XBMC Addons - en to is translation catalogue (61 entries)

[ctx: #30001]
en: Enable fanart from themoviedb.org
is: Virkja aðdáendamyndverk frá themoviedb.org

[ctx: #30002]
en: Enable posters from themoviedb.org
is: Virkja veggspjöld frá themoviedb.org

[ctx: #30003]
en: Enable posters from IMPAwards
is: Virkja veggspjöld frá IMPAwards

[ctx: #30004]
en: Enable posters from MoviePosterDB
is: Virkja veggspjöld frá MoviePosterDB

[ctx: #30005]
en: Get Trailers directly from YouTube
is: Fá kynningarmyndband beint frá YouTube

[ctx: #30006]
en: Enable trailers from HD-Trailers.net
is: Virkja kynningarmyndband frá HD-Trailers.net

[ctx: #30008]
en:      Preferred Title Language from
is: Æskilegt tungumál titils frá

[ctx: #30009]
en: Enable trailers from themoviedb.org
is: Virkja kynningarmyndbönd frá themoviedb.org

[ctx: #30011]
en: Poster
is: Veggspjald

[ctx: #30012]
en: Trailers
is: Kynningarmyndband

[ctx: #30013]
en: Get Set (Collection) Name from themoviedb.org
is: Fá nafn á setti (samsafni) frá themoviedb.org

[ctx: #30014]
en: Get Plot from
is: Fá Söguþráð frá

[ctx: #30015]
en: Get Cast / Directors / Writers From
is: Fá Leikara / Leikstjóra / Handritahöfunda frá

[ctx: #30016]
en: Plot Sources
is: Veitur söguþráða

[ctx: #30020]
en:      Preferred Plot Language
is: Æskilegt tungumál söguþráðar

[ctx: #30021]
en: Get Ratings from
is: Fá Stjörnugjöf frá

[ctx: #30022]
en: Get Genres From
is: Fá Flokkun frá

[ctx: #30023]
en: Get Title From
is: Fá Titil frá

[ctx: #30024]
en: Title Sources
is: Veitur titla

[ctx: #30025]
en: Cast & Credits Sources
is: Veitur fyrir Leikara og Kredit

[ctx: #30026]
en: Genres Sources
is: Veitur Flokkunar

[ctx: #30027]
en:      Preferred Title Language
is: Æskilegt Tungumál Titils

[ctx: #30028]
en: Trailer Sources
is: Veitur Kynningarmyndbands

[ctx: #30029]
en: Movie Collections
is: Kvikmyndasamsöfn

[ctx: #30030]
en: Rating Sources
is: Veitur Stjörnugjafar

[ctx: #30031]
en: Certification Settings
is: Stillingar Aldursvottunar

[ctx: #30032]
en: Get Certification From
is: Fá Aldursvottun frá

[ctx: #30033]
en:      Preferred Certification Country
is: Æskilegt Aldursvottunar-land

[ctx: #30034]
en:      Preferred Thumb Language
is: Æskilegt smámynda-tungumál

[ctx: #30035]
en: Certification Prefix
is: Forskeyti Aldursvottunar

[ctx: #30036]
en: Enable posters from IMDb
is: Virkja veggspjöld frá IMDb

[ctx: #30037]
en: Enable posters from trakt.tv
is: Virkja veggspjöld frá trakt.tv

[ctx: #30038]
en: Enable fanart from trakt.tv
is: Virkja aðdáendamyndverk frá trakt.tv

[ctx: #30039]
en: Enable trailers from trakt.tv
is: Virkja kynningarmyndbönd frá trakt.tv

[ctx: #30040]
en:      Genre Language
is: Tungumál Flokkunar

[ctx: #30041]
en:      Preferred Trailer Language
is: Æskilegt tungumál Kynningarmyndbanda

[ctx: #30042]
en: Get Tagline From
is: Fá Merkilínu frá

[ctx: #30043]
en:      Preferred Tagline Language
is: Æskilegt tungumál Merkilínu

[ctx: #30044]
en: Get IMDb TOP250 Ranking
is: Ná í IMDb TOP250 Stjörnugjöf

[ctx: #30045]
en: Get Outline From
is: Fá Yfirlit frá

[ctx: #30046]
en:      Preferred Set (Collection) Name Language
is: Æskilegt tungumál á nöfnum á settum (samsöfnum)

[ctx: #30047]
en: Poster Sources
is: Veitur Veggspjalda

[ctx: #30048]
en: Get Keywords and Save as Tags from
is: Fá Leitarorð og vista sem Merkimiða frá

[ctx: #30100]
en: Rating
is: Stjörnugjöf

[ctx: #30110]
en:      Rating Generated Using
is: Stjörnugjöf búin til með

[ctx: #30115]
en:      Use the Score Aggregated from
is: Nota Einkunnagjöf útreiknaða frá

[ctx: #30200]
en: Credits
is: Þakkir

[ctx: #30201]
en: Get Studio from
is: Fá Myndver frá

[ctx: #30202]
en: Get Country from
is: Fá Land frá

[ctx: #30300]
en: Search
is: Leita

[ctx: #30303]
en: Search Engine to Use
is: Leitarvél sem er notuð

[ctx: #30304]
en:      Secondary Search Language (In Addition to en-us)
is: Vara leitartungumál (fyrir utan en-us)

[ctx: #30305]
en:      Include All Movie Categories
is: Hafa með alla Kvikmyndaflokka

[ctx: #30306]
en: Warning:
is: Aðvörun:

[ctx: #30307]
en: Enabling All Movie Categories will greatly reduce the search accuracy !!!
is: Að virkja alla Kvikmyndaflokkun mun hafa mjög neikvæð áhrif á nákvæmni leitar !!!

[ctx: #30400]
en: Plot
is: Söguþráður

[ctx: #30401]
en: Plot / Tagline / Outline
is: Söguþráður / Merkilína / Yfirlit

[ctx: #30500]
en: Fanart
is: Aðdáendamyndverk

[ctx: #30501]
en: Fanart Sources
is: Veitur aðdáendamyndverka

[ctx: #30502]
en: Enable posters from fanart.tv
is: Virkja plaggöt frá fanart.tv

[ctx: #30503]
en: Enable fanart from fanart.tv
is: Virkja aðdáendamyndir frá fanart.tv
