XBMC-Addons - en to it_IT translation catalogue (213 entries)

[ctx: #30000]
en: General
it_IT: Generale

[ctx: #30001]
en: Username
it_IT: Nome utente

[ctx: #30007]
en: Use MPEG-DASH
it_IT: Utilizzare MPEG-DASH

[ctx: #30009]
en: Always ask for the video quality
it_IT: Chiedi sempre qualità del video

[ctx: #30010]
en: Video quality
it_IT: Qualità video

[ctx: #30018]
en: 1080p Live / 720p (HD)
it_IT: 1080p Live/720p (HD)

[ctx: #30020]
en: Allow 3D
it_IT: Permetti 3D

[ctx: #30021]
en: Show fanart
it_IT: Mostra fanart

[ctx: #30022]
en: Items per page
it_IT: Elementi per pagina

[ctx: #30023]
en: Search history size
it_IT: Dimensione Cronologia ricerca

[ctx: #30024]
en: Cache size (MB)
it_IT: Dimensione Cache(MB)

[ctx: #30025]
en: Enable setup-wizard
it_IT: Abilita il setup-wizard

[ctx: #30026]
en: Override view
it_IT: Sovrascrivi la vista degli elementi

[ctx: #30027]
en: View: Default
it_IT: Vista: Predefinita

[ctx: #30028]
en: View: Episodes
it_IT: Vista: Episodi

[ctx: #30029]
en: View: Movies
it_IT: Vista: Film

[ctx: #30030]
en: Execute setup-wizard?
it_IT: Eseguo il setup-wizard?

[ctx: #30031]
en: Advanced
it_IT: Avanzate

[ctx: #30032]
en: View: TV Shows
it_IT: Vista: Programmi TV

[ctx: #30033]
en: View: Songs
it_IT: Vista: Canzoni

[ctx: #30034]
en: View: Artists
it_IT: Vista: Artisti

[ctx: #30035]
en: View: Albums
it_IT: Vista: Album

[ctx: #30036]
en: Support alternative player
it_IT: Supporto player alternativi

[ctx: #30037]
en: Custom Watch Later playlist id
it_IT: Playlist ID Guarda Dopo personalizzata

[ctx: #30038]
en: Custom History playlist id
it_IT: Playlist ID Storica personalizzata

[ctx: #30100]
en: Favorites
it_IT: Preferiti

[ctx: #30101]
en: Add to addon favs
it_IT: Aggiungi ai Preferiti dell'addon

[ctx: #30102]
en: Search
it_IT: Ricerca

[ctx: #30103]
en: Library
it_IT: Libreria

[ctx: #30104]
en: Highlights
it_IT: In evidenza

[ctx: #30105]
en: Archive
it_IT: Archivio

[ctx: #30106]
en: Next Page (%d)
it_IT: Pagina successiva (%d)

[ctx: #30107]
en: Watch Later
it_IT: Guarda dopo

[ctx: #30108]
en: Remove
it_IT: Rimuovi

[ctx: #30109]
en: Latest Videos
it_IT: Ultimi video

[ctx: #30110]
en: New Search
it_IT: Nuova ricerca

[ctx: #30111]
en: Sign In
it_IT: Accedi

[ctx: #30112]
en: Sign Out
it_IT: Esci

[ctx: #30113]
en: Rename
it_IT: Rinomina

[ctx: #30114]
en: Confirm delete
it_IT: Conferma cancellazione

[ctx: #30115]
en: Confirm remove
it_IT: Conferma rimozione

[ctx: #30116]
en: Delete "%s"?
it_IT: Cancella "%s"?

[ctx: #30117]
en: Remove "%s"?
it_IT: Rimuovi "%s"?

[ctx: #30118]
en: Delete
it_IT: Cancella

[ctx: #30119]
en: Please wait...
it_IT: Attendi...

[ctx: #30120]
en: Clear
it_IT: Pulisci

[ctx: #30203]
en: API Secret
it_IT: API Password

[ctx: #30204]
en: Enable personal API keys
it_IT: Abilita API Keys personalizzate

[ctx: #30205]
en: Use preset API key set
it_IT: Usa set di API Key preimpostate

[ctx: #30500]
en: Channels
it_IT: Canali

[ctx: #30501]
en: Playlists
it_IT: Playlist

[ctx: #30502]
en: Go to %s
it_IT: Vai a %s

[ctx: #30503]
en: Show channel fanart
it_IT: Mostra le fanart dei Canali

[ctx: #30504]
en: Subscriptions
it_IT: Sottoscrizioni

[ctx: #30505]
en: Unsubscribe
it_IT: Cancella sottoscrizione

[ctx: #30506]
en: Subscribe
it_IT: Sottoscrivi

[ctx: #30507]
en: My Channel
it_IT: Il Mio Canale

[ctx: #30508]
en: Liked Videos
it_IT: Video Piaciuti

[ctx: #30509]
en: History
it_IT: Storia

[ctx: #30510]
en: My Subscriptions
it_IT: Le Mie Sottoscrizioni

[ctx: #30511]
en: Queue video
it_IT: Coda video

[ctx: #30512]
en: Browse Channels
it_IT: Sfoglia i Canali

[ctx: #30513]
en: Popular right now
it_IT: Cose da vedere

[ctx: #30514]
en: Related Videos
it_IT: Video correlati

[ctx: #30515]
en: Auto-Remove from 'Watch Later'
it_IT: Auto Rimuovi da 'Guarda Dopo'

[ctx: #30516]
en: Folders
it_IT: Cartelle

[ctx: #30517]
en: Subscribe to %s
it_IT: Sottoscrivi a %s

[ctx: #30518]
en: Go to '%s'
it_IT: Vai a '%s'

[ctx: #30519]
en: and enter the following code:
it_IT: ed inserisci il codice seguente:

[ctx: #30520]
en: Add to...
it_IT: Aggiungi a...

[ctx: #30521]
en: Select playlist
it_IT: Seleziona playlist

[ctx: #30522]
en: New playlist...
it_IT: Nuova playlist...

[ctx: #30523]
en: Language
it_IT: Lingua

[ctx: #30524]
en: Select language
it_IT: Seleziona lingua

[ctx: #30525]
en: Select region
it_IT: Seleziona regione

[ctx: #30526]
en: Adjust
it_IT: Aggiusta

[ctx: #30527]
en: Language and region?
it_IT: Lingua e regione?

[ctx: #30528]
en: Rate...
it_IT: Vota...

[ctx: #30529]
en: I like this
it_IT: Mi Piace

[ctx: #30530]
en: I dislike this
it_IT: Non Mi Piace

[ctx: #30531]
en: Play all
it_IT: Riproduci tutti

[ctx: #30532]
en: Default
it_IT: Predefinito

[ctx: #30533]
en: Reverse
it_IT: Inverso

[ctx: #30534]
en: Shuffle
it_IT: Mescolato

[ctx: #30535]
en: Select the order of the playlist
it_IT: Seleziona l'ordine della playlist

[ctx: #30536]
en: Updating Playlist...
it_IT: Aggiornamento Playlist...

[ctx: #30537]
en: Play from here
it_IT: Riproduci da qui

[ctx: #30538]
en: Disliked Videos
it_IT: Video non piaciuti

[ctx: #30539]
en: Live
it_IT: Dal vivo

[ctx: #30540]
en: Play with...
it_IT: Riproduci con...

[ctx: #30541]
en: Show channel name in description
it_IT: Mostra nome canale in descrizione

[ctx: #30542]
en: rtmpe streams are not supported
it_IT: i flussi RTMPE non sono supportati

[ctx: #30543]
en: Refresh
it_IT: Aggiorna

[ctx: #30544]
en: More Links from the description
it_IT: Trova link nella descrizione

[ctx: #30545]
en: No further links found.
it_IT: Nessun link trovato.

[ctx: #30546]
en: Please log in twice!
it_IT: Per favore fare 2 volte il Log In!

[ctx: #30547]
en: You must enable two applications so that YouTube is functioning properly.
it_IT: È necessario abilitare due applicazioni per permettere a YouTube di funzionare in modo corretto.

[ctx: #30548]
en: More...
it_IT: Più...

[ctx: #30549]
en: No videos streams found
it_IT: Nessun flusso video trovato

[ctx: #30550]
en: Region
it_IT: Regione

[ctx: #30551]
en: Recommendations
it_IT: Raccomandati

[ctx: #30552]
en: Maintenance
it_IT: Manutenzione

[ctx: #30553]
en: Delete function cache database
it_IT: Cancella il database della function cache

[ctx: #30554]
en: Delete search history database
it_IT: Cancella il database delle ricerche passate

[ctx: #30555]
en: Clear function cache
it_IT: Pulisci la function cache

[ctx: #30556]
en: Clear search history
it_IT: Pulisci la cronologia delle ricerche

[ctx: #30558]
en: search history
it_IT: cronologia delle ricerche

[ctx: #30559]
en: Delete settings.xml
it_IT: Cancella settings.xml

[ctx: #30560]
en: Subtitle language
it_IT: Lingua del sottotitolo

[ctx: #30561]
en: None
it_IT: Nessuno

[ctx: #30562]
en: All
it_IT: Tutti

[ctx: #30563]
en: Setting
it_IT: Impostazioni

[ctx: #30564]
en: Setting, English
it_IT: Impostazioni, Inglese

[ctx: #30565]
en: English
it_IT: Inglese

[ctx: #30567]
en: Set as Watch Later
it_IT: Aggiungi a Guarda dopo

[ctx: #30568]
en: Remove as Watch Later
it_IT: Rimuovi da Guarda dopo

[ctx: #30569]
en: Are you sure you want to remove '%s' as your Watch Later list?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere '%s' dalla lista Guarda dopo?

[ctx: #30570]
en: Are you sure you want to replace your current Watch Later list with '%s'?
it_IT: Sei sicuro che vuoi sostituire l'attuale lista Guarda Dopo con la lista '%s'?

[ctx: #30571]
en: Set as History
it_IT: Imposta come Storico

[ctx: #30572]
en: Remove as History
it_IT: Rimuovi dallo Storico

[ctx: #30573]
en: Are you sure you want to remove '%s' as your History list?
it_IT: Sei sicuro che vuoi rimuovere '%s' dalla tua lista Storico?

[ctx: #30574]
en: Are you sure you want to replace your current History list with '%s'?
it_IT: Sei sicuro che vuoi sostituire l'attuale lista Storico con la lista '%s'?

[ctx: #30575]
en: Succeeded
it_IT: Con successo

[ctx: #30576]
en: Failed
it_IT: Fallito

[ctx: #30577]
en: Settings
it_IT: Impostazioni

[ctx: #30578]
en: Force SSL certificate verification
it_IT: Forza la verifica del certificato SSL

[ctx: #30579]
en: MPEG-DASH is enabled in the YouTube settings, however InputStream Adaptive appears to be disabled. Would you like to enable InputStream Adaptive now?
it_IT: MPEG-DASH è abilitato nelle impostazioni di YouTube, ma inputstream.adaptive sembra disabilitato. Vuoi ablitare inputstream.adaptive adesso?

[ctx: #30582]
en: Autoplay suggested videos
it_IT: Auto esecuzione video suggeriti

[ctx: #30583]
en: Automatic
it_IT: Automatico

[ctx: #30584]
en: My Subscriptions (Filtered)
it_IT: Le Mie Sottoscrizioni (Filtrate)

[ctx: #30585]
en: Filtered channel list (comma delimited)
it_IT: Lista canali filtri (divisi da una ,)

[ctx: #30587]
en: Add to My Subscriptions filter
it_IT: Aggiunti alle Mie Sottoscrizioni

[ctx: #30588]
en: Remove from My Subscriptions filter
it_IT: Rimuovi dalle Mie Sottoscrizione

[ctx: #30589]
en: Added to My Subscriptions filter
it_IT: Aggiunto alle Mie Sottoscrizioni (filtrate)

[ctx: #30590]
en: Removed from My Subscriptions filter
it_IT: Rimosso dalle Mie Sottoscrizioni (filtrate)

[ctx: #30591]
en: Thumbnail size
it_IT: Dimensioni Miniature

[ctx: #30592]
en: Medium (16:9)
it_IT: Media (16:9)

[ctx: #30593]
en: High (4:3)
it_IT: Grandi (4:3)

[ctx: #30594]
en: Safe search
it_IT: Filtro sicurezza

[ctx: #30595]
en: Moderate
it_IT: Moderato

[ctx: #30596]
en: Strict
it_IT: Severo

[ctx: #30597]
en: Updated: %s
it_IT: Aggiornato: %s

[ctx: #30598]
en: Personal API keys enabled
it_IT: Chiave API personale attiva

[ctx: #30599]
en: Failed to enable personal API keys. Missing: %s
it_IT: Chiave API personale non attivata. Manca %s

[ctx: #30600]
en: Configure subtitles
it_IT: Configura i sottotitoli

[ctx: #30602]
en: No auto-generated
it_IT: NON auto-generati

[ctx: #30603]
en: Age gate
it_IT: Filtro età

[ctx: #30604]
en: Allow offensive content
it_IT: Permetti contenuti offensivi

[ctx: #30605]
en: Quick Search
it_IT: Ricerca Rapida

[ctx: #30606]
en: Quick Search (Incognito)
it_IT: Ricerca rapida (Anonima)

[ctx: #30607]
en: Audio only
it_IT: Solo sonoro

[ctx: #30608]
en: Allow developer keys
it_IT: Permetti API Keys Developers

[ctx: #30609]
en: Clear watch history
it_IT: Resetta storico visti

[ctx: #30610]
en: This will clear your account's watch history from all devices. You can't undo this.
it_IT: Quest'azione cancellerà lo storico dei filmati visualizzati nel tuo account in device. Operazione non REVERSIBILE.

[ctx: #30611]
en: Saved Playlists
it_IT: Playlist salvate

[ctx: #30612]
en: Retry
it_IT: Riprova

[ctx: #30613]
en: Retrieve Watch Later playlist id
it_IT: Recupera Guarda Dopo Playlist ID

[ctx: #30614]
en: Failed to retrieve Watch Later playlist id. Add a few videos to Watch Later via the web/app and retry.
it_IT: Recupero Guarda Dopo Playlist ID. Aggiungi qualche video al Guarda Dopo via WEB o da una APP e riprova...

[ctx: #30615]
en: Cancel
it_IT: Annulla

[ctx: #30616]
en: Must be signed in.
it_IT: È necessario essere connessi.

[ctx: #30617]
en: MPEG-DASH
it_IT: MPEG-Dash

[ctx: #30618]
en: Enable mpeg-dash proxy
it_IT: Attiva proxy mpeg-dash

[ctx: #30619]
en: Port
it_IT: Porta

[ctx: #30620]
en: Port %s already in use. Cannot start http server.
it_IT: La porta %s è già in uso. Non posso avviare il server http.

[ctx: #30621]
en: Proxy is required for mpeg-dash vods (see HTTP Server)
it_IT: Il proxy è richiesto per i mpeg-dash vod

[ctx: #30622]
en: Purchases
it_IT: Acquisti

[ctx: #30624]
en: Requires Kodi 17+
it_IT: È richiesto Kodi 17 o successivo

[ctx: #30626]
en: Delete temporary files
it_IT: Eliminare file temporanei

[ctx: #30628]
en: HTTP Server
it_IT: Server HTTP

[ctx: #30630]
en: Save
it_IT: Salva

[ctx: #30631]
en: Successfully updated: %s
it_IT: Aggiornato correttamente: %s

[ctx: #30640]
en: Restore
it_IT: Ripristina

[ctx: #30651]
en: Location
it_IT: Posizione

[ctx: #30653]
en: Perform geolocation? Used for [B]My Location[/B]
it_IT: Attivare geolocalizzazione? Viene utilizzato da [B]La mia posizione[/B]

[ctx: #30654]
en: My Location
it_IT: La mia posizione

[ctx: #30655]
en: Switch User
it_IT: Cambiare utente

[ctx: #30656]
en: New user
it_IT: Nuovo utente

[ctx: #30657]
en: Unnamed
it_IT: Senza nome

[ctx: #30658]
en: Enter a name for this user
it_IT: Inserire il nome dell'utente

[ctx: #30659]
en: User is now '%s'
it_IT: Ora l'utente è '%s'

[ctx: #30660]
en: Users
it_IT: Utenti

[ctx: #30661]
en: Add a user
it_IT: Aggiungere utente

[ctx: #30662]
en: Remove a user
it_IT: Cancellare utente

[ctx: #30663]
en: Rename a user
it_IT: Rinominare utente

[ctx: #30664]
en: Switch user
it_IT: Cambiare utente

[ctx: #30666]
en: Removed '%s'
it_IT: È stato rimosso '%s'

[ctx: #30676]
en: Just now
it_IT: Proprio ora

[ctx: #30677]
en: A minute ago
it_IT: Un minuto fa

[ctx: #30678]
en: Recently
it_IT: Recentemente

[ctx: #30679]
en: An hour ago
it_IT: Un'ora fa

[ctx: #30680]
en: Two hours ago
it_IT: Due ore fa

[ctx: #30681]
en: Three hours ago
it_IT: Tre ore fa

[ctx: #30682]
en: Yesterday at
it_IT: Ieri alle

[ctx: #30683]
en: Two days ago
it_IT: Due giorni fa

[ctx: #30684]
en: Today at
it_IT: Oggi alle

[ctx: #30687]
en: data cache
it_IT: cache

[ctx: #30691]
en: Airing now
it_IT: In onda adesso

[ctx: #30693]
en: Airing soon
it_IT: Inizio tra poco

[ctx: #30696]
en: Airing today at
it_IT: In onda oggi alle

[ctx: #30697]
en: Tomorrow at
it_IT: Domani alle

[ctx: #30698]
en: Check my IP
it_IT: Controlla il mio IP

[ctx: #30699]
en: HTTP server is not running
it_IT: Server HTTP non attivo

[ctx: #30700]
en: Client IP is %s
it_IT: L'IP del client è %s

[ctx: #30702]
en: Play with subtitles
it_IT: Esegui sottotitolato

[ctx: #30703]
en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

[ctx: #30705]
en: Download subtitles
it_IT: Scarica sottotitoli

[ctx: #30706]
en: Download subtitles before starting playback? (Default: No)
it_IT: Scaricare i sottotitoli prima di iniziare la riproduzione? (default: no)

[ctx: #30707]
en: Untitled
it_IT: Senza titolo

[ctx: #30708]
en: Play audio only
it_IT: Riproduci solo sonoro

[ctx: #30724]
en: Limit to 30fps
it_IT: Limita a 30 fps

[ctx: #30726]
en: Uploads
it_IT: Upload

[ctx: #30727]
en: Adaptive (MP4/H264)
it_IT: Adattivo (MP4/H264)

[ctx: #30728]
en: Adaptive (WEBM/VP9)
it_IT: Adattivo (WEBM/VP9)
