XBMC Addons - en to sv translation catalogue (129 entries)

[ctx: #32000]
en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

[ctx: #32001]
en: Primary Function
sv: Primär funktion

[ctx: #32002]
en: Produce a list of 'next episodes' for each TV series
sv: Skapa en lista av 'nästa avsnitt' för varje TV-serie

[ctx: #32003]
en: Create and launch randomised playlist
sv: Skapa och starta slumpad spellista

[ctx: #32004]
en: Let me choose on launch
sv: Låt mig välja vid start

[ctx: #32005]
en: Use Smart Playlist to Filter Shows
sv: Använd smarta spellistor för filtrering av program

[ctx: #32006]
en: Playlist Selection Method
sv: Valmetod för spellista

[ctx: #32007]
en: Let me choose on launch
sv: Låt mig välja vid start

[ctx: #32008]
en: Choose a default Playlist
sv: Välj en startspellista

[ctx: #32009]
en: Select default playlist
sv: Välj en startspellista

[ctx: #32010]
en: Some shows are fine to watch out of order
sv: En del program går bra att se i slumpvis ordning

[ctx: #32011]
en: Select random-order shows
sv: Välj program för slumpvis visning

[ctx: #32012]
en: Only populate with selected TV Shows
sv: Fyll endast med valda TV-program

[ctx: #32013]
en: Choose shows by ...
sv: Välj program efter ...

[ctx: #32014]
en: Manual Selection
sv: Manuellt val

[ctx: #32015]
en: Smart Playlist
sv: Smart spellista

[ctx: #32016]
en: Click here to select TV Shows
sv: Klicka här för att välja TV-program

[ctx: #32030]
en: Player Options
sv: Spelaralternativ

[ctx: #32031]
en: Number of shows in playlist
sv: Antal program i spellista

[ctx: #32032]
en: Allow multiple episodes of same TV Show
sv: Tillåt multipla avsnitt av samma TV-serie

[ctx: #32033]
en: Include episodes from unwatched TV series
sv: Inkludera avsnitt från osedda TV-serier

[ctx: #32034]
en: Begin partially watched episodes from their resume point
sv: Återuppta delvis visade episoder från senaste position

[ctx: #32035]
en: Display episode details when played
sv: Visa episoddetaljer vid uppspelning

[ctx: #32036]
en: Include unwatched movies
sv: Inkludera ej visade filmer

[ctx: #32037]
en: Include watched movies
sv: Inkludera visade filmer

[ctx: #32038]
en: Start watched movies at random time
sv: Starta visade filmer på slumpmässig tid

[ctx: #32039]
en: Simulates changing the TV channel to a movie in progress
sv: Simulerar kanalbyte till en pågående film

[ctx: #32040]
en: Movie weight
sv: Vikt för film

[ctx: #32041]
en: Weight: 1.0 = 1 show, 1 movie, 0.5 = 2 shows, 1 movie
sv: Vikt: 1.0 = 1 program, 1 film, 0.5 = 2 program, 1 film

[ctx: #32042]
en: Weight: 0.0 = unlimited movies
sv: Vikt: 0.0 = oändligt med film

[ctx: #32043]
en: Ignore TV shows (movies only)
sv: Ignorera TV-program (endast filmer)

[ctx: #32044]
en: Begin with latest in progress episode
sv: Starta med senaste pågående avsnittet

[ctx: #32060]
en: List Options
sv: Listalternativ

[ctx: #32061]
en: Limit the number of shows
sv: Begränsa antal TV-program

[ctx: #32062]
en: Number of Shows to display
sv: Antal program att visa

[ctx: #32063]
en: Reducing length may help improve speed on slow systems
sv: Reducerad längd kan förbättra hastigheten på långsamma system

[ctx: #32064]
en: Show Name
sv: Programnamn

[ctx: #32065]
en: Last Watched
sv: Senast visad

[ctx: #32066]
en: # Unwatched Episodes
sv: # Icke visade avsnitt

[ctx: #32067]
en: # Watched Episodes
sv: # Visade avsnitt

[ctx: #32068]
en: Season
sv: Säsong

[ctx: #32069]
en: Exclude random play shows
sv: Exkludera program med slumpmässig uppspelning

[ctx: #32070]
en: Sort by ...
sv: Sortera efter ...

[ctx: #32071]
en: Reverse Order
sv: Omvänd ordning

[ctx: #32072]
en: LazyTV User Interface
sv: LazyTV användargränssnitt

[ctx: #32074]
en: Posters
sv: Omslag

[ctx: #32075]
en: Big Screen
sv: Storbild

[ctx: #32076]
en: Return to LazyTV after playback"
sv: Återgå till LazyTV efteråt

[ctx: #32080]
en: Other Settings
sv: Övriga inställningar

[ctx: #32081]
en: Prompt to watch next available episode
sv: Fråga om nästa tillgängliga avsnitt skall visas

[ctx: #32082]
en: Prompt duration (max = do not close)
sv: Visa fråga (max = stäng inte)

[ctx: #32083]
en: Notify when previous episode is available
sv: Meddela när förgående avsnitt finns tillgängligt

[ctx: #32084]
en: Prompt and notify functions also apply to shows played outside of LazyTV
sv: Frågor och notifieringsfunktioner gäller också för de avsnitt som spelas upp utanför LazyTV

[ctx: #32085]
en: Enable logging for Testing
sv: Aktivera loggning för tester

[ctx: #32086]
en: Cloning LazyTV allows multiple Home menu entries.
sv: Kloning av LazyTV medger flera hemmenyposter.

[ctx: #32087]
en: Clone LazyTV Now
sv: Klona LazyTV nu

[ctx: #32088]
en: It would be nice to know if people are using this addon.
sv: Det vore fint att få veta om folk använder detta tillägg.

[ctx: #32089]
en: Email +1 to the author (no data is sent)
sv: E-posta +1 till författaren (ingen data kommer att skickas)

[ctx: #32090]
en: Default action
sv: Standardåtgärd

[ctx: #32091]
en: Dont Play
sv: Spela inte

[ctx: #32092]
en: Play
sv: Spela

[ctx: #32093]
en: Create and maintain smart playlist.
sv: Skapa och underhåll smart spellista

[ctx: #32094]
en: Copy LazyTV episodes to specified folder. (Script)
sv: Kopiera LazyTV avsnitt till specifik mapp. (Script)

[ctx: #32100]
en: This addon finds the next episode in each TV show.
sv: Detta tillägg hittar nästa avsnitt för varje TV-serie.

[ctx: #32101]
en: Do you want a list or a randomised playlist?
sv: VIll du ha en lista eller en slumpad spellista?

[ctx: #32102]
en: Show me
sv: Visa mig

[ctx: #32103]
en: Surprise me
sv: Överraska mig

[ctx: #32104]
en: Select the playlist
sv: Välj spellista

[ctx: #32105]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: #32106]
en: LazyTV Service is not running.
sv: LazyTV-tjänsten är inte igång.

[ctx: #32107]
en: Would you like to attempt to start it now?
sv: Vill du försöka starta den nu?

[ctx: #32108]
en: LazyTV Service has updated. Please restart to apply changes.
sv: LazyTV-tjänsten har uppdaterats. Var god starta om för att tillämpa ändringar.

[ctx: #32109]
en: Would you like to restart it now?
sv: Vill du starta om den nu?

[ctx: #32110]
en: LazyTV has updated and this clone is now out of date.
sv: LazyTV har uppdaterats och den här klonen är nu för gammal.

[ctx: #32111]
en: Would you like to update the clone now?
sv: Vill du uppdatera klonen nu?

[ctx: #32112]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: #32113]
en: day
sv: dag

[ctx: #32114]
en: days
sv: dagar

[ctx: #32115]
en: LazyTV is still populating with shows.
sv: LazyTV läser fortfarande in avsnitt.

[ctx: #32116]
en: Please wait and try again.
sv: Vänligen vänta och försök igen.

[ctx: #32139]
en: name your clone
sv: Namnge din klon

[ctx: #32140]
en: An error occurred while creating the clone.
sv: Ett fel uppstod vid skapandet av klonen.

[ctx: #32141]
en: Operation cancelled.
sv: Processen avbruten.

[ctx: #32142]
en: This script creates a cloned version of the LazyTV user interface.
sv: Detta skript skapar en klonad version av LazyTV gränssnittet.

[ctx: #32143]
en: It creates a new folder in your addons directory.
sv: Den skapar en ny mapp i din tilläggsmapp.

[ctx: #32144]
en: Do you wish to continue?
sv: Vill du fortsätta?

[ctx: #32145]
en: That name is in use. Please try another.
sv: Det här namnet används redan. Var god välj ett annat namn.

[ctx: #32146]
en: Cloning successful.
sv: Kloning lyckades.

[ctx: #32147]
en: Clone is now ready for use.
sv: Klon är klar för användning.

[ctx: #32148]
en: An error occurred while updating the clone.
sv: Ett fel uppstod vid uppdatering av klonen.

[ctx: #32149]
en: Update successful.
sv: Uppdatering lyckades.

[ctx: #32160]
en: LazyTV - there are previous unwatched episodes
sv: LazyTV - det finns tidigare osedda avsnitt

[ctx: #32161]
en: %s (%sx%s) is in your library.
sv: %s (%sx%s) finns i ditt bibliotek.

[ctx: #32162]
en: Would you like to watch it now?
sv: Vill du se den nu?

[ctx: #32163]
en: "Now Playing"
sv: "Nu spelas"

[ctx: #32164]
en: LazyTV -the next unwatched episode is in your library.
sv: LazyTV -nästa osedda avsnitt finns i ditt bibliotek.

[ctx: #32165]
en: No, thank you. (Autoclosing in %s seconds)
sv: Nej tack. (stänger automatiskt om %s sekunder)

[ctx: #32166]
en: Yes, start %s %s now.
sv: Ja, starta %s %s nu.

[ctx: #32167]
en: LazyTV   (auto-closing in %s seconds)
sv: LazyTV   (stängs automatiskt om %s sekunder)

[ctx: #32168]
en: %s %s is in your library.
sv: %s %s finns i ditt bibliotek.

[ctx: #32169]
en: Would you like to watch it now?
sv: Vill du se den nu?

[ctx: #32170]
en: Save
sv: Spara

[ctx: #32171]
en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: #32172]
en: Unselect All
sv: Avmarkera alla

[ctx: #32173]
en: Database analysis complete
sv: Databas-analys slutförd

[ctx: #32180]
en: Choose export location
sv: Välj plats för exportering

[ctx: #32181]
en: Some files failed to transfer
sv: Visa filer kunde inte överföras

[ctx: #32182]
en: Would you like to see them?
sv: Vill du se dom?

[ctx: #32183]
en: Retrieving file size...
sv: Hämtar filstorlek...

[ctx: #32184]
en: File transfer in progress...
sv: Filöverföring pågår...

[ctx: #32185]
en: File export completed successfully
sv: Filexportering slutförd

[ctx: #32200]
en: Multi-Select (on)
sv: Välj flera (på)

[ctx: #32201]
en: Multi-Select (off)
sv: Välj flera (av)

[ctx: #32202]
en: Play Selection
sv: Spela markerad

[ctx: #32203]
en: Export Selection
sv: Exportera markerad

[ctx: #32204]
en: Play Episode
sv: Spela avsnitt

[ctx: #32205]
en: Export Episode
sv: Exportera avsnitt

[ctx: #32206]
en: Play From Here
sv: Spela härifrån

[ctx: #32207]
en: Mark as Watched
sv: Markera som visad

[ctx: #32208]
en: Update Library
sv: Uppdatera bibliotek

[ctx: #32209]
en: Refresh List
sv: Uppdatera listan

[ctx: #32220]
en: Season
sv: Säsong

[ctx: #32221]
en: Episode
sv: Avsnitt

[ctx: #32222]
en: Progress
sv: Sett

[ctx: #32223]
en: Available
sv: Tillgängliga

[ctx: #32224]
en: Watched
sv: Sedda

[ctx: #32225]
en: Skipped
sv: Hoppat över

[ctx: #32226]
en: In this episode
sv: I det här avsnittet

[ctx: #32250]
en: * Hidden to prevent spoilers *
sv: *  Dolt för att undvika spoilers *
