script.module.inputstreamhelper - en to ja translation catalogue (66 entries)

[ctx: #30001]
en: Information
ja: 情報

[ctx: #30002]
en: This add-on relies on the proprietary decryption module [B]Widevine CDM[/B] for playback.
ja: このアドオンは、独占復号化モデュールである[B]Widevine CDM[/B]を使います。

[ctx: #30004]
en: Error
ja: エラー

[ctx: #30005]
en: An error occurred while installing [B]Widevine CDM[/B]. Please enable debug logging and file a bug report at:[CR][CR]github.com/emilsvennesson/script.module.inputstreamhelper
ja: [B]Widevine CDM[/B]をインストール中にエラー発生しました。デバッグモードにしてログと一緒に報告してください:[CR][CR]github.com/emilsvennesson/script.module.inputstreamhelper

[ctx: #30006]
en: Due to distribution rights, [B]Widevine CDM[/B] has to be extracted from a Chrome OS recovery image. This process requires at least [B]{diskspace}[/B] of free disk space. Do you wish to continue?
ja: 配給権の理由で、[B]Widevine CDM[/B]をChrome OSのリカバリイメージから抽出しなければなりません。このため[B]{diskspace}[/B]以上の空き容量が必要です。続きますか。

[ctx: #30007]
en: [B]Widevine CDM[/B] is unfortunately not available on this system architecture ([B]{arch}[/B]).
ja: このシステムにて使用可能な[B]Widevine CDM[/B]はありません。([B]{arch}[/B])

[ctx: #30008]
en: [B]{addon}[/B] is missing on your Kodi install. This add-on is required to play this content.
ja: このコンテンツを再生するため必要な[B]{addon}[/B]が見つかりません。

[ctx: #30009]
en: [B]{addon}[/B] is not enabled. This add-on is required to play this content.[CR][CR]Would you like to enable [B]{addon}[/B]?
ja: このコンテンツを再生するため必要な[B]{addon}[/B]が使えない状態です。[CR][CR][B]{addon}[/B]を使いましょうか。

[ctx: #30010]
en: [B]Kodi {version}[/B] or higher is required for [B]Widevine CDM[/B] content playback.
ja: [B]Widevine CDM[/B]コンテンツを再生するため、[B]Kodi {version}[/B]以後が必要です。

[ctx: #30011]
en: This operating system ([B]{os}[/B]) is not supported by [B]Widevine CDM[/B].
ja: [B]Widevine CDM[/B]はこのシステム([B]{os}[/B])に対応しません。

[ctx: #30012]
en: The Windows Store version of Kodi does not support [B]Widevine CDM[/B].[CR][CR]Please use the installer from kodi.tv instead.
ja: MicrosoftストアのKodiは[B]Widevine CDM[/B]を対応しません。[CR][CR]kodi.tvのインストーラを使ってください。

[ctx: #30013]
en: Failed to retrieve [B]{filename}[/B].
ja: [B]{filename}[/B]の抽出を失敗しました。

[ctx: #30014]
en: Download in progress...
ja: ダウンロード中。。。

[ctx: #30015]
en: Downloading [B]{filename}[/B]...
ja: [B]{filename}[/B]をダウンロード中。。。

[ctx: #30016]
en: Failed to extract [B]Widevine CDM[/B] from zip file.
ja: 圧縮ファイルから[B]Widevine CDM[/B]の抽出を失敗しました。

[ctx: #30017]
en: [B]{addon}[/B] {version} or later is required to play this content.
ja: このコンテンツを再生するには{version}以後の[B]{addon}[/B]が必要です。

[ctx: #30018]
en: You do not have enough free disk space to install [B]Widevine CDM[/B]. Free up at least [B]{diskspace}[/B] and try again.
ja: [B]Widevine CDM[/B]をインストールする充分はスペースがありません。[B]{diskspace}[/B]以上の空き容量を確保してからやり直してください。

[ctx: #30019]
en: This operating system ([B]{os}[/B]) is not supported by [B]Widevine CDM[/B] for ARM devices.
ja: [B]Widevine CDM[/B]は、このOS([B]{os}[/B])を対応しません。

[ctx: #30020]
en: [B]'{command1}'[/B] or [B]'{command2}'[/B] command needs to exist on system to extract the [B]Widevine CDM[/B].
ja: [B]Widevine CDM[/B]を抽出するため、[B]'{command1}'[/B]又は[B]'{command2}'[/B]コマンドが必要です。

[ctx: #30021]
en: [B]'{command}'[/B] command needs to exist on system to extract the [B]Widevine CDM[/B].
ja: [B]Widevine CDM[/B]を抽出するため、[B]'{command}'[/B]コマンドが必要です。

[ctx: #30022]
en: Downloading the Chrome OS recovery image...
ja: Chrome OSリカバリイメージをダウンロード中。。。

[ctx: #30023]
en: Download completed!
ja: ダウンロード完了！

[ctx: #30024]
en: The installation now needs to unzip, mount and extract [B]Widevine CDM[/B] from the recovery image.[CR][CR]This process may take up to ten minutes to complete.
ja: インストールのため、リカバリイメージを解凍し、マウントして[B]Widevine CDM[/B]を抽出します。[CR][CR]完了まで10分ほど掛かります。

[ctx: #30025]
en: Acquiring EULA.
ja: ソフトウェア利用許諾契約取得中

[ctx: #30026]
en: Widevine CDM EULA
ja: Widevine CDMのソフトウェア利用許諾契約

[ctx: #30027]
en: I accept
ja: 了解

[ctx: #30028]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: #30029]
en: OK
ja: オッケー

[ctx: #30030]
en: The installation may need to run the following commands with root permissions: [B]{cmds}[/B].
ja: インストールのため、スパユーザの権限が必要です: [B]{cmds}[/B]。

[ctx: #30031]
en: An update of [B]Widevine CDM[/B] is required to play this content.
ja: コンテンツを再生するため[B]Widevine CDM[/B]をアップデートしてください。

[ctx: #30032]
en: Your system is missing the following libraries required by Widevine CDM: [B]{libs}[/B]. Install the libraries to play this content.
ja: Widevine CDMに必要なライブラリが見つかりません: [B]{libs}[/B].

[ctx: #30033]
en: There is an update available for [B]Widevine CDM[/B].
ja: [B]Widevine CDM[/B]のアップデートが可能です。

[ctx: #30034]
en: Update
ja: アップデート

[ctx: #30035]
en: [B]loop[/B] is still loaded
ja: [B]loop[/B]がまだロードされている。

[ctx: #30036]
en: Unload it by running [B]modprobe -r loop[/B] in the terminal.
ja: アンロードするには、ターミナルで[B]modprobe -r loop[/B]を実行してください。

[ctx: #30037]
en: Success!
ja: 成功！

[ctx: #30038]
en: Install Widevine
ja: Widevineインストール

[ctx: #30039]
en: [B]Widevine CDM[/B] is currently not available natively on ARM64. Please switch to a 32-bit userspace for [B]Widevine CDM[/B] support.
ja: 現在、[B]Widevine CDM[/B]はARM64を対応しません。[B]Widevine CDM[/B]を使うには、32ビットモドに切り替えてください。

[ctx: #30040]
en: Update available
ja: アップデート可能

[ctx: #30041]
en: Widevine CDM is required
ja: Widevine CDMが必要です。

[ctx: #30042]
en: Using a SOCKS proxy requires the PySocks library (script.module.pysocks) installed.
ja: SOCKSプロキシを使うため、PySocksライブラリ(script.module.pysocks)が必要です。

[ctx: #30043]
en: Extracting Widevine CDM
ja: Widevine CDM抽出

[ctx: #30044]
en: Preparing downloaded image...
ja: イメージダウンロード中

[ctx: #30045]
en: Uncompressing image...
ja: イメージを解凍中。。。

[ctx: #30046]
en: This may take several minutes.
ja: 少し時間掛かります。

[ctx: #30047]
en: [I]Please do not interrupt this process.[/I]
ja: [I]このままお待ち下さい。[/I]

[ctx: #30048]
en: Extracting Widevine CDM from image...
ja: イメージからWidevine CDMを抽出中。。。

[ctx: #30049]
en: Installing Widevine CDM...
ja: Widevine CDMをインストール中。。。

[ctx: #30050]
en: Finishing...
ja: 仕上げ中。。。

[ctx: #30051]
en: [B]Widevine CDM[/B] successfully installed.
ja: [B]Widevine CDM[/B]をインストールしました。

[ctx: #30052]
en: [B]Widevine CDM[/B] successfully removed.
ja: [B]Widevine CDM[/B]を削除しました。

[ctx: #30053]
en: [B]Widevine CDM[/B] not found.
ja: [B]Widevine CDM[/B]が無いようです。

[ctx: #30054]
en: disabled
ja: 使わない

[ctx: #30055]
en: There is not enough free disk space in the current temporary directory. Would you like to specify a different one to temporarily use for the Chrome OS Recovery Image (e.g. on a USB)?
ja: 充分は空き容量がありません。Chrome OSリカバリイメージをUSBのような別の一時ストレジに保存ましょうか。

[ctx: #30056]
en: No backups found!
ja: バックアップがありませんよ!

[ctx: #30057]
en: Choose a backup to restore
ja: バックアップを選んでください

[ctx: #30830]
en: Please report issues to: [COLOR yellow]{url}[/COLOR]
ja: 問題があったらここへ： [COLOR yellow]{url}[/COLOR]

[ctx: #30900]
en: Expert
ja: エキスパート

[ctx: #30901]
en: InputStream Helper information
ja: インプットストリームヘルパー情報

[ctx: #30903]
en: Disable InputStream Helper
ja: インプットストリームヘルパーを使わない

[ctx: #30904]
en: [I]When disabled, DRM playback may fail![/I]
ja: [I]使わないと、DRM再生が出来ません！[/I]

[ctx: #30905]
en: Update frequency in days
ja: 何日毎に更新を確認しましょうか。

[ctx: #30907]
en: Temporary download directory
ja: ダウンロードフォルダ

[ctx: #30909]
en: (Re)install Widevine CDM library...
ja: Widevind CDMライブラリの(再)インストール

[ctx: #30911]
en: Remove Widevine CDM library...
ja: Widevine CDMライブラリを削除。。。

[ctx: #30913]
en: Number of backups
ja: バックアップ数
