XBMC-Addons - en to it translation catalogue (201 entries)

[ctx: #32000]
en: Main
it: Principale

[ctx: #32001]
en: Original
it: Originale

[ctx: #32020]
en: Local Quality
it: Qualità Locale

[ctx: #32021]
en: Remote Quality
it: Qualità Remota

[ctx: #32022]
en: Online Quality
it: Qualità Online

[ctx: #32023]
en: Transcode Format
it: Formato transcodifica

[ctx: #32024]
en: Debug Logging
it: Log di Debug

[ctx: #32025]
en: Allow Direct Play
it: Permetti Play Diretto

[ctx: #32026]
en: Allow Direct Stream
it: Permetti Stream Diretto

[ctx: #32027]
en: Force
it: Forza

[ctx: #32028]
en: Always
it: Sempre

[ctx: #32029]
en: Only Image Formats
it: Solo formati immagine

[ctx: #32031]
en: Burn Subtitles (Direct Play Only)
it: Sottotitoli (Solo Play Diretto)

[ctx: #32032]
en: Allow Insecure Connections
it: Permetti connessioni non sicure

[ctx: #32033]
en: Never
it: Mai

[ctx: #32034]
en: On Same network
it: Sulla stessa rete

[ctx: #32035]
en: Always
it: Sempre

[ctx: #32036]
en: Allow 4K
it: Permetti 4K

[ctx: #32037]
en: Allow HEVC (h265)
it: Permetti HEVC (h265)

[ctx: #32038]
en: Automatically Sign In
it: Accesso (Sign In) automatico

[ctx: #32040]
en: Enable Subtitle Downloading
it: Abilita il download dei sottotitoli

[ctx: #32041]
en: Enable Subtitle Downloading
it: Abilita il download dei sottotitoli

[ctx: #32042]
en: Server Discovery (GDM)
it: Ricerca Server (GDM)

[ctx: #32043]
en: Start Plex On Kodi Startup
it: Esegui Plex all'avvio di Kodi

[ctx: #32044]
en: Connection 1 IP
it: IP connessione 1

[ctx: #32045]
en: Connection 1 Port
it: Porta connessione 1

[ctx: #32046]
en: Connection 2 IP
it: IP connessione 2

[ctx: #32047]
en: Connection 2 Port
it: Porta connessione 2

[ctx: #32049]
en: Advanced
it: Avanzate

[ctx: #32050]
en: Manual Servers
it: Server manuali

[ctx: #32052]
en: About
it: Circa

[ctx: #32054]
en: Addon Version
it: Versione Addon

[ctx: #32055]
en: Kodi Version
it: Versione Kodi

[ctx: #32056]
en: Screen Resolution
it: Risoluzione schermo

[ctx: #32057]
en: Current Server Version
it: Versione Server attuale

[ctx: #32100]
en: Skip user selection and pin entry on startup.
it: All'avvio salta l'immissione del PIN e la selezione utente.

[ctx: #32101]
en: If enabled, when playback ends and there is a 'Next Up' item available, it will be automatically be played after a 15 second delay.
it: Se abilitato, quando la riproduzione finisce e un 'Titolo Successivo' è disponibile, sarà automaticamente riprodotto dopo un ritardo di 15 secondi.

[ctx: #32102]
en: Enable this if your hardware can handle 4K playback. Disable it to force transcoding.
it: Abilita se il tuo hardware supporta la riproduzione 4K. Disabilita per forzare la trascodifica.

[ctx: #32103]
en: Enable this if your hardware can handle HEVC/h265. Disable it to force transcoding.
it: Abilita se il tuo hardware supporta HEVC/h265. Disabilita per forzare la trascodifica.

[ctx: #32104]
en: When to connect to servers with no secure connections.[CR][CR]* [B]Never[/B]: Never connect to a server insecurely[CR]* [B]On Same Network[/B]: Allow if on the same network[CR]* [B]Always[/B]: Allow same network and remote connections
it: Quando connettersi a Server con connessioni non sicure.[CR][CR]* [B]Mai[/B]: Mai connettersi a Server non sicuri[CR]* [B]Sulla stessa Rete[/B]: Permetti se nella stessa Rete[CR]* [B]Sempre[/B]: Permetti sulla stessa Rete e su Reti remote

[ctx: #32202]
en: Deleted Scene
it: Scene cancellate

[ctx: #32203]
en: Interview
it: Intervista

[ctx: #32204]
en: Music Video
it: Video musicali

[ctx: #32205]
en: Behind the Scenes
it: Dietro le scene

[ctx: #32206]
en: Scene
it: Scena

[ctx: #32207]
en: Live Music Video
it: Video musicali dal vivo

[ctx: #32208]
en: Lyric Music Video
it: Testi video musicali

[ctx: #32209]
en: Concert
it: Concerto

[ctx: #32211]
en: Short
it: Corto

[ctx: #32212]
en: Other
it: Altro

[ctx: #32300]
en: Go to Album
it: Vai all'Album

[ctx: #32301]
en: Go to Artist
it: Vai all'Artista

[ctx: #32302]
en: Go to {0}
it: Vai a {0}

[ctx: #32303]
en: Season
it: Stagione

[ctx: #32304]
en: Episode
it: Episodio

[ctx: #32306]
en: Related Shows
it: Serie correlate

[ctx: #32307]
en: More
it: Più

[ctx: #32308]
en: Available
it: Disponibile

[ctx: #32309]
en: None
it: Nessuno

[ctx: #32312]
en: Unavailable
it: Non disponibile

[ctx: #32313]
en: This item is currently unavailable.
it: Questo elemento non è al momento diponibile

[ctx: #32314]
en: In Progress
it: In Corso

[ctx: #32315]
en: Resume playback?
it: Riprendere la riproduzione?

[ctx: #32316]
en: Resume
it: Riprendi

[ctx: #32317]
en: Play from beginning
it: Riproduci dall'inizio

[ctx: #32318]
en: Mark Unplayed
it: Marca come non visto

[ctx: #32319]
en: Mark Played
it: Marca come visto

[ctx: #32320]
en: Mark Season Unplayed
it: Marca la Stagione come non vista

[ctx: #32321]
en: Mark Season Played
it: Marca la Stagione come vista

[ctx: #32322]
en: Delete
it: Cancellato

[ctx: #32323]
en: Go To Show
it: Vai alla Serie

[ctx: #32324]
en: Go To {0}
it: Vai a {0}

[ctx: #32325]
en: Play Next
it: Riproduci il titolo succesivo

[ctx: #32326]
en: Really Delete?
it: Cancellare veramente?

[ctx: #32327]
en: Are you sure you really want to delete this media?
it: Sei sucuro che vuoi davvero cancellare questo media?

[ctx: #32328]
en: Yes
it: Sì

[ctx: #32330]
en: Message
it: Messaggio

[ctx: #32331]
en: There was a problem while attempting to delete the media.
it: C'è stato un problema nella cancellazione del media.

[ctx: #32334]
en: Confirm Exit
it: Conferma Uscita

[ctx: #32335]
en: Are you ready to exit Plex?
it: Sei pronto per uscire da Plex?

[ctx: #32336]
en: Exit
it: Esci

[ctx: #32337]
en: Cancel
it: Cancella

[ctx: #32338]
en: No Servers Found
it: Nessun Server trovato

[ctx: #32339]
en: Server is not accessible
it: Server non accessibile

[ctx: #32340]
en: Connection tests are in progress. Please wait.
it: Test di connessione in corso. Per favore attenti.

[ctx: #32341]
en: Server is not accessible. Please sign into your server and check your connection.
it: Server non accessibile. Per favore fai il sign in nel Server a controlla la connessione.

[ctx: #32342]
en: Switch User
it: Cambia utente

[ctx: #32343]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: #32344]
en: Sign Out
it: Esci (Sign Out)

[ctx: #32345]
en: All
it: Tutto

[ctx: #32346]
en: By Name
it: Per Nome

[ctx: #32347]
en: Artists
it: Artisti

[ctx: #32348]
en: movies
it: film

[ctx: #32349]
en: photos
it: foto

[ctx: #32350]
en: Shows
it: Serie

[ctx: #32351]
en: By Date Added
it: Per data di aggiunta

[ctx: #32352]
en: Date Added
it: Data di aggiunta

[ctx: #32353]
en: By Release Date
it: Per data di uscita

[ctx: #32354]
en: Release Date
it: Data di uscita

[ctx: #32355]
en: By Date Viewed
it: Per data di già visto

[ctx: #32356]
en: Date Viewed
it: Data di già visto

[ctx: #32357]
en: By Name
it: Per nome

[ctx: #32358]
en: Name
it: Nome

[ctx: #32359]
en: By Rating
it: Per Valutazione

[ctx: #32360]
en: Rating
it: Valutazione

[ctx: #32361]
en: By Resolution
it: Per Risoluzione

[ctx: #32362]
en: Resolution
it: Risoluzione

[ctx: #32363]
en: By Duration
it: Per Durata

[ctx: #32364]
en: Duration
it: Durata

[ctx: #32365]
en: By First Aired
it: Per prima trasmissione

[ctx: #32366]
en: First Aired
it: Prima trasmissione

[ctx: #32367]
en: By Unplayed
it: Per Non visto

[ctx: #32368]
en: Unplayed
it: Non visto

[ctx: #32369]
en: By Date Played
it: Per data di riproduzione

[ctx: #32370]
en: Date Played
it: Data di riproduzione

[ctx: #32371]
en: By Play Count
it: Per numero di volte riprodotto

[ctx: #32372]
en: Play Count
it: Numero di volte riprodotto

[ctx: #32373]
en: By Date Taken
it: Per data di ripresa

[ctx: #32374]
en: Date Taken
it: Data di ripresa

[ctx: #32375]
en: No filters available
it: Nussun filtro disponibile

[ctx: #32376]
en: Clear Filter
it: Pulisci i filtri

[ctx: #32377]
en: Year
it: Anno

[ctx: #32378]
en: Decade
it: Decennio

[ctx: #32379]
en: Genre
it: Genere

[ctx: #32380]
en: Content Rating
it: Classificazione dei contenuti

[ctx: #32381]
en: Network
it: Rete

[ctx: #32382]
en: Collection
it: Collezione

[ctx: #32383]
en: Director
it: Regista

[ctx: #32384]
en: Actor
it: Attore

[ctx: #32385]
en: Country
it: Nazione

[ctx: #32387]
en: Labels
it: Etichette

[ctx: #32388]
en: Camera Make
it: Marca camera

[ctx: #32389]
en: Camera Model
it: Modello camera

[ctx: #32390]
en: Aperture
it: Apertura

[ctx: #32391]
en: Shutter Speed
it: Velocità di scatto

[ctx: #32392]
en: Lens
it: Lenti

[ctx: #32393]
en: TV Shows
it: Serie televisive

[ctx: #32394]
en: Music
it: Musica

[ctx: #32396]
en: Subtitles
it: Sottotitoli

[ctx: #32397]
en: Quality
it: Qualità

[ctx: #32398]
en: Kodi Video Settings
it: Impostazioni Video di Kodi

[ctx: #32399]
en: Kodi Audio Settings
it: Impostazioni Audio di Kodi

[ctx: #32400]
en: Go To Season
it: Vai alla Stagione

[ctx: #32401]
en: Directors
it: Registi

[ctx: #32402]
en: Writer
it: Autore

[ctx: #32403]
en: Writers
it: Autori

[ctx: #32404]
en: Related Movies
it: Film correlati

[ctx: #32405]
en: Download Subtitles
it: Scarica Sottotitoli

[ctx: #32406]
en: Subtitle Delay
it: Ritardo Sottotitolo

[ctx: #32407]
en: Next Subtitle
it: Sottotitolo successivo

[ctx: #32408]
en: Disable Subtitles
it: Disabilita sottotitoli

[ctx: #32409]
en: Enable Subtitles
it: Abilita Sottotitoli

[ctx: #32410]
en: Platform Version
it: Versione piattaforma

[ctx: #32411]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: #32412]
en: Edit Or Clear
it: Modifica o Cancella

[ctx: #32413]
en: Edit IP address or clear the current setting?
it: Modificare l'indirizzo IP o cancellare le impostazioni correnti?

[ctx: #32414]
en: Clear
it: Cancella

[ctx: #32415]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: #32416]
en: Enter IP Address
it: Inserisci l'indirizzo IP

[ctx: #32417]
en: Enter Port Number
it: Inserisci il numero della Porta

[ctx: #32418]
en: Creator
it: Creatore

[ctx: #32421]
en: Sign Out
it: Esci (Sign Out)

[ctx: #32422]
en: Exit
it: Esci

[ctx: #32423]
en: Shutdown
it: Spegni

[ctx: #32424]
en: Suspend
it: Sospenti

[ctx: #32425]
en: Hibernate
it: Iberna

[ctx: #32426]
en: Reboot
it: Riavvia

[ctx: #32427]
en: Failed
it: Fallito

[ctx: #32428]
en: Login failed!
it: Login fallita!

[ctx: #32429]
en: Resume from {0}
it: Riprendi da {0}

[ctx: #32430]
en: Discovery
it: Ricerca

[ctx: #32431]
en: Search
it: Cerca

[ctx: #32432]
en: Space
it: Spazio

[ctx: #32433]
en: Clear
it: Pulisci

[ctx: #32434]
en: Searching...
it: In ricerca...

[ctx: #32435]
en: No Results
it: Nessun risultato

[ctx: #32436]
en: Paused
it: In Pausa

[ctx: #32437]
en: Welcome
it: Benvenuto

[ctx: #32438]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: #32439]
en: Playing Next
it: Titolo successivo

[ctx: #32440]
en: On Deck
it: Scoprire

[ctx: #32441]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: #32442]
en: Embedded
it: Integrato

[ctx: #32443]
en: Forced
it: Forzato

[ctx: #32444]
en: Lyrics
it: Testi

[ctx: #32447]
en: None
it: Nessuno

[ctx: #32448]
en: Playback Failed!
it: Riproduzione fallita!

[ctx: #32449]
en: Can't connect to plex.tv[CR]Check your internet connection and try again.
it: Impossibile connettersi a plex.tv[CR]Controlla la tua connessione ad Internet e riprova.

[ctx: #32450]
en: Choose Version
it: Seleziona Versione

[ctx: #32451]
en: Play Version...
it: Versione in Play...

[ctx: #32452]
en: No Content available in this library
it: Nessun contenuto disponibile in questa libreria

[ctx: #32453]
en: Please add content and/or check that 'Include in dashboard' is enabled.
it: Per favore aggiungi contenuti e/o controlla che 'Includi nella dashboard' è abilitato.

[ctx: #32454]
en: No Content available for this filter
it: Nessun contenuto disponibile per questo filtro

[ctx: #32455]
en: Please change change or remove the current filter
it: Per favore cambia o rimuovi il filtro corrente

[ctx: #32456]
en: Show
it: Serie

[ctx: #32457]
en: By Show
it: Per Serie

[ctx: #32458]
en: Episodes
it: Episodi

[ctx: #32459]
en: Offline Mode
it: Modo Offline

[ctx: #32460]
en: Sign In
it: Accedi (Sign In)

[ctx: #32462]
en: Artist
it: Artista

[ctx: #32463]
en: By Artist
it: Per Artista
