KODI Skins - en to fr_CA translation catalogue (267 entries)

[ctx: #31001]
en: View Options
fr_CA: Options d'affichage

[ctx: #31002]
en: Home Artwork
fr_CA: Illustrations de l'accueil

[ctx: #31004]
en: Debug
fr_CA: Débogage

[ctx: #31005]
en: Enable auto scrolling for text that does not fit on-screen
fr_CA: Activer le défilement automatique pour le texte qui ne tient pas à l'écran

[ctx: #31006]
en: Shorter delay before auto scrolling
fr_CA: Délai plus court avant le défilement automatique

[ctx: #31007]
en: ON
fr_CA: Marche

[ctx: #31009]
en: Browser
fr_CA: Navigateur

[ctx: #31010]
en: N/A
fr_CA: N/D

[ctx: #31011]
en: Metropolis
fr_CA: Métropolis

[ctx: #31012]
en: Increase Star Rating
fr_CA: Augmenter l'évaluation

[ctx: #31013]
en: Select Weather icons
fr_CA: Choisir les icônes de la météo

[ctx: #31014]
en: Select Weather fanart
fr_CA: Choisir le fanart de la météo

[ctx: #31015]
en: Select Studio Logo icons
fr_CA: Choisir les icônes des logos de studio

[ctx: #31016]
en: Select Record Label icons
fr_CA: Choisir les icônes du label discographique

[ctx: #31017]
en: Select Language Flag icons
fr_CA: Choisir les icônes des drapeaux de langue

[ctx: #31018]
en: Show User Rating instead of scraped Rating in Media Flag
fr_CA: Afficher l'évaluation des utilisateurs au lieu de l'évaluation récupérée dans les drapeaux de médias

[ctx: #31021]
en: Decrease Star Rating
fr_CA: Diminuer l'évaluation

[ctx: #31024]
en: Icon Home layout
fr_CA: Agencement des icônes de l’accueil

[ctx: #31025]
en: Horizontal Text Home layout
fr_CA: Agencement d'accueil en texte horizontal

[ctx: #31031]
en: Hide Movie Watched Status
fr_CA: Cacher l'état de visionnement des films

[ctx: #31032]
en: Hide TV Watched Status
fr_CA: Cacher l'état de visionnement des émissions télé

[ctx: #31033]
en: Hide Background Fanart
fr_CA: Cacher le fanart d'arrière-plan

[ctx: #31034]
en: Enable Dynamic Weather Artwork
fr_CA: Activer l'art dynamique de la météo

[ctx: #31035]
en: Show Clean Library SubMenu items
fr_CA: Afficher les éléments de sous-menu de Nettoyer la médiathèque

[ctx: #31036]
en: Hide Widgets until focused
fr_CA: Caché les widgets tant qu'ils ne sont pas ciblés

[ctx: #31037]
en: Stretch background fanart to fit into viewable area
fr_CA: Étirer le fanart d'arrière-plan pour qu'il remplisse la zone d'affichage

[ctx: #31056]
en: Enable Video/Album Art overlay
fr_CA: Activer la surcouche d'illustration des vidéos ou des albums

[ctx: #31057]
en: Enable Song Info text overlay
fr_CA: Activer la surcouche des textes d'info des chansons

[ctx: #31060]
en: Show Recently Added Items
fr_CA: Afficher les éléments ajoutés récemment

[ctx: #31108]
en: Enable Debug Mode
fr_CA: Activer le mode de débogage

[ctx: #31109]
en: Enable Debug Grid
fr_CA: Activer la grille de débogage

[ctx: #31118]
en: Filemanager
fr_CA: Gestionnaire de fichiers

[ctx: #31125]
en: Hide Video Root
fr_CA: Cacher la racine des vidéos

[ctx: #31126]
en: Extra Artwork Downloader
fr_CA: Téléchargeur d'illustrations supplémentaires

[ctx: #31127]
en: TvTunes Downloader
fr_CA: Téléchargeur TvTunes

[ctx: #31133]
en: Mute
fr_CA: Sourdine

[ctx: #31136]
en: Video Info
fr_CA: Infos sur la vidéo

[ctx: #31137]
en: Audio Info
fr_CA: Infos sur l'audio

[ctx: #31138]
en: System Info
fr_CA: Infos sur le système

[ctx: #31139]
en: Video decoder
fr_CA: Décodeur vidéo

[ctx: #31140]
en: Pixel format
fr_CA: Format de pixels

[ctx: #31141]
en: Audio channels
fr_CA: Chaînes audio

[ctx: #31142]
en: CPU used
fr_CA: UCT utilisée

[ctx: #31143]
en: Memory used
fr_CA: Mémoire utilisée

[ctx: #31183]
en: Viewtype
fr_CA: Type de vue

[ctx: #31207]
en: Current
fr_CA: Actuel

[ctx: #31208]
en: Last Updated:
fr_CA: Dernière mise à jour :

[ctx: #31210]
en: Default Home layout
fr_CA: Agencement par défaut de l'accueil

[ctx: #31211]
en: Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
fr_CA: Configurer les actions pouvant être utilisées pendant la lecture · Configurer la lecture du contenu multimédia

[ctx: #31212]
en: Manage your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv · Modify add-on settings
fr_CA: Gérer les addiciels installés · Parcourir et installer des addiciels à partir de kodi.tv · Modifier les paramètres des addiciels

[ctx: #31213]
en: Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving · Configure logging
fr_CA: Configurer l'affichage · Configurer l'audio · Configurer l'accès à Internet · Configurer les économies d'énergie · Configurer la journalisation

[ctx: #31216]
en: Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
fr_CA: Configurer l'habillage · Configurer la région · Configurer les contrôles · Configurer l'économiseur d'écran · Configurer le verrou maître

[ctx: #31218]
en: Configure & manage media sharing services · Configure & manage the weather service
fr_CA: Configurer et gérer les services de partage de médias · Configurer et gérer le service météo

[ctx: #31220]
en: Configure TV settings · Change full screen info · Manage EPG data settings
fr_CA: Configurer les paramètres télé - Changer les infos en plein écran - Gérer les paramètres des données du GÉP

[ctx: #31221]
en: Configure library sources · Show the media lists display content · Configure how library lists are navigated
fr_CA: Configurer les sources de la médiathèque · Montrer le contenu d'affichage des listes de médias · Configurer le parcours des listes de la médiathèque

[ctx: #31244]
en: Playing
fr_CA: Lecture en cours

[ctx: #31249]
en: System Music Files
fr_CA: Fichiers audio du système

[ctx: #31250]
en: Current Selected
fr_CA: Sélectionné présentement

[ctx: #31251]
en: Current Playlist
fr_CA: Liste de lecture actuelle

[ctx: #31270]
en: Enable Custom Button
fr_CA: Activer le bouton personnalisé

[ctx: #31271]
en: Favourite
fr_CA: Favori

[ctx: #31275]
en: Multi Image
fr_CA: Plusieurs images

[ctx: #31277]
en: Item
fr_CA: Élément

[ctx: #31278]
en: Open Playlist
fr_CA: Ouvrir la liste de lecture

[ctx: #31279]
en: Save Playlist
fr_CA: Enregistrer la liste de lecture

[ctx: #31280]
en: Close Playlist
fr_CA: Fermer la liste de lecture

[ctx: #31281]
en: Items
fr_CA: Éléments

[ctx: #31282]
en: Poster Wrap
fr_CA: Défilement d'affiches

[ctx: #31283]
en: Poster Fixed
fr_CA: Affiches fixes

[ctx: #31284]
en: Single Image
fr_CA: Une seule image

[ctx: #31285]
en: List
fr_CA: Liste

[ctx: #31286]
en: Banner
fr_CA: Bannière

[ctx: #31289]
en: Files
fr_CA: Fichiers

[ctx: #31291]
en: Landscape
fr_CA: Paysage

[ctx: #31293]
en: Picture Grid
fr_CA: Grille d'images

[ctx: #31298]
en: Panel Square
fr_CA: Carré de panneau

[ctx: #31313]
en: Movie Set
fr_CA: Saga

[ctx: #31319]
en: Default Lyrics script
fr_CA: Script par défaut pour les paroles

[ctx: #31322]
en: Show Media Totals
fr_CA: Afficher les totaux des médias

[ctx: #31324]
en: Home Options
fr_CA: Options d'accueil

[ctx: #31325]
en: Image Resources
fr_CA: Ressources d'images

[ctx: #31328]
en: Show Random Items
fr_CA: Afficher des éléments aléatoires

[ctx: #31329]
en: Select item to set up:
fr_CA: Choisir l'élément à configurer :

[ctx: #31330]
en: Scripts/Extras
fr_CA: Scripts/Suppléments

[ctx: #31331]
en: Home Items
fr_CA: Éléments de l'accueil

[ctx: #31332]
en: Enable Extra Fanart
fr_CA: Activer le fanart supplémentaire

[ctx: #31334]
en: Trailers
fr_CA: Bandes-annonces

[ctx: #31336]
en: Enable Kiosk mode
fr_CA: Activer le mode kiosque

[ctx: #31337]
en: Disable destructive Shutdown items
fr_CA: Désactiver les éléments d'extinction destructifs

[ctx: #31338]
en: Use simple Media Filter
fr_CA: Utiliser un filtre simple de médias

[ctx: #31341]
en: View information for your computer on such items as your network, graphics, hardware and storage space available
fr_CA: Voir les informations de votre ordinateur sur des éléments tels que le réseau, l'affichage, le matériel et l'espace de stockage disponible

[ctx: #31342]
en: Create and modify multiple user profiles for Kodi so that each member of your household can have their own video or music library
fr_CA: Créer et modifier des profils multi-utilisateurs pour Kodi de façon à ce que chaque membre de la maison puisse avoir sa propre vidéothèque et audiothèque

[ctx: #31343]
en: Action films usually include high energy, big-budget physical stunts and chases, possibly with rescues, battles, fights, escapes, destructive crises (floods, explosions, natural disasters, fires, etc.), non-stop motion, spectacular rhythm and pacing, and adventurous, often two-dimensional 'good-guy' heroes (or recently, heroines) battling 'bad guys' - all designed for pure audience escapism.
fr_CA: Les films d'action comprennent généralement beaucoup d'énergie, des cascades et des poursuites à gros budget, éventuellement avec des sauvetages, des batailles, des combats, des évasions, des crises destructrices (inondations, explosions, catastrophes naturelles, incendies, etc.), des déplacements constants, un rythme effréné, et des héros (ou récemment des héroïnes) « gentils » aventureux et souvent sans relief qui combattent des « méchants » - le tout conçu pour l'évasion totale du public.

[ctx: #31344]
en: Adventure films are usually exciting stories, with new experiences or exotic locales, very similar to or often paired with the action film genre. They can include traditional swashbucklers, serialized films, and historical spectacles, searches or expeditions for lost continents, "jungle" and "desert" epics, treasure hunts, disaster films, or searches for the unknown.
fr_CA: Les films d'aventure sont généralement des histoires captivantes avec de nouvelles expériences ou des lieux exotiques, très semblables et souvent comparés aux films d'action. Ils peuvent inclure des aventuriers traditionnels, des films en série et des spectacles historiques, des recherches ou des expéditions vers des continents perdus, des épopées dans la jungle ou le désert, des chasses au trésor, des films catastrophe ou des recherches de l'inconnu.

[ctx: #31345]
en: Action and Adventure movies are in most cases a cross over of each other. They usually have a continuous high level of energy, complicated stunts and other activities of such nature, chases, battles, disasters of all natures, explosions, historical figures, explorations, conquests, etc; and last, but not least, heroes.
fr_CA: Les films d'action et d'aventure sont dans la plupart des cas un croisement de l'un et de l'autre. Ils offrent généralement un niveau élevé et continu d'action, des cascades complexes et d'autres activités de cette nature, des poursuites, des batailles, des catastrophes de toutes natures, des explosions, des personnages historiques, des explorations, des conquêtes, etc. et sans oublier des héros.

[ctx: #31346]
en: This genre really began in 1970 as a sub-genre of Drama. They are films which explain human social and sexual values on a scale that only people over the age of 17 can really understand.
fr_CA: Ce genre a vraiment commencé en 1970 comme un sous-genre des drames. Ce sont des films qui expliquent les valeurs sociales et sexuelles humaines à un niveau que seules les personnes âgées de plus de 17 ans peuvent vraiment comprendre.

[ctx: #31347]
en: Animations are not a strictly-defined genre category, but rather a film technique, noted for frame-by-frame creation. This includes claymation (use of clay objects), anime (a style of animation with its roots in Japanese comic books, usually adult-oriented sci-fi and fantasy) or CGI (computer-generated animation). Animated films are often considered kid or family-oriented films, although they may be enjoyed by all ages.
fr_CA: Les films d'animations ne sont pas une catégorie de genre strictement définie, mais plutôt une technique de film image-par-mage. Cela inclut les animations en pâte à modeler, l'anime (un style d'animation ayant des racines dans les bandes-dessinées japonaises, habituellement de la S.F. pour adultes et du fantastique) ou les animations de synthèse (générées par ordinateur). Les films d'animation sont souvent considérés être pour les enfants et la famille, bien qu'ils puissent être appréciés par tous.

[ctx: #31348]
en: Anime, or Japanese animation, covers a much wider range of genres than can be found in most Western animation. There is anime for all age groups, and, while much of it fits into the same genres as any TV show or movie (comedy, romance, horror and action), there are several terms that are particular to anime.
fr_CA: L'anime, ou film d'animation japonais, couvre une plage large de genres qui peuvent être trouvés dans les films d'animation orientaux. Il y a des anime pour tous les groupes d'âge, et, bien que la plupart entrent dans les mêmes genres que n'importe quels émissions télé ou films (comédie, amour, horreur et action), il y a plusieurs termes qui sont propres à l'anime.

[ctx: #31349]
en: Biographies are a sub-genre of the larger drama and epic film genres. These films depict the life of an important historical personage (or group) from the past or present era. They cross many genre types, since these films might showcase a western outlaw, a criminal, a musical composer, a religious figure, a war-time hero, an entertainer, an artist, an inventor or doctor, a politician or President, or an adventurer.
fr_CA: Les biographies sont un sous-genre des genres plus larges de film que sont les drames et les épopées. Ces films représentent la vie d'un personnage historique important (ou groupe) passé ou présent. Elles touchent plusieurs types de genres, vu que ces films peuvent présenter un hors-la-loi oriental, un criminel, un compositeur de musique, un personnage religieux, un héros de guerre, un artiste de variétés, un inventeur, un docteur, un politicien, un président ou un aventurier

[ctx: #31350]
en: Bollywood is the informal term popularly used for the Hindi-language film industry based in Mumbai, Maharashtra, India. The term is often incorrectly used to refer to the whole of Indian cinema; it is only a part of the total Indian film industry, which includes several regional film industries sorted by language. Bollywood is the largest film producer in India and one of the largest centers of film production in the world.
fr_CA: Bollywood est le terme familier et populaire utilisé pour l'industrie du film de langue hindi située à Mumbai et Maharashtra en Inde. Le terme est souvent utilisé de façon incorrecte pour faire référence à tout le cinéma indien; c'est seulement une partie de la totalité de l'industrie indienne du film, qui inclut plusieurs industries régionales du film triée par langue. Bollywood est le plus grand producteur de film en Inde et l'un des plus grands centres de production cinématographique au monde.

[ctx: #31351]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, adult situations and so on, and are specifically designed for children 12 and under. Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
fr_CA: Ce sont des films inoffensifs, sans risque et divertissants (habituellement classés G) sans scène ou sujet violent, sans grossièreté et autre obscénité, sans sujet religieux, sans situations pour adultes, etc. et sont spécialement conçus pour les enfants de 12 ans et moins. Les films pour les enfants et la famille sont convenables pour tous les groupes d'âge et couvrent une vaste plage de catégories de genre.

[ctx: #31352]
en: This genre is comprised of theatrically released films (or TV Shows) that are entirely, or in large part, about the Christmas holiday. Films in this genre always feature important references to the holiday's symbols, such as family gatherings, trees and decorations, the Christ child, or Santa Claus.
fr_CA: Ce genre comprend des films (ou des émissions télé) qui traitent entièrement ou en grande partie des vacances de Noël. Les films de ce genre font toujours référence de façon importante aux symboles des fêtes, tels que les rassemblements familiaux, les arbres et les décorations, l'enfant Jésus ou le père Noël.

[ctx: #31353]
en: Comedies are light-hearted plots consistently and deliberately designed to amuse and provoke laughter (with one-liners, jokes, etc.) by exaggerating the situation, the language, action, relationships and characters.
fr_CA: Les comédies ont des intrigues légères et sont toujours conçues délibérément pour amuser et provoquer le rire (répliques courtes, plaisanteries, etc.) en exagérant la situation, le langage, l'action, les relations et les personnages.

[ctx: #31354]
en: This is a sub-genre of Musical. It includes filmed concerts by either a musical group of individual.
fr_CA: Il s'agit d'un sous-genre des films musicaux. Il comprend des concerts filmés soit par un groupe musical ou par une personne.

[ctx: #31355]
en: Crime films are developed around the sinister actions of criminals or mobsters, particularly bankrobbers, underworld figures, or ruthless hoodlums who operate outside the law, stealing and murdering their way through life. Criminal and gangster films are often categorized as film noir or detective-mystery films - because of underlying similarities between these cinematic forms.
fr_CA: Les films policiers sont développés autour des actions sinistres de criminels ou de bandits, particulièrement des voleurs de banque, des personnages du crime organisé ou d'impitoyables truands hors-la-loi passant leur vie à voler et à tuer. Les films de criminels et de bandits sont souvent catégorisés comme films noirs ou films de détective-mystère - à cause de nombreuses similitudes de ces types cinématographiques.

[ctx: #31356]
en: Disaster films, a sub-genre of action films, hit their peak in the decade of the 1970s. Big-budget disaster films provided all-star casts and interlocking, Grand Hotel-type stories, with suspenseful action and impending crises in locales such as aboard imperiled airliners, trains, dirigibles, sinking or wrecked ocean-liners, or in towering burning skyscrapers, crowded stadiums or earthquake zones. Often noted for their visual and special effects, but not their acting performances.
fr_CA: Les films catastrophes, un sous-genre des films d'action, ont atteint leur sommet dans les années 70. Les films catastrophes à gros budget étalaient les vedettes, mêlant les histoires de type grand hôtel avec de l'action à suspense et des crises imminentes ciblant des avions de ligne en péril, des trains, des dirigeables, des paquebots accidentés ou sombrant, des gratte-ciel en flamme, des stades bondés ou des zones frappées par des tremblements de terre. On les remarque souvent pour leurs effets spéciaux et visuels mais pas pour le jeu de leurs acteurs.

[ctx: #31357]
en: Strictly speaking, documentary films are non-fictional, factual works of art. Originally, the earliest documentaries were either short newsreels, instructional pictures, or travelogues (termed actualities) without any creative story-telling or staging. But they have branched out and taken many forms, and have sometimes become propagandistic and non-objective. Mockumentaries are comedic parodies of documentaries.
fr_CA: Strictement parlant, les films documentaires sont des œuvres artistiques non romanesques. À l'origine les premiers documentaires étaient de courts films d'actualités, des films didactiques ou des documentaires de voyage sans récit créatif ni mise en scène. Mais ils ont bifurqués et ont pris de nombreuses formes, et sont même parfois devenus propagandistes et non-objectif. Les moqumentaires sont des documentaires parodiques.

[ctx: #31358]
en: Dramas are serious, plot-driven presentations, portraying realistic characters, settings, life situations, and stories involving intense character development and interaction. Usually, they are not focused on special-effects, comedy, or action, Dramatic films are probably the largest film genre, with many subsets.
fr_CA: Les drames sont des présentations sérieuses à intrigue complexe, mettant en scène des personnages, des lieux et des situations de vie réalistes, ainsi que des histoires impliquant des développements et des interactions intenses de personnages. Habituellement ils ne mettent pas de l'avant les effets spéciaux, la comédie ou l'action., Les films dramatiques sont probablement le genre de films le plus répandu, avec de nombreux sous-genres.

[ctx: #31359]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G or PG) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, mature themes and so on, and are specifically designed for children 12 and under (or for family viewing). Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
fr_CA: Ce sont des films inoffensifs, sans risque et divertissants (habituellement classés G ou 13+) sans scène ou sujet violent, sans grossièreté et autre obscénité, sans sujet religieux, sans situations pour adultes, etc., et sont spécialement conçus pour les enfants de 12 ans et moins (ou pour le visionnement familial). Les films pour les enfants et la famille sont convenables pour tous les groupes d'âge et couvrent une vaste plage de catégories de genre.

[ctx: #31360]
en: Fantasy films, usually considered a sub-genre, are most likely to overlap with the film genres of science fiction and horror, although they are distinct. Fantasies take the audience to netherworld places (or another dimension) where events are unlikely to occur in real life - they transcend the bounds of human possibility and physical laws. They often have an element of magic, myth, wonder, and the extraordinary.
fr_CA: Les films fantastiques, habituellement considérés un sous-genre, chevauchent probablement les genres S.F. et horreur, bien qu'ils soient distincts. Les films fantastiques emmènent les spectateurs vers des lieux infernaux (ou d'autres dimensions) dont les événements ne pourraient probablement pas avoir lieu dans la vraie vie - ils transcendent les limites des possibilités humaines et des lois de la physique. Ils comportent souvent un élément de magie, de mythe, de merveilleux et d'extraordinaire.

[ctx: #31361]
en: Film noir (meaning 'black film') is a distinct branch of the crime/gangster sagas from the 1930s. Strictly speaking, film noir is not a genre, but rather the mood, style or tone of various American films that evolved in the 1940s. Noirs are usually black and white films with primary moods of melancholy, alienation, bleakness, disillusionment, disenchantment, pessimism, ambiguity, moral corruption, evil, guilt and paranoia. They often feature a cynical, loner hero (anti-hero) and femme fatale, in a seedy big city.
fr_CA: Le film noir est une branche distincte des sagas criminelles et de bandits des années 30. Strictement parlant. le film noir n'est pas un genre, mais plutôt l'ambiance, le style ou le ton de divers films américains qui ont évolués dans les années 40. Ils sont généralement en noir et blanc avec des ambiances de mélancolie, aliénation, tristesse, désillusion, désenchantement, pessimisme, ambiguïté, corruption morale, malveillance, culpabilité et paranoïa. Ils présentent sont un héros cynique et solitaire (anti-héros) et une femme fatale dans une grande ville miteuse.

[ctx: #31362]
en: A game show is a type of radio or television program in which members of the public or celebrities, sometimes as part of a team, play a game which involves answering questions or solving puzzles usually for money and/or prizes. On some shows contestants compete against other players or another team while other shows involve contestants playing alone for a good outcome or a high score.
fr_CA: Une émission de jeu est un type de programme télévisé ou radiophonique dans lequel les membres du public ou des célébrités, parfois en équipe, jouent à un jeux qui demande de répondre à des questions ou à résoudre des casse-têtes, habituellement pour de l'argent ou des prix. Dans certaines émissions, les concurrents compétitionnent contre d'autres joueurs ou contre une autre équipe, alors que d'autres émissions impliquent que les concurrents jouent seuls, espérant un bon résultat ou un pointage élevé.

[ctx: #31364]
en: Contains content that is suitable only for adults. Titles in this category may include prolonged scenes of intense violence and/or graphic sexual content and nudity.
fr_CA: Offre du contenu qui est approprié seulement pour les adultes. Les titres dans cette catégorie peuvent comporter des scènes prolongées de violence intense ou du contenu sexuel explicite et de la nudité.

[ctx: #31365]
en: Historical epics are epic films that take place in the historical past, often focusing on people who alter the course of history. A number of historical epics, especially those made in the 1950s and 1960s, are set in ancient times, particularly in Rome, Greece, or Egypt. Historical epics typically are more grand-scale than other types of epics, featuring elaborate sets and large numbers of extras.
fr_CA: Les épopées historiques sont des films qui ont lieu dans le passé historique, traitant souvent de personnes qui ont changé le cours de l'histoire. Un nombre de ces épopées historiques, particulièrement celles datant des années 50 et 60, se situent à Rome, en Grèce ou en Égypte. Les épopées historiques sont généralement à plus grand déploiement que les autres épopées, avec des décors élaborés et beaucoup de figurants.

[ctx: #31367]
en: Horror films are designed to frighten and to invoke our hidden worst fears, often in a terrifying, shocking finale, while captivating and entertaining us at the same time in a cathartic experience. Horror films feature a wide range of styles, from the earliest silent Nosferatu classic, to today's CGI monsters and deranged humans. They are often combined with science fiction when the menace or monster is related to a corruption of technology, or when Earth is threatened by aliens.
fr_CA: Les films d'horreur sont conçus pour effrayer et pour évoquer nos plus grandes peurs, souvent avec une fin terrifiante et choquante, tout en nous captivant et nous divertissant dans une expérience cathartique. Les films d'horreur présentent une vaste gamme de styles, des premiers Nosferatu muets classiques aux monstres de synthèse d'aujourd'hui et aux humains dérangés. Ils sont souvent combinés à la science-fiction quand la menace ou le monstre est en rapport à la technologie, ou quand la Terre est menacée par des extraterrestres.

[ctx: #31368]
en: An independent film, or indie film, is a feature film that is produced mostly outside of a major film studio. The term also refers to art films which differ noticeably from most mass marketed films. Independent films are sometimes distinguishable by their content and style and the way in which the filmmakers' personal artistic vision is realized.
fr_CA: Un film indépendant est un long métrage qui est produit principalement sans la contribution des grands studios. Le terme réfère aussi à des films d'art qui diffèrent sensiblement de la plupart des films à grande diffusion. Les films indépendants sont parfois reconnaissables par leur contenu et leur style et par la façon dont la vision artistique personnelle du cinéaste est transmise.

[ctx: #31369]
en: An interview is a conversation between two people (the interviewer and the interviewee) where questions are asked by the interviewer to obtain information from the interviewee.
fr_CA: Une entrevue est une conversation entre deux personnes (l'intervieweur et l'interviewé) où les questions sont posées par l'intervieweur afin d'obtenir des informations de l'interviewé.

[ctx: #31370]
en: A sub-genre of the action film, martial arts films contain numerous fights between characters, usually as the films' primary appeal and entertainment value, and often as a method of storytelling and character expression and development. Martial arts are frequently featured in training scenes and other sequences in addition to fights. Martial arts films commonly include other types of action, such as stuntwork, chases, and/or gunfights.
fr_CA: Un sous-genre du film d'action, les films d'arts martiaux contiennent de nombreux combats entre les personnages, ce qui est habituellement l'attrait principal et la valeur de divertissement du film, et souvent comme méthode de mise en récit, d'expression et de développement des personnages. Les arts martiaux sont fréquemment mis de l'avant dans les scènes d'entraînement et autres séquences en plus des combats. Les films d'arts martiaux incluent habituellement d'autres types d'actions tels que les cascades, les poursuites ou les échanges de coups de feu.

[ctx: #31371]
en: Multi-episode, fictional program of limited duration, shown on a daily or weekly schedule, usually lasting fifteen hours or less in total running time. A good television miniseries can make the small screen seem huge. These programs are the best that TV has to offer: an excuse to sink in and lose yourself in a story that isn't over in just a couple of hours. The sets, the plots, and the acting make each of these essential miniseries an exquisite television experience.
fr_CA: Ce sont des programmes de fiction à durée limitée et à plusieurs épisodes, à diffusion quotidienne ou hebdomadaire et durant habituellement au total quinze heures ou moins. Une bonne minisérie télévisée peut transformer le petit écran en quelque de beaucoup plus grand. Ces programmes sont le meilleur que la télé ait à offrir : une excuse pour se plonger et se perdre dans une histoire qui n'est pas finie en juste quelques heures. Les décors, les intrigues et le jeu des acteurs transforme chacune de ces miniséries essentielles en une expérience exquise de télévision.

[ctx: #31372]
en: Monster movie (also can be referred to as a creature feature or monster film) is a name commonly given to movies, which centre on the struggle between human beings and one or more monsters. The term is usually applied to films sometimes labelled as horror, fantasy or science fiction genre that involve fictional creatures, in most cases it is applied to films that feature more oversized monsters despite its history starting with adaptations of horror folklore and literature.
fr_CA: Un film de monstres (peut aussi être désigné comme un film de créatures) est le nom communément donné aux films qui tournent autour de ​​la lutte entre des êtres humains et un ou plusieurs monstres. Le terme s'applique généralement à des films parfois étiquetés comme films d'horreur, fantastique ou de science-fiction qui impliquent des créatures fictives. Dans la plupart des cas ce nom est donné à des films qui comportent des monstres surdimensionnés bien que l'histoire commence par des adaptations du folklore et de la littérature de l'horreur.

[ctx: #31373]
en: Music genre films will incorporate a lot of music but it will not necessarily be the focal point of the film, thus differentiating it from a Musical.
fr_CA: Les films musicaux intégreront beaucoup de musique, mais elle n'en sera pas nécessairement la pierre d'angle du film, ce qui les différencie d'une comédie musicale.

[ctx: #31374]
en: Musical/dance films are cinematic forms that emphasize full-scale scores or song and dance routines in a significant way (usually with a musical or dance performance integrated as part of the film narrative), or they are films that are centered on combinations of music, dance, song or choreography. Major subgenres include the musical comedy or the concert film.
fr_CA: Les films de comédies musicales ou de danse sont des formes cinématographiques qui mettent l'accent sur de grandes musiques ou des numéros de chanson ou de danse d'une manière significative (généralement avec une performance musicale ou de danse intégrée dans le récit du film), ou ce sont des films centrés autour de combinaisons de musique, danse, chansons ou chorégraphie. Les grands sous-genres incluent la comédie musicale ou le film de concert.

[ctx: #31375]
en: Mystery film is a sub-genre of the more general category of crime film. It focuses on the efforts of the detective, private investigator or amateur sleuth to solve the mysterious circumstances of a crime by means of clues, investigation, and clever deduction.
fr_CA: Le film de mystère est un sous-genre de la catégorie plus générale de film policier. Il met l'accent sur les efforts déployés par le détective, l'enquêteur privé ou le détective amateur pour résoudre les circonstances mystérieuses d'un crime à l'aide d'indices, d'enquêtes et de déductions poussées.

[ctx: #31376]
en: A nature documentary is a documentary film about animals, plants, or other non-human living creatures, usually concentrating on film taken in their natural habitat. Such programmes are most frequently made for television, particularly for public broadcasting channels, but some are also made for the cinema.
fr_CA: Un documentaire sur la nature est un film documentaire sur les animaux, les plantes ou d'autres êtres vivants non humains, qui se concentrent généralement sur ​​un film pris dans leur habitat naturel. Ces programmes sont le plus souvent conçus pour la télévision, en particulier pour les chaînes publiques, mais certains sont aussi réalisés pour le cinéma.

[ctx: #31377]
en: Television news is considered by many to be the most influential medium for journalism. For most of the American public, local and national TV newscasts are the primary news sources.
fr_CA: Les nouvelles télévisées sont considérées par beaucoup comme le média le plus influent pour le journalisme. Pour la plupart de la population nord-américaine, les journaux télévisés locaux et nationaux sont les sources d'information primaires.

[ctx: #31378]
en: Apocalyptic fiction is a sub-genre of science fiction that is concerned with the end of civilization due to a catastrophe such as nuclear warfare, pandemic, impact event, cybernetic revolt, Technological Singularity, Dysgenics, supernatural phenomena, Ecological disaster, resource depletion or some other general disaster. Post-apocalyptic fiction is set in a world or civilization after such a disaster.
fr_CA: La fiction apocalyptique est un sous-genre de la science-fiction qui se soucie de la fin de la civilisation causée par une catastrophe comme une guerre nucléaire, une pandémie, un impact cosmique, la révolte cybernétique, la singularité technologique, l'effet dysgénique, les phénomènes surnaturels, une catastrophe écologique, l'épuisement des ressources ou quelque autre catastrophe générale. La fiction post-apocalyptique se passe dans un monde ou une civilisation après une telle catastrophe.

[ctx: #31379]
en: Reality television is a genre of television programming that presents purportedly unscripted dramatic or humorous situations, documents actual events, and usually features ordinary people instead of professional actors, sometimes in a contest or other situation where a prize is awarded.
fr_CA: La télé réalité est un genre de programmation télévisé qui présente des situations dramatiques ou comiques prétendument improvisé, qui documente des événements réels et qui présente habituellement des gens ordinaires plutôt que des acteurs professionnels, parfois dans un concours ou une autre situation où un prix est décerné.

[ctx: #31381]
en: A sub-genre for the most part, this category shares some features with romantic dramas, romantic comedies, and sexual/erotic films. These are love stories, or affairs of the heart that center on passion, emotion, and the romantic, affectionate involvement of the main characters (usually a leading man and lady), and the journey that their love takes through courtship or marriage. Romance films make the love story the main plot focus.
fr_CA: Principalement un sous-genre, cette catégorie partage certaines caractéristiques avec les drames romantiques, les comédies romantiques et les films à caractère érotique ou sexuel. Ce sont des histoires d'amour, de cœur traitant de passion, d'émotion et de l'engagement romantique et affectif des personnages principaux (généralement un premier rôle masculin et une dame), du parcours de leur amour, de la séduction ou du mariage. L'histoire d'amour est le thème central de films romantiques.

[ctx: #31382]
en: Sci-fi films are often quasi-scientific, visionary and imaginative - complete with heroes, aliens, distant planets, impossible quests, improbable settings, fantastic places, great dark and shadowy villains, futuristic technology, unknown and unknowable forces, and extraordinary monsters, either created by mad scientists or by nuclear havoc. Science fiction often expresses the potential of technology to destroy humankind and easily overlaps with horror films.
fr_CA: Les films de SF sont souvent quasi-scientifiques, visionnaires et imaginatifs - avec des héros, des extraterrestres, des planètes éloignées, des quêtes impossibles, des lieux improbables, des endroits fantastiques, de grands sombres méchants, des technologies futuristes, des forces inconnues et des monstres extraordinaires créés par des scientifiques fous ou un désastre nucléaire. La science-fiction exprime souvent le potentiel des technologies à détruire la race humaine et empiète souvent sur les films d'horreurs.

[ctx: #31383]
en: A short film is any film not long enough to be considered a feature film. No consensus exists as to where that boundary is drawn: the Academy of Motion Picture Arts and Sciences defines a short film as "an original motion picture that has a running time of 40 minutes or less, including all credits". The Internet Movie Database draws the line at 45 minutes.
fr_CA: Un court métrage est m'importe quel film pas suffisamment long pour être considéré comme un long-métrage. Il n'existe aucun consensus quant à où cette limite est tirée: l'« Academy of Motion Pictures Arts and Sciences « définit un court-métrage comme « un film original qui a une durée de 40 minutes ou moins, y compris les crédits ». La base de données Internet des films (IMDb) trace la ligne à 45 minutes.

[ctx: #31384]
en: A soap opera, sometimes called 'soap' for short, is an ongoing, episodic work of dramatic fiction presented in serial format on television or radio. The name soap opera stems from the original dramatic serials broadcast on radio that had soap manufacturers such as Procter and Gamble, Colgate-Palmolive and Lever Brothers as sponsors and producers. These early radio series were broadcast in weekday daytime slots when most listeners would be housewives; thus the shows were aimed at and consumed by a predominantly female audience.
fr_CA: Un téléroman ou radioroman, parfois appelé « roman-savon », est une réalisation continue en épisodes de fiction dramatique présentée sous forme de série à la télévision ou à la radio. Le nom anglais « soap opera » provient de la radiodiffusion originale de séries dramatiques commanditées et produites par des fabricants de savon, tels que Procter & Gamble, Colgate-Palmolive et Unilever. Ces radioromans des débuts de la radio étaient diffusés en semaine durant les tranches horaires de jour quand la plupart du public étaient des femmes au foyer; ainsi les émissions visaient, et étaient consommées, par un auditoire essentiellement féminin.

[ctx: #31386]
en: Films that have a sports setting (football or baseball stadium, arena, or the Olympics, etc.), event (the 'big game,' 'fight,' 'race,' or 'competition'), and/or athlete (boxer, racer, surfer, etc.) that are central and predominant in the story. Sports films may be fictional or non-fictional; and they are a hybrid sub-genre category, although they are often dramas or comedy films, and occasionally documentaries or biopics.
fr_CA: Des films prenant place dans le milieu des sports (stade de football ou de baseball, autre stade ou aux jeux olympiques, etc.), événement sportif (la « grosse partie », le « combat », la « course » ou la « compétition »), ou le sportif (boxeur, coureur, surfeur, etc.) ayant une place centrale et prédominante dans l'histoire. Les films de sport peuvent être des fictions ou non; ils sont un sous-genre hybride, même s'ils sont souvent des drames ou des comédies, et occasionnellement des documentaires ou des films biographiques.

[ctx: #31387]
en: The spy film genre deals with the subject of fictional espionage, either in a realistic way (such as the adaptations of John Le Carré) or as a basis for fantasy (such as James Bond). Many novels in the spy fiction genre have been adapted as films, including works by John Buchan, John Le Carré, Ian Fleming and Len Deighton. It is a significant aspect of British cinema, with leading British directors such as Alfred Hitchcock and Carol Reed making notable contributions and many films set in the British Secret Service.
fr_CA: Le film d'espionnage traite du sujet de l'espionnage de fiction, soit de manière réaliste (comme les adaptations de John Le Carré) ou comme base fantaisiste (comme James Bond). Beaucoup de romans dans le genre espionnage de fiction ont été adaptés en films, y compris les œuvres de John Buchan, John Le Carré, Ian Fleming et Len Deighton. Il s'agit d'un aspect important du cinéma britannique, de grands réalisateurs britanniques comme Alfred Hitchcock et Carol Reed y ayant contribué de façon considérable et tournés de nombreux films se déroulant dans les services secrets britanniques.

[ctx: #31388]
en: A play is a form of literature written by a playwright, usually consisting of scripted dialogue between characters, intended for theatrical performance rather than just reading. There are rare dramatists, notably George Bernard Shaw, who have had little preference whether their plays were performed or read. The term "play" can refer to both the written works of playwrights and to their complete theatrical performance.
fr_CA: Une pièce est une forme de littérature écrite par un dramaturge, généralement composée d'un dialogue scénarisé entre les personnages, destinés à la rprésentation théâtrale plutôt qu'à la simple lecture. Il existe quelques dramaturges rares, notamment George Bernard Shaw, qui n'avaient pas de préférence à ce que leurs pièces soient représentées ou lues. Le terme « pièce » peut désigner à la fois les œuvres écrites de dramaturges et leur représentation théâtrale complète.

[ctx: #31389]
en: Stand-up comedy is a comedic art form. Usually, a comedian performs in front of a live audience, speaking directly to them. Their performances are sometimes filmed for later release via DVD, the internet, and television. The performer is commonly known as a comic, stand-up comic, stand-up comedian or simply a stand-up.
fr_CA: Le monologue comique est une forme d'art comique. Habituellement, l'humoriste se produisent devant un public, s'adressant directement à lui. Ses spectacles sont parfois filmés pour sortir plus tard sur DVD, sur Internet et à la télévision. Le performeur est communément appelé, un humoriste.

[ctx: #31390]
en: A superhero film, or Comic Book film, is an action, fantasy or science fiction film that is focused on the actions of one or more superheroes, individuals who usually possess superhuman abilities relative to a normal person and are dedicated to protecting the public. These films are almost always action-oriented, and the first film of a particular character often includes a focus on the origin of the special powers including the first fight against the character's most famous archenemy or supervillain.
fr_CA: Un film de super-héros, ou un film de bédé étasunienne de super-héros, est un film d'action, fantastique, ou de science-fiction qui se concentre sur les actions d'un ou plusieurs super-héros, individus possédant habituellement des aptitudes surhumaines par rapport à une personne normale et qui s'engagent à protéger le public. Ces films sont presque toujours des films d'action et le premier film sur un personnage particulier met souvent l'accent sur l'origine de ses pouvoirs spéciaux et sur le premier combat contre l'ennemi juré du personnage, le super-vilain .

[ctx: #31391]
en: Supernatural films, a sub-genre category, may be combined with other genres, including comedy, sci-fi, fantasy or horror. They have themes including gods or goddesses, ghosts, apparitions, spirits, miracles, and other similar ideas or depictions of extraordinary phenomena.
fr_CA: Les films surnaturels, une catégorie de sous-genre, peuvent être combinés avec d'autres genres, y compris la comédie, la science-fiction, le fantastique ou l'horreur. On y trouve des dieux ou déesses, des fantômes, des apparitions, des esprits, des miracles et autres idées semblables ou des représentations de phénomènes extraordinaires.

[ctx: #31392]
en: A talk show (American and Australian English) or chat show (British) is a television or radio program where one person (or group of people) discuss various topics put forth by a talk show host. Sometimes, talk shows feature a panel of guests, usually consisting of a group of people who are learned or who have great experience in relation to whatever issue is being discussed on the show for that episode. Other times, a single guest discusses their work or area of expertise with a host or co-hosts.
fr_CA: Une émission-causerie (« talk show » en anglais nord-américain et australien) est une émission de télévision ou de radio où une personne (ou un groupe de personnes) discute de sujets divers avancés par un animateur. Parfois, les émissions-causeries disposent d'un panel d'invités, généralement constitué d'un groupe de personnes qui connaissent ou qui ont une grande expérience du sujet de la discussion de cet épisode. D'autres fois, un seul invité discute de son travail ou domaine d'expertise avec un hôte ou co-hôtes.

[ctx: #31393]
en: Thrillers (or Suspense films) are often hybrids with other genres - there are action-thrillers, crime-caper thrillers, western-thrillers, film-noir thrillers, even romantic comedy-thrillers. Another closely-related genre is the horror film genre. They are types of films known to promote intense excitement, suspense, a high level of anticipation, ultra-heightened expectation, uncertainty, anxiety, and nerve-wracking tension. Spy films may be considered a type of thriller/suspense film.
fr_CA: Les films à sensations (à suspense) sont souvent des hybrides avec d'autres genres - il y a les films à sensations d'action, les films à sensations de crime ou de casse, les films à sensations western, les films noirs à sensations et même les comédies romantiques à sensations. Un autre genre étroitement apparenté est le film d'horreur. Ce sont des types de films réputés pour favoriser l'excitation intense, le suspense, un niveau élevé d'anticipation, des attentes sur-augmentées, l'incertitude, l'anxiété et une tension éprouvante pour les nerfs. Les films d’espionnage peuvent être considérés comme un type de film à sensation ou à suspense.

[ctx: #31394]
en: War films are a film genre concerned with warfare, usually about naval, air or land battles, sometimes focusing instead on prisoners of war, covert operations, military training or other related subjects. At times war films focus on daily military or civilian life in wartime without depicting battles. Their stories may be fiction, based on history, docudrama, biographical, or even alternate history fiction.
fr_CA: Les films de guerre sont un genre de film habituellement sur les batailles navales, aériennes ou terrestres, traitant parfois plutôt de prisonniers de guerre, d'opérations secrètes, de la formation militaire ou d'autres sujets connexes. Les films de guerre se concentrent parfois sur la vie militaire ou civile quotidienne en temps de guerre sans représenter de bataille. Leurs histoires peuvent être fictives, fondées sur l'histoire, des docudrames, biographiques, ou des fictions d'histoire alternative.

[ctx: #31395]
en: Westerns are the major defining genre of the American film industry - a eulogy to the early days of the expansive American frontier. They are one of the oldest, most enduring genres with very recognizable plots, elements, and characters (six-guns, horses, dusty towns and trails, cowboys, Indians, etc.). Over time, westerns have been re-defined, re-invented and expanded, dismissed, re-discovered, and spoofed.
fr_CA: Le western est le genre principal définissant l'industrie cinématographique américaine - un panégyrique aux premiers jours du front pionnier américain grandissant. C'est un des genres le plus ancien et le plus durable avec des intrigues, des éléments et des personnages très reconnaissables (revolvers, chevaux, villes et sentiers poussiéreux, cowboys, indiens, etc.). Au fil du temps, les westerns ont été redéfinis, réinventés et développés, rejetés, redécouverts et parodiés.

[ctx: #31396]
en: Wrestling is a martial art that uses grappling type techniques such as clinch fighting, throws and takedowns, joint locks, pins and other grappling holds. A wrestling bout is a physical competition, between two (occasionally more) competitors or sparring partners, who attempt to gain and maintain a superior position. There are a wide range of styles with varying rules with both traditional historic and modern styles.
fr_CA: La lutte est un art martial qui utilise des techniques de prises comme les combats de corps à corps, les projections et les mises à terre, les clefs articulaires, les tombés et autres techniques de maîtrise. Un combat de lutte est une compétition physique, entre deux (parfois plus) concurrents ou des partenaires d'entraînement, qui tentent de gagner et de conserver une position supérieure. Il y a un large éventail de styles avec des règles variantes, dans les styles historiques traditionnels et modernes.

[ctx: #31397]
en: Epics include costume dramas, historical dramas, war films, medieval romps, or 'period pictures' that often cover a large expanse of time set against a vast, panoramic backdrop. Epics often share elements of the elaborate adventure films genre. Epics take an historical or imagined event, mythic, legendary, or heroic figure, and add an extravagant setting and lavish costumes, accompanied by grandeur and spectacle, dramatic scope, high production values, and a sweeping musical score.
fr_CA: Les épopées incluent les drames en costume, les drames historiques, les films de guerre, les ébats médiévales, ou « des films d'époque » qui couvrent souvent une large plage temporelle sur une vaste toile de fond panoramique. Les épopées partagent souvent des éléments du genre élaboré que sont les films d'aventures. Les épopées prennent un événement historique ou imaginaire, une figure mythique, légendaire ou héroïque et ajoutent un cadre extravagant ainsi que des costumes somptueux, accompagnés de grandeur et de spectacle, d'une portée dramatique, de valeurs de production soutenues et d'une musique magistrale.

[ctx: #31398]
en: Films that have no synchronized soundtrack and no spoken dialogue, until the dawn of the talkies in the late 1920s. Films without dialogue featured titles for dialogue segments, and often were accompanied by live music.
fr_CA: Des films n'ayant pas de bande sonore synchronisée et aucun dialogue parlé, jusqu'à l'aube du parlant à la fin des années 1920. Les films sans dialogue comportaient des titres pour les segments de dialogue, et étaient souvent accompagnés par de la musique jouée sur place.

[ctx: #31399]
en: Lighter Background Fanart diffuse overlay
fr_CA: Fanart d'arrière-plan plus léger, surcouche diffuse

[ctx: #31400]
en: Hide Current Temperature and Weather Conditions
fr_CA: Cacher la température et les conditions météorologiques actuelles

[ctx: #31401]
en: Hide Clock
fr_CA: Cacher l'horloge

[ctx: #31402]
en: Use Plot Summary in other views
fr_CA: Utiliser le résumé de l'intrigue dans les autres vues

[ctx: #31403]
en: Hide Media Flags
fr_CA: Cacher les drapeaux de médias

[ctx: #31404]
en: Hide Rating and Studio Flags
fr_CA: Cacher les drapeaux de classement et des studios

[ctx: #31405]
en: Hide Movie Taglines
fr_CA: Cacher les slogans du film

[ctx: #31406]
en: Fanart Views: Classic Frame
fr_CA: Vues du fanart : cadre classique

[ctx: #31407]
en: *Press UP for full cast and photos*
fr_CA: *Peser sur HAUT pour la distribution complète et des photos*

[ctx: #31408]
en: Cinema Experience
fr_CA: Comme au cinéma

[ctx: #31409]
en: Finish
fr_CA: Fin

[ctx: #31410]
en: Prefer Landscape to Fanart (except background)
fr_CA: Préférer le mode paysage au fanart (sauf pour l'arrière-plan)

[ctx: #31411]
en: *Press DOWN to exit*
fr_CA: *Peser sur BAS pour quitter*

[ctx: #31412]
en: *Press UP to select a profile*
fr_CA: *Peser sur HAUT pour choisir un profil*

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
fr_CA: Sous-titres locaux proposés

[ctx: #31414]
en: Gallery
fr_CA: Galerie

[ctx: #31415]
en: Square
fr_CA: Carré

[ctx: #31416]
en: Tall Genre
fr_CA: Genre - grand

[ctx: #31417]
en: *help text*
fr_CA: *texte d'aide*

[ctx: #31418]
en: Hide all
fr_CA: Tout cacher

[ctx: #31419]
en: Music Settings
fr_CA: Paramètres de la musique

[ctx: #31420]
en: Video Settings
fr_CA: Paramètres des vidéos

[ctx: #31421]
en: Video OSD: Show ClearArt/Logo
fr_CA: Affichage à l'écran vidéo : afficher les illustrations, les logos clairs

[ctx: #31422]
en: Logo View: Show only one item at a time
fr_CA: Vue en logos : afficher un seul élément à la fois

[ctx: #31423]
en: Author
fr_CA: Auteur

[ctx: #31424]
en: Poster & Fanart
fr_CA: Affiche et fanart

[ctx: #31425]
en: Video OSD: Show Thumbnail
fr_CA: Affichage à l'écran vidéo : afficher l'imagette

[ctx: #31426]
en: TV Show Next Aired Date display
fr_CA: Affichage de la date de prochaine diffusion des émissions télé

[ctx: #31427]
en: Next Episode
fr_CA: Prochain épisode

[ctx: #31428]
en: TV Guide
fr_CA: Guide télé

[ctx: #31430]
en: Poster Wrap Large
fr_CA: Défilement d'affiches, large

[ctx: #31431]
en: Click to reset Metropolis to defaults
fr_CA: Cliquer pour réinitialiser Métropolis aux valeurs par défaut

[ctx: #31432]
en: Visualization Background: Ken Burns effect
fr_CA: Arrière-plan des visualisations : effet Ken Burns

[ctx: #31433]
en: Visualization Background: Fanart
fr_CA: Arrière-plan de visualisation : fanart

[ctx: #31434]
en: Visualization Background: Extra Fanart
fr_CA: Arrière-plan de visualisation : fanart supplémentaire

[ctx: #31435]
en: Visualization Background: Artist Slideshow
fr_CA: Arrière-plan de visualisation : diaporama de l'artiste

[ctx: #31436]
en: Use Slim Seekbar
fr_CA: Utiliser une barre de positionnement mince

[ctx: #31437]
en: Enable TV Tunes script
fr_CA: Activer le script TvTunes

[ctx: #31438]
en: Recent
fr_CA: Récent

[ctx: #31439]
en: Banner & Poster
fr_CA: Bannière et affiche

[ctx: #31440]
en: View Types
fr_CA: Types de vue

[ctx: #31441]
en: Hide
fr_CA: Cacher

[ctx: #31442]
en: Banner & Fanart
fr_CA: Bannière et fanart

[ctx: #31444]
en: Auto Login
fr_CA: Connexion automatique

[ctx: #31445]
en: Picture Settings
fr_CA: Paramètres des images

[ctx: #31446]
en: Fullscreen
fr_CA: Plein écran

[ctx: #31447]
en: Use Realistic Weather Icons
fr_CA: Utiliser des icônes réalistes pour la météo

[ctx: #31448]
en: Show Plot only in Info dialog
fr_CA: Afficher l'intrigue seulement dans les fenêtres d'infos

[ctx: #31449]
en: Show Recommended Items
fr_CA: Afficher les éléments recommandés

[ctx: #31450]
en:  - changing the options below requires a restart -
fr_CA: - la modification des options ci-dessous exige un redémarrage -

[ctx: #31451]
en: Recommended
fr_CA: Recommandé

[ctx: #31452]
en: Visualization: Use Slim Info Overlay
fr_CA: Visualisation : utiliser la surcouche d'infos réduite

[ctx: #31453]
en: Show Date instead of Day of Week
fr_CA: Afficher la date au lieu du jour de la semaine

[ctx: #31454]
en: Visualization: Show player position and time in Info Overlay
fr_CA: Visualisation : afficher la position du lecteur et l'heure dans la surcouche d'infos

[ctx: #31455]
en: Visualization: Hide Clock and Temp in Info Overlay
fr_CA: Visualisation : masquer l'horloge et la température dans la surcouche d'infos

[ctx: #31456]
en: - Override default link
fr_CA: - Remplacer le lien par défaut

[ctx: #31457]
en: Shortcuts
fr_CA: Raccourcis

[ctx: #31458]
en: Set Timer
fr_CA: Minuterie réglée

[ctx: #31459]
en: Cancel Timer
fr_CA: Annuler la minuterie

[ctx: #31460]
en: Games
fr_CA: Jeux

[ctx: #31461]
en: Games Tall
fr_CA: Jeux - grand

[ctx: #31462]
en: Games Square
fr_CA: Jeux - carré

[ctx: #31463]
en: Games Wide
fr_CA: Jeux - large

[ctx: #31464]
en: Show Plot in Fullscreen Info
fr_CA: Afficher l'intrigue dans les infos en plein écran

[ctx: #31465]
en: Clean Library
fr_CA: Nettoyer la médiathèque

[ctx: #31466]
en: Foreign is not technically a genre, but likely includes films with dialog in a tongue not native to the viewer.
fr_CA: Les films étrangers ne sont techniquement pas un genre, mais incluent probablement des films avec des dialogues dans une langue qui n'est pas la langue maternelle des spectateurs.

[ctx: #31467]
en: Holiday is a very broad genre, encompassing films that center around a certain holiday, such as Christmas, Halloween, Easter, etc.
fr_CA: Les films de vacances constituent un genre très vaste, englobant les films qui tournent autour d'une fête particulière, comme Noël, Halloween, Pâques, etc.

[ctx: #31469]
en: Appearance
fr_CA: Apparence

[ctx: #31470]
en: Prefer ClearLogo to ClearArt
fr_CA: Préférer les logos clairs aux illustrations claires

[ctx: #31471]
en: Show Status
fr_CA: Afficher l'état

[ctx: #31472]
en: Ended
fr_CA: Terminé

[ctx: #31473]
en: unmixed
fr_CA: non mélangé

[ctx: #31474]
en: Use one button to toggle subtitles
fr_CA: Utiliser un bouton pour activer ou désactiver les sous-titres

[ctx: #31475]
en: Default OSD button
fr_CA: Bouton d'affichage à l'écran par défaut

[ctx: #31476]
en: OSD: Fade away when paused
fr_CA: Affichage à l'écran : fondu quand mis en pause

[ctx: #31477]
en: - Fade delay
fr_CA: - Durée du fondu

[ctx: #31478]
en: Hide default submenu items
fr_CA: Cacher les éléments de sous-menus par défaut

[ctx: #31479]
en: Poster Fixed Large
fr_CA: Affiches fixes grandes

[ctx: #31480]
en: Show IMDb Ranking Media Flag
fr_CA: Afficher le drapeaux de médias de l'évaluation IMDb

[ctx: #31481]
en: Show Votes instead of Top250 always
fr_CA: Afficher les votes au lieu 250 1ers

[ctx: #31482]
en: Install
fr_CA: Installer

[ctx: #31483]
en: Banner View: Number of rows
fr_CA: Vue en bannière : nombre de rangées

[ctx: #31484]
en: Order
fr_CA: Ordre

[ctx: #31600]
en: Enable Live TV (PVR) support
fr_CA: Activer la prise en charge de la télé en direct (numériscope)

[ctx: #31601]
en: Live TV
fr_CA: Télé en direct

[ctx: #31602]
en: Live Radio
fr_CA: Radio en direct

[ctx: #31605]
en: Add Group
fr_CA: Ajouter un groupe

[ctx: #31606]
en: Rename Group
fr_CA: Renommer le groupe

[ctx: #31607]
en: Delete Group
fr_CA: Supprimer le groupe

[ctx: #31608]
en: Hidden Channels
fr_CA: Chaînes cachées

[ctx: #31610]
en: Scheduled Time
fr_CA: Heure planifiée

[ctx: #31611]
en: PVR Status
fr_CA: État du numériscope

[ctx: #31700]
en: 7 Day Forecast
fr_CA: Prévisions sur 7 jours

[ctx: #31701]
en: 12 Hour Forecast
fr_CA: Prévisions pour 12 heures

[ctx: #31702]
en: 36 Hour Forecast
fr_CA: Prévisions 36 heures

[ctx: #31703]
en: Pressure
fr_CA: Pression

[ctx: #31704]
en: Clouds
fr_CA: Nuages

[ctx: #31705]
en: Average
fr_CA: Moyenne

[ctx: #31708]
en: Moon Phase
fr_CA: Phase de la lune

[ctx: #31709]
en: Precipitation
fr_CA: Précipitation

[ctx: #31710]
en: Use extended weather
fr_CA: Utiliser la météo étendue

[ctx: #31711]
en: Show weather forecast on home screen
fr_CA: Afficher les prévisions météo sur l'écran d'accueil

[ctx: #31712]
en: Crop Thumbnails in Music Video Gallery View
fr_CA: Rogner les imagettes dans la vue de la galerie des vidéos musicales

[ctx: #31713]
en: Custom Home Shortcut
fr_CA: Raccourci d'accueil personnalisé

[ctx: #31714]
en: Label and Shortcut
fr_CA: Étiquette et raccourci

[ctx: #31715]
en: Icon
fr_CA: Icône

[ctx: #31716]
en: Wallpaper
fr_CA: Papier peint

[ctx: #31717]
en: Precip
fr_CA: Précipitation

[ctx: #31718]
en: Home Furniture
fr_CA: Mobilier de l'accueil

[ctx: #31719]
en: Reset Home Furniture to defaults
fr_CA: Réinitialiser le mobilier de l'accueil aux valeurs par défaut

[ctx: #31720]
en: Remove the shortcut.  This cannot be undone.
fr_CA: Supprimer le raccourci. Cette action ne peut pas être annulée.

[ctx: #31721]
en: Move the shortcut up in vertical views or left in horizontal views.  In horizontal views the third menu item is in the center.
fr_CA: Déplacer le raccourci vers le haut dans les vues verticales ou vers la gauche dans les vues horizontales. Dans les vues horizontales, le troisième élément du menu est au centre.

[ctx: #31722]
en: Move the shortcut down in vertical views or right in horizontal views.  In horizontal views the third menu item is in the center.
fr_CA: Déplacer le raccourci vers le bas dans les vues verticales ou vers la droite dans les vues horizontales. Dans les vues horizontales, le troisième élément du menu est au centre.

[ctx: #31723]
en: Set action for the shortcut.  Choose from various preset selections.  For more control, you may manually enter a Custom action below.
fr_CA: Définir une action pour le raccourci. Choisir parmi une sélection de préréglages. Pour plus de contrôle, une action personnalisée peut être saisie ci-dessous.

[ctx: #31724]
en: Set background image for the shortcut.
fr_CA: Définir une image d'arrière-plan pour le raccourci.

[ctx: #31725]
en: Set label for the shortcut.  This is usually set automatically when selecting the shortcut, but it can be manually modified if you wish.
fr_CA: Définir une étiquette pour le raccourci. Elle est habituellement définie automatiquement lors du choix du raccourci, mais peut être modifiée manuellement si on le souhaite.

[ctx: #31726]
en: Select widget for the shortcut.  Widgets are built-in info scripts that perform various tasks or display useful menus. Some widgets have been set by default but can be changed or removed.
fr_CA: Choisir un widget pour le raccourci. Les widgets sont des scripts d'information intégrés qui effectuent diverses tâches ou affichent des menus utiles. Certains widgets ont été définis par défaut, mais peuvent être modifiés ou supprimés.

[ctx: #31727]
en: Set a custom action for the shortcut.  This is used to override or edit the action taken by the shortcut.
fr_CA: Définir une action personnalisée pour ce raccourci. Cette option est utilisée pour remplacer ou modifier l'action effectuée par le raccourci.

[ctx: #31728]
en: Customize submenu for the shortcut.  Submenus can be populated with custom commands, shortcuts, and/or favorites.  The submenu editor will look and operate almost exactly like the main menu editor.
fr_CA: Personnaliser les sous-menus pour le raccourci. Les sous-menus peuvent comprendre des commandes personnalisées, des raccourcis ou des favoris. L'éditeur de sous-menus ressemblera et fonctionnera presque exactement comme l'éditeur du menu principal.

[ctx: #31729]
en: Close this window.  All changes made in the shortcut editor take effect instantly.
fr_CA: Fermer cette fenêtre. Tous les changements effectués dans l'éditeur de raccourcis prendront effet instantanément.

[ctx: #31730]
en: Create a new shortcut at the bottom of the list.
fr_CA: Créer un nouveau raccourci en bas de cette liste.

[ctx: #31731]
en: Reset ALL shortcuts back to default.  This will revert any changes to the main menu or submenus and cannot be undone.
fr_CA: Réinitialiser TOUS les raccourcis à leurs valeurs par défaut. Tout changement effectué dans le menu principal ou dans les sous-menus sera annulé définitivement.

[ctx: #31732]
en: Are you sure you really want to remove the Settings shortcut?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer le raccourci Paramètres?
