KODI Skins - en to hu_HU translation catalogue (197 entries)

[ctx: #31001]
en: View Options
hu_HU: Nézet beállítások

[ctx: #31002]
en: Home Artwork
hu_HU: Főmenü grafika

[ctx: #31004]
en: Debug
hu_HU: Hibakeresés

[ctx: #31005]
en: Enable auto scrolling for text that does not fit on-screen
hu_HU: Autó-görgetés engedélyezése olyan szöveghez ami nem fér ki a képernyőre

[ctx: #31006]
en: Shorter delay before auto scrolling
hu_HU: Rövidebb idő a görgetés megkezdése előtt

[ctx: #31007]
en: ON
hu_HU: BE

[ctx: #31009]
en: Browser
hu_HU: Böngésző

[ctx: #31010]
en: N/A
hu_HU: Nincs adat

[ctx: #31012]
en: Increase Star Rating
hu_HU: Értékelés növelése

[ctx: #31013]
en: Select Weather icons
hu_HU: Időjárás ikonok kiválasztása

[ctx: #31014]
en: Select Weather fanart
hu_HU: Időjárás illusztráció kiválasztása

[ctx: #31015]
en: Select Studio Logo icons
hu_HU: Stúdió logo ikonok kiválasztása

[ctx: #31016]
en: Select Record Label icons
hu_HU: Kiadó ikonok kiválasztása

[ctx: #31017]
en: Select Language Flag icons
hu_HU: Nyelvzászló ikonok kiválasztása

[ctx: #31021]
en: Decrease Star Rating
hu_HU: Értékelés csökkentése

[ctx: #31024]
en: Icon Home layout
hu_HU: Főképernyő Ikonelrendezés

[ctx: #31025]
en: Horizontal Text Home layout
hu_HU: Vízszintes Főmenü elrendezés

[ctx: #31031]
en: Hide Movie Watched Status
hu_HU: Nézett státusz elrejtése (filmek)

[ctx: #31032]
en: Hide TV Watched Status
hu_HU: Nézett státusz elrejtése (sorozatok)

[ctx: #31033]
en: Hide Background Fanart
hu_HU: Háttér Fanart elrejtése

[ctx: #31034]
en: Enable Dynamic Weather Artwork
hu_HU: Dinamikus Időjárás Grafika engedélyezése

[ctx: #31035]
en: Show Clean Library SubMenu items
hu_HU: Médiatár Tisztítása Almenü Elemek mutatása

[ctx: #31057]
en: Enable Song Info text overlay
hu_HU: Zeneszám Infó szöveg átlapolás engedélyezése

[ctx: #31060]
en: Show Recently Added Items
hu_HU: Utoljára hozzáadott elemek mutatása

[ctx: #31108]
en: Enable Debug Mode
hu_HU: Debug-mód engedélyezése

[ctx: #31109]
en: Enable Debug Grid
hu_HU: Debug-rács engedélyezése

[ctx: #31118]
en: Filemanager
hu_HU: Fájlkezelő

[ctx: #31125]
en: Hide Video Root
hu_HU: Videó elérési útjának elrejtése

[ctx: #31133]
en: Mute
hu_HU: Némítás

[ctx: #31136]
en: Video Info
hu_HU: Videó Infó

[ctx: #31137]
en: Audio Info
hu_HU: Audió Infó

[ctx: #31138]
en: System Info
hu_HU: Rendzserinfó

[ctx: #31139]
en: Video decoder
hu_HU: Video dekóder

[ctx: #31140]
en: Pixel format
hu_HU: Pixel formátum

[ctx: #31141]
en: Audio channels
hu_HU: Hangcsatornák

[ctx: #31142]
en: CPU used
hu_HU: Processzorhasználat

[ctx: #31143]
en: Memory used
hu_HU: Memóriahasználat

[ctx: #31183]
en: Viewtype
hu_HU: Nézettípus

[ctx: #31207]
en: Current
hu_HU: Jelenlegi

[ctx: #31208]
en: Last Updated:
hu_HU: Utoljára frissítve:

[ctx: #31210]
en: Default Home layout
hu_HU: Alapértelmezett főképernyő elrendezés

[ctx: #31244]
en: Playing
hu_HU: Lejátszás

[ctx: #31249]
en: System Music Files
hu_HU: Rendszer zene fájlok

[ctx: #31250]
en: Current Selected
hu_HU: Jelenleg kiválasztott

[ctx: #31251]
en: Current Playlist
hu_HU: Jelenlegi Lejátszási-lista

[ctx: #31270]
en: Enable Custom Button
hu_HU: Egyéni gomb engedélyezése

[ctx: #31271]
en: Favourite
hu_HU: Kedvenc

[ctx: #31275]
en: Multi Image
hu_HU: Több kép

[ctx: #31277]
en: Item
hu_HU: Elem

[ctx: #31278]
en: Open Playlist
hu_HU: Lejátszási-lista megnyitása

[ctx: #31279]
en: Save Playlist
hu_HU: Lejátszási-lista mentése

[ctx: #31280]
en: Close Playlist
hu_HU: Lejátszási-lista bezárása

[ctx: #31281]
en: Items
hu_HU: Elemek

[ctx: #31282]
en: Poster Wrap
hu_HU: Poszter borító

[ctx: #31283]
en: Poster Fixed
hu_HU: Fixált Poszter

[ctx: #31284]
en: Single Image
hu_HU: Egy kép

[ctx: #31285]
en: List
hu_HU: Lista

[ctx: #31289]
en: Files
hu_HU: Fájlok

[ctx: #31293]
en: Picture Grid
hu_HU: Kép háló

[ctx: #31298]
en: Panel Square
hu_HU: Négyzet Poszter

[ctx: #31299]
en: Min
hu_HU: Perc

[ctx: #31313]
en: Movie Set
hu_HU: Film-gyujtemény

[ctx: #31319]
en: Default Lyrics script
hu_HU: Dlaszöveg-szkript

[ctx: #31322]
en: Show Media Totals
hu_HU: Média összesítések mutatása

[ctx: #31324]
en: Home Options
hu_HU: Főképernyő opciók

[ctx: #31325]
en: Image Resources
hu_HU: Képforrások

[ctx: #31328]
en: Show Random Items
hu_HU: Mutasd a vétlenszerű elemeket

[ctx: #31329]
en: Select item to set up:
hu_HU: Válassza ki az elemet a beállításhoz:

[ctx: #31330]
en: Scripts/Extras
hu_HU: Szkriptek/Extrák

[ctx: #31331]
en: Home Items
hu_HU: Főképernyő elemek

[ctx: #31332]
en: Enable Extra Fanart
hu_HU: Extra fanartképek engedélyezése

[ctx: #31334]
en: Trailers
hu_HU: Bemutatók

[ctx: #31336]
en: Enable Kiosk mode
hu_HU: Kiosk mód engedélyezése

[ctx: #31337]
en: Disable destructive Shutdown items
hu_HU: hibás Leállítást kezdeményező Elemek letiltása

[ctx: #31338]
en: Use simple Media Filter
hu_HU: Egyszerű média filter használata

[ctx: #31341]
en: View information for your computer on such items as your network, graphics, hardware and storage space available
hu_HU: Információk megjelenítése a számítógépről, úgymint hálózat, grafika, hardver és az elérhető tárhely

[ctx: #31342]
en: Create and modify multiple user profiles for Kodi so that each member of your household can have their own video or music library
hu_HU: Készítsen több felhasználói profilt az Kodi-hez, így akár mindenkinek a családban saját videó és zene médiatára lehet

[ctx: #31343]
en: Action films usually include high energy, big-budget physical stunts and chases, possibly with rescues, battles, fights, escapes, destructive crises (floods, explosions, natural disasters, fires, etc.), non-stop motion, spectacular rhythm and pacing, and adventurous, often two-dimensional 'good-guy' heroes (or recently, heroines) battling 'bad guys' - all designed for pure audience escapism.
hu_HU: Az Akciófilmek rendszerint magukba foglalják az erőteljes nagyköltségvetésű kaszkadőr produkciókat és üldözési jeleneteket, jellemzően tele megmentéssel, küzdelmekkel, harcokkal, szökésekkel, romboló válságokkal (árvizek, robbanások, természeti katasztrófák, tüzek, stb.), folyamatosan mozgásban van, feszített tempójú, kalandos, gyakran kétdimenziós 'jófiú' hősökkel (vagy újabban hősnőkkel) akik harcban állnak a 'rossz fiúkkal' - minden alárendelve a közönség szórakoztatásának.

[ctx: #31344]
en: Adventure films are usually exciting stories, with new experiences or exotic locales, very similar to or often paired with the action film genre. They can include traditional swashbucklers, serialized films, and historical spectacles, searches or expeditions for lost continents, "jungle" and "desert" epics, treasure hunts, disaster films, or searches for the unknown.
hu_HU: A Kalandfilmek rendszerint izgalmas történetek, szokatlan helyzetekkel vagy egzotikus helyszínekkel, nagyon hasonlóan vagy kombinálva az akció műfajjal. Lehet bennük kiszínezett történet, filmsorozat előzmény, történelmi látványosságok, elveszett kontinensek keresése és felfedezése, "dzsungel" és "sivatag" kalandok, kincskeresés, katasztrófafilm, vagy az ismeretlen keresése és felfedezése.

[ctx: #31345]
en: Action and Adventure movies are in most cases a cross over of each other. They usually have a continuous high level of energy, complicated stunts and other activities of such nature, chases, battles, disasters of all natures, explosions, historical figures, explorations, conquests, etc; and last, but not least, heroes.
hu_HU: Az Akció és Kaland filmek a legtöbb esetben keresztezik egymást. Rendszerint folyamatosan energikusak, pörgősek, komplikált kaszkadőrmutatványokkal és olyan elemekkel tarkítva mint csaták, harcok, természeti katasztrófák, robbanások, történelmi események, felfedezések, hódítások, stb; és utoljára de nem utolsó sorban hősökkel.

[ctx: #31346]
en: This genre really began in 1970 as a sub-genre of Drama. They are films which explain human social and sexual values on a scale that only people over the age of 17 can really understand.
hu_HU: Ez a műfaj igazából az 1970-ben jelent meg a Dráma alkategóriájaként. Ezek a filmek magyarázzák a társadalmi és a szexuális értékeket egy olyan rendszerben amit leginkább csak a 17 éven felüliek képesek igazán megérteni.

[ctx: #31347]
en: Animations are not a strictly-defined genre category, but rather a film technique, noted for frame-by-frame creation. This includes claymation (use of clay objects), anime (a style of animation with its roots in Japanese comic books, usually adult-oriented sci-fi and fantasy) or CGI (computer-generated animation). Animated films are often considered kid or family-oriented films, although they may be enjoyed by all ages.
hu_HU: Az Animáció nem egy szigorúan vett műfaj, hanem inkább egy készítési mód ami kockáról kockára készül el. Ide tartozik az agyaganimáció (agyag objektumok használata), anime (egy animációs stílus ami a japán képregényeken alapszik, gyakran felnőtt és sci-fi, fantasy elemekkel) vagy CGI (számítógép-generált animáció). Az animációs filmeket gyakran a gyerek vagy családi filmekhez társítják, habár minden korosztály számára élvezhető alkotások.

[ctx: #31348]
en: Anime, or Japanese animation, covers a much wider range of genres than can be found in most Western animation. There is anime for all age groups, and, while much of it fits into the same genres as any TV show or movie (comedy, romance, horror and action), there are several terms that are particular to anime.
hu_HU: Anime, vagy Japán animáció sokkal szélesebb műfaj réteget lefed mint ami a nyugati animációkban megtalálható. Minden korosztály számára létezik anime, és míg sokuk beleillik a Sorozat vagy Film kategóriába (komédia, romantikus, horror és akció), van néhány ami csak az animékre jellemző.

[ctx: #31349]
en: Biographies are a sub-genre of the larger drama and epic film genres. These films depict the life of an important historical personage (or group) from the past or present era. They cross many genre types, since these films might showcase a western outlaw, a criminal, a musical composer, a religious figure, a war-time hero, an entertainer, an artist, an inventor or doctor, a politician or President, or an adventurer.
hu_HU: Az Életrajzok egy alműfaja a nagyobb dráma és elbeszélő film műfajoknak. Ezek a filmek egy történelmileg fontos személyiség (vagy csoport) életét ábrázolják a múltban vagy a jelenben. Több műfajt kereszteznek, mert ezek bemutathatnak akár vadnyugati törvényen kívülieket, bűnözőket, zeneszerzőket, vallási vezetőket, háborús hősöket, előadókat, művészeket, feltalálókat vagy orvosokat, politikusokat vagy elnököket, vagy akár kalandorokat.

[ctx: #31350]
en: Bollywood is the informal term popularly used for the Hindi-language film industry based in Mumbai, Maharashtra, India. The term is often incorrectly used to refer to the whole of Indian cinema; it is only a part of the total Indian film industry, which includes several regional film industries sorted by language. Bollywood is the largest film producer in India and one of the largest centers of film production in the world.
hu_HU: Bollywood egy nem hivatalos, de széles körben használt megjelölés a Hindu nyelvű filmiparra ami Indiában található Mumbaiban. Ezt a meghatározást sokszor hibásan az egész Indiai filmiparra használják, de ez csak egy része a teljes Indiai filmiparnak, ami rengeteg egyéb regionális stúdiót jelent. Bollywood India legnagyobb filmgyártója, és az egyik legnagyobb központja a filmgyártásnak a világon.

[ctx: #31351]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, adult situations and so on, and are specifically designed for children 12 and under. Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
hu_HU: Ezek nem támadó jellegű, egészséges és szórakoztató filmek (rendszerint angolszász G besorolással) amikben nincs erőszakos téma vagy jelenet, csúnya beszéd vagy közönséges nyelvezet, vallási téma, korhatáros szituáció stb, és kimondottan 12 éven aluliaknak készülnek. Gyerek és család orientált filmek rendszerint minden korosztály részére készülnek, és sok műfajt lefedhetnek.

[ctx: #31352]
en: This genre is comprised of theatrically released films (or TV Shows) that are entirely, or in large part, about the Christmas holiday. Films in this genre always feature important references to the holiday's symbols, such as family gatherings, trees and decorations, the Christ child, or Santa Claus.
hu_HU: Ez a műfaj olyan filmeket (vagy akár sorozatokat) foglal magába amik teljesen, vagy zömében a Karácsonyról szólnak. Ezen műfaj filmjei mindig az ünnep szimbolikáját mutatják be, úgymint a családi összejövetelek, fenyők és díszítésük, a kis Jézust, vagy a Mikulást.

[ctx: #31353]
en: Comedies are light-hearted plots consistently and deliberately designed to amuse and provoke laughter (with one-liners, jokes, etc.) by exaggerating the situation, the language, action, relationships and characters.
hu_HU: A Vígjátékok könnyed elbeszélések amik szándékosan és következetesen azért készültek hogy megnevettessenek (poénokkal, viccekkel, stb) túlzó helyzetekkel, történésekkel, cselekvésekkel, kapcsolatokkal és szereplőkkel.

[ctx: #31354]
en: This is a sub-genre of Musical. It includes filmed concerts by either a musical group of individual.
hu_HU: Ez a Musical egyik alkategóriája. Ez koncertfelvétel, ami inkább a zenei előadókra koncentrál.

[ctx: #31355]
en: Crime films are developed around the sinister actions of criminals or mobsters, particularly bankrobbers, underworld figures, or ruthless hoodlums who operate outside the law, stealing and murdering their way through life. Criminal and gangster films are often categorized as film noir or detective-mystery films - because of underlying similarities between these cinematic forms.
hu_HU: A bűnügyi filmek a bűnözők és gengszterek baljós tettei köré épül, különösen a bankrablók, alvilági figurák, vagy könyörtelen útoállók akik a törvényn kívül tevékenykednek, egész életükön át lopnak és rabolnak. A bűnügyi és gengszter filmek gyakran úgy kerülnek kategorizálásra mint noir vagy detektív-rejtély filmek - azon okból hogy sok dologban hasonlóak ezekhez a filmformákhoz.

[ctx: #31356]
en: Disaster films, a sub-genre of action films, hit their peak in the decade of the 1970s. Big-budget disaster films provided all-star casts and interlocking, Grand Hotel-type stories, with suspenseful action and impending crises in locales such as aboard imperiled airliners, trains, dirigibles, sinking or wrecked ocean-liners, or in towering burning skyscrapers, crowded stadiums or earthquake zones. Often noted for their visual and special effects, but not their acting performances.
hu_HU: A katasztrófafilmek, az akciófilmek alműfajaként, a fénykorukat az 1970-es  években élték. Nagyköltségvetésű katasztrófafilmek felsorakoztatták a legfelkapottabb színészeket, Grand Hotel stílusú történetek, ízgalmas akciók és közelgő krízisek olyan helyszíneken mint veszélyben lévő repülők fedélzete, vonatok, léghajók, sűlyedő vagy megfeneklett óceánjárók, vagy kigyulladó felhőkarcolók, tömött stadionok vagy földrengési zónák. Gyakran kiemelkedő vizuális effektekkel, de nem a színészi játékkal tűnnek ki.

[ctx: #31357]
en: Strictly speaking, documentary films are non-fictional, factual works of art. Originally, the earliest documentaries were either short newsreels, instructional pictures, or travelogues (termed actualities) without any creative story-telling or staging. But they have branched out and taken many forms, and have sometimes become propagandistic and non-objective. Mockumentaries are comedic parodies of documentaries.
hu_HU: Szigorúan véve, a dokumentumfilmek nem kitaláltak, tényszerű műalkotások. Eredetileg, a legkorábbi dokumentumfilmek inkább rövid híradók, oktatási képek, vagy útleírások (aktualitásokként feltüntetve) anélkül, hogy a kreatív elbeszélés vagy rendezés lett volna bennük. De rengeted leágazása van, néha propagandisztikus és nem objektív. Mockumentaries-nek  nevezzük a dokumentumfilmek paródiáját.

[ctx: #31358]
en: Dramas are serious, plot-driven presentations, portraying realistic characters, settings, life situations, and stories involving intense character development and interaction. Usually, they are not focused on special-effects, comedy, or action, Dramatic films are probably the largest film genre, with many subsets.
hu_HU: A Drámák komoly, eseményvezérelt bemutatások, reális portrék bemutatása, élethelyzetek, és történetek amelyek a kapcsolatokat és a jellemfejlődést helyezik előtérbe. Rendszerint nem hangsúlyosak a  speciális effektek, vígjáték és akció elemek, A Drámai filmek talán a legnagyobb műfaj, rengeteg kisebb irányzattal.

[ctx: #31359]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G or PG) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, mature themes and so on, and are specifically designed for children 12 and under (or for family viewing). Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
hu_HU: Ezek nem támadó jellegű, egészséges és szórakoztató filmek (rendszerint angolszász G vagy PG besorolással) amikben nincs erőszakos téma vagy jelenet, csúnya beszéd vagy közönséges nyelvezet, vallási téma, korhatáros szituáció stb, és kimondottan 12 éven aluliaknak (vagy családi megtekintésre is) készülnek. Gyerek és család orientált filmek rendszerint minden korosztály részére készülnek, és sok műfajt lefedhetnek.

[ctx: #31360]
en: Fantasy films, usually considered a sub-genre, are most likely to overlap with the film genres of science fiction and horror, although they are distinct. Fantasies take the audience to netherworld places (or another dimension) where events are unlikely to occur in real life - they transcend the bounds of human possibility and physical laws. They often have an element of magic, myth, wonder, and the extraordinary.
hu_HU: A Fantasy filmek, rendszerint al-műfajként használva, legtöbbször átfedésben vannak a Sci-Fi és Horror műfajjal, habár mégis különböznek. A Fantasy inkább a túlvilági helyszínekre (vagy másik dimenziókra) helyezi a hangsúlyt, ahol olyan dolgok történnek amik a való életben nem - ahol túllépik az emberi és a fizikai korlátokat. Gyakran használják a a mágia, misztérium, csoda és természetfeletti elemeit mint eszközt.

[ctx: #31361]
en: Film noir (meaning 'black film') is a distinct branch of the crime/gangster sagas from the 1930s. Strictly speaking, film noir is not a genre, but rather the mood, style or tone of various American films that evolved in the 1940s. Noirs are usually black and white films with primary moods of melancholy, alienation, bleakness, disillusionment, disenchantment, pessimism, ambiguity, moral corruption, evil, guilt and paranoia. They often feature a cynical, loner hero (anti-hero) and femme fatale, in a seedy big city.
hu_HU: A Noir film (jelentése "fekete film") egy külön ága a bűncselekmény / gengszter elbeszéléseknek az 1930-as évekből. Szigorúan véve a Noir film nem egy műfaj, hanem inkább egy hangulat, stílus, hangnem ami az amerikai filmekben alakult ki az a1940-es években. A Noir filmek általában fekete-fehér filmek,  elsődleges hangulatuk a melankólia, az elidegenedés, a sivárság, a csalódás, a kiábrándulás, a pesszimizmus, kétértelműség, erkölcsi romlás, a gonosz, a bűn és a paranoia. Gyakran jellemző rájuk a cinikus, magányos hős (anti-hős), és a végzet asszonya ábrázolása a bűnös nagyvárosban.

[ctx: #31362]
en: A game show is a type of radio or television program in which members of the public or celebrities, sometimes as part of a team, play a game which involves answering questions or solving puzzles usually for money and/or prizes. On some shows contestants compete against other players or another team while other shows involve contestants playing alone for a good outcome or a high score.
hu_HU: A játék show egyfajta rádió- vagy televízió-vetélkedő, amelyben közszereplők vagy hírességek akár egy csapat részeként is, különböző játékokban vesznek részt amikben rendszerint pénz vagy egyéb nyereményekért megy a küzdelem. Csaptok vagy játékosok játszhatnak egymás ellen, vagy egyedül egy minél magasabb pontszám elérése érdekében.

[ctx: #31364]
en: Contains content that is suitable only for adults. Titles in this category may include prolonged scenes of intense violence and/or graphic sexual content and nudity.
hu_HU: Olyan tartalommal rendelkezik ami csak felnőttek számára való. Az ebben a műfajban lévő címek naturálisan ábrázolt erőszakot és/vagy szexuális ábrázolást vagy meztelenséget is tartalmazhatnak.

[ctx: #31365]
en: Historical epics are epic films that take place in the historical past, often focusing on people who alter the course of history. A number of historical epics, especially those made in the 1950s and 1960s, are set in ancient times, particularly in Rome, Greece, or Egypt. Historical epics typically are more grand-scale than other types of epics, featuring elaborate sets and large numbers of extras.
hu_HU: A Történelmi filmek olyan eposzok amik a történelmi múltban játszódnak és gyakran egy emberekre fókuszálnak akik megváltoztatták a történelem menetét. A legtöbb történelmi eposz, különösen az 1950 és 1960-as években készültek az ókori Rómában, Görögországban vagy Egyiptomban játszódik. A történelmi eposzok rendszerint nagyobb szabású művek mint az általános elbeszélések, sok beállítással, és komoly díszletarzenállal.

[ctx: #31367]
en: Horror films are designed to frighten and to invoke our hidden worst fears, often in a terrifying, shocking finale, while captivating and entertaining us at the same time in a cathartic experience. Horror films feature a wide range of styles, from the earliest silent Nosferatu classic, to today's CGI monsters and deranged humans. They are often combined with science fiction when the menace or monster is related to a corruption of technology, or when Earth is threatened by aliens.
hu_HU: A Horror filmek célja, hogy megrémisszen, előhozza a rejtett legrosszabb félelmeinket, gyakran rémisztő és sokkoló a végjáték, de magával ragadó és szórakoztató ugyanakkor és egy katartikus élmény. A Horror filmek a stílusok széles skáláját magában foglalja, a legkorábbi csendes klasszikus Nosferatu-tól  a mai CGI szörnyekig és őrült emberekig. Ezek gyakran kombinálva vannak  a sci-fi elemeivel, amikor a fenyegetés egy kisiklott a technológiával kapcsolatos, vagy a Földet fenyegető idegenek jelennek meg.

[ctx: #31368]
en: An independent film, or indie film, is a feature film that is produced mostly outside of a major film studio. The term also refers to art films which differ noticeably from most mass marketed films. Independent films are sometimes distinguishable by their content and style and the way in which the filmmakers' personal artistic vision is realized.
hu_HU: A független vagy indie film egy olyan produkció, amire a legjellemzőbb hogy a nagy filmstúdiók berkein kívül készült. A meghatározás szintén magában foglalja a művészfilmeket amik a alapvetően különböznek a nagyközönség számára készült filmektől. A független filmek megkülönböztethetőek az egyéni tartalmukról és stílusukról és ahogyan a film készítői előtérbe helyezik a sajátos művészi vízióikat.

[ctx: #31369]
en: An interview is a conversation between two people (the interviewer and the interviewee) where questions are asked by the interviewer to obtain information from the interviewee.
hu_HU: Az Interjú  egy beszélgetés két ember között (a műsorvezető és az interjúalany) ahol kérdéseket tesz fel a műsorvezető, hogy információkhoz jusson az interjúalanytól.

[ctx: #31373]
en: Music genre films will incorporate a lot of music but it will not necessarily be the focal point of the film, thus differentiating it from a Musical.
hu_HU: A Zene műfajú filmekben rengeteg zenével dolgozik, de mégsem csak ekörül forog a film, ez különbözteti meg a Musical-tól.

[ctx: #31398]
en: Films that have no synchronized soundtrack and no spoken dialogue, until the dawn of the talkies in the late 1920s. Films without dialogue featured titles for dialogue segments, and often were accompanied by live music.
hu_HU: Némafilmek amiknek nincs hozzáigazított hangsávja és nincs bennük dialógus, rendszerint az 1920-as évek hangosfilmek berobbanása előttről valók. A némafilmek feliratokkal írják le a beszélgetéseket a jelenetek alatt, és gyakran zenei aláfestést tartalmaznak.

[ctx: #31400]
en: Hide Current Temperature and Weather Conditions
hu_HU: Jelenlegi időjárás és hőmérséklet elrejtése

[ctx: #31401]
en: Hide Clock
hu_HU: Óra elrejtése

[ctx: #31402]
en: Use Plot Summary in other views
hu_HU: Összefoglalók használata más nézetekben

[ctx: #31403]
en: Hide Media Flags
hu_HU: Médiacímkék elrejtése

[ctx: #31404]
en: Hide Rating and Studio Flags
hu_HU: Értékelés és Studió cimke elrejtése

[ctx: #31405]
en: Hide Movie Taglines
hu_HU: Film címkék elrejtése

[ctx: #31406]
en: Fanart Views: Classic Frame
hu_HU: Grafika nézet: Klasszikus Keret

[ctx: #31407]
en: *Press UP for full cast and photos*
hu_HU: *FEL nyíl a teljes stáblistához és fotókhoz*

[ctx: #31409]
en: Finish
hu_HU: Vége

[ctx: #31410]
en: Prefer Landscape to Fanart (except background)
hu_HU: Fekvő Képek preferálása Grafikaként (kivéve háttér)

[ctx: #31411]
en: *Press DOWN to exit*
hu_HU: *LE nyíl a kilépéshez*

[ctx: #31412]
en: *Press UP to select a profile*
hu_HU: FEL nyíl a profil kiválasztásához*

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
hu_HU: Helyi felirat elérhető

[ctx: #31414]
en: Gallery
hu_HU: Galéria

[ctx: #31415]
en: Square
hu_HU: Négyzet

[ctx: #31416]
en: Tall Genre
hu_HU: Magas Műfaj

[ctx: #31417]
en: *help text*
hu_HU: *segítség*

[ctx: #31418]
en: Hide all
hu_HU: Összes elrejtése

[ctx: #31419]
en: Music Settings
hu_HU: Zenebeállítások

[ctx: #31420]
en: Video Settings
hu_HU: Videóbeállítások

[ctx: #31421]
en: Video OSD: Show ClearArt/Logo
hu_HU: Videó OSD: mutasd a ClearART-ot és a Logót

[ctx: #31423]
en: Author
hu_HU: Szerző

[ctx: #31424]
en: Poster & Fanart
hu_HU: Poszter és fanart

[ctx: #31425]
en: Video OSD: Show Thumbnail
hu_HU: Videó OSD: mutasd a bélyegképet

[ctx: #31427]
en: Next Episode
hu_HU: Következő rész

[ctx: #31428]
en: TV Guide
hu_HU: TV Műsor

[ctx: #31430]
en: Poster Wrap Large
hu_HU: Poster wrap (nagy)

[ctx: #31431]
en: Click to reset Metropolis to defaults
hu_HU: Metropolis beállításának alaphelyzetbe hozása

[ctx: #31432]
en: Visualization Background: Ken Burns effect
hu_HU: Vizulaizáció Háttér: Ken Burns effektus

[ctx: #31433]
en: Visualization Background: Fanart
hu_HU: Vizualizáció Háttér: Grafika

[ctx: #31434]
en: Visualization Background: Extra Fanart
hu_HU: Vizualizáció Háttér: Extra Grafika

[ctx: #31435]
en: Visualization Background: Artist Slideshow
hu_HU: Vizualizáció Háttér: Előadó Diavetítés

[ctx: #31436]
en: Use Slim Seekbar
hu_HU: Kisebb keresési sáv

[ctx: #31437]
en: Enable TV Tunes script
hu_HU: TV Tunes szkript engedélyezése

[ctx: #31438]
en: Recent
hu_HU: Jelenlegi

[ctx: #31439]
en: Banner & Poster
hu_HU: Banner és Poszter

[ctx: #31440]
en: View Types
hu_HU: Nézettípusok

[ctx: #31441]
en: Hide
hu_HU: Elrejt

[ctx: #31442]
en: Banner & Fanart
hu_HU: Banner és Fanart

[ctx: #31444]
en: Auto Login
hu_HU: Automatikus Bejelentkezés

[ctx: #31445]
en: Picture Settings
hu_HU: Képbeállítások

[ctx: #31446]
en: Fullscreen
hu_HU: Teljes képernyő

[ctx: #31447]
en: Use Realistic Weather Icons
hu_HU: Realisztikus időjárás-ikonok használata

[ctx: #31448]
en: Show Plot only in Info dialog
hu_HU: Csak a bevezető mutatása az infó-ablakban

[ctx: #31449]
en: Show Recommended Items
hu_HU: Ajánlott elemek mutatása

[ctx: #31450]
en:  - changing the options below requires a restart -
hu_HU: - az opciók megváltoztatása esetén újraindítás szükséges -

[ctx: #31451]
en: Recommended
hu_HU: Ajánlott

[ctx: #31452]
en: Visualization: Use Slim Info Overlay
hu_HU: Vizuálizáció: Vékonyabb Infó Felület használata

[ctx: #31453]
en: Show Date instead of Day of Week
hu_HU: Dátum mutatása a hét napja helyett

[ctx: #31454]
en: Visualization: Show player position and time in Info Overlay
hu_HU: Vizualizáció: lejátszási pozíció és idő mutatása az Infó felületen

[ctx: #31455]
en: Visualization: Hide Clock and Temp in Info Overlay
hu_HU: Vizuálizáció: Óra és Hőmérséklet elrejtése az Infó felületen

[ctx: #31456]
en: - Override default link
hu_HU: Alapértelmezett link felülbírálása

[ctx: #31457]
en: Shortcuts
hu_HU: Parancsikonok

[ctx: #31458]
en: Set Timer
hu_HU: Időzítő beállítása

[ctx: #31459]
en: Cancel Timer
hu_HU: Időzítő érvénytelenítése

[ctx: #31460]
en: Games
hu_HU: Játékok

[ctx: #31464]
en: Show Plot in Fullscreen Info
hu_HU: Bevezető mutatása a teljes képernyős infóknál

[ctx: #31465]
en: Clean Library
hu_HU: Könyvtár tisztítása

[ctx: #31466]
en: Foreign is not technically a genre, but likely includes films with dialog in a tongue not native to the viewer.
hu_HU: A Idegen-nyelvű technikailag nem egy külön műfaj, hanem azokat a filmeket jelöli amelyik eltér a néző beszélt nyelvétől.

[ctx: #31467]
en: Holiday is a very broad genre, encompassing films that center around a certain holiday, such as Christmas, Halloween, Easter, etc.
hu_HU: Az Ünnepi egy egy nagyon széles műfaj, átfogóan az ünnepek körül játszódó filmekre értjük mint a Karácsony, Halloween, Húsvét, stb.

[ctx: #31469]
en: Appearance
hu_HU: Megjelenés

[ctx: #31470]
en: Prefer ClearLogo to ClearArt
hu_HU: Alaplogó preferálás a ClearArt-hoz

[ctx: #31471]
en: Show Status
hu_HU: Pozíció mutatása

[ctx: #31472]
en: Ended
hu_HU: Befejezett

[ctx: #31473]
en: unmixed
hu_HU: nem kevert

[ctx: #31474]
en: Use one button to toggle subtitles
hu_HU: Egyetlen gomb használata a feliratok ki és bekacsolásához

[ctx: #31475]
en: Default OSD button
hu_HU: Alap OSD gomb

[ctx: #31476]
en: OSD: Fade away when paused
hu_HU: OSD: Elsötétítés szüneteltetés alatt

[ctx: #31477]
en: - Fade delay
hu_HU: - Elsötétítés késleltetése

[ctx: #31482]
en: Install
hu_HU: Telepítés

[ctx: #31484]
en: Order
hu_HU: Rendezés

[ctx: #31600]
en: Enable Live TV (PVR) support
hu_HU: Élő TV (PVR) funkció engedélyezése

[ctx: #31601]
en: Live TV
hu_HU: Élő TV

[ctx: #31602]
en: Live Radio
hu_HU: Élő Rádió

[ctx: #31605]
en: Add Group
hu_HU: Csoport hozzáadása

[ctx: #31606]
en: Rename Group
hu_HU: Csoport átnevezése

[ctx: #31607]
en: Delete Group
hu_HU: Csoport törlése

[ctx: #31608]
en: Hidden Channels
hu_HU: Rejtett csatornák

[ctx: #31610]
en: Scheduled Time
hu_HU: Hátralevő idő

[ctx: #31611]
en: PVR Status
hu_HU: PVR Állapota

[ctx: #31700]
en: 7 Day Forecast
hu_HU: 7 napos előrejelzés

[ctx: #31701]
en: 12 Hour Forecast
hu_HU: 12 órás előrejelzés

[ctx: #31702]
en: 36 Hour Forecast
hu_HU: 36 órás előrejelzés

[ctx: #31703]
en: Pressure
hu_HU: Légnyomás

[ctx: #31704]
en: Clouds
hu_HU: Felhők

[ctx: #31705]
en: Average
hu_HU: Átlag

[ctx: #31708]
en: Moon Phase
hu_HU: Holdfázis

[ctx: #31709]
en: Precipitation
hu_HU: Csapadék

[ctx: #31710]
en: Use extended weather
hu_HU: Bővebb időjárás használata

[ctx: #31711]
en: Show weather forecast on home screen
hu_HU: Időjárás megjelenítése a Főképernyőn

[ctx: #31715]
en: Icon
hu_HU: Ikon

[ctx: #31716]
en: Wallpaper
hu_HU: Háttér

[ctx: #31717]
en: Precip
hu_HU: Csapadékos
