KODI Skins - en to el_GR translation catalogue (212 entries)

[ctx: #31001]
en: View Options
el_GR: Επιλογές Προβολής

[ctx: #31002]
en: Home Artwork
el_GR: Εικόνες Αρχ. Οθόνης

[ctx: #31004]
en: Debug
el_GR: Εντοπισμός Σφαλμάτων

[ctx: #31005]
en: Enable auto scrolling for text that does not fit on-screen
el_GR: Ενεργοποίηση αυτόματης κύλισης για κείμενο που δε χωράει στην οθόνη

[ctx: #31006]
en: Shorter delay before auto scrolling
el_GR: Μικρότερη καθυστέρηση πριν την αυτόματη κύλιση

[ctx: #31007]
en: ON
el_GR: ΕΝΕΡΓΟ

[ctx: #31009]
en: Browser
el_GR: Περιήγηση

[ctx: #31010]
en: N/A
el_GR: Άγνωστο

[ctx: #31012]
en: Increase Star Rating
el_GR: Αύξηση Αξιολόγησης

[ctx: #31021]
en: Decrease Star Rating
el_GR: Μείωση Αξιολόγησης

[ctx: #31024]
en: Icon Home layout
el_GR: Διάταξη Εικονιδίων Αρχικής Οθόνης

[ctx: #31025]
en: Horizontal Text Home layout
el_GR: Διάταξη οριζόντιου κειμένου αρχικής οθόνης

[ctx: #31031]
en: Hide Movie Watched Status
el_GR: Απόκρυψη Κατάστασης Προβληθέντων Ταινιών

[ctx: #31032]
en: Hide TV Watched Status
el_GR: Απόκρυψη Κατάστασης Προβληθέντων Σειρών

[ctx: #31033]
en: Hide Background Fanart
el_GR: Απόκρυψη Fanart Υποβάθρου

[ctx: #31034]
en: Enable Dynamic Weather Artwork
el_GR: Ενεργοποίηση Δυναμικών Εικόνων Καιρού

[ctx: #31035]
en: Show Clean Library SubMenu items
el_GR: Εμφάνιση Αντικειμένων Υπομενού για Εκκαθάριση Συλλογής

[ctx: #31054]
en: Logo
el_GR: Λογότυπο

[ctx: #31057]
en: Enable Song Info text overlay
el_GR: Ενεργοποίηση επιφάνειας πληροφοριών Τραγουδιού

[ctx: #31060]
en: Show Recently Added Items
el_GR: Εμφάνιση Αντικειμένων που Προστέθηκαν Πρόσφατα

[ctx: #31108]
en: Enable Debug Mode
el_GR: Εντοπισμός Σφαλμάτων

[ctx: #31109]
en: Enable Debug Grid
el_GR: Πλέγμα Εντοπισμού Σφαλμάτων

[ctx: #31118]
en: Filemanager
el_GR: Διαχειριστής Αρχείων

[ctx: #31125]
en: Hide Video Root
el_GR: Απόκρυψη Αρχικού Φακέλου Βίντεο

[ctx: #31133]
en: Mute
el_GR: Σίγαση

[ctx: #31183]
en: Viewtype
el_GR: Τύπος Προβολής

[ctx: #31207]
en: Current
el_GR: Αυτή τη στιγμή

[ctx: #31208]
en: Last Updated:
el_GR: Τελευταία Ενημέρωση:

[ctx: #31210]
en: Default Home layout
el_GR: Προεπιλεγμένη διάταξη Αρχ. Οθόνης

[ctx: #31244]
en: Playing
el_GR: Αναπαραγωγή

[ctx: #31249]
en: System Music Files
el_GR: Αρχεία μουσικής συστήματος

[ctx: #31250]
en: Current Selected
el_GR: Τρέχουσα Επιλογή

[ctx: #31251]
en: Current Playlist
el_GR: Τρέχουσα Λίστα Αναπ/γής

[ctx: #31270]
en: Enable Custom Button
el_GR: Ενεργοποίηση Προσαρμοσμένου Πλήκτρου

[ctx: #31271]
en: Favourite
el_GR: Αγαπημένο

[ctx: #31275]
en: Multi Image
el_GR: Πολλαπλές Εικόνες

[ctx: #31277]
en: Item
el_GR: Αντικείμενο

[ctx: #31278]
en: Open Playlist
el_GR: Άνοιγμα Λίστας Αναπ/γής

[ctx: #31279]
en: Save Playlist
el_GR: Αποθήκευση Λίστας Αναπ/γής

[ctx: #31280]
en: Close Playlist
el_GR: Κλείσιμο Λίστας Αναπ/γής

[ctx: #31281]
en: Items
el_GR: Αντικείμενα

[ctx: #31282]
en: Poster Wrap
el_GR: Αφίσες

[ctx: #31283]
en: Poster Fixed
el_GR: Καθορισμένες Αφίσες

[ctx: #31284]
en: Single Image
el_GR: Μία Εικόνα

[ctx: #31285]
en: List
el_GR: Λίστα

[ctx: #31286]
en: Banner
el_GR: Πανό

[ctx: #31289]
en: Files
el_GR: Αρχεία

[ctx: #31291]
en: Landscape
el_GR: Τοπίο

[ctx: #31293]
en: Picture Grid
el_GR: Πλέγμα Εικόνας

[ctx: #31298]
en: Panel Square
el_GR: Πάνελ Τετραγώνων

[ctx: #31299]
en: Min
el_GR: Λεπτά

[ctx: #31313]
en: Movie Set
el_GR: Ομάδα Ταινιών

[ctx: #31319]
en: Default Lyrics script
el_GR: Προεπιλεγμένο script Στίχων

[ctx: #31322]
en: Show Media Totals
el_GR: Εμφάνιση Συνόλων Πολυμέσων

[ctx: #31324]
en: Home Options
el_GR: Επιλογές Αρχ. Οθόνης

[ctx: #31328]
en: Show Random Items
el_GR: Προβολή Τυχαίων Αντικειμένων

[ctx: #31329]
en: Select item to set up:
el_GR: Επιλογή αντικειμένου προς διαμόρφωση:

[ctx: #31331]
en: Home Items
el_GR: Αντικείμενα Αρχ. Οθόνης

[ctx: #31332]
en: Enable Extra Fanart
el_GR: Ενεργοποίηση Extra Fanart

[ctx: #31334]
en: Trailers
el_GR: Διαφημιστικά

[ctx: #31336]
en: Enable Kiosk mode
el_GR: Ενεργοποίηση λειτουργίας Kiosk

[ctx: #31337]
en: Disable destructive Shutdown items
el_GR: Απενεργοποίηση καταστροφικών αντικειμένων Τερματισμού

[ctx: #31338]
en: Use simple Media Filter
el_GR: Χρήση απλού Φίλτρου Πολυμέσων

[ctx: #31341]
en: View information for your computer on such items as your network, graphics, hardware and storage space available
el_GR: Δείτε πληροφορίες για τον υπολογιστή σας σχετικά με το δίκτυο, τα γραφικά, το υλικό και το διαθέσιμο αποθηκευτικό χώρο

[ctx: #31342]
en: Create and modify multiple user profiles for Kodi so that each member of your household can have their own video or music library
el_GR: Δημιουργήστε και διαμορφώστε πολλαπλά προφίλ χρηστών Kodi ούτως ώστε κάθε μέλος της οικογένειας να έχει τη δική του συλλογή βίντεο ή μουσικής

[ctx: #31343]
en: Action films usually include high energy, big-budget physical stunts and chases, possibly with rescues, battles, fights, escapes, destructive crises (floods, explosions, natural disasters, fires, etc.), non-stop motion, spectacular rhythm and pacing, and adventurous, often two-dimensional 'good-guy' heroes (or recently, heroines) battling 'bad guys' - all designed for pure audience escapism.
el_GR: Οι ταινίες Δράσης (Action) συνήθως περιλαμβάνουν έντονα, υψηλού προϋπολογισμού κασκαντερικά, πολλές φορές με διασώσεις, μάχες, καβγάδες, αποδράσεις, καταστροφικές κρίσεις (πλημμύρες, εκρήξεις, φυσικές καταστροφές, φωτιές, κτλ.), ασταμάτητη κίνηση, εκπληκτικός ρυθμός και ροή, και περιπετειώδεις, συχνά πολύπλοκους 'καλούς' ήρωες (ή, πιο πρόσφατα, ηρωίδες) που πολεμούν τους 'κακούς' - όλα σχεδιασμένα για να ξεφεύγει λίγο το κοινό.

[ctx: #31344]
en: Adventure films are usually exciting stories, with new experiences or exotic locales, very similar to or often paired with the action film genre. They can include traditional swashbucklers, serialized films, and historical spectacles, searches or expeditions for lost continents, "jungle" and "desert" epics, treasure hunts, disaster films, or searches for the unknown.
el_GR: Οι ταινίες Περιπέτειας (Adventure) είναι συνήθως συναρπαστικές ιστορίες, με νέες εμπειρίες ή εξωτικά μέρη, οι οποίες είναι παρόμοιες και πολλές φορές συνδυάζονται με το είδος των ταινιών Δράσης. Μπορεί να περιλαμβάνουν παραδοσιακές ταινίες με ξιφομάχους, σειρές ταινιών, ιστορικά θεάματα, αναζητήσεις ή εκστρατείες σε άγνωστες ηπείρους, επικές ταινίες σε "ζούγκλες" και "ερήμους", κυνήγι θησαυρών, ταινίες καταστροφής, ή αναζητήσεις για το άγνωστο.

[ctx: #31345]
en: Action and Adventure movies are in most cases a cross over of each other. They usually have a continuous high level of energy, complicated stunts and other activities of such nature, chases, battles, disasters of all natures, explosions, historical figures, explorations, conquests, etc; and last, but not least, heroes.
el_GR: Οι ταινίες Δράσης και Περιπέτειας (Action & Adventure) είναι στις περισσότερες περιπτώσεις συνδυασμός αυτών των δύο ειδών. Συχνά έχουν ένα σταθερά υψηλό επίπεδο ενέργειας, περίπλοκα κασκαντερικά και άλλες παρόμοιες δραστηριότητες, κυνηγητό, μάχες, καταστροφές κάθε είδους, εκρήξεις, ιστορικές προσωπικότητες, εξερευνήσεις, κατακτήσεις, κτλ., και, βεβαίως, ήρωες.

[ctx: #31346]
en: This genre really began in 1970 as a sub-genre of Drama. They are films which explain human social and sexual values on a scale that only people over the age of 17 can really understand.
el_GR: Αυτό το είδος ξεκίνησε ουσιαστικά το 1970 σαν ένα υπο-είδος του Δράματος. Είναι ταινίες οι οποίες εξηγούν κοινωνικές και σεξουαλικές αξίες με έναν τρόπο που μόνο άτομα άνω των 17 ετών έχουν τη δυνατότητα να κατανοήσουν.

[ctx: #31347]
en: Animations are not a strictly-defined genre category, but rather a film technique, noted for frame-by-frame creation. This includes claymation (use of clay objects), anime (a style of animation with its roots in Japanese comic books, usually adult-oriented sci-fi and fantasy) or CGI (computer-generated animation). Animated films are often considered kid or family-oriented films, although they may be enjoyed by all ages.
el_GR: Τα Κινούμενα Σχέδια (Animation) δεν αποτελούν ένα αυστηρά καθορισμένο είδος ταινιών, αλλά κυρίως μια τεχνική κινηματογράφησης, που αποτελείται από δημιουργία εικόνων καρέ ανά καρέ. Περιλαμβάνει το claymation (με χρήση αντικειμένων από πηλό), τα anime (μια μέθοδος κινούμενων σχεδίων που έχει τις ρίζες της στα Ιαπωνικά κόμικ, συνήθως αφορούν επιστημονική φαντασία και ιστορίες φαντασίας για ενήλικες) ή ταινίες CGI (γραφικά/κινούμενα σχέδια δημιουργημένα από υπολογιστή). Οι ταινίες κινουμένων σχεδίων συχνά θεωρούνται καταλληλότερες για παιδιά και οικογένειες, αν και μπορούν να ικανοποιήσουν όλες τις ηλικίες.

[ctx: #31348]
en: Anime, or Japanese animation, covers a much wider range of genres than can be found in most Western animation. There is anime for all age groups, and, while much of it fits into the same genres as any TV show or movie (comedy, romance, horror and action), there are several terms that are particular to anime.
el_GR: Τα Άνιμε (Anime), ή Ιαπωνικά κινούμενα σχέδια, καλύπτουν ένα εύρος ειδών κατά πολύ μεγαλύτερο από τα αντίστοιχα Δυτικά κινούμενα σχέδια. Υπάρχουν anime για κάθε ηλικία, και ενώ τα περισσότερα εξ αυτών μπορούν να κατηγοριοποιηθούν στα ίδια είδη όπως κάθε ταινία ή τηλεοπτική σειρά (κωμωδία, ρομαντική, θρίλερ και δράση), υπάρχουν διάφοροι όροι που εφαρμόζονται μόνο στα anime.

[ctx: #31349]
en: Biographies are a sub-genre of the larger drama and epic film genres. These films depict the life of an important historical personage (or group) from the past or present era. They cross many genre types, since these films might showcase a western outlaw, a criminal, a musical composer, a religious figure, a war-time hero, an entertainer, an artist, an inventor or doctor, a politician or President, or an adventurer.
el_GR: Οι Βιογραφίες (Biography) είναι ένα υπο-είδος των δραματικών και επικών ταινιών. Αυτές οι ταινίες παρουσιάζουν τη ζωή μίας σημαντικής ιστορικής προσωπικότητας (ή ομάδας) από το παρελθόν ή το παρόν. Διασταυρώνονται με πολλά είδη ταινιών, αφού μπορούν να αφορούν παράνομους της Άγριας Δύσης, εγκληματίες, μουσικούς συνθέτες, θρησκευτικές προσωπικότητες, ήρωες πολέμου, ψυχαγωγούς, καλλιτέχνες, εφευρέτες, γιατρούς, πολιτικούς, Προέδρους, ή και εξερευνητές.

[ctx: #31350]
en: Bollywood is the informal term popularly used for the Hindi-language film industry based in Mumbai, Maharashtra, India. The term is often incorrectly used to refer to the whole of Indian cinema; it is only a part of the total Indian film industry, which includes several regional film industries sorted by language. Bollywood is the largest film producer in India and one of the largest centers of film production in the world.
el_GR: Το Μπόλυγουντ (Bollywood) είναι η ανεπίσημη ονομασία που χρησιμοποιείται ευρέως για τις παραγωγές της βιομηχανίας ταινιών Ινδικής γλώσσας που έχει ως βάση το Μουμπάι, στη Μαχαράστρα της Ινδίας. Ο όρος συχνά αναφέρεται λανθασμένα ως χαρακτηρισμός του συνόλου του Ινδικού κινηματογράφου, ενώ στην πραγματικότητα αποτελεί μόνο ένα μέρος του, αφού η Ινδική βιομηχανία ταινιών γενικότερα περιλαμβάνει αρκετές περιφερειακές βιομηχανίες ανάλογα με τη γλώσσα. Το Μπόλυγουντ είναι ο μεγαλύτερος παραγωγός ταινιών στην Ινδία και ένα από τα μεγαλύτερα κέντρα παραγωγής στον κόσμο.

[ctx: #31351]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, adult situations and so on, and are specifically designed for children 12 and under. Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
el_GR: Πρόκειται για μη προσβλητικές, ηθικές και διασκεδαστικές ταινίες (συνήθως με χαρακτηρισμό 'Κατάλληλο για Όλους') οι οποίες δεν περιλαμβάνουν θέματα ή σκηνές βίας, χυδαία γλώσσα ή άλλες αισχρότητες, θρησκευτικά ζητήματα, ερωτικές/σεξουαλικές καταστάσεις, κοκ., και είναι σχεδιασμένες ειδικά για παιδιά κάτω των 12 ετών. Οι Παιδικές/Οικογενειακές ταινίες (Children/Family) είναι στην πραγματικότητα κατάλληλες για όλες τις ηλικίες, και καλύπτουν ένα μεγάλο εύρος κινηματογραφικών ειδών.

[ctx: #31352]
en: This genre is comprised of theatrically released films (or TV Shows) that are entirely, or in large part, about the Christmas holiday. Films in this genre always feature important references to the holiday's symbols, such as family gatherings, trees and decorations, the Christ child, or Santa Claus.
el_GR: Αυτό το είδος αποτελείται από κινηματογραφικές ταινίες (ή τηλεοπτικές σειρές) που αφορούν, τουλάχιστον κατά το μεγαλύτερο μέρος, τις γιορτές των Χριστουγέννων (Christmas). Οι ταινίες αυτής της κατηγορίας περιλαμβάνουν πάντα σημαντικές αναφορές στα σύμβολα των εορτών, όπως είναι οι οικογενειακές συναθροίσεις, τα Χριστουγεννιάτικα δένδρα και οι διακοσμήσεις, το Θείο Βρέφος, ή τον Άγιο Βασίλη.

[ctx: #31353]
en: Comedies are light-hearted plots consistently and deliberately designed to amuse and provoke laughter (with one-liners, jokes, etc.) by exaggerating the situation, the language, action, relationships and characters.
el_GR: Οι Κωμωδίες (Comedy) είναι ανάλαφρες ταινίες με πλοκές συστηματικά και επιτηδευμένα γραμμένες κατά τέτοιο τρόπο που να διασκεδάζουν και να προκαλούν γέλιο (με ατάκες, ανέκδοτα, κτλ.) υπερβάλλοντας καταστάσεις, εκφράσεις, συμπεριφορές, σχέσεις και χαρακτήρες.

[ctx: #31354]
en: This is a sub-genre of Musical. It includes filmed concerts by either a musical group of individual.
el_GR: Αποτελεί ένα υπο-είδος των Μιούζικαλ. Περιλαμβάνει κινηματογραφημένες Συναυλίες (Concert) είτε από μουσικά γκρουπ ή μεμονωμένους καλλιτέχνες.

[ctx: #31355]
en: Crime films are developed around the sinister actions of criminals or mobsters, particularly bankrobbers, underworld figures, or ruthless hoodlums who operate outside the law, stealing and murdering their way through life. Criminal and gangster films are often categorized as film noir or detective-mystery films - because of underlying similarities between these cinematic forms.
el_GR: Οι ταινίες Εγκλήματος (Crime) εκτυλίσσονται γύρω από παράνομες πράξεις εγκληματιών ή μαφιόζων, κυρίως ληστών τραπεζών, άτομα του υποκόσμου, ή αδίστακτους γκάγκστερ που λειτουργούν εκτός του Νόμου, κλέβοντας και δολοφονώντας καθ' όλη τους τη ζωή. Οι ταινίες Εγκλήματος και Γκάγκστερ συχνά κατηγοριοποιούνται ως φιλμ νουάρ ή αστυνομικές/ταινίες μυστηρίου, εξαιτίας των υποκείμενων ομοιοτήτων μεταξύ αυτών των κινηματογραφικών μορφών.

[ctx: #31356]
en: Disaster films, a sub-genre of action films, hit their peak in the decade of the 1970s. Big-budget disaster films provided all-star casts and interlocking, Grand Hotel-type stories, with suspenseful action and impending crises in locales such as aboard imperiled airliners, trains, dirigibles, sinking or wrecked ocean-liners, or in towering burning skyscrapers, crowded stadiums or earthquake zones. Often noted for their visual and special effects, but not their acting performances.
el_GR: Οι ταινίες Καταστροφής (Disaster) είναι ένα υπο-είδος των ταινιών δράσης, οι οποίες ήταν στην ακμή τους τη δεκαετία του 1970. Οι ταινίες Καταστροφής υψηλού προϋπολογισμού περιελάμβαναν τα μεγαλύτερα αστέρια του κινηματογράφου, περίπλοκες ιστορίες κατασκοπίας, συναρπαστική δράση και συνεχείς κρίσεις σε τοποθεσίες όπως αεροπλάνα που βρίσκονταν σε κίνδυνο, τρένα, αερόστατα, κρουαζιερόπλοια που βυθίζονταν ή είχαν ναυαγήσει, ουρανοξύστες που είχαν πάρει φωτιά, πολυπληθή στάδια ή σεισμοπαθείς περιοχές. Γνωστές περισσότερο για τα εντυπωσιακά ειδικά εφέ τους, παρά για τις ερμηνείες των πρωταγωνιστών.

[ctx: #31357]
en: Strictly speaking, documentary films are non-fictional, factual works of art. Originally, the earliest documentaries were either short newsreels, instructional pictures, or travelogues (termed actualities) without any creative story-telling or staging. But they have branched out and taken many forms, and have sometimes become propagandistic and non-objective. Mockumentaries are comedic parodies of documentaries.
el_GR: Με τη στενή έννοια του όρου, τα Ντοκιμαντέρ (Documentary) είναι μη μυθιστορηματικές ταινίες, έργα τέχνης βασισμένα σε πραγματικά δεδομένα. Αρχικά τα ντοκιμαντέρ ήταν είτε σύντομες εκπομπές με Επίκαιρα, εκπαιδευτικές εικόνες, ή οδοιπορικά (με την ονομασία Actualities) χωρίς καμία δημιουργική αφήγηση ή σκηνοθεσία. Όμως επεκτάθηκαν και πήραν πολλές διαφορετικές μορφές, και σε κάποιες περιπτώσεις έγιναν προπαγανδιστικές και μη αντικειμενικές. Τα Ψευδο-Ντοκιμαντέρ (Mockumentary) είναι παρωδίες των ντοκιμαντέρ.

[ctx: #31358]
en: Dramas are serious, plot-driven presentations, portraying realistic characters, settings, life situations, and stories involving intense character development and interaction. Usually, they are not focused on special-effects, comedy, or action, Dramatic films are probably the largest film genre, with many subsets.
el_GR: Οι Δραματικές ταινίες (Drama) είναι σοβαρές, καθοδηγούμενες από την πλοκή, παραστάσεις που απεικονίζουν ρεαλιστικούς χαρακτήρες, τοποθεσίες, καθημερινές καταστάσεις, και ιστορίες που περιλαμβάνουν έντονη ανάπτυξη και αλληλεπίδραση χαρακτήρων. Δεν εστιάζουν κατά κανόνα στα ειδικά εφέ, την κωμωδία ή τη δράση. Οι δραματικές ταινίες είναι πιθανότατα το μεγαλύτερο είδος ταινιών, με πολλές υπο-κατηγορίες.

[ctx: #31359]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G or PG) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, mature themes and so on, and are specifically designed for children 12 and under (or for family viewing). Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
el_GR: Πρόκειται για μη προσβλητικές, ηθικές και διασκεδαστικές ταινίες (συνήθως με χαρακτηρισμό 'Κατάλληλο για Όλους', ή με 'Επιθυμητή η γονική συναίνεση') οι οποίες δεν περιλαμβάνουν θέματα ή σκηνές βίας, χυδαία γλώσσα ή άλλες αισχρότητες, θρησκευτικά ζητήματα, θέματα κατάλληλα για ώριμες ηλικίες, κοκ., και είναι σχεδιασμένες ειδικά για παιδιά κάτω των 12 ετών (ή για οικογένειες). Οι Παιδικές/Οικογενειακές ταινίες (Children/Family) είναι στην πραγματικότητα κατάλληλες για όλες τις ηλικίες, και καλύπτουν ένα μεγάλο εύρος κινηματογραφικών ειδών.

[ctx: #31360]
en: Fantasy films, usually considered a sub-genre, are most likely to overlap with the film genres of science fiction and horror, although they are distinct. Fantasies take the audience to netherworld places (or another dimension) where events are unlikely to occur in real life - they transcend the bounds of human possibility and physical laws. They often have an element of magic, myth, wonder, and the extraordinary.
el_GR: Οι ταινίες Φαντασίας (Fantasy) συνήθως θεωρούνται υπο-είδος, πολύ συχνά συμπίπτουν με τα είδη των ταινιών επιστημονικής φαντασίας και τα θρίλερ, αν και είναι ξεχωριστή κατηγορία. Αυτού του είδους οι ταινίες μεταφέρουν το κοινό σε φανταστικούς κόσμους (ή άλλες διαστάσεις) όπου βιώνουν γεγονότα τα οποία είναι απίθανο να συμβούν στην πραγματική ζωή - υπερβαίνουν τα όρια των ανθρώπινων δυνατοτήτων και των φυσικών νόμων. Πολύ συχνά περιλαμβάνουν μαγικά στοιχεία, μύθους, θαύματα και το υπερφυσικό.

[ctx: #31361]
en: Film noir (meaning 'black film') is a distinct branch of the crime/gangster sagas from the 1930s. Strictly speaking, film noir is not a genre, but rather the mood, style or tone of various American films that evolved in the 1940s. Noirs are usually black and white films with primary moods of melancholy, alienation, bleakness, disillusionment, disenchantment, pessimism, ambiguity, moral corruption, evil, guilt and paranoia. They often feature a cynical, loner hero (anti-hero) and femme fatale, in a seedy big city.
el_GR: Τα Φιλμ Νουάρ (Film Noir), που σαν όρος σημαίνουν 'μαύρες ταινίες', είναι ένα χαρακτηριστικό παρακλάδι των γκαγκστερικών/εγκληματικών επικών ταινιών της δεκαετίας του 1930. Υπό τη στενή έννοια του όρου τα φιλμ νουάρ δεν συνιστούν είδος, αλλά περισσότερο αναφέρονται στη διάθεση, τον τύπο ή τον τόνο διάφορων Αμερικάνικων ταινιών που εξελίχθηκαν κατά τη δεκαετία του 1940. Είναι συχνά ασπρόμαυρες, διαθέτοντας πρωταρχικά μια μελαγχολική διάθεση, καθώς και στοιχεία αλλοτρίωσης, ψυχρότητας, απογοήτευσης, αφύπνισης, απαισιοδοξίας, ασάφειας, ηθικής φθοράς, Κακού, ενοχής και παράνοιας. Συνήθως περιλαμβάνουν έναν κυνικό, μοναχικό ήρωα (αντι-ήρωα) και μια μοιραία γυναίκα, σε μια ελεεινή μεγαλούπολη.

[ctx: #31362]
en: A game show is a type of radio or television program in which members of the public or celebrities, sometimes as part of a team, play a game which involves answering questions or solving puzzles usually for money and/or prizes. On some shows contestants compete against other players or another team while other shows involve contestants playing alone for a good outcome or a high score.
el_GR: Τα Τηλεπαιχνίδια (Game Show) είναι ένα είδος ραδιοφωνικού ή τηλεοπτικού  προγράμματος στο οποίο διάφοροι πολίτες ή διασημότητες, πολλές φορές σαν ομάδες, παίζουν ένα παιχνίδι που μπορεί να περιλαμβάνει ερωτήσεις ή επίλυση προβλημάτων, με απώτερο σκοπό συνήθως χρηματικά (ή και μη) έπαθλα. Σε κάποια τηλεπαιχνίδια οι διαγωνιζόμενοι ανταγωνίζονται μεταξύ τους ή ενάντια σε άλλες ομάδες, ενώ σε άλλες περιπτώσεις οι διαγωνιζόμενοι μπορεί να παίζουν μόνοι τους για ένα θετικό αποτέλεσμα ή μία υψηλή βαθμολογία.

[ctx: #31364]
en: Contains content that is suitable only for adults. Titles in this category may include prolonged scenes of intense violence and/or graphic sexual content and nudity.
el_GR: Περιλαμβάνεται περιεχόμενο κατάλληλο μόνο για Ενήλικες (Adult). Τίτλοι σε αυτήν την κατηγορία μπορεί να περιλαμβάνουν εκτεταμένες σκηνές έντονης βίας ή/και σεξουαλικό περιεχόμενο και γυμνό

[ctx: #31365]
en: Historical epics are epic films that take place in the historical past, often focusing on people who alter the course of history. A number of historical epics, especially those made in the 1950s and 1960s, are set in ancient times, particularly in Rome, Greece, or Egypt. Historical epics typically are more grand-scale than other types of epics, featuring elaborate sets and large numbers of extras.
el_GR: Τα Ιστορικά Έπη (Historical Epics) είναι επικές ταινίες οι οποίες διαδραματίζονται στο ιστορικό παρελθόν, και συχνά εστιάζουν σε ανθρώπους οι οποίοι άλλαξαν τον ρου της Ιστορίας. Ένα πλήθος ιστορικών επών, κυρίως αυτά που έγιναν τις δεκαετίες του 1950 και 1960, τοποθετούνται χρονικά στην αρχαία εποχή, συγκεκριμένα στη Ρώμη, την Αρχαία Ελλάδα ή την Αίγυπτο. Τα ιστορικά έπη κατά κανόνα είναι πολύ πιο μεγαλεπήβολες παραγωγές σε σχέση με άλλα έπη, και περιλαμβάνουν περίτεχνα σκηνικά και ένα μεγάλο αριθμό από κομπάρσους.

[ctx: #31367]
en: Horror films are designed to frighten and to invoke our hidden worst fears, often in a terrifying, shocking finale, while captivating and entertaining us at the same time in a cathartic experience. Horror films feature a wide range of styles, from the earliest silent Nosferatu classic, to today's CGI monsters and deranged humans. They are often combined with science fiction when the menace or monster is related to a corruption of technology, or when Earth is threatened by aliens.
el_GR: Οι ταινίες Τρόμου (Horror) είναι σχεδιασμένες για να τρομάζουν και να ανακαλούν τους χειρότερους φόβους μας, συχνά με ένα τρομακτικό, σοκαριστικό φινάλε, ενώ ταυτόχρονα αιχμαλωτίζουν τη φαντασία και μας διασκεδάζουν μέσω μίας καθαρτικής εμπειρίας. Οι ταινίες τρόμου περιλαμβάνουν ένα μεγάλο εύρος από τεχνοτροπίες, από την κλασική βουβή ταινία Νοσφεράτου, μέχρι τα CGI τέρατα και τους παράφρονες ανθρώπους σε ταινίες της σημερινής εποχής. Συχνά συνδυάζονται με την επιστημονική φαντασία όταν μια απειλή ή ένα τέρας σχετίζεται με κάποια παραφθορά της τεχνολογίας, ή όταν η Γη απειλείται από εξωγήινους.

[ctx: #31368]
en: An independent film, or indie film, is a feature film that is produced mostly outside of a major film studio. The term also refers to art films which differ noticeably from most mass marketed films. Independent films are sometimes distinguishable by their content and style and the way in which the filmmakers' personal artistic vision is realized.
el_GR: Μία ταινία του Ανεξάρτητου Κινηματογράφου (Independent/Indie) παράγεται κατά το μεγαλύτερο μέρος της εκτός των μεγάλων κινηματογραφικών στούντιο. Ο όρος αναφέρεται, επίσης, και σε ταινίες Τέχνης (Art) οι οποίες διαφέρουν σημαντικά από τις περισσότερες ταινίες ευρείας διανομής. Οι ανεξάρτητες παραγωγές μερικές φορές ξεχωρίζουν από το περιεχόμενο και την τεχνοτροπία τους, καθώς και από τις μεθόδους με τις οποίες υλοποιείται το καλλιτεχνικό όραμα του εκάστοτε δημιουργού.

[ctx: #31369]
en: An interview is a conversation between two people (the interviewer and the interviewee) where questions are asked by the interviewer to obtain information from the interviewee.
el_GR: Μια Συνέντευξη (Interview) είναι μια συζήτηση μεταξύ δύο ατόμων (του ερωτώντος και του ερωτώμενου) κατά την οποία ο ερωτών θέτει ερωτήματα προκειμένου να αποσπάσει πληροφορίες από τον ερωτώμενο.

[ctx: #31370]
en: A sub-genre of the action film, martial arts films contain numerous fights between characters, usually as the films' primary appeal and entertainment value, and often as a method of storytelling and character expression and development. Martial arts are frequently featured in training scenes and other sequences in addition to fights. Martial arts films commonly include other types of action, such as stuntwork, chases, and/or gunfights.
el_GR: Ένα υπο-είδος των ταινιών δράσης, οι ταινίες Πολεμικών Τεχνών (Martial Arts) περιέχουν ένα πλήθος μαχών μεταξύ των χαρακτήρων, οι οποίες συνήθως αποτελούν το επίκεντρο και τη βασική ψυχαγωγία, ενώ συχνά αξιοποιούνται ως μέθοδος αφήγησης της ιστορίας ή έκφρασης και ανάπτυξης των χαρακτήρων. Οι πολεμικές τέχνες χρησιμοποιούνται κατά κόρον σε σκηνές εκπαίδευσης και άλλες καταστάσεις πλέον των μαχών, ενώ συνήθως περιλαμβάνουν και άλλων ειδών δράσης, όπως κασκαντερικά, καταδιώξεις ή και συμπλοκές με όπλα.

[ctx: #31371]
en: Multi-episode, fictional program of limited duration, shown on a daily or weekly schedule, usually lasting fifteen hours or less in total running time. A good television miniseries can make the small screen seem huge. These programs are the best that TV has to offer: an excuse to sink in and lose yourself in a story that isn't over in just a couple of hours. The sets, the plots, and the acting make each of these essential miniseries an exquisite television experience.
el_GR: Πρόκειται για μυθιστορηματικά προγράμματα πολλαπλών επεισοδίων, περιορισμένης διάρκειας, τα οποία προβάλλονται σε καθημερινή ή εβδομαδιαία βάση, και συνήθως έχουν έκταση μικρότερη των 15 ωρών συνολικά. Μια καλή Μίνι Σειρά (Miniseries) μπορεί να κάνει τη μικρή οθόνη να μοιάζει τεράστια. Αυτές οι εκπομπές αποτελούν ό,τι καλύτερο έχει να προσφέρει η τηλεόραση: μια δικαιολογία για να απορροφηθεί κανείς στην ιστορία τους που δεν τελειώνει μέσα σε μια-δυο ώρες. Τα σκηνικά, η πλοκή και η ηθοποιία κάνουν καθεμιά από αυτές τις μίνι σειρές μια εξαιρετική τηλεοπτική εμπειρία.

[ctx: #31372]
en: Monster movie (also can be referred to as a creature feature or monster film) is a name commonly given to movies, which centre on the struggle between human beings and one or more monsters. The term is usually applied to films sometimes labelled as horror, fantasy or science fiction genre that involve fictional creatures, in most cases it is applied to films that feature more oversized monsters despite its history starting with adaptations of horror folklore and literature.
el_GR: Οι ταινίες Τεράτων (Monster/Creature) είναι ένας τίτλος που δίνεται σε ταινίες στις οποίες ως επίκεντρο είναι κάποια μάχη μεταξύ ανθρώπων και ενός ή περισσότερων τεράτων. Ο όρος συχνά εφαρμόζεται σε ταινίες τρόμου, φαντασίας ή επιστημονικής φαντασίας οι οποίες περιλαμβάνουν φανταστικά όντα, ενώ στις περισσότερες περιπτώσεις εφαρμόζεται σε ταινίες που περιέχουν πολλά υπερμεγέθη τέρατα, παρά το γεγονός ότι ιστορικά πηγάζει από μεταφορές στον κινηματογράφο λαογραφικών μύθων και μυθιστορημάτων.

[ctx: #31373]
en: Music genre films will incorporate a lot of music but it will not necessarily be the focal point of the film, thus differentiating it from a Musical.
el_GR: Οι ταινίες Μουσικής (Music) περιέχουν πολλή μουσική, η οποία, όμως, δεν είναι απαραιτήτως το επίκεντρο των ταινιών αυτών, στοιχείο το οποίο τις διαφοροποιεί από τα Μιούζικαλ.

[ctx: #31374]
en: Musical/dance films are cinematic forms that emphasize full-scale scores or song and dance routines in a significant way (usually with a musical or dance performance integrated as part of the film narrative), or they are films that are centered on combinations of music, dance, song or choreography. Major subgenres include the musical comedy or the concert film.
el_GR: Τα Μιούζικαλ/Χορευτικές ταινίες (Musical/Dance) εστιάζουν κυρίως σε πλήρους κλίμακας μουσικές συνθέσεις ή τραγούδια και χορογραφίες (συχνά μία μουσική ή χορευτική εκτέλεση συμπεριλαμβάνεται σαν τμήμα της ιστορίας της ταινίας), ή επικεντρώνονται σε συνδυασμούς μουσικής, χορού, τραγουδιού και χορογραφίας. Στα μεγαλύτερα υπο-είδη τους περιλαμβάνονται οι Μουσικές Κωμωδίες και οι ταινίες Συναυλιών.

[ctx: #31375]
en: Mystery film is a sub-genre of the more general category of crime film. It focuses on the efforts of the detective, private investigator or amateur sleuth to solve the mysterious circumstances of a crime by means of clues, investigation, and clever deduction.
el_GR: Οι ταινίες Μυστηρίου (Mystery) είναι ένα υπο-είδος της γενικότερης κατηγορίας των ταινιών Εγκλήματος. Εστιάζουν στις προσπάθειες των ερευνητών (detectives) της Αστυνομίας, ή των ιδιωτικών ερευνητών ή των ερασιτεχνών ντετέκτιβ για την εξακρίβωση των μυστήριων συνθηκών διενέργειας ενός εγκλήματος χρησιμοποιώντας τα στοιχεία, τη διερεύνηση της υπόθεσης, και της μεθόδου της έξυπνης επαγωγής.

[ctx: #31376]
en: A nature documentary is a documentary film about animals, plants, or other non-human living creatures, usually concentrating on film taken in their natural habitat. Such programmes are most frequently made for television, particularly for public broadcasting channels, but some are also made for the cinema.
el_GR: Τα Ντοκιμαντέρ Φύσης (Nature Documentary) είναι ντοκιμαντέρ σχετικά με ζώα, φυτά ή άλλους ζωντανούς οργανισμούς πέραν του ανθρώπου, και συνήθως επικεντρώνονται σε βίντεο που έχουν τραβηχθεί στο φυσικό τους περιβάλλον. Τέτοιου είδους προγράμματα γίνονται κατά κύριο λόγο για την τηλεόραση, συνήθως για δημόσια κανάλια, αλλά κάποια παράγονται και για τις κινηματογραφικές αίθουσες.

[ctx: #31377]
en: Television news is considered by many to be the most influential medium for journalism. For most of the American public, local and national TV newscasts are the primary news sources.
el_GR: Οι Τηλεοπτικές Ειδήσεις (Television News) θεωρούνται από πολλούς το μέσο με τη μεγαλύτερη επιρροή στη δημοσιογραφία. Για τους περισσότερους Αμερικανούς, οι Ειδήσεις τοπικών και εθνικών καναλιών είναι η βασικότερη πηγή πληροφόρησης.

[ctx: #31378]
en: Apocalyptic fiction is a sub-genre of science fiction that is concerned with the end of civilization due to a catastrophe such as nuclear warfare, pandemic, impact event, cybernetic revolt, Technological Singularity, Dysgenics, supernatural phenomena, Ecological disaster, resource depletion or some other general disaster. Post-apocalyptic fiction is set in a world or civilization after such a disaster.
el_GR: Οι ταινίες Αποκάλυψης (Apocalyptic) είναι ένα υπο-είδος της επιστημονικής φαντασίας το οποίο ασχολείται με το τέλος του πολιτισμού εξαιτίας κάποιας καταστροφής όπως ένας πυρηνικός πόλεμος, μια πανδημία, μια πρόσκρουση αστεροειδούς, μια διαδικτυακή επανάσταση, μια Τεχνολογική Μοναδικότητα, η Δυσγονική, υπερφυσικά φαινόμενα, η Οικολογική καταστροφή, η εξάντληση των φυσικών πόρων ή κάποιο άλλο κατακλυσμιαίο γεγονός. Οι Μετα-Αποκαλυπτικές ταινίες (Post-Apocalyptic) λαμβάνουν χώρα σε έναν κόσμο ή πολιτισμό μετά από μια τέτοια καταστροφή.

[ctx: #31379]
en: Reality television is a genre of television programming that presents purportedly unscripted dramatic or humorous situations, documents actual events, and usually features ordinary people instead of professional actors, sometimes in a contest or other situation where a prize is awarded.
el_GR: Τα Ριάλιτι Σόου (Reality Television) είναι ένα είδος τηλεοπτικού προγράμματος όπου παρουσιάζονται θεωρητικά μη σκηνοθετημένες δραματικές ή χιουμοριστικές καταστάσεις, καταγράφονται πραγματικά γεγονότα, και συχνά περιλαμβάνονται κοινοί άνθρωποι αντί για επαγγελματίες ηθοποιούς, μερικές φορές σε διαγωνισμούς ή άλλες συνθήκες κατά τις οποίες απονέμεται κάποιο βραβείο.

[ctx: #31381]
en: A sub-genre for the most part, this category shares some features with romantic dramas, romantic comedies, and sexual/erotic films. These are love stories, or affairs of the heart that center on passion, emotion, and the romantic, affectionate involvement of the main characters (usually a leading man and lady), and the journey that their love takes through courtship or marriage. Romance films make the love story the main plot focus.
el_GR: Σε γενικές γραμμές πρόκειται για υπο-είδος, και σαν κατηγορία μοιράζεται κάποια στοιχεία με τα ρομαντικά δράματα, τις ρομαντικές κωμωδίες και τις σεξουαλικές/ερωτικές ταινίες. Πρόκειται για ιστορίες αγάπης ή ζητήματα της καρδιάς που περιστρέφονται γύρω από το πάθος, το συναίσθημα και τις ρομαντικές, ερωτικές, στοργικές περιπτύξεις των κεντρικών χαρακτήρων (συνήθως ένας πρωταγωνιστής και μια πρωταγωνίστρια), και το ταξίδι που διανύει ο έρωτάς τους κατά το φλερτ ή ακόμα και το γάμο. Οι Ρομαντικές (Romance) ταινίες έχουν τον Έρωτα ως κεντρικό σημείο της πλοκής.

[ctx: #31382]
en: Sci-fi films are often quasi-scientific, visionary and imaginative - complete with heroes, aliens, distant planets, impossible quests, improbable settings, fantastic places, great dark and shadowy villains, futuristic technology, unknown and unknowable forces, and extraordinary monsters, either created by mad scientists or by nuclear havoc. Science fiction often expresses the potential of technology to destroy humankind and easily overlaps with horror films.
el_GR: Οι ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας (Sci-Fi) είναι συχνά ημι-επιστημονικές, με εφευρετικότητα και όραμα - περιέχουν ήρωες, εξωγήινους, μακρινούς πλανήτες, αδύνατες αποστολές, απίθανες καταστάσεις, φανταστικές τοποθεσίες, δυναμικούς σκοτεινούς και σκιώδεις εχθρούς, φουτουριστική τεχνολογία, άγνωστες και ακατανόητες δυνάμεις, και αδιανόητα τέρατα, δημιουργημένα είτε από τρελούς επιστήμονες ή από πυρηνικές καταστροφές. Η επιστημονική φαντασία συχνά εκφράζει τη δυνατότητα της τεχνολογίας να καταστρέψει το ανθρώπινο είδος, και πολλές φορές συμπίπτει με τις ταινίες τρόμου.

[ctx: #31383]
en: A short film is any film not long enough to be considered a feature film. No consensus exists as to where that boundary is drawn: the Academy of Motion Picture Arts and Sciences defines a short film as "an original motion picture that has a running time of 40 minutes or less, including all credits". The Internet Movie Database draws the line at 45 minutes.
el_GR: Ως ταινία Μικρού Μήκους (Short) μπορεί να καθοριστεί οποιαδήποτε ταινία δεν έχει αρκετή διάρκεια για να θεωρηθεί κανονική. Δεν υπάρχει ομοφωνία σχετικά με το ακριβές όριο χρόνου: η Αμερικανική Ακαδημία Κινηματογραφικών Τεχνών και Επιστημών δίνει τον ορισμό μιας ταινίας μικρού μήκους ως "μια πρωτότυπη ταινία διάρκειας κάτω των 40 λεπτών, συμπεριλαμβανομένων όλων των τίτλων αρχής και τέλους". Το IMDb θέτει το όριο στα 45 λεπτά.

[ctx: #31384]
en: A soap opera, sometimes called 'soap' for short, is an ongoing, episodic work of dramatic fiction presented in serial format on television or radio. The name soap opera stems from the original dramatic serials broadcast on radio that had soap manufacturers such as Procter and Gamble, Colgate-Palmolive and Lever Brothers as sponsors and producers. These early radio series were broadcast in weekday daytime slots when most listeners would be housewives; thus the shows were aimed at and consumed by a predominantly female audience.
el_GR: Οι Σαπουνόπερες (Soap Opera/Soap) είναι συνεχιζόμενα έργα πολλαπλών επεισοδίων της κατηγορίας των δραματικών μυθιστορημάτων, που παρουσιάζονται σε μορφή σειράς της τηλεόρασης ή του ραδιοφώνου. Το όνομά τους προέρχεται από τις πρώτες σαπουνόπερες οι οποίες παίζονταν στο ραδιόφωνο και είχαν ως χορηγούς και παραγωγούς εταιρίες καθαριστικών προϊόντων όπως η Procter and Gamble, η Colgate-Palmolive και η Lever Brothers. Αυτές οι πρώιμες σειρές παίζονταν τις καθημερινές, σε ώρες όπου οι περισσότεροι ακροατές ήταν σπιτονοικοκυρές, οι οποίες ήταν το βασικό κοινό στο οποίο στόχευαν, και που στο μεγαλύτερο μέρος τους ήταν γυναίκες.

[ctx: #31386]
en: Films that have a sports setting (football or baseball stadium, arena, or the Olympics, etc.), event (the 'big game,' 'fight,' 'race,' or 'competition'), and/or athlete (boxer, racer, surfer, etc.) that are central and predominant in the story. Sports films may be fictional or non-fictional; and they are a hybrid sub-genre category, although they are often dramas or comedy films, and occasionally documentaries or biopics.
el_GR: Ταινίες οι οποίες έχουν ως υπόβαθρο κάποια αθλητική εγκατάσταση (ένα γήπεδο ποδοσφαίρου, μια αρένα, οι Ολυμπιακοί Αγώνες, κτλ.), ένα γεγονός (ο 'τελικός', ο 'αγώνας', η 'μάχη', ή ο 'ανταγωνισμός'), ή και κάποιον αθλητή (μποξέρ, δρομέα, σέρφερ, κτλ.) που αποτελεί το κεντρικό σημείο της ιστορίας. Οι Αθλητικές ταινίες (Sports) μπορεί να είναι μυθιστορηματικές ή και βασισμένες σε αληθινά γεγονότα. Είναι ένα υβρίδιο υπο-είδος, αν και είναι συχνά δραματικές ταινίες ή κωμωδίες, και μερικές φορές ντοκιμαντέρ ή βιογραφίες.

[ctx: #31387]
en: The spy film genre deals with the subject of fictional espionage, either in a realistic way (such as the adaptations of John Le Carré) or as a basis for fantasy (such as James Bond). Many novels in the spy fiction genre have been adapted as films, including works by John Buchan, John Le Carré, Ian Fleming and Len Deighton. It is a significant aspect of British cinema, with leading British directors such as Alfred Hitchcock and Carol Reed making notable contributions and many films set in the British Secret Service.
el_GR: Οι Κατασκοπευτικές ταινίες (Spy) ασχολούνται με το αντικείμενο της μυθιστορηματικής κατασκοπείας, είτε με ρεαλιστικό τρόπο (όπως στις ταινίες που βασίζονται σε βιβλία του Τζον Λε Καρρέ), ή έχοντας ως βάση τη φαντασία (όπως οι ταινίες του Τζέιμς Μποντ). Πολλά βιβλία κατασκοπείας έχουν γίνει ταινίες, συμπεριλαμβανομένων και έργων των Τζον Μπάκαν, Τζον Λε Καρρέ, Ίαν Φλέμινγκ και Λεν Ντέιτον. Αποτελούν ένα σημαντικό τομέα του Βρετανικού κινηματογράφου, όπου αξιοσημείωτοι Βρετανοί σκηνοθέτες όπως ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και ο Κάρολ Ριντ

[ctx: #31388]
en: A play is a form of literature written by a playwright, usually consisting of scripted dialogue between characters, intended for theatrical performance rather than just reading. There are rare dramatists, notably George Bernard Shaw, who have had little preference whether their plays were performed or read. The term "play" can refer to both the written works of playwrights and to their complete theatrical performance.
el_GR: Ένα Θεατρικό (Play) είναι ένα έργο γραμμένο από ένα θεατρικό συγγραφέα, που συνήθως περιέχει σεναριακό διάλογο μεταξύ των χαρακτήρων, και προορίζεται περισσότερο για το θέατρο παρά για απλή ανάγνωση. Σε σπάνιες περιπτώσεις κάποιοι συγγραφείς δραμάτων, με γνωστότερο το Τζορτζ Μπέρναρντ Σω, δείχνουν μικρή προτίμηση σχετικά με το αν το έργο τους θα ανέβει σα θεατρική παράσταση ή αν θα χρησιμοποιηθεί μόνο για ανάγνωση. Ο όρος "θεατρικό" μπορεί να αναφέρεται είτε στο γραπτό σενάριο ή στην πλήρη θεατρική παράσταση βασισμένη σε αυτό.

[ctx: #31389]
en: Stand-up comedy is a comedic art form. Usually, a comedian performs in front of a live audience, speaking directly to them. Their performances are sometimes filmed for later release via DVD, the internet, and television. The performer is commonly known as a comic, stand-up comic, stand-up comedian or simply a stand-up.
el_GR: Τα Σταντ-Απ Κόμεντι (Stand-Up Comedy) είναι μια μορφή κωμωδίας. Συνήθως ένας κωμικός δίνει την παράστασή του μπροστά σε ζωντανό κοινό, μιλώντας απευθείας σε αυτούς. Σε κάποιες περιπτώσεις αυτές οι παραστάσεις βιντεοσκοπούνται για να κυκλοφορήσουν αργότερα σε DVD, σε ψηφιακή μορφή στο διαδίκτυο, ή για προβολή στην τηλεόραση. Ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης ορίζεται γενικά ως κωμικός, κωμικός stand-up, ή απλά stand-up.

[ctx: #31390]
en: A superhero film, or Comic Book film, is an action, fantasy or science fiction film that is focused on the actions of one or more superheroes, individuals who usually possess superhuman abilities relative to a normal person and are dedicated to protecting the public. These films are almost always action-oriented, and the first film of a particular character often includes a focus on the origin of the special powers including the first fight against the character's most famous archenemy or supervillain.
el_GR: Οι ταινίες Υπερηρώων (Superhero), ή ταινίες Βιβλίων Κόμικ (Comic Book) είναι έργα δράσης, φαντασίας ή επιστημονικής φαντασίας που εστιάζουν στις πράξεις ενός ή περισσότερων υπερηρώων, ατόμων που συχνά διαθέτουν υπερφυσικές δυνάμεις σε σχέση με τους κοινούς ανθρώπους, και είναι αφοσιωμένοι στην προστασία των πολιτών. Αυτές οι ταινίες σχεδόν πάντα επικεντρώνονται στη δράση, και η πρώτη ταινία ενός συγκεκριμένου χαρακτήρα συνήθως ασχολείται με το υπόβαθρό του, την προέλευση των υπερφυσικών του δυνάμεων, καθώς και με την πρώτη μάχη με το μεγαλύτερο εχθρό του, τον κεντρικό Κακό της ιστορίας.

[ctx: #31391]
en: Supernatural films, a sub-genre category, may be combined with other genres, including comedy, sci-fi, fantasy or horror. They have themes including gods or goddesses, ghosts, apparitions, spirits, miracles, and other similar ideas or depictions of extraordinary phenomena.
el_GR: Οι ταινίες του Υπερφυσικού (Supernatural) συνιστούν ένα υπο-είδος, μπορούν να συνδυαστούν με άλλα είδη, όπως οι κωμωδίες, οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας, τρόμου ή και φαντασίας. Περιλαμβάνουν θέματα όπως θεούς και θεές, φαντάσματα, οπτασίες, πνεύματα, θαύματα και άλλες παρόμοιες ιδέες ή απεικονίσεις εξωπραγματικών φαινομένων.

[ctx: #31392]
en: A talk show (American and Australian English) or chat show (British) is a television or radio program where one person (or group of people) discuss various topics put forth by a talk show host. Sometimes, talk shows feature a panel of guests, usually consisting of a group of people who are learned or who have great experience in relation to whatever issue is being discussed on the show for that episode. Other times, a single guest discusses their work or area of expertise with a host or co-hosts.
el_GR: Τα Τοκ Σόου ή Τσατ Σόου (Talk/Chat Show) είναι τηλεοπτικές ή ραδιοφωνικές εκπομπές στις οποίες ένα άτομο (ή ομάδα ατόμων) συζητούν διάφορα θέματα που τίθενται από τον οικοδεσπότη παρουσιαστή. Μερικές φορές τα τοκ σόου διαθέτουν ένα πλήθος καλεσμένων (πάνελ), οι οποίοι συνήθως διαθέτουν γνώσεις ή εμπειρία σχετικά με το θέμα συζήτησης του εκάστοτε επεισοδίου. Άλλες φορές, ένας καλεσμένος μπορεί να συζητά με τον οικοδεσπότη ή τους παρουσιαστές σχετικά με το έργο ή την ειδικότητά του.

[ctx: #31393]
en: Thrillers (or Suspense films) are often hybrids with other genres - there are action-thrillers, crime-caper thrillers, western-thrillers, film-noir thrillers, even romantic comedy-thrillers. Another closely-related genre is the horror film genre. They are types of films known to promote intense excitement, suspense, a high level of anticipation, ultra-heightened expectation, uncertainty, anxiety, and nerve-wracking tension. Spy films may be considered a type of thriller/suspense film.
el_GR: Τα Θρίλερ (Thriller) ή ταινίες Αγωνίας (Suspense) είναι συχνά υβρίδια άλλων ειδών - υπάρχουν θρίλερ δράσης, θρίλερ εγκλήματος, θρίλερ-γουέστερν, θρίλερ-φιλμ νουάρ, ακόμα και θρίλερ-ρομαντικές κωμωδίες. Οι ταινίες Τρόμου είναι ένα παραπλήσιο είδος. Είναι τύποι ταινιών που στοχεύουν στην προώθηση έντονης έξαψης, σασπένς, ένα υψηλό επίπεδο ανυπομονησίας, υπερυψωμένης προσδοκίας, αβεβαιότητας, αγωνίας, και αγχωτικής έντασης. Οι κατασκοπευτικές ταινίες μπορούν να θεωρηθούν ένα είδος θρίλερ/ταινιών αγωνίας.

[ctx: #31394]
en: War films are a film genre concerned with warfare, usually about naval, air or land battles, sometimes focusing instead on prisoners of war, covert operations, military training or other related subjects. At times war films focus on daily military or civilian life in wartime without depicting battles. Their stories may be fiction, based on history, docudrama, biographical, or even alternate history fiction.
el_GR: Οι Πολεμικές ταινίες (War) είναι ένα είδος που ασχολείται με πολεμικές επιχειρήσεις, συνήθως ναυμαχίες, αερομαχίες ή επίγειες μάχες, και μερικές φορές εστιάζει στους αιχμαλώτους πολέμου, τις μυστικές αποστολές, τη στρατιωτική εκπαίδευση ή άλλα σχετικά αντικείμενα. Σε κάποιες περιπτώσεις οι πολεμικές ταινίες εστιάζουν στην καθημερινή ζωή των στρατιωτών ή των πολιτών κατά την περίοδο πολέμου χωρίς να παρουσιάζονται καθόλου μάχες. Οι ιστορίες τους μπορεί να είναι αποκυήματα της φαντασίας, να βασίζονται σε Ιστορικά γεγονότα, να είναι δραματοποιημένα ντοκιμαντέρ, βιογραφίες, ή ακόμα και μυθιστορήματα εναλλακτικής Ιστορίας.

[ctx: #31395]
en: Westerns are the major defining genre of the American film industry - a eulogy to the early days of the expansive American frontier. They are one of the oldest, most enduring genres with very recognizable plots, elements, and characters (six-guns, horses, dusty towns and trails, cowboys, Indians, etc.). Over time, westerns have been re-defined, re-invented and expanded, dismissed, re-discovered, and spoofed.
el_GR: Τα Γουέστερν (Western) αποτελούν το καθοριστικό είδος της Αμερικάνικης βιομηχανίας ταινιών - ένα εγκώμιο για τις πρώιμες ημέρες της επέκτασης της Αμερικανικής μεθορίου. Είναι ένα από τα παλαιότερα και πιο ανθεκτικά είδη με ιδιαίτερα αναγνωρίσιμες πλοκές, στοιχεία και χαρακτήρες (εξάσφαιρα, άλογα, σκονισμένες πόλεις και μονοπάτια, καουμπόυδες, Ινδιάνους, κτλ.). Με το χρόνο τα γουέστερν επαναπροσδιορίστηκαν, επαναδημιουργήθηκαν, επεκτάθηκαν, απορρίφθηκαν, επανεφευρέθηκαν, και διακωμωδήθηκαν.

[ctx: #31396]
en: Wrestling is a martial art that uses grappling type techniques such as clinch fighting, throws and takedowns, joint locks, pins and other grappling holds. A wrestling bout is a physical competition, between two (occasionally more) competitors or sparring partners, who attempt to gain and maintain a superior position. There are a wide range of styles with varying rules with both traditional historic and modern styles.
el_GR: Η Πάλη (Wrestling) είναι μια πολεμική τέχνη η οποία αξιοποιεί διάφορες τεχνικές όπως η Ελληνορωμαϊκή, η ρίψη και η ανατροπή, η καθήλωση, τα κλειδώματα και οι εξαρθρώσεις, και άλλες λαβές. Ένας αγώνας πάλης είναι μια σωματική μάχη μεταξύ δύο (ή και περισσότερων) ανταγωνιστών ή συναθλητών (στην προπόνηση), οι οποίοι προσπαθούν να κερδίσουν και να διατηρήσουν τη θέση ισχύος ενάντια στον αντίπαλό τους. Υπάρχει ένα μεγάλο πλήθος μεθόδων πάλης με διαφορετικούς κανόνες η καθεμία, από ιστορικές παραδοσιακές μέχρι σύγχρονες μεθόδους.

[ctx: #31397]
en: Epics include costume dramas, historical dramas, war films, medieval romps, or 'period pictures' that often cover a large expanse of time set against a vast, panoramic backdrop. Epics often share elements of the elaborate adventure films genre. Epics take an historical or imagined event, mythic, legendary, or heroic figure, and add an extravagant setting and lavish costumes, accompanied by grandeur and spectacle, dramatic scope, high production values, and a sweeping musical score.
el_GR: Οι Επικές ταινίες (Epics) περιλαμβάνουν ταινίες εποχής με σύνθετα σκηνικά και εντυπωσιακές ενδυμασίες, ιστορικά δράματα, πολεμικές ταινίες, μεσαιωνικές ιστορίες, ή ταινίες εποχής που συνήθως καλύπτουν μεγάλες χρονικές περιόδους και τοποθετούνται σε ένα ευρύ, πανοραμικό υπόβαθρο. Οι επικές ταινίες συχνά μοιράζονται στοιχεία με το περίπλοκο είδος των ταινιών Περιπέτειας. Ξεκινούν από ένα ιστορικό ή φανταστικό γεγονός, μια μυθική, θρυλική ή ηρωική προσωπικότητα, και προσθέτουν ένα πανάκριβο σκηνικό και εξαιρετικές ενδυμασίες, συνοδευόμενα από μεγαλοπρέπεια και θέαμα, μια δραματική σκοπιά, πολυδάπανες παραγωγές και καταπληκτικές μουσικές συνθέσεις.

[ctx: #31398]
en: Films that have no synchronized soundtrack and no spoken dialogue, until the dawn of the talkies in the late 1920s. Films without dialogue featured titles for dialogue segments, and often were accompanied by live music.
el_GR: Ταινίες του Βουβού Κινηματογράφου (Silent) που δεν έχουν συγχρονισμένη μουσική και καθόλου ηχητικό διάλογο, μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 1920 οπότε και πρωτοεμφανίστηκαν οι ομιλούσες ταινίες. Αυτού του είδους οι βουβές ταινίες αξιοποιούσαν κάρτες τίτλων-διαλόγων αντί ηχητικού διαλόγου, και συχνά συνοδεύονταν από ζωντανή μουσική.

[ctx: #31400]
en: Hide Current Temperature and Weather Conditions
el_GR: Απόκρυψη Τρέχουσας Θερμοκρασίας και Καιρικών Συνθηκών

[ctx: #31401]
en: Hide Clock
el_GR: Απόκρυψη Ρολογιού

[ctx: #31402]
en: Use Plot Summary in other views
el_GR: Χρήση Περίληψης Πλοκής σε άλλες προβολές

[ctx: #31403]
en: Hide Media Flags
el_GR: Απόκρυψη Σημαιών Πολυμέσων

[ctx: #31404]
en: Hide Rating and Studio Flags
el_GR: Απόκρυψη Αξιολόγησης και Σημαιών Στούντιο

[ctx: #31405]
en: Hide Movie Taglines
el_GR: Απόκρυψη Σλόγκαν Ταινιών

[ctx: #31406]
en: Fanart Views: Classic Frame
el_GR: Προβολή Fanart: Κλασικό Πλαίσιο

[ctx: #31407]
en: *Press UP for full cast and photos*
el_GR: *Πιέστε ΠΑΝΩ για την πλήρη διανομή και φωτογραφίες*

[ctx: #31409]
en: Finish
el_GR: Τέλος

[ctx: #31410]
en: Prefer Landscape to Fanart (except background)
el_GR: Προτίμηση Τοπίου αντί Fanart (εκτός από υπόβαθρο)

[ctx: #31411]
en: *Press DOWN to exit*
el_GR: *Πιέστε ΚΑΤΩ για έξοδο*

[ctx: #31412]
en: *Press UP to select a profile*
el_GR: *Πιέστε ΠΑΝΩ για επιλογή προφίλ*

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
el_GR: Υπάρχει διαθέσιμος υπότιτλος τοπικά

[ctx: #31414]
en: Gallery
el_GR: Πινακοθήκη

[ctx: #31415]
en: Square
el_GR: Τετράγωνο

[ctx: #31416]
en: Tall Genre
el_GR: Είδος - Ψηλό

[ctx: #31417]
en: *help text*
el_GR: *βοήθεια*

[ctx: #31418]
en: Hide all
el_GR: Απόκρυψη όλων

[ctx: #31419]
en: Music Settings
el_GR: Ρυθμίσεις Μουσικής

[ctx: #31420]
en: Video Settings
el_GR: Ρυθμίσεις Βίντεο

[ctx: #31421]
en: Video OSD: Show ClearArt/Logo
el_GR: OSD Βίντεο: Προβολή ClearArt/Λογότυπου

[ctx: #31423]
en: Author
el_GR: Δημιουργός

[ctx: #31424]
en: Poster & Fanart
el_GR: Αφίσες & Fanart

[ctx: #31425]
en: Video OSD: Show Thumbnail
el_GR: OSD Βίντεο: Προβολή Μικρογραφίας

[ctx: #31427]
en: Next Episode
el_GR: Επόμενο επεισόδιο

[ctx: #31428]
en: TV Guide
el_GR: Οδηγός TV

[ctx: #31430]
en: Poster Wrap Large
el_GR: Μεγάλες Αφίσες

[ctx: #31431]
en: Click to reset Metropolis to defaults
el_GR: Πιέστε για επαναφορά του Metropolis στις προεπιλογές

[ctx: #31432]
en: Visualization Background: Ken Burns effect
el_GR: Οπτικοποίηση Υποβάθρου: Εφέ Ken Burns

[ctx: #31433]
en: Visualization Background: Fanart
el_GR: Υπόβαθρο Οπτικοποίησης: Fanart

[ctx: #31434]
en: Visualization Background: Extra Fanart
el_GR: Υπόβαθρο Οπτικοποίησης: Extra Fanart

[ctx: #31435]
en: Visualization Background: Artist Slideshow
el_GR: Υπόβαθρο Οπτικοποίησης: Παρουσίαση Διαφανειών Καλλιτέχνη

[ctx: #31436]
en: Use Slim Seekbar
el_GR: Λεπτή Μπάρα Αναζήτησης

[ctx: #31437]
en: Enable TV Tunes script
el_GR: Ενεργοποίηση του script TV Tunes

[ctx: #31438]
en: Recent
el_GR: Πρόσφατα

[ctx: #31439]
en: Banner & Poster
el_GR: Πανό & Αφίσες

[ctx: #31440]
en: View Types
el_GR: Τύποι Προβολής

[ctx: #31441]
en: Hide
el_GR: Απόκρυψη

[ctx: #31442]
en: Banner & Fanart
el_GR: Πανό & Fanart

[ctx: #31444]
en: Auto Login
el_GR: Αυτόματη Σύνδεση

[ctx: #31445]
en: Picture Settings
el_GR: Ρυθμίσεις Εικόνων

[ctx: #31446]
en: Fullscreen
el_GR: Πλήρης Οθόνη

[ctx: #31447]
en: Use Realistic Weather Icons
el_GR: Χρήση Ρεαλιστικών Εικονιδίων Καιρού

[ctx: #31448]
en: Show Plot only in Info dialog
el_GR: Εμφάνιση Πλοκής μόνο στο παράθυρο Πληροφοριών

[ctx: #31449]
en: Show Recommended Items
el_GR: Προβολή Προτεινόμενων Αντικειμένων

[ctx: #31450]
en:  - changing the options below requires a restart -
el_GR:  - αλλαγή των παρακάτω ρυθμίσεων απαιτεί επανεκκίνηση -

[ctx: #31451]
en: Recommended
el_GR: Προτεινόμενα

[ctx: #31452]
en: Visualization: Use Slim Info Overlay
el_GR: Οπτικοποίηση: Λεπτή Επιφάνεια Πληροφοριών

[ctx: #31453]
en: Show Date instead of Day of Week
el_GR: Εμφάνιση Ημερομηνίας αντί Ημέρας της Εβδομάδας

[ctx: #31454]
en: Visualization: Show player position and time in Info Overlay
el_GR: Οπτικοποίηση: Εμφάνιση θέσης και χρόνου αναπαραγωγής στην Επιφάνεια Πληροφοριών

[ctx: #31455]
en: Visualization: Hide Clock and Temp in Info Overlay
el_GR: Οπτικοποίηση: Απόκρυψη Ρολογιού και Θερμοκρασίας στην Επιφάνεια Πληροφοριών

[ctx: #31456]
en: - Override default link
el_GR: - Παράκαμψη προεπιλεγμένου συνδέσμου

[ctx: #31457]
en: Shortcuts
el_GR: Συντομεύσεις

[ctx: #31458]
en: Set Timer
el_GR: Ορισμός Χρονοδιακόπτη

[ctx: #31459]
en: Cancel Timer
el_GR: Ακύρωση Χρονοδιακόπτη

[ctx: #31460]
en: Games
el_GR: Παιχνίδια

[ctx: #31461]
en: Games Tall
el_GR: Παιχνίδια - Ψηλό

[ctx: #31462]
en: Games Square
el_GR: Παιχνίδια - Τετράγωνο

[ctx: #31463]
en: Games Wide
el_GR: Παιχνίδια - Ευρύ

[ctx: #31464]
en: Show Plot in Fullscreen Info
el_GR: Εμφάνιση Πλοκής στις Πληροφορίες Πλήρους Οθόνης

[ctx: #31465]
en: Clean Library
el_GR: Εκκαθάριση Συλλογής

[ctx: #31466]
en: Foreign is not technically a genre, but likely includes films with dialog in a tongue not native to the viewer.
el_GR: Οι Ξένες (Foreign) δεν είναι ακριβώς είδος ταινιών, αλλά περιλαμβάνουν γενικότερα ταινίες στις οποίες οι διάλογοι είναι σε γλώσσα διαφορετική αυτής του θεατή.

[ctx: #31467]
en: Holiday is a very broad genre, encompassing films that center around a certain holiday, such as Christmas, Halloween, Easter, etc.
el_GR: Οι Εορταστικές ταινίες (Holiday) αποτελούν ένα πολύ ευρύ είδος, συμπεριλαμβάνοντας ταινίες που περιστρέφονται γύρω από μία συγκεκριμένη εορταστική περίοδο, όπως τα Χριστούγεννα, οι Απόκριες, το Πάσχα, κτλ.

[ctx: #31468]
en: Services
el_GR: Υπηρεσίες

[ctx: #31469]
en: Appearance
el_GR: Εξατομίκευση

[ctx: #31470]
en: Prefer ClearLogo to ClearArt
el_GR: Προτίμηση Λογότυπων αντί ClearArt

[ctx: #31471]
en: Show Status
el_GR: Κατάσταση Σειράς

[ctx: #31472]
en: Ended
el_GR: Τελείωσε

[ctx: #31473]
en: unmixed
el_GR: χωρίς ανάμιξη

[ctx: #31474]
en: Use one button to toggle subtitles
el_GR: Χρήση ενός πλήκτρου για εναλλαγή υποτίτλων

[ctx: #31475]
en: Default OSD button
el_GR: Προεπιλεγμένο πλήκτρο OSD

[ctx: #31600]
en: Enable Live TV (PVR) support
el_GR: Ενεργοποίηση υποστήριξης Live TV (PVR)

[ctx: #31605]
en: Add Group
el_GR: Προσθήκη Γκρουπ

[ctx: #31606]
en: Rename Group
el_GR: Μετονομασία Γκρουπ

[ctx: #31607]
en: Delete Group
el_GR: Διαγραφή Γκρουπ

[ctx: #31608]
en: Hidden Channels
el_GR: Κρυφά Κανάλια

[ctx: #31610]
en: Scheduled Time
el_GR: Προγραμματισμένη Ώρα

[ctx: #31700]
en: 7 Day Forecast
el_GR: Πρόγνωση 7 Ημερών

[ctx: #31701]
en: 12 Hour Forecast
el_GR: 12ωρη Πρόγνωση

[ctx: #31702]
en: 36 Hour Forecast
el_GR: 36ωρη Πρόγνωση

[ctx: #31703]
en: Pressure
el_GR: Πίεση

[ctx: #31704]
en: Clouds
el_GR: Νεφοσκεπής

[ctx: #31705]
en: Average
el_GR: Μέσο

[ctx: #31706]
en: Maximum
el_GR: Μέγ.

[ctx: #31707]
en: Minimum
el_GR: Ελάχιστο

[ctx: #31708]
en: Moon Phase
el_GR: Φάση Σελήνης

[ctx: #31709]
en: Precipitation
el_GR: Υετός

[ctx: #31710]
en: Use extended weather
el_GR: Χρήση εκτεταμένου καιρού

[ctx: #31711]
en: Show weather forecast on home screen
el_GR: Εμφάνιση Πρόγνωσης στην Αρχ. Οθόνη

[ctx: #31712]
en: Crop Thumbnails in Music Video Gallery View
el_GR: Περικοπή Μικρογραφιών στη Συλλογή Μουσικών Βίντεο

[ctx: #31713]
en: Custom Home Shortcut
el_GR: Προσαρμοσμένη συντόμευση Αρχικής σελίδας

[ctx: #31714]
en: Label and Shortcut
el_GR: Ετικέτα και συντόμευση

[ctx: #31715]
en: Icon
el_GR: Εικονίδιο

[ctx: #31716]
en: Wallpaper
el_GR: Υπόβαθρο

[ctx: #31717]
en: Precip
el_GR: Βροχή
