plugin.video.netflix - en to ja translation catalogue (206 entries)

[ctx: Addon Description]
en: Netflix VOD Services Add-on
ja: Netflixアドオン

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Some parts of this add-on may not be legal in your country of residence - please check with your local laws before installing.
ja: 一部の国では、このアドオンが不法でありますので、設置する前に必ず関連法律を確認してください

[ctx: #30001]
en: Recommendations
ja: オススメ

[ctx: #30002]
en: Enter PIN to watch restricted content
ja: 制限コンテンツを見るのにはPINを入力してください。

[ctx: #30003]
en: Search term
ja: キーワード

[ctx: #30004]
en: Password
ja: 暗証番号

[ctx: #30005]
en: E-mail
ja: メールアドレス

[ctx: #30007]
en: Parental Control PIN (4 digits)
ja: 視聴制限PIN(4桁)

[ctx: #30008]
en: Login failed
ja: ログイン失敗

[ctx: #30009]
en: Please check your e-mail and password
ja: ログインＩＤや暗証番号を確認してください

[ctx: #30010]
en: Lists of all kinds
ja: ジャンル

[ctx: #30011]
en: Search
ja: 検索

[ctx: #30013]
en: No matches found
ja: 一致する項目はありませんでした。

[ctx: #30014]
en: Account
ja: アカウント

[ctx: #30015]
en: Other options
ja: その他

[ctx: #30017]
en: Logout
ja: ログアウト

[ctx: #30018]
en: Export to library
ja: ライブラリに追加

[ctx: #30019]
en: Rate on Netflix
ja: 評価

[ctx: #30020]
en: Remove from 'My list'
ja: マイリストから削除

[ctx: #30021]
en: Add to 'My list'
ja: マイリストに追加

[ctx: #30022]
en: (between 0 & 10)
ja: (0-10)

[ctx: #30023]
en: Expert
ja: エキスパート

[ctx: #30024]
en: SSL verification
ja: SSL認証

[ctx: #30025]
en: Library
ja: ライブラリ

[ctx: #30026]
en: Enable custom library folder
ja: カスタムライブラリフォルダを使用

[ctx: #30027]
en: Custom library path
ja: カスタムライブラリパース

[ctx: #30028]
en: Playback error
ja: 再生エラー

[ctx: #30030]
en: Remove from library
ja: ライブラリから削除

[ctx: #30031]
en: General
ja: 一般設定

[ctx: #30033]
en: Enable Dolby Digital Plus (DDPlus HQ and Atmos on Premium)
ja: ドルビーサラウンドを使う

[ctx: #30034]
en: Manual ESN
ja: ESN入力

[ctx: #30035]
en: InputStream Adaptive settings...
ja: インプットストリームアドオン設定

[ctx: #30037]
en: Views
ja: ホーム設定

[ctx: #30038]
en: Enable custom views
ja: カスタムビュー

[ctx: #30039]
en: View for folders
ja: フォルダ

[ctx: #30040]
en: View for movies
ja: 映画

[ctx: #30041]
en: View for shows
ja: TV番組・ドラマ

[ctx: #30042]
en: View for seasons
ja: シーズン

[ctx: #30043]
en: View for episodes
ja: エピソード

[ctx: #30044]
en: View for profiles
ja: プロフィール

[ctx: #30045]
en: Thumb rating removed|You rated a thumb down|You rated a thumb up
ja: 親指評価なし|サムズアップ|サムズダウン

[ctx: #30048]
en: Exported
ja: エクスポートされた項目

[ctx: #30060]
en: Enable HEVC profiles (4k for Android/HDR/DolbyVision)
ja: HEVCプロフィール使用(アンドロイド/HDR/ドルビービジョンなどの4k)

[ctx: #30061]
en: Update inside library
ja: ライブラリ更新

[ctx: #30062]
en: Parental controls
ja: ペアレンタルコントロール

[ctx: #30064]
en: Perform auto-update
ja: 更新タイミング

[ctx: #30065]
en: Auto-update for tv shows seasons and episodes
ja: 新しいシーズンとエピソードの更新方法

[ctx: #30066]
en: Debug logging level
ja: デバッグロギングレベル

[ctx: #30067]
en: daily
ja: 毎日

[ctx: #30068]
en: every other day
ja: 二日に一回

[ctx: #30069]
en: every 5 days
ja: 五日に一回

[ctx: #30070]
en: weekly
ja: 毎週

[ctx: #30071]
en: Time of Day
ja: 実行時刻

[ctx: #30072]
en: Only start after 5 minutes of idle
ja: 5分以上何もしなかったら

[ctx: #30073]
en: Always show codec information during video playback
ja: コーデック情報を常に表示

[ctx: #30074]
en: View for exported
ja: エクスポート

[ctx: #30075]
en: Ask to skip intro and recap
ja: スキップを確認

[ctx: #30076]
en: Skip intro
ja: イントロをスキップ

[ctx: #30077]
en: Skip recap
ja: 本編へスキップ

[ctx: #30078]
en: Playback
ja: 再生

[ctx: #30079]
en: Skip automatically
ja: オートスキップ

[ctx: #30080]
en: Pause when skipping
ja: スキップする際に停止

[ctx: #30081]
en: Force HDCP 2.2 video streams
ja: HDCP2.2強制支援(4Kコンテンツ)

[ctx: #30082]
en: Remember audio / subtitle preferences
ja: 音声・字幕設定を保存

[ctx: #30083]
en: Save bookmarks for library items / mark as watched
ja: ライブラリ項目と見た項目のブックマークを保存

[ctx: #30084]
en: Cache objects TTL (minutes)
ja: キャッシュ保存時間(分)

[ctx: #30085]
en: Cache metadata TTL (days)
ja: メタデータのキャッシュ保存期間(日)

[ctx: #30087]
en: Contains {} and more...
ja: {}に関連する項目

[ctx: #30088]
en: Browse related content
ja: こちらもオススメ

[ctx: #30089]
en: Browse subgenres
ja: ジャンル

[ctx: #30090]
en: Browse through related video lists and discover more content.
ja: 関連メディアリストを検索し、他のコンテンツを見つかる。

[ctx: #30091]
en: Browse and manage contents that were exported to the Kodi library.
ja: Kodiライブラリにエクスポートされた項目を管理する。

[ctx: #30092]
en: Search for content and easily find what you want to watch.
ja: コンテンツを検索し、見たいものを見つかる。

[ctx: #30093]
en: Browse content by genre and easily discover related content.
ja: ジャンル毎にコンテンツをみて、より簡単にオススメを見つかる。

[ctx: #30094]
en: Browse recommendations and pick up on something new you might like.
ja: オススメを検索し、もしもの作品を選んでみる。

[ctx: #30095]
en: All TV Shows
ja: 全てのTV番組・ドラマ

[ctx: #30096]
en: All Movies
ja: 全ての映画

[ctx: #30097]
en: Main Menu
ja: メインメニュー

[ctx: #30098]
en: Enable HDR profiles
ja: HDRプロフィールを使用

[ctx: #30099]
en: Enable DolbyVision profiles
ja: DolbyVision使用

[ctx: #30100]
en: Results for '{}'
ja: '{}'の検索結果

[ctx: #30101]
en: Netflix returned an unknown error.
ja: Netflixからのアンノーンエラー

[ctx: #30102]
en: Netflix returned the following error:
ja: Netflixからのエラーメッセージ:

[ctx: #30103]
en: Error details have been written to the Kodi log file. If the error message does not provide guidance on how to resolve the issue or you continue to receive this error, please report it on GitHub by following the Readme instructions.
ja: エラーの詳細はログファイルに書いてあります。

[ctx: #30104]
en: The add-on encountered the following error:
ja: エラーが発生しました:

[ctx: #30105]
en: Netflix Add-on Error
ja: Netflixアドオンエラー

[ctx: #30106]
en: Invalid PIN
ja: PIN誤り

[ctx: #30107]
en: PIN protection is off.
ja: PINによる制限をしない。

[ctx: #30108]
en: All content is protected by PIN.
ja: PINによるコンテンツ制限

[ctx: #30109]
en: Login successful
ja: ログイン成功

[ctx: #30110]
en: Background services started
ja: バッググラウンドサービスをはじめました。

[ctx: #30111]
en: There is no contents
ja: コンテンツなし！

[ctx: #30112]
en: You need to be logged in to use Netflix
ja: Netflixを見るのには、ログインしてください

[ctx: #30113]
en: Logout successful
ja: ログアウト成功

[ctx: #30114]
en: Keep My List and Kodi Library in sync
ja: マイリストとKodiライブラリを同期化

[ctx: #30115]
en: Content Profiles
ja: コンテンツプロフィール

[ctx: #30116]
en: Advanced Add-on Configuration
ja: 上級者向け設定

[ctx: #30117]
en: Cache
ja: キャッシュ

[ctx: #30118]
en: API operation failed: {}
ja: API実行失敗:{}

[ctx: #30119]
en: My List operation successful
ja: マイリスト処理完了

[ctx: #30120]
en: Cannot automatically remove a season from Kodi library, please do it manually
ja: Kodiライブラリからシーズンを削除しませんでしたので、手動で削除してください

[ctx: #30121]
en: Perform full sync now
ja: これから全ての同期化を実行します。

[ctx: #30122]
en: Sync My List to Kodi library
ja: マイリストとKodiライブラリの同期化

[ctx: #30123]
en: Do you really want to proceed?
    This will delete all previously exported items and export all items from My List for the currently active profile.
    This operation may take some time...
ja: 進みますか。
    既にエクスポートされた項目を削除し、現在のプロフィールからマイリストをエクスポートします。
    時間は掛かりますが。。。

[ctx: #30124]
en: Do you want to remove this item from the library?
ja: この項目を削除しますか。

[ctx: #30125]
en: Delete library contents
ja: ライブラリ削除

[ctx: #30126]
en: Do you really want to purge your library?
    All exported items will be deleted.
ja: ライブラリを削除しますか。
    エクスポートをされた項目を全て削除します。

[ctx: #30127]
en: Awarded rating of {}
ja: {}の評価により授与しました。

[ctx: #30129]
en: Enable Up Next integration
ja: Up Next 機能を使う

[ctx: #30130]
en: Show notification instead of modal dialog for errors
ja: エラーをウィンドウの代わり通知を使って表示

[ctx: #30131]
en: Check the logfile for detailed information
ja: 詳細はログファイルを確認してください。

[ctx: #30132]
en: Clear in-memory cache
ja: メモリキャッシュを削除

[ctx: #30133]
en: Clear in-memory and on-disk cache
ja: メモリとディスクキャッシュを削除

[ctx: #30134]
en: Enable execution timing
ja: 実行タイミング

[ctx: #30135]
en: Cache cleared
ja: キャッシュを削除しました。

[ctx: #30136]
en: Enable 1080p Unlock (not recommended for Android)
ja: 1080pアンロック(アンドロイドは無理かも)

[ctx: #30137]
en: Enable VP9 profiles (disable if it causes artifacts)
ja: VP9プロフィール使用(問題があったらオフにしてください)

[ctx: #30138]
en: The background services may not yet be available if you just started Kodi/the add-on. In this case, try again in a moment.
ja: Kodiやアドオンを起動したばかりの場合、バックグラウンドサービスの準備が出来てない可能性があります。しばらく経ってからもう一度。

[ctx: #30139]
en: Enable IPC over HTTP (use when Addon Signals timeout messages appear)
ja: HTTP経由IPCを使う(アドオンタイムアウトが発生したら試してください)

[ctx: #30140]
en: Migrate Library to new format
ja: ライブラリを新フォーマットに移行

[ctx: #30141]
en: Disable startup notification
ja: 起動通知をオフ

[ctx: #30142]
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: #30143]
en: Custom view ID
ja: カスタムビューID

[ctx: #30144]
en: Disable WebVTT subtitle support
ja: WebVTT字幕を使わない

[ctx: #30145]
en: Recently added
ja: 新着

[ctx: #30146]
en: Discover the latest content added.
ja: 最近追加された新作を探す。

[ctx: #30147]
en: Next page >>
ja: 次へ >>

[ctx: #30148]
en: << Previous page
ja: << 前へ

[ctx: #30149]
en: Sort results by
ja: 並び替え

[ctx: #30150]
en: Alphabetical order (A-Z)
ja: 昇順(作品目)

[ctx: #30151]
en: Alphabetical order (Z-A)
ja: 降順(作品目)

[ctx: #30152]
en: Suggestions for you
ja: あなたにオススメ

[ctx: #30153]
en: Year released
ja: 公開年

[ctx: #30154]
en: Netflix configuration wizard
ja: Netflixアドオン設定

[ctx: #30155]
en: Do you have a Netflix Premium account?
ja: Netflixプレミアムアカウントをお持ちですか。

[ctx: #30159]
en: View for main menu
ja: メインメニュー

[ctx: #30160]
en: View for search
ja: 検索

[ctx: #30161]
en: View for exported
ja: エクスポートされた項目

[ctx: #30162]
en: Last used
ja: 最近使った設定

[ctx: #30163]
en: Audio description
ja: 副音声・音声ガイド付き

[ctx: #30164]
en: Browse contents with audio description.
ja: 副音声・音声ガイド付き

[ctx: #30165]
en: View for my list
ja: マイリスト

[ctx: #30166]
en: Main menu items
ja: メインメニュー

[ctx: #30167]
en: My list
ja: マイリスト

[ctx: #30168]
en: Continue watching
ja: 視聴中コンテンツ

[ctx: #30169]
en: Top picks
ja: あなたにイチオシ！

[ctx: #30170]
en: New releases
ja: 新作・準新作

[ctx: #30171]
en: Trending now
ja: 人気急上昇中の作品

[ctx: #30172]
en: Popular on Netflix
ja: Netflixでの人気の作品

[ctx: #30173]
en: Netflix Originals
ja: Netflixオリジナル作品

[ctx: #30174]
en: Tv Show genres
ja: TV番組・ドラマ

[ctx: #30175]
en: Movie genres
ja: 映画

[ctx: #30177]
en: Ask to resume the video
ja: 見る度に聞く

[ctx: #30178]
en: Open Up Next add-on settings
ja: Up Next アドオン設定画面

[ctx: #30179]
en: Show trailers & more
ja: 予告編など

[ctx: #30180]
en: There has been a problem with login, it is possible that your account has not been confirmed or renewed.
ja: ログイン失敗、アカウント確認がまだ取れてないか更新出来なかった可能性があります。

[ctx: #30181]
en: Disable subtitles if there are no forced subtitles streams (Works only if Kodi Player is set to 'Only forced' subtitles)
ja: 強制字幕のない場合、字幕を表示しない(Kodiプレイヤーが'強制字幕のみ'の場合)

[ctx: #30182]
en: Export NFO files
ja: NFOファイルエクスポート

[ctx: #30183]
en: Do you want to export NFO files for the {}?
ja: {}のNFOファイルをエクスポートしますか。

[ctx: #30184]
en: NFO Files
ja: NFOファイル

[ctx: #30185]
en: Enable NFO files export
ja: NFOファイルをエクスポートする

[ctx: #30186]
en: For Movies
ja: 映画

[ctx: #30187]
en: For TV Show
ja: TV番組・ドラマ

[ctx: #30188]
en: Ask
ja: 聞く

[ctx: #30189]
en: movie
ja: 映画

[ctx: #30190]
en: TV show
ja: TV番組・ドラマ

[ctx: #30191]
en: Do you want to export NFO files for the {} added to 'My List'?
ja: マイリストに追加された{}のNFOファイルをエクスポートしましょうか。

[ctx: #30192]
en: 
    These files are used by the provider information scrapers to integrate movies and tv shows info, useful with bonus episodes or director's cut
ja: 
    このファイルは、映画やTV番組の情報、ボーナスエピソードや監督版などの情報を収集する情報提供者により使われます。

[ctx: #30193]
en: Include all information in NFO files (use only with 'Local Information' scraper)
ja: NFOファイルの全ての情報を含む

[ctx: #30194]
en: Limit video stream resolution to
ja: 解像度を制限

[ctx: #30195]
en: Export new episodes
ja: 新エピソードをエクスポート

[ctx: #30196]
en: Exclude from auto update
ja: 自動更新を除く

[ctx: #30197]
en: Include in auto update
ja: 自動更新を含む

[ctx: #30198]
en: Exporting new episodes
ja: 新エピソードをエクスポート中

[ctx: #30199]
en: Shared library (Kodi MySQL server is required)
ja: 共有ライブラリ(Kodi MySQLサーバーが必要)

[ctx: #30200]
en: Use MySQL shared library database
ja: MySQL共有ライブラリデータベースを使う。

[ctx: #30201]
en: Username
ja: ユーザー名

[ctx: #30202]
en: Connection to the MySQL database was successful
ja: MySQLデータベースと接続出来ました。

[ctx: #30203]
en: Host IP
ja: ホストIP

[ctx: #30204]
en: Port
ja: ポート

[ctx: #30205]
en: Test database connection
ja: データベース接続テスト

[ctx: #30206]
en: ERROR: The MySQL database is not reachable - the local database will be used
ja: エラー: MySQLデータベースに繋がらない - ローカルデータベースを使う

[ctx: #30207]
en: Set this device as main auto-updates manager
ja: このデバイスを自動更新マネージャーにする。

[ctx: #30208]
en: Check if this device is the main auto-update manager
ja: このデバイスが自動更新マネージャーかをチェック

[ctx: #30209]
en: This device now handles the auto-updates of shared-library
ja: このデバイスは共有ライブラリを自動更新します。

[ctx: #30210]
en: This device handles the auto-updates of shared-library
ja: このデバイスが共有ライブラリを自動更新します。

[ctx: #30211]
en: Another device handles the auto-updates of shared-library
ja: 別のデバイスが共有ライブラリを自動更新します。

[ctx: #30212]
en: There is no device that handles the auto-updates of shared-library
ja: 共有ライブラリを自動更新するデバイスがありません。

[ctx: #30213]
en: InputStream Helper settings...
ja: インプットストリームヘルパーアドオン設定

[ctx: #30215]
en: Color of the titles included in My list
ja: マイリストにあるタイトルの色

[ctx: #30216]
en: Show ESN in use
ja: ESNを確認

[ctx: #30217]
en: Reset ESN
ja: ESN再設定

[ctx: #30218]
en: Are you sure you want to reset the ESN?
    If you confirm, wait until you receive the login message.
ja: ESNを再設定しますか。
    すると、ログインメッセージをお待ち下さい。

[ctx: #30219]
en: Disable notification for synchronization completed
ja: 同期化完了の通知を使わない。

[ctx: #30220]
en: The Kodi library has been updated
ja: Kodiライブラリを更新しました。

[ctx: #30221]
en: Owner account
ja: オーナーアカウント

[ctx: #30222]
en: Kid account
ja: お子様アカウント

[ctx: #30223]
en: Synchronization now uses 'My List' of profile {}
ja: プロフィールの{}のマイリストを同期化に使う。

[ctx: #30224]
en: Auto update mode
ja: 自動更新

[ctx: #30225]
en: Manual
ja: マニュアル

[ctx: #30226]
en: Scheduled
ja: 自動

[ctx: #30227]
en: Synchronize Kodi library with My List
ja: マイリストとKodiライブラリの同期化

[ctx: #30228]
en: Use 'My list' of the current profile
ja: 今のプロフィールからマイリストを使う

[ctx: #30229]
en: Show the name of the selected profile
ja: プロフィール名を表示

[ctx: #30230]
en: Check for updates now
ja: 今、更新内容を確認

[ctx: #30231]
en: Do you want to check update now?
ja: 更新内容を確認しましょうか。
