KODI Skins - en to da_DK translation catalogue (189 entries)

[ctx: #31001]
en: View Options
da_DK: Visningsindstillinger

[ctx: #31002]
en: Home Artwork
da_DK: Illustrationer til Hjemmeskærm

[ctx: #31004]
en: Debug
da_DK: Fejlfinding

[ctx: #31005]
en: Enable auto scrolling for text that does not fit on-screen
da_DK: Aktiver auto-scrolling for tekst der ikke kan være på skærmen

[ctx: #31006]
en: Shorter delay before auto scrolling
da_DK: Kortere forsinkelse før auto-scrolling

[ctx: #31007]
en: ON
da_DK: TIL

[ctx: #31010]
en: N/A
da_DK: Ikke tilgængelig

[ctx: #31012]
en: Increase Star Rating
da_DK: Øg Stjernerating

[ctx: #31021]
en: Decrease Star Rating
da_DK: Mindsk Stjernerating

[ctx: #31024]
en: Icon Home layout
da_DK: Ikon Hjemmelayout

[ctx: #31025]
en: Horizontal Text Home layout
da_DK: Hjemmelayout med vandret tekst

[ctx: #31031]
en: Hide Movie Watched Status
da_DK: Skjul set-status for Film

[ctx: #31032]
en: Hide TV Watched Status
da_DK: Skjul set-status for TV-serier

[ctx: #31033]
en: Hide Background Fanart
da_DK: Skjul baggrundsfankunst

[ctx: #31034]
en: Enable Dynamic Weather Artwork
da_DK: Aktiver Dynamisk Vejr-fankunst

[ctx: #31035]
en: Show Clean Library SubMenu items
da_DK: Vis undermenu til Oprydning af Bibliotek

[ctx: #31036]
en: Hide Widgets until focused
da_DK: Skjul widgets indtil fokuseret

[ctx: #31037]
en: Stretch background fanart to fit into viewable area
da_DK: Stræk baggrundsfankunst, så den passer ind i det synlige område

[ctx: #31056]
en: Enable Video/Album Art overlay
da_DK: Aktiver video/albumkunst lag

[ctx: #31057]
en: Enable Song Info text overlay
da_DK: Aktiver infotekst om Sang

[ctx: #31060]
en: Show Recently Added Items
da_DK: Vis Nyligt Tilføjede Emner

[ctx: #31108]
en: Enable Debug Mode
da_DK: Aktiver Fejlsøgningstilstand

[ctx: #31109]
en: Enable Debug Grid
da_DK: Aktiver Fejlsøgningsnet

[ctx: #31118]
en: Filemanager
da_DK: Filhåndtering

[ctx: #31125]
en: Hide Video Root
da_DK: Skjul Video-Rod

[ctx: #31126]
en: Extra Artwork Downloader
da_DK: Ekstra Artwork Downloader

[ctx: #31133]
en: Mute
da_DK: Lydløs

[ctx: #31140]
en: Pixel format
da_DK: Pixelformat

[ctx: #31183]
en: Viewtype
da_DK: Visning

[ctx: #31207]
en: Current
da_DK: Aktuelle

[ctx: #31208]
en: Last Updated:
da_DK: Sidst Opdateret:

[ctx: #31210]
en: Default Home layout
da_DK: Standard Hjemmelayout

[ctx: #31244]
en: Playing
da_DK: Afspiller

[ctx: #31249]
en: System Music Files
da_DK: Musikfiler i system

[ctx: #31250]
en: Current Selected
da_DK: Aktuelt valg

[ctx: #31251]
en: Current Playlist
da_DK: Nuværende Afspilningsliste

[ctx: #31270]
en: Enable Custom Button
da_DK: Aktiver Brugervalgt Knap

[ctx: #31271]
en: Favourite
da_DK: Favorit

[ctx: #31275]
en: Multi Image
da_DK: Flere Billeder

[ctx: #31277]
en: Item
da_DK: Emne

[ctx: #31278]
en: Open Playlist
da_DK: Åbn Afspilningsliste

[ctx: #31279]
en: Save Playlist
da_DK: Gem Afspilningsliste

[ctx: #31280]
en: Close Playlist
da_DK: Luk Afspilningsliste

[ctx: #31281]
en: Items
da_DK: Emner

[ctx: #31282]
en: Poster Wrap
da_DK: Plakatvæg

[ctx: #31283]
en: Poster Fixed
da_DK: Fast Plakat

[ctx: #31284]
en: Single Image
da_DK: Enkelt Billede

[ctx: #31285]
en: List
da_DK: Liste

[ctx: #31289]
en: Files
da_DK: Filer

[ctx: #31291]
en: Landscape
da_DK: Landskab

[ctx: #31293]
en: Picture Grid
da_DK: Billedgitter

[ctx: #31298]
en: Panel Square
da_DK: Panelfirkant

[ctx: #31313]
en: Movie Set
da_DK: Filmsæt

[ctx: #31319]
en: Default Lyrics script
da_DK: Standard add-on til Sangtekster

[ctx: #31322]
en: Show Media Totals
da_DK: Vis Totale Medier

[ctx: #31324]
en: Home Options
da_DK: Valgmuligheder til Hjemmeskærm

[ctx: #31328]
en: Show Random Items
da_DK: Vis Tilfældige Emner

[ctx: #31329]
en: Select item to set up:
da_DK: Vælg Emne der skal opsættes

[ctx: #31330]
en: Scripts/Extras
da_DK: Scripts/Ekstra

[ctx: #31331]
en: Home Items
da_DK: Elementer på Hjemmeskærm

[ctx: #31332]
en: Enable Extra Fanart
da_DK: Aktiver ekstra fankunst

[ctx: #31334]
en: Trailers
da_DK: Trailere

[ctx: #31336]
en: Enable Kiosk mode
da_DK: Aktiver Kiosk-tilstand

[ctx: #31337]
en: Disable destructive Shutdown items
da_DK: Deaktiver destruktive nedlukningsemner

[ctx: #31338]
en: Use simple Media Filter
da_DK: Brug simpelt mediefilter

[ctx: #31341]
en: View information for your computer on such items as your network, graphics, hardware and storage space available
da_DK: Se informationer om din computer, såsom netværk, grafik, hardware og ledig lagerplads

[ctx: #31342]
en: Create and modify multiple user profiles for Kodi so that each member of your household can have their own video or music library
da_DK: Opret og rediger adskillige brugerprofiler til Kodi, så hvert medlem af din husholdning kan have sit eget video- eller musikbibliotek

[ctx: #31343]
en: Action films usually include high energy, big-budget physical stunts and chases, possibly with rescues, battles, fights, escapes, destructive crises (floods, explosions, natural disasters, fires, etc.), non-stop motion, spectacular rhythm and pacing, and adventurous, often two-dimensional 'good-guy' heroes (or recently, heroines) battling 'bad guys' - all designed for pure audience escapism.
da_DK: Actionfilm byder ofte på høj energi, dyre stunts og jagter - muligvis med redninger, krige, kampe, flugter, destruktive kriser (oversvømmelser, eksplosioner, naturkatastrofer, ildebrande osv.), non-stop bevægelse, spektakulær rytme og fart og eventyrlystne - ofte todimensionelle - good guy helte (eller heltinder), som kæmper mod de onde - altsammen designet som rendyrket virkelighedsflugt for publikum.

[ctx: #31344]
en: Adventure films are usually exciting stories, with new experiences or exotic locales, very similar to or often paired with the action film genre. They can include traditional swashbucklers, serialized films, and historical spectacles, searches or expeditions for lost continents, "jungle" and "desert" epics, treasure hunts, disaster films, or searches for the unknown.
da_DK: Eventyrfilm er oftest spændende historier med nye oplevelser eller eksotiske lokaliteter og meget lig actionfilm-genren. De kan være traditionelle søheltefilm, filmserier og historiske vidundere, eftersøgninger eller ekspeditioner efter glemte kontinenter, "jungle" og "ørken" eventyr, skatterjagter, katastrofefilm eller søgen efter det ukendte.

[ctx: #31345]
en: Action and Adventure movies are in most cases a cross over of each other. They usually have a continuous high level of energy, complicated stunts and other activities of such nature, chases, battles, disasters of all natures, explosions, historical figures, explorations, conquests, etc; and last, but not least, heroes.
da_DK: Action- og Eventyrfilm er i de fleste tilfælde sammenblandinger af hinanden. De har som regel et vedvarende højt energiniveau, komplicerede stunts og andre aktiviteter af samme natur. Jagter, krige, katastrofer, eksplosioner, historiske figurer, udforskninger, erobringer osv; og sidst, men ikke mindst, helte.

[ctx: #31346]
en: This genre really began in 1970 as a sub-genre of Drama. They are films which explain human social and sexual values on a scale that only people over the age of 17 can really understand.
da_DK: Denne genre opstod i 1970 som en undergenre til Drama. Det er film, som forsøger at forklare menneskelige sociale og seksuelle værdier på et niveau, som kun personer over 17 år rigtigt forstår.

[ctx: #31347]
en: Animations are not a strictly-defined genre category, but rather a film technique, noted for frame-by-frame creation. This includes claymation (use of clay objects), anime (a style of animation with its roots in Japanese comic books, usually adult-oriented sci-fi and fantasy) or CGI (computer-generated animation). Animated films are often considered kid or family-oriented films, although they may be enjoyed by all ages.
da_DK: Animationer er ikke én bestemt genrekategori, men snarere en film teknik, som er skabt med det kendte frame-by-frame (billede i billede). Dette omfatter claymation (brug af ler objekter), anime (en stil af animation med rødder i japansk tegneserier, normalt voksen-orienteret sci-fi og fantasy) eller CGI (computer-genereret animation). Animerede film er ofte betragtet som børn- eller familieorienterede film, selv om de kan nydes af alle aldre.

[ctx: #31399]
en: Lighter Background Fanart diffuse overlay
da_DK: Lysere baggrundsfankunstlag

[ctx: #31400]
en: Hide Current Temperature and Weather Conditions
da_DK: Skjul nuværende Temperatur- og Vejrforhold

[ctx: #31401]
en: Hide Clock
da_DK: Skjul Klokken

[ctx: #31402]
en: Use Plot Summary in other views
da_DK: Brug resumé af Handling i andre visninger

[ctx: #31403]
en: Hide Media Flags
da_DK: Skjul Mediemærkater

[ctx: #31404]
en: Hide Rating and Studio Flags
da_DK: Skjul Bedømmelse og Studie-mærkater

[ctx: #31405]
en: Hide Movie Taglines
da_DK: Skjul film taglines

[ctx: #31406]
en: Fanart Views: Classic Frame
da_DK: Fankunst-Visninger: Klassisk Ramme

[ctx: #31407]
en: *Press UP for full cast and photos*
da_DK: *Tryk OP for at se alle skuespillere og billeder

[ctx: #31408]
en: Cinema Experience
da_DK: Biografoplevelse

[ctx: #31409]
en: Finish
da_DK: Færdig

[ctx: #31410]
en: Prefer Landscape to Fanart (except background)
da_DK: Foretræk Landskab for Fankunst (bortset fra baggrund)

[ctx: #31411]
en: *Press DOWN to exit*
da_DK: *Tryk NED for at forlade

[ctx: #31412]
en: *Press UP to select a profile*
da_DK: *Tryk OP for at vælge en profil

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
da_DK: Lokal undertekst tilgængelig

[ctx: #31414]
en: Gallery
da_DK: Galleri

[ctx: #31415]
en: Square
da_DK: Firkant

[ctx: #31416]
en: Tall Genre
da_DK: Høj Genre

[ctx: #31417]
en: *help text*
da_DK: *hjælpetekst*

[ctx: #31418]
en: Hide all
da_DK: Skjul Alle

[ctx: #31419]
en: Music Settings
da_DK: Musikindstillinge

[ctx: #31420]
en: Video Settings
da_DK: Videoindstillinger

[ctx: #31421]
en: Video OSD: Show ClearArt/Logo
da_DK: Video OSD: Vis ClearArt/Logo

[ctx: #31422]
en: Logo View: Show only one item at a time
da_DK: Logovisning: Vis kun et emne af gangen

[ctx: #31423]
en: Author
da_DK: Forfatter

[ctx: #31424]
en: Poster & Fanart
da_DK: Plakat og Fankunst

[ctx: #31425]
en: Video OSD: Show Thumbnail
da_DK: Video OSD: Vis Miniature

[ctx: #31427]
en: Next Episode
da_DK: Næste Episode

[ctx: #31428]
en: TV Guide
da_DK: TV-guide

[ctx: #31430]
en: Poster Wrap Large
da_DK: Plakatvæg stor

[ctx: #31431]
en: Click to reset Metropolis to defaults
da_DK: tryk for at nulstille Metropolis til standarder

[ctx: #31432]
en: Visualization Background: Ken Burns effect
da_DK: Visualiseringsbaggrund: Ken Burns effekt

[ctx: #31433]
en: Visualization Background: Fanart
da_DK: Baggrund til Visualisering: Fankunst

[ctx: #31434]
en: Visualization Background: Extra Fanart
da_DK: Baggrund til Visualisering: Ekstra Fankunst

[ctx: #31435]
en: Visualization Background: Artist Slideshow
da_DK: Baggrund til Visualisering: Kunstner-Diasshow

[ctx: #31436]
en: Use Slim Seekbar
da_DK: Brug Tynd Søgebar

[ctx: #31437]
en: Enable TV Tunes script
da_DK: Aktiver TV Tunes script

[ctx: #31438]
en: Recent
da_DK: Seneste

[ctx: #31439]
en: Banner & Poster
da_DK: Banner og Plakat

[ctx: #31440]
en: View Types
da_DK: Visninger

[ctx: #31441]
en: Hide
da_DK: Skjul

[ctx: #31442]
en: Banner & Fanart
da_DK: Banner og Fankunst

[ctx: #31444]
en: Auto Login
da_DK: Log ind automatisk

[ctx: #31445]
en: Picture Settings
da_DK: Billedindstillinger

[ctx: #31446]
en: Fullscreen
da_DK: Fuldskærm

[ctx: #31447]
en: Use Realistic Weather Icons
da_DK: Anvend realistiske Vejrikoner

[ctx: #31448]
en: Show Plot only in Info dialog
da_DK: Vis kun Handling i Infoboks

[ctx: #31449]
en: Show Recommended Items
da_DK: Vis anbefalede Emner

[ctx: #31450]
en:  - changing the options below requires a restart -
da_DK: - Ændring af nedenstående indstillinger kræver genstart -

[ctx: #31451]
en: Recommended
da_DK: Anbefalede

[ctx: #31452]
en: Visualization: Use Slim Info Overlay
da_DK: Visualisering: Brug Tynd Info

[ctx: #31453]
en: Show Date instead of Day of Week
da_DK: Vis Dato i stedet for Ugedag

[ctx: #31454]
en: Visualization: Show player position and time in Info Overlay
da_DK: Visualisering: Vis afspilningsposition og tid i Infoboks

[ctx: #31455]
en: Visualization: Hide Clock and Temp in Info Overlay
da_DK: Visualisering: Skjul Ur og Temperatur i Info-gardin

[ctx: #31456]
en: - Override default link
da_DK: - Tilsidesæt standardlink

[ctx: #31457]
en: Shortcuts
da_DK: Genveje

[ctx: #31458]
en: Set Timer
da_DK: Indstil Timer

[ctx: #31459]
en: Cancel Timer
da_DK: Annuller Timer

[ctx: #31460]
en: Games
da_DK: Spil

[ctx: #31461]
en: Games Tall
da_DK: Spil Høj

[ctx: #31462]
en: Games Square
da_DK: Spil Firkant

[ctx: #31463]
en: Games Wide
da_DK: Spil Bred

[ctx: #31464]
en: Show Plot in Fullscreen Info
da_DK: Vis Handling i Fuldskærmsinfo

[ctx: #31465]
en: Clean Library
da_DK: Ryd op i Bibliotek

[ctx: #31468]
en: Services
da_DK: Tjenester

[ctx: #31469]
en: Appearance
da_DK: Udseende

[ctx: #31470]
en: Prefer ClearLogo to ClearArt
da_DK: Foretræk ClearLogo frem for ClearArt

[ctx: #31471]
en: Show Status
da_DK: Vis status

[ctx: #31472]
en: Ended
da_DK: Slut

[ctx: #31473]
en: unmixed
da_DK: Ikke blandet

[ctx: #31474]
en: Use one button to toggle subtitles
da_DK: Brug én knap for at slå undertekster til og fra

[ctx: #31475]
en: Default OSD button
da_DK: Standard OSD knap

[ctx: #31476]
en: OSD: Fade away when paused
da_DK: Lade OSD fade ud, når der pauses

[ctx: #31477]
en: - Fade delay
da_DK: - Fade ud forsinkelse

[ctx: #31478]
en: Hide default submenu items
da_DK: Skjul standard undermenuemner

[ctx: #31479]
en: Poster Fixed Large
da_DK: Fastgjort plakat stor

[ctx: #31480]
en: Show IMDb Ranking Media Flag
da_DK: Vis IMDb bedømmelsesmedieflag

[ctx: #31481]
en: Show Votes instead of Top250 always
da_DK: Vis altid stemmer i stedet for Top 250

[ctx: #31600]
en: Enable Live TV (PVR) support
da_DK: Aktiver understøttelse af TV (PVR)

[ctx: #31601]
en: Live TV
da_DK: TV

[ctx: #31602]
en: Live Radio
da_DK: Direkte radio

[ctx: #31605]
en: Add Group
da_DK: Tilføj Gruppe

[ctx: #31606]
en: Rename Group
da_DK: Omdøb Gruppe

[ctx: #31607]
en: Delete Group
da_DK: Slet Gruppe

[ctx: #31608]
en: Hidden Channels
da_DK: Skjulte Kanaler

[ctx: #31610]
en: Scheduled Time
da_DK: Planlagt Tid

[ctx: #31611]
en: PVR Status
da_DK: PVR status

[ctx: #31700]
en: 7 Day Forecast
da_DK: 7 dages vejrudsigt

[ctx: #31701]
en: 12 Hour Forecast
da_DK: 12 timers vejrudsigt

[ctx: #31702]
en: 36 Hour Forecast
da_DK: 36 timers vejrudsigt

[ctx: #31703]
en: Pressure
da_DK: Tryk

[ctx: #31704]
en: Clouds
da_DK: Skyer

[ctx: #31705]
en: Average
da_DK: Gennemsnit

[ctx: #31708]
en: Moon Phase
da_DK: Månefase

[ctx: #31709]
en: Precipitation
da_DK: Nedbør

[ctx: #31710]
en: Use extended weather
da_DK: Brug udvidet vejrudsigt

[ctx: #31711]
en: Show weather forecast on home screen
da_DK: Vis vejrudsigten på hovedskærmen

[ctx: #31712]
en: Crop Thumbnails in Music Video Gallery View
da_DK: Beskær miniaturebilleder i musikvideogalleri visning

[ctx: #31713]
en: Custom Home Shortcut
da_DK: Brugerdefineret genvej

[ctx: #31714]
en: Label and Shortcut
da_DK: Navn og genvej

[ctx: #31715]
en: Icon
da_DK: Ikon

[ctx: #31716]
en: Wallpaper
da_DK: Baggrund

[ctx: #31717]
en: Precip
da_DK: Nedbør

[ctx: #31718]
en: Home Furniture
da_DK: Møblér hjemmeskærmen

[ctx: #31719]
en: Reset Home Furniture to defaults
da_DK: Nulstil Møblér hjemmeskærm til standardindstillingerne

[ctx: #31720]
en: Remove the shortcut.  This cannot be undone.
da_DK: Fjern genvejen. Det kan ikke fortrydes.

[ctx: #31721]
en: Move the shortcut up in vertical views or left in horizontal views.  In horizontal views the third menu item is in the center.
da_DK: Flyt genvejen op i lodret visning eller til venstre i vandret visning. Det tredje menupunkt er i centrum ved den vandrette visning.

[ctx: #31722]
en: Move the shortcut down in vertical views or right in horizontal views.  In horizontal views the third menu item is in the center.
da_DK: Flyt genvejen ned i lodret visning eller til højre i vandret visning. Det tredje menupunkt er i centrum ved den vandrette visning.

[ctx: #31723]
en: Set action for the shortcut.  Choose from various preset selections.  For more control, you may manually enter a Custom action below.
da_DK: Vælg en handling til genvejen. Vælg fra forskellige forudindstillede valg. Du kan også indstille genvejen manuelt ved at indtaste en brugerdefineret handling.

[ctx: #31724]
en: Set background image for the shortcut.
da_DK: Vælg baggrundsbillede til genvejen.

[ctx: #31725]
en: Set label for the shortcut.  This is usually set automatically when selecting the shortcut, but it can be manually modified if you wish.
da_DK: Vælg etiket til genvejen. Den bliver normalt valgt, når du har valgt genvejen, men det kan også ændres manuelt, hvis du ønsker.

[ctx: #31726]
en: Select widget for the shortcut.  Widgets are built-in info scripts that perform various tasks or display useful menus. Some widgets have been set by default but can be changed or removed.
da_DK: Vælg widget til genvejen. Widgets er indbyggede infoscripts, der kan udføre forskellige opgaver eller vise nyttige menuer. Nogle widgets bliver vist som standard, men kan ændres eller fjernes helt, efter behov.

[ctx: #31727]
en: Set a custom action for the shortcut.  This is used to override or edit the action taken by the shortcut.
da_DK: Vælg en brugerdefineret handling til genvejen. Den bliver brugt til at tilsidesætte eller redigere genvejshandlingen.

[ctx: #31728]
en: Customize submenu for the shortcut.  Submenus can be populated with custom commands, shortcuts, and/or favorites.  The submenu editor will look and operate almost exactly like the main menu editor.
da_DK: Tilpas genvejsundermenuen. Undermenuer kan udfyldes med brugerdefinerede kommandoer, genveje, og/eller favoritter. Undermenueditoren vil føles og fungere næsten ligesom hovedmenueditoren.

[ctx: #31729]
en: Close this window.  All changes made in the shortcut editor take effect instantly.
da_DK: Luk dette vindue. Alle ændringer lavet i genvejseditoren træder i kraft med det samme.

[ctx: #31730]
en: Create a new shortcut at the bottom of the list.
da_DK: Opret en ny genvej i bunden af listen.

[ctx: #31731]
en: Reset ALL shortcuts back to default.  This will revert any changes to the main menu or submenus and cannot be undone.
da_DK: Nulstil ALLE genveje tilbage til standardindstillingerne. Alle ændringer i hovedmenuen og/eller undermenuer vil blive tilbageført og kan ikke fortrydes.
