KODI Skins - en to cs_CZ translation catalogue (107 entries)

[ctx: #31001]
en: View Options
cs_CZ: Možnosti zobrazení

[ctx: #31004]
en: Debug
cs_CZ: Ladění

[ctx: #31006]
en: Shorter delay before auto scrolling
cs_CZ: Kratší prodleva před automatickým posouváním

[ctx: #31007]
en: ON
cs_CZ: Zapnuto

[ctx: #31009]
en: Browser
cs_CZ: Prohlížeč

[ctx: #31010]
en: N/A
cs_CZ: Nedostupné

[ctx: #31012]
en: Increase Star Rating
cs_CZ: Přidat hvězdičky hodnocení

[ctx: #31013]
en: Select Weather icons
cs_CZ: Vyberte ikony počasí

[ctx: #31014]
en: Select Weather fanart
cs_CZ: Vyberte fanouškovské umění pro počasí

[ctx: #31015]
en: Select Studio Logo icons
cs_CZ: Vyberte ikony log studií

[ctx: #31017]
en: Select Language Flag icons
cs_CZ: Vyberte ikony vlajek jazyků

[ctx: #31021]
en: Decrease Star Rating
cs_CZ: Odebrat hvězdičky hodnocení

[ctx: #31031]
en: Hide Movie Watched Status
cs_CZ: Skrýt stav film shlédnutý

[ctx: #31033]
en: Hide Background Fanart
cs_CZ: Skrýt Fanart na pozadí

[ctx: #31034]
en: Enable Dynamic Weather Artwork
cs_CZ: Zapnout dynamické ztvárnění počasí

[ctx: #31036]
en: Hide Widgets until focused
cs_CZ: Skrýt widgety dokud nejsou zaměřeny

[ctx: #31037]
en: Stretch background fanart to fit into viewable area
cs_CZ: Roztáhnout fanouškovské umění na pozadí tak, aby odpovídalo viditelné oblasti

[ctx: #31057]
en: Enable Song Info text overlay
cs_CZ: Zobrazovat přes obraz informace o skladbě

[ctx: #31060]
en: Show Recently Added Items
cs_CZ: Zobrazit nedávno přidané položky

[ctx: #31108]
en: Enable Debug Mode
cs_CZ: Povolit režim ladění

[ctx: #31109]
en: Enable Debug Grid
cs_CZ: Zapnout ladící mřížku

[ctx: #31118]
en: Filemanager
cs_CZ: Správce souborů

[ctx: #31125]
en: Hide Video Root
cs_CZ: Skrýt kořen videa

[ctx: #31126]
en: Extra Artwork Downloader
cs_CZ: Nástroj pro stahování dalších uměleckých děl

[ctx: #31127]
en: TvTunes Downloader
cs_CZ: Nástroj pro stahování z TvTunes

[ctx: #31133]
en: Mute
cs_CZ: Ztlumit

[ctx: #31136]
en: Video Info
cs_CZ: Informace o videu

[ctx: #31137]
en: Audio Info
cs_CZ: Informace o zvuku

[ctx: #31138]
en: System Info
cs_CZ: Informace o systému

[ctx: #31139]
en: Video decoder
cs_CZ: Dekodér videa

[ctx: #31140]
en: Pixel format
cs_CZ: Formát obrazového bodu

[ctx: #31141]
en: Audio channels
cs_CZ: Zvukové kanály

[ctx: #31142]
en: CPU used
cs_CZ: Využití procesoru

[ctx: #31143]
en: Memory used
cs_CZ: Využití paměti

[ctx: #31183]
en: Viewtype
cs_CZ: Styly zobrazení

[ctx: #31207]
en: Current
cs_CZ: Aktuální

[ctx: #31208]
en: Last Updated:
cs_CZ: Naposledy aktualizováno:

[ctx: #31210]
en: Default Home layout
cs_CZ: Výchozí domovské rozvržení

[ctx: #31244]
en: Playing
cs_CZ: Přehrávání

[ctx: #31250]
en: Current Selected
cs_CZ: Aktuálně vybraný

[ctx: #31251]
en: Current Playlist
cs_CZ: Aktuální seznam skladeb

[ctx: #31271]
en: Favourite
cs_CZ: Oblíbené

[ctx: #31275]
en: Multi Image
cs_CZ: Více Obrázků

[ctx: #31277]
en: Item
cs_CZ: Položka

[ctx: #31279]
en: Save Playlist
cs_CZ: Uložit seznam skladeb

[ctx: #31280]
en: Close Playlist
cs_CZ: Zavřít seznam skladeb

[ctx: #31281]
en: Items
cs_CZ: Položky

[ctx: #31282]
en: Poster Wrap
cs_CZ: Obaly

[ctx: #31284]
en: Single Image
cs_CZ: Jeden Obrázek

[ctx: #31285]
en: List
cs_CZ: Seznam

[ctx: #31289]
en: Files
cs_CZ: Soubory

[ctx: #31291]
en: Landscape
cs_CZ: Na šířku

[ctx: #31293]
en: Picture Grid
cs_CZ: Mřížka obrázků

[ctx: #31325]
en: Image Resources
cs_CZ: Obrázkové prostředky

[ctx: #31328]
en: Show Random Items
cs_CZ: Zobrazit náhodné položky

[ctx: #31332]
en: Enable Extra Fanart
cs_CZ: Zapnout extra fanouškovské umění

[ctx: #31334]
en: Trailers
cs_CZ: Upoutávky

[ctx: #31337]
en: Disable destructive Shutdown items
cs_CZ: Vypnout destruktivní položky vypínání

[ctx: #31383]
en: A short film is any film not long enough to be considered a feature film. No consensus exists as to where that boundary is drawn: the Academy of Motion Picture Arts and Sciences defines a short film as "an original motion picture that has a running time of 40 minutes or less, including all credits". The Internet Movie Database draws the line at 45 minutes.
cs_CZ: Krátký film je takový, který není natolik dlouhý, aby mohl být považován za celovečerní film. Hranice délky není přesně stanovena: Akademie filmových umění a věd definuje krátký film jako „původní tvorbu, který trvá 40 a méně minut, včetně titulků“. V internetové databázi filmů je naproti tomu jako hranice používáno 45 minut.

[ctx: #31387]
en: The spy film genre deals with the subject of fictional espionage, either in a realistic way (such as the adaptations of John Le Carré) or as a basis for fantasy (such as James Bond). Many novels in the spy fiction genre have been adapted as films, including works by John Buchan, John Le Carré, Ian Fleming and Len Deighton. It is a significant aspect of British cinema, with leading British directors such as Alfred Hitchcock and Carol Reed making notable contributions and many films set in the British Secret Service.
cs_CZ: Žánr špionážních filmů se točí kolem fiktivní špionáže, buď v realistické podobě (jako např. adaptace děl Johna Le Cerrého) nebo na základě fantazie (např. James Bond). Mnohé z románů špionážní fikce byly použity jako předlohy k filmům, včetně děl Johna Buchana, Johna Le Carrého, Iana Fleminga a Lena Deightona. Jedná se o význačný aspekt britské kinematografie, do kterého přispěli vedoucí britští režiséři jako např. Alfréd Hitchcock a Carol Reedová a mnohé filmy zasazené do prostředí britských tajných služeb.

[ctx: #31390]
en: A superhero film, or Comic Book film, is an action, fantasy or science fiction film that is focused on the actions of one or more superheroes, individuals who usually possess superhuman abilities relative to a normal person and are dedicated to protecting the public. These films are almost always action-oriented, and the first film of a particular character often includes a focus on the origin of the special powers including the first fight against the character's most famous archenemy or supervillain.
cs_CZ: Superhrdinský film, nebo také komiksový film je akcní, fantazy nebo vědecko-fantastický film který je zaměřen na akce jednoho nebo více superhrdinů, jednotlivců který obvykle disponují nadlidskými schopnostmi a ochraňují veřejnost. Tyto filmy jsou téměř vždy orientovány na akci, a první film s konkrétní postavou se často zaměřuje na původ jejích zvláštních schopností včetně prvního boje proti největšímu nepříteli nebo ničemovi.

[ctx: #31400]
en: Hide Current Temperature and Weather Conditions
cs_CZ: Skrýt aktuální teplotu a počasí

[ctx: #31401]
en: Hide Clock
cs_CZ: Skrýt hodiny

[ctx: #31409]
en: Finish
cs_CZ: Dokončit

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
cs_CZ: Titulky jsou k dispozici lokálně

[ctx: #31414]
en: Gallery
cs_CZ: Galerie

[ctx: #31418]
en: Hide all
cs_CZ: Skrýt vše

[ctx: #31419]
en: Music Settings
cs_CZ: Nastavení hudby

[ctx: #31420]
en: Video Settings
cs_CZ: Nastavení videa

[ctx: #31423]
en: Author
cs_CZ: Autor

[ctx: #31427]
en: Next Episode
cs_CZ: Další epizoda

[ctx: #31428]
en: TV Guide
cs_CZ: TV program

[ctx: #31438]
en: Recent
cs_CZ: Nedávné

[ctx: #31441]
en: Hide
cs_CZ: Skrýt

[ctx: #31446]
en: Fullscreen
cs_CZ: Celá obrazovka

[ctx: #31451]
en: Recommended
cs_CZ: Doporučeno

[ctx: #31457]
en: Shortcuts
cs_CZ: Zkratky

[ctx: #31458]
en: Set Timer
cs_CZ: Nastavit časovač

[ctx: #31459]
en: Cancel Timer
cs_CZ: Zrušit časovač

[ctx: #31460]
en: Games
cs_CZ: Hry

[ctx: #31465]
en: Clean Library
cs_CZ: Vyčisti knihovnu

[ctx: #31468]
en: Services
cs_CZ: Služby

[ctx: #31469]
en: Appearance
cs_CZ: Vzhled

[ctx: #31471]
en: Show Status
cs_CZ: Zobrazit status

[ctx: #31472]
en: Ended
cs_CZ: Ukončeno

[ctx: #31482]
en: Install
cs_CZ: Nainstalovat

[ctx: #31484]
en: Order
cs_CZ: Pořadí

[ctx: #31601]
en: Live TV
cs_CZ: Televize

[ctx: #31605]
en: Add Group
cs_CZ: Přidat skupinu

[ctx: #31606]
en: Rename Group
cs_CZ: Přejmenovat skupinu...

[ctx: #31607]
en: Delete Group
cs_CZ: Smazat skupinu

[ctx: #31608]
en: Hidden Channels
cs_CZ: Skryté kanály

[ctx: #31610]
en: Scheduled Time
cs_CZ: Plánovaný čas

[ctx: #31611]
en: PVR Status
cs_CZ: Stav nahrávače

[ctx: #31702]
en: 36 Hour Forecast
cs_CZ: Předpověď na 36 hodin

[ctx: #31703]
en: Pressure
cs_CZ: Tlak

[ctx: #31704]
en: Clouds
cs_CZ: Oblačno

[ctx: #31705]
en: Average
cs_CZ: Průměr

[ctx: #31706]
en: Maximum
cs_CZ: Nejvyšší

[ctx: #31708]
en: Moon Phase
cs_CZ: Fáze měsíce

[ctx: #31709]
en: Precipitation
cs_CZ: Srážky

[ctx: #31713]
en: Custom Home Shortcut
cs_CZ: Vlastní zástupce na domovskou obrazovku

[ctx: #31715]
en: Icon
cs_CZ: Ikona

[ctx: #31716]
en: Wallpaper
cs_CZ: Tapeta

[ctx: #31717]
en: Precip
cs_CZ: Srážky

[ctx: #31718]
en: Home Furniture
cs_CZ: Domácí nábytek

[ctx: #31719]
en: Reset Home Furniture to defaults
cs_CZ: Vrátit nastavení domácího nábytku na výchozí hodnoty
