KODI Skins - en to pt_br translation catalogue (195 entries)

[ctx: #31001]
en: View Options
pt_br: Opções de visualização

[ctx: #31002]
en: Home Artwork
pt_br: Artes Página Inicial

[ctx: #31005]
en: Enable auto scrolling for text that does not fit on-screen
pt_br: Ativar auto rolagem para texto que couber na tela

[ctx: #31006]
en: Shorter delay before auto scrolling
pt_br: Atraso menor antes da auto-rolagem

[ctx: #31007]
en: ON
pt_br: Ativo

[ctx: #31009]
en: Browser
pt_br: Navegar

[ctx: #31012]
en: Increase Star Rating
pt_br: Aumentar Votos

[ctx: #31021]
en: Decrease Star Rating
pt_br: Diminuir Votos

[ctx: #31024]
en: Icon Home layout
pt_br: Layout de ícones da Página Inicial

[ctx: #31025]
en: Horizontal Text Home layout
pt_br: Layout Texto Horizontal Página Inicial

[ctx: #31031]
en: Hide Movie Watched Status
pt_br: Ocultar Status de Assistidos em Filmes

[ctx: #31032]
en: Hide TV Watched Status
pt_br: Ocultar Status de Assistidos em Seriados

[ctx: #31033]
en: Hide Background Fanart
pt_br: Ocultar Fanart de Fundo

[ctx: #31034]
en: Enable Dynamic Weather Artwork
pt_br: Ativar Artes Dinâmicas em Clima

[ctx: #31035]
en: Show Clean Library SubMenu items
pt_br: Exibir Itens de submenu para limpeza de coleções

[ctx: #31036]
en: Hide Widgets until focused
pt_br: Ocultar os widgets até que recebam foco

[ctx: #31037]
en: Stretch background fanart to fit into viewable area
pt_br: Esticar o fanart de fundo para que ele ocupe toda a área visível

[ctx: #31056]
en: Enable Video/Album Art overlay
pt_br: Ativar sobreposição de Arte em Vídeo/Álbum

[ctx: #31057]
en: Enable Song Info text overlay
pt_br: Ativar sobreposição de Info Textos para Músicas

[ctx: #31060]
en: Show Recently Added Items
pt_br: Exibir Itens Recém Adicionados

[ctx: #31108]
en: Enable Debug Mode
pt_br: Ativar Modo Debug

[ctx: #31109]
en: Enable Debug Grid
pt_br: Ativar Grade Debug

[ctx: #31118]
en: Filemanager
pt_br: Gerenciador de Arquivos

[ctx: #31125]
en: Hide Video Root
pt_br: Ocultar Pasta Raiz de Vídeo

[ctx: #31126]
en: Extra Artwork Downloader
pt_br: Obter mais Artes

[ctx: #31127]
en: TvTunes Downloader
pt_br: Obter conteúdo de TvTunes

[ctx: #31133]
en: Mute
pt_br: Mudo

[ctx: #31136]
en: Video Info
pt_br: Informações de Vídeo

[ctx: #31137]
en: Audio Info
pt_br: Informações de Áudio

[ctx: #31138]
en: System Info
pt_br: Informações do Sistema

[ctx: #31139]
en: Video decoder
pt_br: Decodificador de Vídeo

[ctx: #31140]
en: Pixel format
pt_br: Formato do pixel

[ctx: #31141]
en: Audio channels
pt_br: Canais de Áudio

[ctx: #31142]
en: CPU used
pt_br: CPU utilizada

[ctx: #31143]
en: Memory used
pt_br: Uso de Memória

[ctx: #31183]
en: Viewtype
pt_br: Visualização

[ctx: #31207]
en: Current
pt_br: Atual

[ctx: #31208]
en: Last Updated:
pt_br: Última atualização:

[ctx: #31210]
en: Default Home layout
pt_br: Layout Padrão Página Inicial

[ctx: #31244]
en: Playing
pt_br: Reproduzindo

[ctx: #31249]
en: System Music Files
pt_br: Arquivos de música do sistema

[ctx: #31250]
en: Current Selected
pt_br: Seleção atual

[ctx: #31251]
en: Current Playlist
pt_br: Lista de Reprodução atual

[ctx: #31270]
en: Enable Custom Button
pt_br: Ativar Botões Personalizados

[ctx: #31271]
en: Favourite
pt_br: Favorito

[ctx: #31275]
en: Multi Image
pt_br: Multi-imagem

[ctx: #31278]
en: Open Playlist
pt_br: Abrir Lista de Reprodução

[ctx: #31279]
en: Save Playlist
pt_br: Salvar Lista de Reprodução

[ctx: #31280]
en: Close Playlist
pt_br: Fechar Lista de Reprodução

[ctx: #31281]
en: Items
pt_br: Itens

[ctx: #31282]
en: Poster Wrap
pt_br: Vitrine de Poster

[ctx: #31283]
en: Poster Fixed
pt_br: Poster fixo

[ctx: #31284]
en: Single Image
pt_br: Imagem única

[ctx: #31285]
en: List
pt_br: Lista

[ctx: #31289]
en: Files
pt_br: Arquivos

[ctx: #31291]
en: Landscape
pt_br: Paisagem

[ctx: #31293]
en: Picture Grid
pt_br: Grade Imagem

[ctx: #31298]
en: Panel Square
pt_br: Painel com quadrados

[ctx: #31313]
en: Movie Set
pt_br: Coletânea

[ctx: #31319]
en: Default Lyrics script
pt_br: Scirpt Padrão de Letras de Música

[ctx: #31322]
en: Show Media Totals
pt_br: Exibir Totais Mídias

[ctx: #31324]
en: Home Options
pt_br: Opções Página Inicial

[ctx: #31328]
en: Show Random Items
pt_br: Exibir Itens Aleatórios

[ctx: #31329]
en: Select item to set up:
pt_br: Selecione o item para configurar:

[ctx: #31331]
en: Home Items
pt_br: Itens Página Inicial

[ctx: #31332]
en: Enable Extra Fanart
pt_br: Ativar Fanart Extra

[ctx: #31336]
en: Enable Kiosk mode
pt_br: Ativar Modo Quiosque

[ctx: #31337]
en: Disable destructive Shutdown items
pt_br: Desativar Itens Desligar Destrutivo

[ctx: #31338]
en: Use simple Media Filter
pt_br: Usar filtro simples de mídia

[ctx: #31341]
en: View information for your computer on such items as your network, graphics, hardware and storage space available
pt_br: Visualize as informações do seu computador como a rede, opções gráficas, hardware e espaço de armazenamento disponível

[ctx: #31342]
en: Create and modify multiple user profiles for Kodi so that each member of your household can have their own video or music library
pt_br: Crie e modifique múltiplos perfis de usuário no Kodi para que cada membro da casa tenha sua própria biblioteca de vídeos ou de músicas

[ctx: #31343]
en: Action films usually include high energy, big-budget physical stunts and chases, possibly with rescues, battles, fights, escapes, destructive crises (floods, explosions, natural disasters, fires, etc.), non-stop motion, spectacular rhythm and pacing, and adventurous, often two-dimensional 'good-guy' heroes (or recently, heroines) battling 'bad guys' - all designed for pure audience escapism.
pt_br: Filmes de ação normalmente são dotados de cenas com alta energia, montagens que custam muito caro e perseguições, possivelmente com resgates, batalhas, lutas, fugas, crises destrutivas (enchentes, explosões, disastres naturais, incêndo, etc), heróis espetaculares, incessantes e aventurosos (ou até mesmo heroínas) enfrentando vilões - tudo para que o público não tire os olhos da tela.

[ctx: #31344]
en: Adventure films are usually exciting stories, with new experiences or exotic locales, very similar to or often paired with the action film genre. They can include traditional swashbucklers, serialized films, and historical spectacles, searches or expeditions for lost continents, "jungle" and "desert" epics, treasure hunts, disaster films, or searches for the unknown.
pt_br: Filmes de aventura normalmente são estórias empolgantes, com novas experiências ou locais exíticos, muito semelhantes aos dos filmes de ação. Incluem espadachins tradicionais, filmes com continuação e espetáculos históricos, buscas ou expedições por continentes perdidos; aventuras épicas no deserto ou na selva, caçadas ao tesouro, filmes de desastre ou buscas pelo desconhecido.

[ctx: #31345]
en: Action and Adventure movies are in most cases a cross over of each other. They usually have a continuous high level of energy, complicated stunts and other activities of such nature, chases, battles, disasters of all natures, explosions, historical figures, explorations, conquests, etc; and last, but not least, heroes.
pt_br: Filmes de ação e aventura são, na maioria dos casos, uma mistura de um com o outro. Eles têm um nível contínuo e alto de energia, acrobacias complicadas e outras atividades naturais como perseguições, batalhas, desastres de todas as naturezas, explosões, personagens históricos, explorações, conquistas, etc e por último, mas não menos importante, os heróis!

[ctx: #31346]
en: This genre really began in 1970 as a sub-genre of Drama. They are films which explain human social and sexual values on a scale that only people over the age of 17 can really understand.
pt_br: EEste gênenro comçõu mesmo em 1970 como um subgênerode Dramna. São filmes que explicam valores sociais e sexuais humanos de uma menira que somente pessoas com mais de 17 anos podem realmente entender.

[ctx: #31347]
en: Animations are not a strictly-defined genre category, but rather a film technique, noted for frame-by-frame creation. This includes claymation (use of clay objects), anime (a style of animation with its roots in Japanese comic books, usually adult-oriented sci-fi and fantasy) or CGI (computer-generated animation). Animated films are often considered kid or family-oriented films, although they may be enjoyed by all ages.
pt_br: Anmiações não é estritamente falando uma categoria de filmes mas uma técnica cinematográfica de criação de conteúdo quadro a quadro. Isto inclui claymation (uso de objetos de argila), anime (estilo de animação com raízes em histórias em quadrinhos japonesas, usalmente de sci-fi e fantasia para adultos) ou CGI (animação gerada por computador). Filmes animados são geralmente considerados como filmes infantis ou para família, embora possam ser aproveitados por todas as idades.

[ctx: #31348]
en: Anime, or Japanese animation, covers a much wider range of genres than can be found in most Western animation. There is anime for all age groups, and, while much of it fits into the same genres as any TV show or movie (comedy, romance, horror and action), there are several terms that are particular to anime.
pt_br: Anime ou Animação Japonesa cobre uma categoria muito mais ampla de gêneros do as que se pode encontrar em animações do mundo ocidental. Existem animes para todas as faixas etárias embora em sua maioria possam ser classificados como qualquer seriado ou filme (comédia, romance, horror e ação), existem vários termos/clasificações que são específicos aos anime.

[ctx: #31349]
en: Biographies are a sub-genre of the larger drama and epic film genres. These films depict the life of an important historical personage (or group) from the past or present era. They cross many genre types, since these films might showcase a western outlaw, a criminal, a musical composer, a religious figure, a war-time hero, an entertainer, an artist, an inventor or doctor, a politician or President, or an adventurer.
pt_br: Biografia é um subgênero dos gêneros maiores de drama e filmes épicos. Nestes filmes é apresentada vida de personagens ou grupos de importância histórica desde seu passado até o presente. Este gênero de filmes podem ser classificasdos em muitos outros gêneros pois podem retratar um bandido do velho oeste, um criminoso, um compositor musical, uma figura religiosa, um herói de guerra, artista, inventor ou médico, político ou Presidente ou mesmo ium aventureiro.

[ctx: #31350]
en: Bollywood is the informal term popularly used for the Hindi-language film industry based in Mumbai, Maharashtra, India. The term is often incorrectly used to refer to the whole of Indian cinema; it is only a part of the total Indian film industry, which includes several regional film industries sorted by language. Bollywood is the largest film producer in India and one of the largest centers of film production in the world.
pt_br: Bollywood é o termo informal usado popularmente para a indústria do cinema falado em hindi com sede em Mumbai, Maharashtra, na Índia. O termo é muitas vezes incorretamente usado para se referir ao conjunto do cinema indiano, é apenas uma parte da indústria do cinema indiano total, que inclui várias indústrias cinematográficas regionais classificadas por idioma. Bollywood é o maior produtor de cinema na Índia e um dos maiores centros de produção de cinema do mundo.

[ctx: #31351]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, adult situations and so on, and are specifically designed for children 12 and under. Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
pt_br: São filmes não-ofensivo, saudáveis e divertidos (geralmente classificados G) que não incluem temas ou cenas de violência, linguagem chula e palavrões, questões religiosas, situações adultas e assim por diante, e são projetados especificamente para crianças até 12 anos . Sãos adequados para todos os grupos etários, e cobrem uma ampla gama de categorias de gêneros.

[ctx: #31398]
en: Films that have no synchronized soundtrack and no spoken dialogue, until the dawn of the talkies in the late 1920s. Films without dialogue featured titles for dialogue segments, and often were accompanied by live music.
pt_br: Filmes sem trilha sonora sincronizada e sem diálogos sendo os primeiros filmes com conversa os filmados no final dos anos 20. Filmes sem diálogo apresentavam títulos por diálogos segmentados e eram acompanhados por música ao vivo.

[ctx: #31399]
en: Lighter Background Fanart diffuse overlay
pt_br: Sobreposição difusa da Arte de Fundo Mais Clara

[ctx: #31400]
en: Hide Current Temperature and Weather Conditions
pt_br: Ocultar Temperatura Atual e Condições Climáticas

[ctx: #31401]
en: Hide Clock
pt_br: Ocultar Horário

[ctx: #31402]
en: Use Plot Summary in other views
pt_br: Usar Sinopse em Outras Visualizações

[ctx: #31403]
en: Hide Media Flags
pt_br: Ocultar Etiquetas Mídia

[ctx: #31404]
en: Hide Rating and Studio Flags
pt_br: Ocultar Classificação e Etiquetas de Estúdios

[ctx: #31405]
en: Hide Movie Taglines
pt_br: Ocultar Slogans dos Filmes

[ctx: #31406]
en: Fanart Views: Classic Frame
pt_br: Visualização de Fanart: Quadro clássico

[ctx: #31407]
en: *Press UP for full cast and photos*
pt_br: *Pressione Up para Elenco e fotos*

[ctx: #31409]
en: Finish
pt_br: Finalizar

[ctx: #31410]
en: Prefer Landscape to Fanart (except background)
pt_br: Preferir Paisagem ao invés de Fanart (exceto Pano de Fundo)

[ctx: #31411]
en: *Press DOWN to exit*
pt_br: *Pressione DOWN para sair*

[ctx: #31412]
en: *Press UP to select a profile*
pt_br: *Pressione UP para selecionar um perfil*

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
pt_br: Legenda local disponível

[ctx: #31414]
en: Gallery
pt_br: Galeria

[ctx: #31415]
en: Square
pt_br: Quadrado

[ctx: #31416]
en: Tall Genre
pt_br: Gênero em alta

[ctx: #31417]
en: *help text*
pt_br: *Texto Ajuda*

[ctx: #31418]
en: Hide all
pt_br: Ocultar tudo

[ctx: #31419]
en: Music Settings
pt_br: Configurações de Música

[ctx: #31420]
en: Video Settings
pt_br: Configurações de Vídeo

[ctx: #31421]
en: Video OSD: Show ClearArt/Logo
pt_br: OSD de vídeo: Exibir ClearArt/Logo

[ctx: #31422]
en: Logo View: Show only one item at a time
pt_br: Visualização de Logo: Mostrar apenas um item de cada vez

[ctx: #31423]
en: Author
pt_br: Autor

[ctx: #31425]
en: Video OSD: Show Thumbnail
pt_br: OSD de Video: Exibir Miniaturas

[ctx: #31427]
en: Next Episode
pt_br: Próximo Episódio

[ctx: #31428]
en: TV Guide
pt_br: Guia de TV

[ctx: #31430]
en: Poster Wrap Large
pt_br: Vitrine de Poster Larga

[ctx: #31431]
en: Click to reset Metropolis to defaults
pt_br: Clique para redefinir Metropolis para o padrão

[ctx: #31432]
en: Visualization Background: Ken Burns effect
pt_br: Fundo da Visualização: Efeito Ken Burns

[ctx: #31433]
en: Visualization Background: Fanart
pt_br: Fundo da Visualização: Fanart

[ctx: #31434]
en: Visualization Background: Extra Fanart
pt_br: Fundo da Visualização: Extra Fanart

[ctx: #31435]
en: Visualization Background: Artist Slideshow
pt_br: Fundo da Visualização: Slideshow de Artistas

[ctx: #31436]
en: Use Slim Seekbar
pt_br: Usar barra de progresso fina

[ctx: #31437]
en: Enable TV Tunes script
pt_br: Ativar script TV Tunes

[ctx: #31438]
en: Recent
pt_br: Recente

[ctx: #31439]
en: Banner & Poster
pt_br: Banner & Cartaz

[ctx: #31440]
en: View Types
pt_br: Tipos de Visualização

[ctx: #31441]
en: Hide
pt_br: Ocultar

[ctx: #31445]
en: Picture Settings
pt_br: Configurações de Imagens

[ctx: #31446]
en: Fullscreen
pt_br: Tela Cheia

[ctx: #31447]
en: Use Realistic Weather Icons
pt_br: Usar Ícones Realistas em clima

[ctx: #31448]
en: Show Plot only in Info dialog
pt_br: Exibir Enredo somente no diálogo de Informações

[ctx: #31449]
en: Show Recommended Items
pt_br: Exibir Itens Recomendados

[ctx: #31450]
en:  - changing the options below requires a restart -
pt_br:  - alterar as opções abaixo requer reinício -

[ctx: #31451]
en: Recommended
pt_br: Recomendados

[ctx: #31452]
en: Visualization: Use Slim Info Overlay
pt_br: Visualização: Usar Sobreposição de Informações Fina

[ctx: #31453]
en: Show Date instead of Day of Week
pt_br: Exibir Data ao invés de Dia da Semana

[ctx: #31454]
en: Visualization: Show player position and time in Info Overlay
pt_br: Visualização: Exibir posição do Player e o tempo na Sobreposição de Informações

[ctx: #31455]
en: Visualization: Hide Clock and Temp in Info Overlay
pt_br: Visualização: Ocultar Relógio e Temperatura na Sobreposição de Informações

[ctx: #31456]
en: - Override default link
pt_br: - Substituir Link Padrão

[ctx: #31457]
en: Shortcuts
pt_br: Atalhos

[ctx: #31458]
en: Set Timer
pt_br: Definir Timer

[ctx: #31459]
en: Cancel Timer
pt_br: Cancelar Timer

[ctx: #31460]
en: Games
pt_br: Jogos

[ctx: #31464]
en: Show Plot in Fullscreen Info
pt_br: Exibir Enredo em Info tela cheia

[ctx: #31465]
en: Clean Library
pt_br: Limpar Coleção

[ctx: #31466]
en: Foreign is not technically a genre, but likely includes films with dialog in a tongue not native to the viewer.
pt_br: Foreign não é, tecnicamente, um gênero, mas provavelmente inclui filmes com diálogo em uma língua não nativa para o telespectador.

[ctx: #31467]
en: Holiday is a very broad genre, encompassing films that center around a certain holiday, such as Christmas, Halloween, Easter, etc.
pt_br: Holiday é um gênero muito amplo, englobando filmes que giram em torno de um feriado determinado, como o Natal, Dia das Bruxas, Páscoa, etc

[ctx: #31468]
en: Services
pt_br: Serviços

[ctx: #31469]
en: Appearance
pt_br: Aparência

[ctx: #31470]
en: Prefer ClearLogo to ClearArt
pt_br: Preferir ClearLogo ao invés de ClearArt

[ctx: #31471]
en: Show Status
pt_br: Exibir Status

[ctx: #31472]
en: Ended
pt_br: Terminado

[ctx: #31473]
en: unmixed
pt_br: Sem mixagem

[ctx: #31474]
en: Use one button to toggle subtitles
pt_br: Usar um botão para alternar legendas

[ctx: #31475]
en: Default OSD button
pt_br: Botão padrão de OSD

[ctx: #31476]
en: OSD: Fade away when paused
pt_br: OSD: Esmaecer quando pausado

[ctx: #31477]
en: - Fade delay
pt_br: - Atraso ao esmaecer

[ctx: #31478]
en: Hide default submenu items
pt_br: Ocultar itens de submenu padrão

[ctx: #31479]
en: Poster Fixed Large
pt_br: Poster fixado como largo

[ctx: #31480]
en: Show IMDb Ranking Media Flag
pt_br: Mostrar disponibilidade de ranking da midia no IMDb

[ctx: #31481]
en: Show Votes instead of Top250 always
pt_br: Mostrar votos em vez do Top250 sempre

[ctx: #31482]
en: Install
pt_br: Instalar

[ctx: #31484]
en: Order
pt_br: Ordenar

[ctx: #31600]
en: Enable Live TV (PVR) support
pt_br: Ativar Suporte TV ao Vivo (PVR)

[ctx: #31601]
en: Live TV
pt_br: TV Ao Vivo

[ctx: #31602]
en: Live Radio
pt_br: Rádio ao vivo

[ctx: #31605]
en: Add Group
pt_br: Adicionar Grupo

[ctx: #31606]
en: Rename Group
pt_br: Renomear Grupo

[ctx: #31607]
en: Delete Group
pt_br: Apagar Grupo

[ctx: #31608]
en: Hidden Channels
pt_br: Ocultar Canais

[ctx: #31610]
en: Scheduled Time
pt_br: Horário Agendado

[ctx: #31611]
en: PVR Status
pt_br: Status do PVR

[ctx: #31700]
en: 7 Day Forecast
pt_br: Previsão 7 Dias

[ctx: #31701]
en: 12 Hour Forecast
pt_br: Previsão 12 Horas

[ctx: #31702]
en: 36 Hour Forecast
pt_br: Previsão 36 Horas

[ctx: #31703]
en: Pressure
pt_br: Pressão

[ctx: #31704]
en: Clouds
pt_br: Encoberto

[ctx: #31705]
en: Average
pt_br: Média

[ctx: #31706]
en: Maximum
pt_br: Máximo

[ctx: #31707]
en: Minimum
pt_br: Mínimo

[ctx: #31708]
en: Moon Phase
pt_br: Fase da Lua

[ctx: #31709]
en: Precipitation
pt_br: Precipitação

[ctx: #31710]
en: Use extended weather
pt_br: Use Clima extendido

[ctx: #31711]
en: Show weather forecast on home screen
pt_br: Exibir previsão de tempo na Página Inicial

[ctx: #31712]
en: Crop Thumbnails in Music Video Gallery View
pt_br: Corte miniaturas em Visualização da Galeira de Vídeos Musicais

[ctx: #31713]
en: Custom Home Shortcut
pt_br: Atalho Customizado Página Inicial

[ctx: #31714]
en: Label and Shortcut
pt_br: Etiqueta e Atalho

[ctx: #31715]
en: Icon
pt_br: Ícone

[ctx: #31716]
en: Wallpaper
pt_br: Papel de Parede

[ctx: #31720]
en: Remove the shortcut.  This cannot be undone.
pt_br: Remover o atalho. Isso não pode ser desfeito.

[ctx: #31721]
en: Move the shortcut up in vertical views or left in horizontal views.  In horizontal views the third menu item is in the center.
pt_br: Move o atalho para cima em visualização vertical ou para a esquerda em visualizações horizontal. Em visualização horizontal, o terceiro item do menu está no centro.

[ctx: #31722]
en: Move the shortcut down in vertical views or right in horizontal views.  In horizontal views the third menu item is in the center.
pt_br: Move o atalho para baixo em visualização vertical ou para a direita em visualizações horizontal. Em visualização horizontal, o terceiro item do menu está no centro.

[ctx: #31723]
en: Set action for the shortcut.  Choose from various preset selections.  For more control, you may manually enter a Custom action below.
pt_br: Selecione a ação do atalho. Escolha entre as várias ações pré-configuradas. Para maior controle, você pode criar uma ação sua abaixo.

[ctx: #31724]
en: Set background image for the shortcut.
pt_br: Configurar a imagem de fundo para o atalho.

[ctx: #31725]
en: Set label for the shortcut.  This is usually set automatically when selecting the shortcut, but it can be manually modified if you wish.
pt_br: Configurar o texto para o atalho. Isso normalmente é configurado automaticamente quando se seleciona um atalho, mas pode ser manualmente alterado se você desejar.

[ctx: #31726]
en: Select widget for the shortcut.  Widgets are built-in info scripts that perform various tasks or display useful menus. Some widgets have been set by default but can be changed or removed.
pt_br: Selecione um widget para o atalho. Widgets são scripts internos que podem fazer várias tarefas ou mostrar menus muito úteis. Alguns widgets configurados por padrão podem ser alterados ou removidos.

[ctx: #31727]
en: Set a custom action for the shortcut.  This is used to override or edit the action taken by the shortcut.
pt_br: Selecione uma ação personalizada para o atalho. Isso é usado para sobrescrever ou editar a ação executada pelo atalho.

[ctx: #31728]
en: Customize submenu for the shortcut.  Submenus can be populated with custom commands, shortcuts, and/or favorites.  The submenu editor will look and operate almost exactly like the main menu editor.
pt_br: Personalize o submenu para o atalho. Submenus podem conter comandos criados por você, atalhos e/ou atalhos para favoritos. Os editor do submenu é parecido e funciona praticamente igual ao editor de menu principal.

[ctx: #31729]
en: Close this window.  All changes made in the shortcut editor take effect instantly.
pt_br: Fecha esta janela. Todas as mudanças feitas no editor de atalhos terão efeito imediatamente.

[ctx: #31730]
en: Create a new shortcut at the bottom of the list.
pt_br: Cria um novo atalho no final da lista.

[ctx: #31731]
en: Reset ALL shortcuts back to default.  This will revert any changes to the main menu or submenus and cannot be undone.
pt_br: Volta para configuração original TODOS os atalhos. Isso irá desfazer todas as alterações no editor principal de menus e também dos submenus e não pode ser desfeito.

[ctx: #31732]
en: Are you sure you really want to remove the Settings shortcut?
pt_br: Você tem certeza que deseja remover o atalho "Configurações"?
