música , la danza, el canto o la coreografía. Subgéneros más importantes incluyen la comedia musical o la película del concierto.

[ctx: #31375]
en: Mystery film is a sub-genre of the more general category of crime film. It focuses on the efforts of the detective, private investigator or amateur sleuth to solve the mysterious circumstances of a crime by means of clues, investigation, and clever deduction.
es_es: Película de misterio es un subgénero de la categoría más general de la película de crimen. Se centra en los esfuerzos del detective, investigador privado o detective aficionado a resolver las misteriosas circunstancias de un delito por medio de pistas, la investigación, y la deducción inteligente.

[ctx: #31376]
en: A nature documentary is a documentary film about animals, plants, or other non-human living creatures, usually concentrating on film taken in their natural habitat. Such programmes are most frequently made for television, particularly for public broadcasting channels, but some are also made for the cinema.
es_es: Un documental de la naturaleza es una película documental sobre animales, plantas u otros seres no humanos vivos, por lo general se concentra en la película tomada en su hábitat natural. Estos programas son los más frecuentemente realizados para televisión, especialmente para los canales públicos de radiodifusión, pero algunos también están hechos para el cine.

[ctx: #31377]
en: Television news is considered by many to be the most influential medium for journalism. For most of the American public, local and national TV newscasts are the primary news sources.
es_es: Las Noticias de televisión es considerada por muchos como el medio más influyente para el periodismo. Para la mayoría de la opinión pública, los noticieros de televisión locales y nacionales son las principales fuentes de noticias.

[ctx: #31378]
en: Apocalyptic fiction is a sub-genre of science fiction that is concerned with the end of civilization due to a catastrophe such as nuclear warfare, pandemic, impact event, cybernetic revolt, Technological Singularity, Dysgenics, supernatural phenomena, Ecological disaster, resource depletion or some other general disaster. Post-apocalyptic fiction is set in a world or civilization after such a disaster.
es_es: Ficción apocalíptica es un subgénero de la ciencia ficción que tiene que ver con el fin de la civilización debido a una catástrofe como la guerra nuclear, pandemia, evento de impacto, la guerra cibernética, motivos tecnológicos, disgenesia, fenómenos sobrenaturales, los desastres ecológicos, el agotamiento de recursos o de algún otra calamidad general. Ficción Post-apocalíptica ambientada en un mundo o civilización después de un desastre.

[ctx: #31379]
en: Reality television is a genre of television programming that presents purportedly unscripted dramatic or humorous situations, documents actual events, and usually features ordinary people instead of professional actors, sometimes in a contest or other situation where a prize is awarded.
es_es: Reality shows es un género de la programación de televisión que supuestamente presenta situaciones improvisadas dramáticas o humorísticas, eventos documentos reales, y por lo general cuenta con gente de la calle en vez de actores profesionales, a veces en un concurso u otra situación en la que se otorga un premio.

[ctx: #31381]
en: A sub-genre for the most part, this category shares some features with romantic dramas, romantic comedies, and sexual/erotic films. These are love stories, or affairs of the heart that center on passion, emotion, and the romantic, affectionate involvement of the main characters (usually a leading man and lady), and the journey that their love takes through courtship or marriage. Romance films make the love story the main plot focus.
es_es: Un subgénero en su mayor parte, esta categoría comparte algunas características con los dramas románticos, comedias románticas y películas sexual / erótico. Estas son historias de amor, o los asuntos del corazón que se centran en la pasión, la emoción y la implicación romántica, cariñosa de los personajes principales (generalmente un galán y la dama), y el viaje que su amor se hace a través de noviazgo o matrimonio. Películas románticas son aquellas que la historia de amor es la trama principal.

[ctx: #31382]
en: Sci-fi films are often quasi-scientific, visionary and imaginative - complete with heroes, aliens, distant planets, impossible quests, improbable settings, fantastic places, great dark and shadowy villains, futuristic technology, unknown and unknowable forces, and extraordinary monsters, either created by mad scientists or by nuclear havoc. Science fiction often expresses the potential of technology to destroy humankind and easily overlaps with horror films.
es_es: Ciencia-ficción son a menudo casi científicas, visionarias e imaginativas - completa con los héroes, los extraterrestres, los planetas distantes, misiones imposibles, improbables ajustes, lugares fantásticos, grandes villanos oscuros y sombríos, tecnología futurista, fuerzas desconocidas e incognoscibles, y monstruos extraordinarios, ya sean creados por científicos locos o por una destrucción nuclear. La ciencia ficción a menudo expresa el potencial de la tecnología para destruir la humanidad y se superpone fácilmente con las películas de terror.

[ctx: #31383]
en: A short film is any film not long enough to be considered a feature film. No consensus exists as to where that boundary is drawn: the Academy of Motion Picture Arts and Sciences defines a short film as "an original motion picture that has a running time of 40 minutes or less, including all credits". The Internet Movie Database draws the line at 45 minutes.
es_es: Un cortometraje es cualquier película no lo suficientemente larga como para ser considerada un largometraje. No existe concenso en cuanto al tiempo máximo: la Academia de las Artes y las Ciencias Cinematográficas define un cortometraje como "una película original que tiene una duración de 40 minutos o menos, incluyendo todos los créditos". Internet Movie Database traza la línea a los 45 minutos.

[ctx: #31384]
en: A soap opera, sometimes called 'soap' for short, is an ongoing, episodic work of dramatic fiction presented in serial format on television or radio. The name soap opera stems from the original dramatic serials broadcast on radio that had soap manufacturers such as Procter and Gamble, Colgate-Palmolive and Lever Brothers as sponsors and producers. These early radio series were broadcast in weekday daytime slots when most listeners would be housewives; thus the shows were aimed at and consumed by a predominantly female audience.
es_es: Una telenovela, a veces llamada 'culebrón' para abreviar, es un trabajo en curso, episódico de la ficción dramática se presenta en formato de serie en la televisión o la radio. El nombre de telenovela se deriva de las series dramáticas originales transmitidas por radio que tenían los fabricantes de jabón como Procter and Gamble, Colgate-Palmolive y Lever Brothers como patrocinadores y productores. Estas series de radio a principios fueron difundidos entre semana durante el día, cuando la mayoría de los oyentes eran amas de casa, por lo que los espectáculos se dirigen y es consumido por un público mayoritariamente femenino.

[ctx: #31386]
en: Films that have a sports setting (football or baseball stadium, arena, or the Olympics, etc.), event (the 'big game,' 'fight,' 'race,' or 'competition'), and/or athlete (boxer, racer, surfer, etc.) that are central and predominant in the story. Sports films may be fictional or non-fictional; and they are a hybrid sub-genre category, although they are often dramas or comedy films, and occasionally documentaries or biopics.
es_es: Las películas que tienen un valor deportivo (fútbol o el béisbol estadio, arena, o los Juegos Olímpicos, etc), evento (el "gran juego", "lucha", "raza" o "competencia"), y / o deportista (boxeador , corredor, persona que practica surf, etc) que son fundamentales y predominantes en la historia. Las películas de deporte pueden ser de ficción o no ficción, y son un subgénero híbrido, y aunque a menudo son dramas o películas de comedia, y, ocasionalmente, documentales.

[ctx: #31387]
en: The spy film genre deals with the subject of fictional espionage, either in a realistic way (such as the adaptations of John Le Carré) or as a basis for fantasy (such as James Bond). Many novels in the spy fiction genre have been adapted as films, including works by John Buchan, John Le Carré, Ian Fleming and Len Deighton. It is a significant aspect of British cinema, with leading British directors such as Alfred Hitchcock and Carol Reed making notable contributions and many films set in the British Secret Service.
es_es: El género de espías ofrece espionaje de ficción, ya sea en una forma realista (por ejemplo, la adaptación de John Le Carré) o como base para la fantasía (como James Bond). Muchas novelas en el género de ficción de espionaje han sido adaptadas como películas, como obras de John Buchan, John Le Carré, Ian Fleming y Len Deighton. Se trata de un aspecto importante del cine británico, con los principales directores británicos como Alfred Hitchcock y Carol Reed haciendo contribuciones notables y muchas películas que imitan en el Servicio Secreto Británico.

[ctx: #31388]
en: A play is a form of literature written by a playwright, usually consisting of scripted dialogue between characters, intended for theatrical performance rather than just reading. There are rare dramatists, notably George Bernard Shaw, who have had little preference whether their plays were performed or read. The term "play" can refer to both the written works of playwrights and to their complete theatrical performance.
es_es: Una obra de teatro es una forma de literatura escrita por un dramaturgo, por lo general consiste en un diálogo entre los personajes del guión, destinados a la representación teatral en lugar de una simple lectura. Hay dramaturgos raros, especialmente George Bernard Shaw, que ha ofrecido pocas pistas si sus obras se llevaron a la interpretación o la lectura. El término "juego" puede referirse tanto a las obras escritas de los dramaturgos o su representación teatral completa.

[ctx: #31389]
en: Stand-up comedy is a comedic art form. Usually, a comedian performs in front of a live audience, speaking directly to them. Their performances are sometimes filmed for later release via DVD, the internet, and television. The performer is commonly known as a comic, stand-up comic, stand-up comedian or simply a stand-up.
es_es: Comedia Stand-up es un arte cómico. Por lo general, un cómico actua en frente de una audiencia en vivo, hablandoles directamente. Sus actuaciones a veces se filman para su posterior publicación en DVD, Internet y televisión. El artista se conoce comúnmente como un cómico, comediante o simplemente un stand-up.

[ctx: #31390]
en: A superhero film, or Comic Book film, is an action, fantasy or science fiction film that is focused on the actions of one or more superheroes, individuals who usually possess superhuman abilities relative to a normal person and are dedicated to protecting the public. These films are almost always action-oriented, and the first film of a particular character often includes a focus on the origin of the special powers including the first fight against the character's most famous archenemy or supervillain.
es_es: Una película de superhéroes, o una película de cómic, es una película de ficción, acción, fantasía o ciencia que se centra en las acciones de uno o varios super héroes, personas que por lo general poseen habilidades sobrehumanas en comparación con una persona normal y se dedican a la protección de las personas. Estas películas son casi siempre orientado a la acción, y la primera película de un personaje en particular a menudo incluye un enfoque en el origen de los poderes especiales, incluida la lucha primero contra el archienemigo más famoso del personaje o supervillano.

[ctx: #31391]
en: Supernatural films, a sub-genre category, may be combined with other genres, including comedy, sci-fi, fantasy or horror. They have themes including gods or goddesses, ghosts, apparitions, spirits, miracles, and other similar ideas or depictions of extraordinary phenomena.
es_es: Películas sobrenaturales, es un sub-género que se puede combinar con otros géneros, como la comedia, ciencia ficción, fantasía o terror. Tienen temas como dioses o diosas, fantasmas, apariciones, espíritus, milagros, y otras ideas similares o representaciones de fenómenos extraordinarios.

[ctx: #31392]
en: A talk show (American and Australian English) or chat show (British) is a television or radio program where one person (or group of people) discuss various topics put forth by a talk show host. Sometimes, talk shows feature a panel of guests, usually consisting of a group of people who are learned or who have great experience in relation to whatever issue is being discussed on the show for that episode. Other times, a single guest discusses their work or area of expertise with a host or co-hosts.
es_es: Un programa de entrevistas (Inglés americano y australiano) o chat show (británico) es un programa de radio o televisión donde una persona (o grupo de personas) discuten diversos temas expuestos por un programa de entrevistas. A veces, los programas de entrevistas con un panel de invitados, por lo general consiste en un grupo de personas que se aprenden o que tienen gran experiencia en relación a cualquier asunto que se está discutiendo en el programa para ese episodio. Otras veces, un cliente individual discute su trabajo o área de especialización con un anfitrión o co-anfitriones.

[ctx: #31393]
en: Thrillers (or Suspense films) are often hybrids with other genres - there are action-thrillers, crime-caper thrillers, western-thrillers, film-noir thrillers, even romantic comedy-thrillers. Another closely-related genre is the horror film genre. They are types of films known to promote intense excitement, suspense, a high level of anticipation, ultra-heightened expectation, uncertainty, anxiety, and nerve-wracking tension. Spy films may be considered a type of thriller/suspense film.
es_es: Thrillers (o películas de suspense) a menudo son híbridos con otros géneros - hay acción-suspense, crimen thrillers, occidental-thrillers, cine negro, thrillers, películas de suspense comedia romántica. Otro género estrechamente relacionado es el género de película de terror. Son tipos de películas conocidas por promover una intensa emoción, suspense, un alto nivel de expectación, ultra-elevada expectativa, la incertidumbre, la ansiedad, la tensión y nervios. Las películas de espias pueden considerarse como un tipo de suspense.

[ctx: #31394]
en: War films are a film genre concerned with warfare, usually about naval, air or land battles, sometimes focusing instead on prisoners of war, covert operations, military training or other related subjects. At times war films focus on daily military or civilian life in wartime without depicting battles. Their stories may be fiction, based on history, docudrama, biographical, or even alternate history fiction.
es_es: Las películas de guerra son un género cinematográfico que tiene que ver con la guerra, por lo general conflictos navales, aéreas o batallas terrestres, a veces enfocándose en rescate de prisioneros de guerra, las operaciones encubiertas, entrenamiento militar y otros temas relacionados. A veces las películas de guerra se centran en la vida cotidiana militar o civiles en tiempo de guerra. Sus historias pueden ser ficción, basada en la historia, docudrama, biografía, historia o ficción incluso suspense.

[ctx: #31395]
en: Westerns are the major defining genre of the American film industry - a eulogy to the early days of the expansive American frontier. They are one of the oldest, most enduring genres with very recognizable plots, elements, and characters (six-guns, horses, dusty towns and trails, cowboys, Indians, etc.). Over time, westerns have been re-defined, re-invented and expanded, dismissed, re-discovered, and spoofed.
es_es: Westerns es el género principal determinante de la industria cinematográfica estadounidense - un elogio a los primeros días de la frontera americana expansiva. Se trata de uno de los más antiguos, los géneros más duraderos con parcelas muy reconocibles, elementos y personajes (seis cañones, caballos, pueblos polvorientos y senderos, vaqueros, indios, etc.) Con el tiempo, los westerns se han redefinido, re-inventado y ampliado, re-descubierto y falseado.

[ctx: #31396]
en: Wrestling is a martial art that uses grappling type techniques such as clinch fighting, throws and takedowns, joint locks, pins and other grappling holds. A wrestling bout is a physical competition, between two (occasionally more) competitors or sparring partners, who attempt to gain and maintain a superior position. There are a wide range of styles with varying rules with both traditional historic and modern styles.
es_es: La lucha libre es un arte marcial que utiliza técnicas de agarre, tales como lucha, tiros y desarmes, llaves comunes y otros agarre. Un combate de lucha libre es una competencia física, entre dos (a veces más) competidores o compañeros de batalla, que tratan de obtener y mantener una posición superior. Hay una gran variedad de estilos con las diversas normas con ambos estilos tradicionales históricos y modernos.

[ctx: #31397]
en: Epics include costume dramas, historical dramas, war films, medieval romps, or 'period pictures' that often cover a large expanse of time set against a vast, panoramic backdrop. Epics often share elements of the elaborate adventure films genre. Epics take an historical or imagined event, mythic, legendary, or heroic figure, and add an extravagant setting and lavish costumes, accompanied by grandeur and spectacle, dramatic scope, high production values, and a sweeping musical score.
es_es: Las épicas incluyen dramas de época, dramas históricos, de guerra, medievales, o de "épocas" que a menudo cubren una gran extensión de tiempo establecido en un contexto amplio, con vistas panorámicas. Las épicas a menudo comparten elementos con el género de aventuras. Toman un acontecimiento histórico o imaginario, figuras míticas, legendarias, o heroicas, agregan unos ambientes extravagantes y con suntuosos trajes, acompañados de grandeza y espectacularidad al ámbito dramático, los altos gastos en producción, y una gran composición musical.

[ctx: #31398]
en: Films that have no synchronized soundtrack and no spoken dialogue, until the dawn of the talkies in the late 1920s. Films without dialogue featured titles for dialogue segments, and often were accompanied by live music.
es_es: Las películas que no tienen banda sonora y sin diálogos. Hasta finales de 1920, las películas mudas ofrecian subtítulos y a menudo iban acompañadas de música en vivo.

[ctx: #31399]
en: Lighter Background Fanart diffuse overlay
es_es: Fondo Fanart Claro difuminado

[ctx: #31400]
en: Hide Current Temperature and Weather Conditions
es_es: Ocultar Temperatura Actual y Condición del Clima

[ctx: #31401]
en: Hide Clock
es_es: Ocultar Reloj

[ctx: #31402]
en: Use Plot Summary in other views
es_es: Usar Argumento Resumido en otras vistas

[ctx: #31403]
en: Hide Media Flags
es_es: Ocultar Indicadores de Contenido

[ctx: #31404]
en: Hide Rating and Studio Flags
es_es: Ocultar Clasificación y Banderas de Estudio

[ctx: #31405]
en: Hide Movie Taglines
es_es: Ocultar Eslogan de las películas

[ctx: #31406]
en: Fanart Views: Classic Frame
es_es: Vista Fanart: Clásico

[ctx: #31407]
en: *Press UP for full cast and photos*
es_es: *Pulsa ARRIBA para ver reparto y fotos*

[ctx: #31409]
en: Finish
es_es: Finalizar

[ctx: #31410]
en: Prefer Landscape to Fanart (except background)
es_es: Paisaje en lugar de Fanart (excepto fondo)

[ctx: #31411]
en: *Press DOWN to exit*
es_es: *Pulsa ABAJO para salir*

[ctx: #31412]
en: *Press UP to select a profile*
es_es: *Pulsa ARRIBA para elegir un perfil*

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
es_es: Subtítulo local disponible

[ctx: #31414]
en: Gallery
es_es: Galería

[ctx: #31415]
en: Square
es_es: Cuadrado

[ctx: #31416]
en: Tall Genre
es_es: Género Alto

[ctx: #31417]
en: *help text*
es_es: *texto de ayuda*

[ctx: #31418]
en: Hide all
es_es: Ocultar todo

[ctx: #31419]
en: Music Settings
es_es: Ajustes de Música

[ctx: #31420]
en: Video Settings
es_es: Ajustes de Video

[ctx: #31421]
en: Video OSD: Show ClearArt/Logo
es_es: OSD de Video: Mostrar ClearArt de Series de TV

[ctx: #31422]
en: Logo View: Show only one item at a time
es_es: Vista Logo: Mostrar solo un elemento a la vez

[ctx: #31423]
en: Author
es_es: Autor

[ctx: #31424]
en: Poster & Fanart
es_es: Cartel y Fanart

[ctx: #31425]
en: Video OSD: Show Thumbnail
es_es: OSD de Video: Mostrar Miniatura

[ctx: #31426]
en: TV Show Next Aired Date display
es_es: Mostrar Fecha Proxima Emision Serie TV

[ctx: #31427]
en: Next Episode
es_es: Siguiente Episodio

[ctx: #31428]
en: TV Guide
es_es: Guía TV

[ctx: #31429]
en: Display Path in Info Dialog instead of Rating
es_es: Mostrar Ruta en Diálogo Info en lugar de Valoración

[ctx: #31430]
en: Poster Wrap Large
es_es: Cartel Grande

[ctx: #31431]
en: Click to reset Metropolis to defaults
es_es: Clic para restablecer los valores predeterminados de Metrópolis

[ctx: #31432]
en: Visualization Background: Ken Burns effect
es_es: Fondo de Visualización: efecto Ken Burns

[ctx: #31433]
en: Visualization Background: Fanart
es_es: Fondo de Visualización: Fanart

[ctx: #31434]
en: Visualization Background: Extra Fanart
es_es: Fondo de Visualización: Extra Fanart

[ctx: #31435]
en: Visualization Background: Artist Slideshow
es_es: Fondo de Visualización: Artist Slideshow

[ctx: #31436]
en: Use Slim Seekbar
es_es: Usar barra de búsqueda estrecha

[ctx: #31437]
en: Enable TV Tunes script
es_es: Activar script TvTunes

[ctx: #31438]
en: Recent
es_es: Recientes

[ctx: #31439]
en: Banner & Poster
es_es: Pancarta y Cartel

[ctx: #31440]
en: View Types
es_es: Tipos de Vistas

[ctx: #31441]
en: Hide
es_es: Ocultar

[ctx: #31442]
en: Banner & Fanart
es_es: Pancarta y Fanart

[ctx: #31444]
en: Auto Login
es_es: Iniciar sesión automáticamente

[ctx: #31445]
en: Picture Settings
es_es: Ajustes de Foto

[ctx: #31446]
en: Fullscreen
es_es: Pantalla Completa

[ctx: #31447]
en: Use Realistic Weather Icons
es_es: Usar Iconos Realistas de Clima

[ctx: #31448]
en: Show Plot only in Info dialog
es_es: Mostrar Argumento solo en pantalla de Información

[ctx: #31449]
en: Show Recommended Items
es_es: Mostrar Elementos Recomendados

[ctx: #31450]
en:  - changing the options below requires a restart -
es_es:  - cambiar estas opciones requiere reiniciar -

[ctx: #31451]
en: Recommended
es_es: Recomendado

[ctx: #31452]
en: Visualization: Use Slim Info Overlay
es_es: Visualización: Usar Información Reducida

[ctx: #31453]
en: Show Date instead of Day of Week
es_es: Mostrar Fecha en lugar del Día de la Semana

[ctx: #31454]
en: Visualization: Show player position and time in Info Overlay
es_es: Visualización: Mostrar posición y tiempo de reproducción en Información

[ctx: #31455]
en: Visualization: Hide Clock and Temp in Info Overlay
es_es: Visualización: Ocultar Reloj y Temperatura en Información

[ctx: #31456]
en: - Override default link
es_es: - Anular enlace predeterminado

[ctx: #31457]
en: Shortcuts
es_es: Atajos

[ctx: #31458]
en: Set Timer
es_es: Ajustar Temporizador

[ctx: #31459]
en: Cancel Timer
es_es: Cancelar Temporizador

[ctx: #31460]
en: Games
es_es: Juegos

[ctx: #31461]
en: Games Tall
es_es: Juegos Alto

[ctx: #31462]
en: Games Square
es_es: Juegos Cuadrado

[ctx: #31463]
en: Games Wide
es_es: Juegos Ancho

[ctx: #31464]
en: Show Plot in Fullscreen Info
es_es: Mostrar Argumento en Información durante la Reproducción de Video

[ctx: #31465]
en: Clean Library
es_es: Limpiar Colección

[ctx: #31466]
en: Foreign is not technically a genre, but likely includes films with dialog in a tongue not native to the viewer.
es_es: Extranjeras no es técnicamente un género, pero probablemente incluye películas con diálogo en un idioma no nativo para el espectador.

[ctx: #31467]
en: Holiday is a very broad genre, encompassing films that center around a certain holiday, such as Christmas, Halloween, Easter, etc.
es_es: Vacaciones es un género muy amplio que abarca las películas que se centran en un día de fiesta, tales como Navidad, Halloween, Pascua, etc.

[ctx: #31468]
en: Services
es_es: Servicios

[ctx: #31469]
en: Appearance
es_es: Apariencia

[ctx: #31470]
en: Prefer ClearLogo to ClearArt
es_es: Preferir ClearLogo a ClearArt

[ctx: #31471]
en: Show Status
es_es: Mostrar Estado

[ctx: #31472]
en: Ended
es_es: Terminado

[ctx: #31473]
en: unmixed
es_es: Sin mezclar

[ctx: #31474]
en: Use one button to toggle subtitles
es_es: Usar un botón para cambiar los subtitulos

[ctx: #31475]
en: Default OSD button
es_es: Botón por defecto para OSD

[ctx: #31476]
en: OSD: Fade away when paused
es_es: OSD: Desvanecer mientras esta pausado

[ctx: #31477]
en: - Fade delay
es_es: - Retardo de desvanecimiento

[ctx: #31478]
en: Hide default submenu items
es_es: Ocultar Elementos por Defecto del Submenú

[ctx: #31479]
en: Poster Fixed Large
es_es: Cartel Fijo Grande

[ctx: #31480]
en: Show IMDb Ranking Media Flag
es_es: Mostrar valoración IMDb del contenido

[ctx: #31481]
en: Show Votes instead of Top250 always
es_es: Mostrar Votos en lugar del Top250

[ctx: #31482]
en: Install
es_es: Instalar

[ctx: #31483]
en: Banner View: Number of rows
es_es: Vista Pancarta: Número de filas

[ctx: #31484]
en: Order
es_es: Orden

[ctx: #31600]
en: Enable Live TV (PVR) support
es_es: Activar soporte de TV en Directo (PVR)

[ctx: #31601]
en: Live TV
es_es: TV en Directo

[ctx: #31602]
en: Live Radio
es_es: Radio en Directo

[ctx: #31605]
en: Add Group
es_es: Añadir Grupo

[ctx: #31606]
en: Rename Group
es_es: Renombrar Grupo

[ctx: #31607]
en: Delete Group
es_es: Borrar Grupo

[ctx: #31608]
en: Hidden Channels
es_es: Canales Ocultos

[ctx: #31610]
en: Scheduled Time
es_es: Programador

[ctx: #31611]
en: PVR Status
es_es: Estado PVR

[ctx: #31700]
en: 7 Day Forecast
es_es: Pronóstico 7 días

[ctx: #31701]
en: 12 Hour Forecast
es_es: Pronóstico 12 horas

[ctx: #31702]
en: 36 Hour Forecast
es_es: Pronóstico 36 horas

[ctx: #31703]
en: Pressure
es_es: Presión atmosférica

[ctx: #31704]
en: Clouds
es_es: Nuboso

[ctx: #31705]
en: Average
es_es: Media

[ctx: #31706]
en: Maximum
es_es: Máxima

[ctx: #31707]
en: Minimum
es_es: Minimo

[ctx: #31708]
en: Moon Phase
es_es: Fase Lunar

[ctx: #31709]
en: Precipitation
es_es: Precipitación

[ctx: #31710]
en: Use extended weather
es_es: Usar tiempo extendido

[ctx: #31711]
en: Show weather forecast on home screen
es_es: Ver Pronóstico del Clima en la pantalla principal

[ctx: #31712]
en: Crop Thumbnails in Music Video Gallery View
es_es: Recortar miniaturas en la vista Galería de Vídeoclips

[ctx: #31713]
en: Custom Home Shortcut
es_es: Atajo Inicio Personalizado

[ctx: #31714]
en: Label and Shortcut
es_es: Etiqueta y Atajo

[ctx: #31715]
en: Icon
es_es: Icono

[ctx: #31716]
en: Wallpaper
es_es: Fondos

[ctx: #31717]
en: Precip
es_es: Lluvia

[ctx: #31718]
en: Home Furniture
es_es: Adornos de Inicio

[ctx: #31719]
en: Reset Home Furniture to defaults
es_es: Restablecer Adornos de Inicio a valores predeterminados

[ctx: #31720]
en: Remove the shortcut.  This cannot be undone.
es_es: Elimiar atajo. No se puede deshacer.

[ctx: #31721]
en: Move the shortcut up in vertical views or left in horizontal views.  In horizontal views the third menu item is in the center.
es_es: Mueve el atajo a arriba en las vistas verticales o a la izquierda en las horizontales. En las horizontales, el tercer elemento estará en el centro.

[ctx: #31722]
en: Move the shortcut down in vertical views or right in horizontal views.  In horizontal views the third menu item is in the center.
es_es: Mueve el atajo a abajo en las vistas verticales o a la derecha en las horizontales. En las horizontales, el tercer elemento estará en el centro.

[ctx: #31723]
en: Set action for the shortcut.  Choose from various preset selections.  For more control, you may manually enter a Custom action below.
es_es: Define la acción del atajo. Escoja entre las preestablecidas. Para más control, puede definir una acción Personalizada abajo.

[ctx: #31724]
en: Set background image for the shortcut.
es_es: Imagen de fondo para el atajo.

[ctx: #31725]
en: Set label for the shortcut.  This is usually set automatically when selecting the shortcut, but it can be manually modified if you wish.
es_es: Etiqueta para el atajo. Normalmente se pone automáticamente al elegir el atajo, pero se puede modificar manualmente si se quiere.

[ctx: #31726]
en: Select widget for the shortcut.  Widgets are built-in info scripts that perform various tasks or display useful menus. Some widgets have been set by default but can be changed or removed.
es_es: Seleccione el widget para el atajo. Los widgets son programas que realizan varias tareas o muestran útiles menús. Algunos widgets se ponen por defecto pero se pueden cambiar o quitar.

[ctx: #31727]
en: Set a custom action for the shortcut.  This is used to override or edit the action taken by the shortcut.
es_es: Acción personalizada para el atajo. Se usa para ignorar o editar la acción que hace el atajo.

[ctx: #31728]
en: Customize submenu for the shortcut.  Submenus can be populated with custom commands, shortcuts, and/or favorites.  The submenu editor will look and operate almost exactly like the main menu editor.
es_es: Personalizar submenú del atajo. Se pueden crear submenúes con órdenes personalizados, atajos y/o favoritos. El editor de submenú es exactamente igual que el editor del menú principal.

[ctx: #31729]
en: Close this window.  All changes made in the shortcut editor take effect instantly.
es_es: Cerrar la ventana. Todos los cambios de los atajos tendrán efecto inmediato.

[ctx: #31730]
en: Create a new shortcut at the bottom of the list.
es_es: Crear un atajo nuevo al final de la lista.

[ctx: #31731]
en: Reset ALL shortcuts back to default.  This will revert any changes to the main menu or submenus and cannot be undone.
es_es: Restablece TODOS los atajos a sus valores predeterminados. Esto revocará todos los cambios en el menú principal y submenúes y no se puede deshacer.

[ctx: #31732]
en: Are you sure you really want to remove the Settings shortcut?
es_es: ¿Esta seguro de que quiere elimiar el atajo Ajustes?
