KODI Skins - en to it_IT translation catalogue (208 entries)

[ctx: #31001]
en: View Options
it_IT: Mostra Opzioni

[ctx: #31002]
en: Home Artwork
it_IT: Artwork della Home

[ctx: #31005]
en: Enable auto scrolling for text that does not fit on-screen
it_IT: Attiva scorrimento automatico per i testi che non entrano nello schermo

[ctx: #31006]
en: Shorter delay before auto scrolling
it_IT: Piccolo ritardo prima dello scorrimento automatico

[ctx: #31012]
en: Increase Star Rating
it_IT: Aumenta valutazione

[ctx: #31013]
en: Select Weather icons
it_IT: Scegli icone Meteo

[ctx: #31014]
en: Select Weather fanart
it_IT: Scegli fanart Meteo

[ctx: #31021]
en: Decrease Star Rating
it_IT: Diminuisci valutazione

[ctx: #31024]
en: Icon Home layout
it_IT: Layout icone della home

[ctx: #31025]
en: Horizontal Text Home layout
it_IT: Layout testo orrizzontale

[ctx: #31031]
en: Hide Movie Watched Status
it_IT: Nascondi lo stato di riproduzione dei film

[ctx: #31032]
en: Hide TV Watched Status
it_IT: Nascondi lo stato di riproduzione delle serie tv

[ctx: #31033]
en: Hide Background Fanart
it_IT: Nascondi i Fanart sullo sfondo

[ctx: #31034]
en: Enable Dynamic Weather Artwork
it_IT: Attiva sfondi meteo in base alle condizioni

[ctx: #31035]
en: Show Clean Library SubMenu items
it_IT: Mostra l'elemento "pulisci libreria" nei submenu

[ctx: #31056]
en: Enable Video/Album Art overlay
it_IT: Abilita sovrapposizione cover dei Video/Album

[ctx: #31057]
en: Enable Song Info text overlay
it_IT: Abilita sovrapposizione testo info canzone

[ctx: #31060]
en: Show Recently Added Items
it_IT: Mostra elementi aggiunti di recente

[ctx: #31108]
en: Enable Debug Mode
it_IT: Abilita modalità Debug

[ctx: #31109]
en: Enable Debug Grid
it_IT: Abilita griglia Debug

[ctx: #31118]
en: Filemanager
it_IT: Gestore file

[ctx: #31125]
en: Hide Video Root
it_IT: Nascondi cartella root Video

[ctx: #31126]
en: Extra Artwork Downloader
it_IT: Downloader Artwork extra

[ctx: #31127]
en: TvTunes Downloader
it_IT: Downloader TvTunes

[ctx: #31133]
en: Mute
it_IT: Muto

[ctx: #31139]
en: Video decoder
it_IT: Decoder Video

[ctx: #31140]
en: Pixel format
it_IT: Formato Pixel

[ctx: #31143]
en: Memory used
it_IT: Memoria utilizzata

[ctx: #31183]
en: Viewtype
it_IT: Tipo visualizzazione

[ctx: #31207]
en: Current
it_IT: Attuale

[ctx: #31208]
en: Last Updated:
it_IT: Ultimo Aggiornamento:

[ctx: #31210]
en: Default Home layout
it_IT: Layout predefinito della Home

[ctx: #31244]
en: Playing
it_IT: In Riproduzione

[ctx: #31249]
en: System Music Files
it_IT: File Musicali di Sistema

[ctx: #31250]
en: Current Selected
it_IT: Selezione Corrente

[ctx: #31251]
en: Current Playlist
it_IT: Playlist Corrente

[ctx: #31270]
en: Enable Custom Button
it_IT: Abilita Pulsante Personalizzato

[ctx: #31271]
en: Favourite
it_IT: Preferito

[ctx: #31275]
en: Multi Image
it_IT: Multi-Immagine

[ctx: #31277]
en: Item
it_IT: Oggetti

[ctx: #31278]
en: Open Playlist
it_IT: Apri Playlist

[ctx: #31279]
en: Save Playlist
it_IT: Salva Playlist

[ctx: #31280]
en: Close Playlist
it_IT: Chiudi Playlist

[ctx: #31281]
en: Items
it_IT: Oggetti

[ctx: #31282]
en: Poster Wrap
it_IT: Poster

[ctx: #31283]
en: Poster Fixed
it_IT: Poster Corretto

[ctx: #31284]
en: Single Image
it_IT: Immagine singola

[ctx: #31285]
en: List
it_IT: Lista

[ctx: #31291]
en: Landscape
it_IT: Paesaggio

[ctx: #31293]
en: Picture Grid
it_IT: Griglia Immagini

[ctx: #31298]
en: Panel Square
it_IT: Riquadro Pannello

[ctx: #31313]
en: Movie Set
it_IT: Set di film

[ctx: #31319]
en: Default Lyrics script
it_IT: Script Testi Predefinito

[ctx: #31322]
en: Show Media Totals
it_IT: Mostra Totale File Multimediali

[ctx: #31324]
en: Home Options
it_IT: Opzioni Home

[ctx: #31328]
en: Show Random Items
it_IT: Mostra Elementi Casuali

[ctx: #31329]
en: Select item to set up:
it_IT: Seleziona elementi da impostare:

[ctx: #31330]
en: Scripts/Extras
it_IT: Script/Extra

[ctx: #31331]
en: Home Items
it_IT: Elementi Home

[ctx: #31332]
en: Enable Extra Fanart
it_IT: Attiva le immagini Extra Fanart

[ctx: #31336]
en: Enable Kiosk mode
it_IT: Abilità modalità Chiosco

[ctx: #31337]
en: Disable destructive Shutdown items
it_IT: Disabilita elementi di Spegnimento definitivo

[ctx: #31338]
en: Use simple Media Filter
it_IT: Usa Media Filter semplice

[ctx: #31341]
en: View information for your computer on such items as your network, graphics, hardware and storage space available
it_IT: Visualizza informazioni sul tuo computer come rete, scheda grafica, hardware e spazio di archiviazione disponibile

[ctx: #31342]
en: Create and modify multiple user profiles for Kodi so that each member of your household can have their own video or music library
it_IT: Crea e modifica profili utente multipli per Kodi in modo che ogni membro della famiglia possa avere la propria libreria audio e video

[ctx: #31343]
en: Action films usually include high energy, big-budget physical stunts and chases, possibly with rescues, battles, fights, escapes, destructive crises (floods, explosions, natural disasters, fires, etc.), non-stop motion, spectacular rhythm and pacing, and adventurous, often two-dimensional 'good-guy' heroes (or recently, heroines) battling 'bad guys' - all designed for pure audience escapism.
it_IT: I film d'azione includono solitamente un'alta dose di adrenalina, acrobazie mozzafiato ed inseguimenti, possibilmente con salvataggi, combattimenti, fughe, eventi distruttivi (allagamenti, esplosioni, disastri naturali, incendi, ecc.), movimento senza tregua, ritmo alto e spettacolare, e avventuroso, spesso con eroi buoni (e recentemente eroine) che combattono i cattivi - il tutto pensato per una emozionante fuga dalla realtà per il pubblico.

[ctx: #31344]
en: Adventure films are usually exciting stories, with new experiences or exotic locales, very similar to or often paired with the action film genre. They can include traditional swashbucklers, serialized films, and historical spectacles, searches or expeditions for lost continents, "jungle" and "desert" epics, treasure hunts, disaster films, or searches for the unknown.
it_IT: I film di avventura sono solitamente storie emozionanti, con esperienze nuove o località esotiche, molto simili e spesso intrecciati con il genere del film d'azione. Possono includere tradizionali avventurieri, film seriali e rappresentazioni storiche, ricerche o spedizioni in continenti perduti, giungle e deserti epici, cacce al tesoro, disastri naturali o ricerche dell'ignoto.

[ctx: #31345]
en: Action and Adventure movies are in most cases a cross over of each other. They usually have a continuous high level of energy, complicated stunts and other activities of such nature, chases, battles, disasters of all natures, explosions, historical figures, explorations, conquests, etc; and last, but not least, heroes.
it_IT: I film di Azione e Avventura nella maggior parte dei casi si intrecciano tra loro. Solitamente hanno un alto livello di adrenalina, acrobazie complicate e altre attività di questo tipo, inseguimenti, battaglie, disastri di tutti i generi, esplosioni, personaggi storici, esplorazioni, conquiste, ecc.; e per ultimi, ma non per importanza, eroi.

[ctx: #31346]
en: This genre really began in 1970 as a sub-genre of Drama. They are films which explain human social and sexual values on a scale that only people over the age of 17 can really understand.
it_IT: Questo genere si è sviluppato nel 1970 come sotto-genere del Drammatico. Sono film che spiegano i valori umani sociali e sessuali in una dimensione che solo i maggiorenni possono veramente comprendere.

[ctx: #31347]
en: Animations are not a strictly-defined genre category, but rather a film technique, noted for frame-by-frame creation. This includes claymation (use of clay objects), anime (a style of animation with its roots in Japanese comic books, usually adult-oriented sci-fi and fantasy) or CGI (computer-generated animation). Animated films are often considered kid or family-oriented films, although they may be enjoyed by all ages.
it_IT: I film di Animazione non sono un genere strettamente definito, ma piuttosto una tecnica cinematografica nota per la creazione del fotogramma-per-fotogramma. Tale categoria include la claymation (l'uso di oggetti di plastilina), gli anime (uno stile di animazione che deriva dai fumetti giapponesi, solitamente sci-fi e fantasy per adulti) o CGI (animazioni generate al computer). I film di Animazione sono spesso considerati un genere per bambini o famiglie, sebbene possano essere apprezzati a tutte le età.

[ctx: #31348]
en: Anime, or Japanese animation, covers a much wider range of genres than can be found in most Western animation. There is anime for all age groups, and, while much of it fits into the same genres as any TV show or movie (comedy, romance, horror and action), there are several terms that are particular to anime.
it_IT: Gli Anime, o animazione giapponese, coprono una gamma di generi molto maggiore rispetto a quelli che si possono trovare nell'animazione occidentale. Ci sono Anime per tutte le classi di età e, mentre la maggior parte può essere compresa negli stessi generi di ogni film o programma TV (commedia, romantico, horror e azione), vi sono alcuni elementi propri solo degli Anime.

[ctx: #31349]
en: Biographies are a sub-genre of the larger drama and epic film genres. These films depict the life of an important historical personage (or group) from the past or present era. They cross many genre types, since these films might showcase a western outlaw, a criminal, a musical composer, a religious figure, a war-time hero, an entertainer, an artist, an inventor or doctor, a politician or President, or an adventurer.
it_IT: Le Biografie sono un sotto-genere dei generi di film drammatico ed epico. Questi film dipingono la vita di un importante personaggio storico (o gruppo) dell'era passata o presente. Si intrecciano con molti altri generi, dato che tali film possono coinvolgere un fuorilegge del Far West, un criminale, un compositore musicale, una figura religiosa, un eroe di guerra, un artista, un inventore o un dottore, un politico e un presidente, o un avventuriero.

[ctx: #31350]
en: Bollywood is the informal term popularly used for the Hindi-language film industry based in Mumbai, Maharashtra, India. The term is often incorrectly used to refer to the whole of Indian cinema; it is only a part of the total Indian film industry, which includes several regional film industries sorted by language. Bollywood is the largest film producer in India and one of the largest centers of film production in the world.
it_IT: Bollywood è il termine informale usato per indicare l'industria cinematografica in lingua indiana con sede a Mumbai, Maharashtra, in India. Il termine viene spesso usato erroneamente per definire l'intero cinema indiano; in realtà è solo una parte del totale dell'industria cinematografica indiana, che include alcune sedi regionali divise per lingua. Bollywood è il più grande produttore di Film in India ed uno dei più grandi centri al mondo.

[ctx: #31351]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, adult situations and so on, and are specifically designed for children 12 and under. Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
it_IT: Si tratta di film non offensivi e divertenti (solitamente classificati T - per tutti) che non includono argomenti o scene con violenza, linguaggio volgare e altre oscenità, problemi religiosi, situazioni non adatte ai minorenni e così via, e sono pensati per bambini al di sotto dei 12 anni. I film per bambini e famiglie in realtà sono adatti a tutte le età, e ricoprono un'ampia gamma di categorie.

[ctx: #31352]
en: This genre is comprised of theatrically released films (or TV Shows) that are entirely, or in large part, about the Christmas holiday. Films in this genre always feature important references to the holiday's symbols, such as family gatherings, trees and decorations, the Christ child, or Santa Claus.
it_IT: Questo genere comprende film proiettati al cinema (o Serie TV) che riguardano interamente, o in larga parte, il periodo Natalizio. I film in questo genere contengono sempre importanti rimandi ai simboli del Natale, come ritrovi di famiglia, alberi e decorazioni, Gesù bambino o Babbo Natale.

[ctx: #31353]
en: Comedies are light-hearted plots consistently and deliberately designed to amuse and provoke laughter (with one-liners, jokes, etc.) by exaggerating the situation, the language, action, relationships and characters.
it_IT: Le Commedie hanno trame semplici e sono specificatamente e deliberatamente pensate permettere di buon umore e provocare risate (con battute, scherzi, ecc.) esagerando le situazioni, il linguaggio, le azioni, le relazioni e i personaggi.

[ctx: #31354]
en: This is a sub-genre of Musical. It includes filmed concerts by either a musical group of individual.
it_IT: E' un sotto-genere del Musical. Include concerti filmati di gruppi musicali o solisti.

[ctx: #31355]
en: Crime films are developed around the sinister actions of criminals or mobsters, particularly bankrobbers, underworld figures, or ruthless hoodlums who operate outside the law, stealing and murdering their way through life. Criminal and gangster films are often categorized as film noir or detective-mystery films - because of underlying similarities between these cinematic forms.
it_IT: I film di Crimine si sviluppano attorno ad azioni sinistre di criminali o bande, in particolare rapinatori di banche, figure dei bassifondi o teppisti senza rancore che operano al di fuori della legge, facendosi strada nella vita con furti e omicidi. I film criminali e di gangster sono spesso categorizzati come film noir o detective del mistero, a causa di similarità che stanno alla base di queste forme cinematografiche.

[ctx: #31356]
en: Disaster films, a sub-genre of action films, hit their peak in the decade of the 1970s. Big-budget disaster films provided all-star casts and interlocking, Grand Hotel-type stories, with suspenseful action and impending crises in locales such as aboard imperiled airliners, trains, dirigibles, sinking or wrecked ocean-liners, or in towering burning skyscrapers, crowded stadiums or earthquake zones. Often noted for their visual and special effects, but not their acting performances.
it_IT: I film Catastrofici, un sotto-genere dei film d'azione, hanno visto il loro picco nella decade a partire dal 1970. Grazie ai loro enormi budget, i film catastrofici possono contare su cast d'eccezione, storie sul genere di Grand Hotel, ricchi di suspense e azioni mozzafiato su aerei, treni, dirigibili, transatlantici che affondano, grattacieli in fiamme, stadi affollati o zone a rischio sismico. Spesso noti per la fotografia e gli effetti speciali, ma non per le performance recitative.

[ctx: #31357]
en: Strictly speaking, documentary films are non-fictional, factual works of art. Originally, the earliest documentaries were either short newsreels, instructional pictures, or travelogues (termed actualities) without any creative story-telling or staging. But they have branched out and taken many forms, and have sometimes become propagandistic and non-objective. Mockumentaries are comedic parodies of documentaries.
it_IT: Strettamente parlando, i documentari non sono film inventati ma opere d'arte basate su fatti reali. Originariamente, i primi documentari erano brevi cinegiornali, immagini a scopo istruttivo o diari di viaggio (chiamati actualities) senza alcuna narrazione creativa o presentazione. Successivamente di sono sviluppati in varie forme, e sono diventati a volte propagandistici e non oggettivi. I mockumentaries sono parodie comiche dei documentari.

[ctx: #31358]
en: Dramas are serious, plot-driven presentations, portraying realistic characters, settings, life situations, and stories involving intense character development and interaction. Usually, they are not focused on special-effects, comedy, or action, Dramatic films are probably the largest film genre, with many subsets.
it_IT: I film Drammatici sono rappresentazioni serie guidate dalla trama, che ritraggono personaggi realistici, impostazioni, situazioni di vita e storie che coinvolgono un intenso sviluppo del personaggio e delle interazioni. Solitamente non incentrati su effetti speciali, commedia o azione, i film Drammatici sono probabilmente il più ampio genere di film, con molti sottotipi.

[ctx: #31359]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G or PG) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, mature themes and so on, and are specifically designed for children 12 and under (or for family viewing). Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
it_IT: Sono film non offensivi, moralmente retti e divertenti (solitamente classificati "Per tutti") che non includono argomenti o scene con violenza, linguaggio volgare e altre scurrilità, problemi religiosi, temi per soli adulti e così via, e sono pensati specificatamente per bambini al di sotto dei 12 anni (o per la famiglia). I film per bambini o per famiglie in realtà sono adatti per tutte le fasce di età, e comprendono un ampio spettro di categorie.

[ctx: #31360]
en: Fantasy films, usually considered a sub-genre, are most likely to overlap with the film genres of science fiction and horror, although they are distinct. Fantasies take the audience to netherworld places (or another dimension) where events are unlikely to occur in real life - they transcend the bounds of human possibility and physical laws. They often have an element of magic, myth, wonder, and the extraordinary.
it_IT: I film fantastici, solitamente considerati un sotto-genere, è molto probabile che si sovrappongano ai generi horror e fantascientifico, sebbene siano distinti. I fantasy portano il pubblico in luoghi fuori dalla realtà (o in un'altra dimensione) dove accadono eventi non possibili nella vita reale; trascendono i limiti della possibilità umana e le leggi della fisica. Spesso comprendono elementi di magia, mito, meraviglia e straordinarietà.

[ctx: #31361]
en: Film noir (meaning 'black film') is a distinct branch of the crime/gangster sagas from the 1930s. Strictly speaking, film noir is not a genre, but rather the mood, style or tone of various American films that evolved in the 1940s. Noirs are usually black and white films with primary moods of melancholy, alienation, bleakness, disillusionment, disenchantment, pessimism, ambiguity, moral corruption, evil, guilt and paranoia. They often feature a cynical, loner hero (anti-hero) and femme fatale, in a seedy big city.
it_IT: Quella dei film noir (che significa "film neri") è una branca a sé stante delle saghe criminali/gangster degli anni '30. Strettamente parlando, il film noir non è un genere ma piuttosto l'animo, lo stile o il tono di vari film americani che si sono evoluti negli anni '40. I noir sono solitamente film in bianco e nero con prevalenza di malinconia, alienazione, abbandono, disillusione, disincanto, pessimismo, ambiguità, corruzione morale, crudeltà, colpa e paranoia. Sono spesso caratterizzati da un eroe cinico e solitario (anti-eroe) e da una "femme fatale", in una grande città decadente.

[ctx: #31362]
en: A game show is a type of radio or television program in which members of the public or celebrities, sometimes as part of a team, play a game which involves answering questions or solving puzzles usually for money and/or prizes. On some shows contestants compete against other players or another team while other shows involve contestants playing alone for a good outcome or a high score.
it_IT: Un telequiz è una tipologia di programma radio o televisivo nel quale membri del pubblico o celebrità, a volte parte di un team,  partecipano ad un gioco che prevede di rispondere a domande o risolvere indovinelli, solitamente con in palio denaro e/o premi. In alcuni show i concorrenti competono contro altri giocatori o team, mentre altri show coinvolgono un concorrente unico per aggiudicarsi un premio sostanzioso o un punteggio alto.

[ctx: #31364]
en: Contains content that is suitable only for adults. Titles in this category may include prolonged scenes of intense violence and/or graphic sexual content and nudity.
it_IT: Contiene materiale adatto solo per un pubblico adulto. I titoli in questa categoria possono includere scene prolungate di violenza intensa e/o contenuti sessuali e nudità.

[ctx: #31365]
en: Historical epics are epic films that take place in the historical past, often focusing on people who alter the course of history. A number of historical epics, especially those made in the 1950s and 1960s, are set in ancient times, particularly in Rome, Greece, or Egypt. Historical epics typically are more grand-scale than other types of epics, featuring elaborate sets and large numbers of extras.
it_IT: I colossal storici sono film epici che hanno luogo nel passato storico, spesso incentrati su personaggi che hanno alterato il corso della storia. Una larga parte di colossal, specialmente quelli girati negli anni '50 e '60, sono ambientati in tempi antichi, in particolare a Roma, in Grecia o in Egitto. I colossal storici sono tipicamente più in grande scala rispetto ad altri tipi di colossal, e sono caratterizzati da set elaborati e un grande numero di comparse.

[ctx: #31367]
en: Horror films are designed to frighten and to invoke our hidden worst fears, often in a terrifying, shocking finale, while captivating and entertaining us at the same time in a cathartic experience. Horror films feature a wide range of styles, from the earliest silent Nosferatu classic, to today's CGI monsters and deranged humans. They are often combined with science fiction when the menace or monster is related to a corruption of technology, or when Earth is threatened by aliens.
it_IT: I film Horror sono pensati per spaventare ed invocare le nostre peggiori paure, spesso con un finale terrificante e scioccante, rapendoci ed intrattenendoci allo stesso tempo in una esperienza catartica. I film horror sono caratterizzati da un ampio range di stili: dal primo classico muto Nosferatu, ai mostri in computergrafica di oggi e ad umani folli. Spesso sono combinati con la fantascienza quando la minaccia o il mostro è legato alla corruzione della tecnologia, o quando la Terra è minacciata dagli alieni.

[ctx: #31368]
en: An independent film, or indie film, is a feature film that is produced mostly outside of a major film studio. The term also refers to art films which differ noticeably from most mass marketed films. Independent films are sometimes distinguishable by their content and style and the way in which the filmmakers' personal artistic vision is realized.
it_IT: Un film indipendente, o indie, è una pellicola cinematografica prodotta principalmente al di fuori dei maggiori studios. Il termine si riferisce anche a film artistici che differiscono notevolmente dalla maggior parte dei film per il mercato di massa. I film indipendenti sono a volte distinguibili per il loro contenuto e stile, e per il modo con cui è realizzata la personale visione artistica dei produttori.

[ctx: #31369]
en: An interview is a conversation between two people (the interviewer and the interviewee) where questions are asked by the interviewer to obtain information from the interviewee.
it_IT: Una intervista è una conversazione tra due persone (l'intervistatore e l'intervistato) nella quale l'intervistatore pone domande all'intervistato per ottenere informazioni.

[ctx: #31370]
en: A sub-genre of the action film, martial arts films contain numerous fights between characters, usually as the films' primary appeal and entertainment value, and often as a method of storytelling and character expression and development. Martial arts are frequently featured in training scenes and other sequences in addition to fights. Martial arts films commonly include other types of action, such as stuntwork, chases, and/or gunfights.
it_IT: Sotto-genere dei film d'azione, i film di arti marziali contengono numerosi combattimenti tra i personaggi, solitamente come attrattiva primaria e valore d'intrattenimento dei film e spesso come metodo narrativo e sviluppo del personaggio. Le arti marziali sono frequentemente presenti in scene di allenamento o altre sequenze in aggiunta ai combattimenti. I film di arti marziali includono comunemente altre tipologie di azione come acrobazie, inseguimenti e/o sparatorie.

[ctx: #31371]
en: Multi-episode, fictional program of limited duration, shown on a daily or weekly schedule, usually lasting fifteen hours or less in total running time. A good television miniseries can make the small screen seem huge. These programs are the best that TV has to offer: an excuse to sink in and lose yourself in a story that isn't over in just a couple of hours. The sets, the plots, and the acting make each of these essential miniseries an exquisite television experience.
it_IT: Programma multi episodio dalla durata limitata, in onda ogni giorno o una volta a settimana, solitamente della lunghezza di non più di quindici ore. Una buona miniserie TV può fare sembrare enorme il piccolo schermo. Questi programmi sono il meglio che la TV ha da offrire: una scusa per immergersi e perdersi in una storia che non ha termine in un paio d'ore. Le ambientazioni, le trame e la recitazione fanno di ognuna di queste miniserie una indimenticabile esperienza televisiva.

[ctx: #31372]
en: Monster movie (also can be referred to as a creature feature or monster film) is a name commonly given to movies, which centre on the struggle between human beings and one or more monsters. The term is usually applied to films sometimes labelled as horror, fantasy or science fiction genre that involve fictional creatures, in most cases it is applied to films that feature more oversized monsters despite its history starting with adaptations of horror folklore and literature.
it_IT: Film di mostri (in alternativa conosciuto come film di creature) è un nome comunemente dato ai film che hanno come come filone principale quello dello scontro tra esseri umani ed uno o più mostri. Il termine è solitamente applicato a film a volte etichettati come horror, fantasy o fantascienza che coinvolgono creature inventate: nella maggior parte dei casi è applicato a film caratterizzati da mostri giganteschi, anche se il genere è nato da adattamenti del folklore e della letteratura horror.

[ctx: #31373]
en: Music genre films will incorporate a lot of music but it will not necessarily be the focal point of the film, thus differentiating it from a Musical.
it_IT: I film di genere musicale contengono al loro interno molta musica, ma non sarà necessariamente il punto focale del film. In questo si differenziano dai Musical.

[ctx: #31374]
en: Musical/dance films are cinematic forms that emphasize full-scale scores or song and dance routines in a significant way (usually with a musical or dance performance integrated as part of the film narrative), or they are films that are centered on combinations of music, dance, song or choreography. Major subgenres include the musical comedy or the concert film.
it_IT: I film di musica/danza sono forme cinematiche che enfatizzano colonne sonore o canzoni e passi di danza in modo significativo (solitamente con una performance musicale o di danza integrata come parte della narrativa del film), oppure film incentrati sulla combinazione di musica, danza, canzoni o coreografie. I principali sottogeneri includono la commedia musicale ed il film di un concerto.

[ctx: #31375]
en: Mystery film is a sub-genre of the more general category of crime film. It focuses on the efforts of the detective, private investigator or amateur sleuth to solve the mysterious circumstances of a crime by means of clues, investigation, and clever deduction.
it_IT: Il film di mistero è un sottogenere della categoria più generale dei film gialli. Si focalizza sugli sforzi del detective, investigatore privato o detective amatoriali per risolvere le misteriose circostanze di un crimine per mezzo di indizi, investigazioni e brillanti deduzioni.

[ctx: #31376]
en: A nature documentary is a documentary film about animals, plants, or other non-human living creatures, usually concentrating on film taken in their natural habitat. Such programmes are most frequently made for television, particularly for public broadcasting channels, but some are also made for the cinema.
it_IT: Un documentario naturalistico è un documentario su animali, piante o altre creature viventi non umane, solitamente girato nel loro habitat naturale. Tali programmi sono per la maggior parte pensati per la televisione, in particolare per canali pubblici, ma alcuni sono fatti appositamente per il cinema.

[ctx: #31377]
en: Television news is considered by many to be the most influential medium for journalism. For most of the American public, local and national TV newscasts are the primary news sources.
it_IT: Il telegiornale è considerato da molti il mezzo più influente per il giornalismo. Per la maggior parte del pubblico americano, i telegiornali locali e nazionali costituiscono la fonte primaria di notizie.

[ctx: #31378]
en: Apocalyptic fiction is a sub-genre of science fiction that is concerned with the end of civilization due to a catastrophe such as nuclear warfare, pandemic, impact event, cybernetic revolt, Technological Singularity, Dysgenics, supernatural phenomena, Ecological disaster, resource depletion or some other general disaster. Post-apocalyptic fiction is set in a world or civilization after such a disaster.
it_IT: Il film apocalittico è un sottogenere della fantascienza incentrato sulla fine della civiltà a causa di catastrofi come guerre nucleari, pandemie, asteroidi, rivolte cibernetiche, singolarità tecnologiche, mutazioni, fenomeni sovrannaturali, disastri ecologici, esaurimento di risorse o disastri simili. I film post-apocalittici sono ambientati in mondi o civiltà successivamente a tali disastri.

[ctx: #31379]
en: Reality television is a genre of television programming that presents purportedly unscripted dramatic or humorous situations, documents actual events, and usually features ordinary people instead of professional actors, sometimes in a contest or other situation where a prize is awarded.
it_IT: Il Reality è un genere di programma televisivo che presenta situazioni drammatiche o comiche appositamente non concordate, documenta eventi reali e spesso è caratterizzato da persone ordinarie anzichè attori professionisti, a volte in una gara o in altre situazioni dove vi è un premio in palio.

[ctx: #31381]
en: A sub-genre for the most part, this category shares some features with romantic dramas, romantic comedies, and sexual/erotic films. These are love stories, or affairs of the heart that center on passion, emotion, and the romantic, affectionate involvement of the main characters (usually a leading man and lady), and the journey that their love takes through courtship or marriage. Romance films make the love story the main plot focus.
it_IT: Un sottogenere per la maggior parte, questa categoria condivide alcune caratteristiche con i drammi romantici, le commedie romantiche ed i film erotici. Sono storie d'amore o affari del cuore incentrati sulla passione, l'emotività ed il romantico e affezionato coivolgimento dei personaggi principali (solitamente un uomo e una donna), ed il viaggio che il loro amore intraprende attraverso il corteggiamento o il matrimonio. I film romantici fanno della storia d'amore il cardine della trama.

[ctx: #31382]
en: Sci-fi films are often quasi-scientific, visionary and imaginative - complete with heroes, aliens, distant planets, impossible quests, improbable settings, fantastic places, great dark and shadowy villains, futuristic technology, unknown and unknowable forces, and extraordinary monsters, either created by mad scientists or by nuclear havoc. Science fiction often expresses the potential of technology to destroy humankind and easily overlaps with horror films.
it_IT: I film di fantascienza sono spesso semi-scientifici, visionari ed immaginativi - completi di eroi, alieni pianeti lontani, missioni impossibili, ambientazioni improbabili, luoghi fantastici, grande oscurità e nemici crudeli, tecnologia futuristica, forze sconosciute e mostri straordinari, sia creati da scienziati pazzi che da esplosioni nucleari. I film fantascentifici spesso esprimono il potenziale della tecnologia per distruggere la razza umana e si sovrappongono facilmente con i film horror.

[ctx: #31383]
en: A short film is any film not long enough to be considered a feature film. No consensus exists as to where that boundary is drawn: the Academy of Motion Picture Arts and Sciences defines a short film as "an original motion picture that has a running time of 40 minutes or less, including all credits". The Internet Movie Database draws the line at 45 minutes.
it_IT: Un cortometraggio è un film dalla durata non sufficiente per essere considerato un lungometraggio. Non esiste un consenso su tale limite: la Academy of Motion Picture Arts and Science definisce il cortometraggio come "un film originale della durata di 40 minuti o meno, inclusi i titoli di coda". L'Internet Movie Database fissa questo limite a 45 minuti.

[ctx: #31384]
en: A soap opera, sometimes called 'soap' for short, is an ongoing, episodic work of dramatic fiction presented in serial format on television or radio. The name soap opera stems from the original dramatic serials broadcast on radio that had soap manufacturers such as Procter and Gamble, Colgate-Palmolive and Lever Brothers as sponsors and producers. These early radio series were broadcast in weekday daytime slots when most listeners would be housewives; thus the shows were aimed at and consumed by a predominantly female audience.
it_IT: Una Soap Opera, a volte abbreviata con 'soap', è una serie continua ad episodi presentata in forma seriale in TV o radio. Il nome soap opera deriva dalle serie drammatiche originali trasmesse alla radio che avevano come produttori e sponsor aziende di sapone come Procter and Gamble, Colgate-Palmolive e Lever Brothers. Queste prime serie alla radio erano trasmesse nelle ore della giornata in cui la maggior parte degli ascoltatori sarebbero state casalinghe; per questo motivo i programmi erano indirizzati e consumati da un pubblico prevalentemente femminile.

[ctx: #31386]
en: Films that have a sports setting (football or baseball stadium, arena, or the Olympics, etc.), event (the 'big game,' 'fight,' 'race,' or 'competition'), and/or athlete (boxer, racer, surfer, etc.) that are central and predominant in the story. Sports films may be fictional or non-fictional; and they are a hybrid sub-genre category, although they are often dramas or comedy films, and occasionally documentaries or biopics.
it_IT: Film che fanno di un'ambientazione sportiva (stadio di football o baseball, arena, Olimpiadi, ecc.), un evento (la finale, il combattimento, la gara, la competizione), e/o un atleta (pugile, pilota, surfista, ecc.) il punto cardine e predonimante della storia. I film sportivi possono essere reali o inventati; sono un sottogenere ibrido, sebbene siano spesso drammi o commedie, e occasionalmente documentari o biografie.

[ctx: #31387]
en: The spy film genre deals with the subject of fictional espionage, either in a realistic way (such as the adaptations of John Le Carré) or as a basis for fantasy (such as James Bond). Many novels in the spy fiction genre have been adapted as films, including works by John Buchan, John Le Carré, Ian Fleming and Len Deighton. It is a significant aspect of British cinema, with leading British directors such as Alfred Hitchcock and Carol Reed making notable contributions and many films set in the British Secret Service.
it_IT: Il genere dei film di spionaggio tratta di spionaggi inventati, sia in modo realistico (come gli adattamenti di John Le Carré) sia come base per la fantasia (come James Bond). Molti romanzi di spionaggio sono stati adattati come film, incluse opere di John Buchan, John Le Carré, Ian Fleming e Len Deighton. Si tratta di un aspetto significante del cinema britannico, con registi britannici come Alfred Hitchcock e Carol Reed a dare un grande contributo e molti film ambientati nei Servizi Segreti Britannici.

[ctx: #31388]
en: A play is a form of literature written by a playwright, usually consisting of scripted dialogue between characters, intended for theatrical performance rather than just reading. There are rare dramatists, notably George Bernard Shaw, who have had little preference whether their plays were performed or read. The term "play" can refer to both the written works of playwrights and to their complete theatrical performance.
it_IT: Un'Opera è una forma di letteratura scritta da un drammaturgo, solitamente consistente in un dialogo tra personaggi, intesa per la rappresentazione teatrale invece che solo per la lettura. Ci sono stati rari drammaturghi, principalmente Bernard Shaw, che non avevano una specifica preferenza se le loro opere venivano recitate o lette. Il termine "opera" può riferirsi sia al lavoro scritto del drammaturgo che alla loro completa rappresentazione teatrale.

[ctx: #31389]
en: Stand-up comedy is a comedic art form. Usually, a comedian performs in front of a live audience, speaking directly to them. Their performances are sometimes filmed for later release via DVD, the internet, and television. The performer is commonly known as a comic, stand-up comic, stand-up comedian or simply a stand-up.
it_IT: La commedia stand-up è una forma di arte comica. Solitamente un comico si esibisce di fronte ad un pubblico in diretta, parlando direttamente a loro. Le loro esibizioni vengono a volte filmate per una successiva uscita su DVD, internet e televisione. L'intrattenitore è comunemente conosciuto come comico, comico stand-up o semplicemente stand-up.

[ctx: #31390]
en: A superhero film, or Comic Book film, is an action, fantasy or science fiction film that is focused on the actions of one or more superheroes, individuals who usually possess superhuman abilities relative to a normal person and are dedicated to protecting the public. These films are almost always action-oriented, and the first film of a particular character often includes a focus on the origin of the special powers including the first fight against the character's most famous archenemy or supervillain.
it_IT: Un film di supereroi, o film di fumetti, è un film d'azione, di fantasia o di fantascienza incentrato sulle imprese di uno o più supereroi, individui che solitamente possiedono abilità sovrumane rispetto a persone normali e dedite a proteggere i cittadini. Questi film sono quasi sempre ricchi d'azione, e il primo film su di un particolare personaggio spesso include un focus sull'origine dei poteri speciali ed il combattimento contro il nemico più famoso del protagonista.

[ctx: #31391]
en: Supernatural films, a sub-genre category, may be combined with other genres, including comedy, sci-fi, fantasy or horror. They have themes including gods or goddesses, ghosts, apparitions, spirits, miracles, and other similar ideas or depictions of extraordinary phenomena.
it_IT: I film sovrannaturali, un sottogenere, possono essere combinati con altri generi come commedia, fantascienza, fantasy ed horror. Prevedono temi che includono dèi o dee, fantasmi, apparizioni, spiriti, miracoli e altre idee simili o descrizioni di fenomeni straordinari.

[ctx: #31392]
en: A talk show (American and Australian English) or chat show (British) is a television or radio program where one person (or group of people) discuss various topics put forth by a talk show host. Sometimes, talk shows feature a panel of guests, usually consisting of a group of people who are learned or who have great experience in relation to whatever issue is being discussed on the show for that episode. Other times, a single guest discusses their work or area of expertise with a host or co-hosts.
it_IT: Un talk show (inglese americano o australiano) o chat show (britannico) è un programma TV o radio dove una persona (o un gruppo di persone) discute vari argomenti esposti da un conduttore. A volte i talk show prevedono un panel di ospiti, solitamente consistente in un gruppo di persone con grande esperienza della materia trattata dallo show in quell'episodio. Altre volte, un singolo ospite discute il proprio lavoro o area di esperienza con il conduttore o co-conduttore.

[ctx: #31393]
en: Thrillers (or Suspense films) are often hybrids with other genres - there are action-thrillers, crime-caper thrillers, western-thrillers, film-noir thrillers, even romantic comedy-thrillers. Another closely-related genre is the horror film genre. They are types of films known to promote intense excitement, suspense, a high level of anticipation, ultra-heightened expectation, uncertainty, anxiety, and nerve-wracking tension. Spy films may be considered a type of thriller/suspense film.
it_IT: I Thriller (o film di suspense) sono spesso combinati con altri generi - ci sono thriller d'azione, thriller criminali, thriller western, thriller noir e anche thriller comici. Un altro genere molto vicino è quello degli horror. Sono tipologie di film conosciute per l'intensa agitazione, suspense, un alto livello di anticipazione, eventualità portate al limite, incertezza, ansietà e tensione spacca nervi. I film di spionaggio possono essere considerati una tipologia di thriller/suspense.

[ctx: #31394]
en: War films are a film genre concerned with warfare, usually about naval, air or land battles, sometimes focusing instead on prisoners of war, covert operations, military training or other related subjects. At times war films focus on daily military or civilian life in wartime without depicting battles. Their stories may be fiction, based on history, docudrama, biographical, or even alternate history fiction.
it_IT: I film di guerra sono un genere improntato alla guerra, solitamente riguardante battaglie navali, aeree o di superficie, a volte con il focus su prigionieri di guerra, operazioni di copertura, addestramento militare o altri argomenti correlati. Delle volte i film di guerra sono incentrati sulla vita quotidiana militare o civile senza trattare delle battaglie. Le storie possono essere inventate, basate sulla storia, documentari, biografie o anche modifiche inventate della storia.

[ctx: #31395]
en: Westerns are the major defining genre of the American film industry - a eulogy to the early days of the expansive American frontier. They are one of the oldest, most enduring genres with very recognizable plots, elements, and characters (six-guns, horses, dusty towns and trails, cowboys, Indians, etc.). Over time, westerns have been re-defined, re-invented and expanded, dismissed, re-discovered, and spoofed.
it_IT: I film western sono il genere che ha definito l'industria cinematografica americana - un elogio ai tempi della conquista del Far West. Sono uno dei più vecchi e più duraturi generi con trame, elementi e personaggi  molto riconoscibili (pistole a sei colpi, cavalli, città polverose, cowboy, indiani, ecc.). Col tempo i film western sono stati ridefiniti, reinventati ed espansi, accantonati, riscoperti, e fatti oggetto di parodie.

[ctx: #31396]
en: Wrestling is a martial art that uses grappling type techniques such as clinch fighting, throws and takedowns, joint locks, pins and other grappling holds. A wrestling bout is a physical competition, between two (occasionally more) competitors or sparring partners, who attempt to gain and maintain a superior position. There are a wide range of styles with varying rules with both traditional historic and modern styles.
it_IT: Il wrestling è un'arte marziale che utilizza tecniche di presa come strette, lanci e atterramenti, blocchi alle articolazioni e altre prese. Un incontro di wrestling è una competizione fisica tra due (o più) combattenti o sparring partner, che tentano di ottenere e mantenere una posizione di superiorità. Vi è un ampio range di stili con regole variabili sia negli stili tradizionali che in quelli moderni.

[ctx: #31397]
en: Epics include costume dramas, historical dramas, war films, medieval romps, or 'period pictures' that often cover a large expanse of time set against a vast, panoramic backdrop. Epics often share elements of the elaborate adventure films genre. Epics take an historical or imagined event, mythic, legendary, or heroic figure, and add an extravagant setting and lavish costumes, accompanied by grandeur and spectacle, dramatic scope, high production values, and a sweeping musical score.
it_IT: I Colossal includono rappresentazioni in costume, film storici, film di guerra, commedie medievali o 'immagini del periodo' che spesso prevedono un grande lasso di tempo contro un vasto e panoramico scenario. I colossal spesso condividono elementi dei film d'avventura. I colossal partono da un evento, mito, leggenda o figura eroica storica o immaginata, ed aggiungono ambientazioni stravaganti e costumi sfarzosi, accompagnati da grandezza e spettacolarità, scopo drammatico, alti costi di produzione e una colonna sonora epica.

[ctx: #31398]
en: Films that have no synchronized soundtrack and no spoken dialogue, until the dawn of the talkies in the late 1920s. Films without dialogue featured titles for dialogue segments, and often were accompanied by live music.
it_IT: Film privi di colonna sonora sincronizzata e discorso parlato, fino alla nascita dei dialoghi alla fine degli anni '20. I film senza dialoghi prevedevano titoletti per le parti parlate, e spesso erano accompagnati da musica dal vivo.

[ctx: #31399]
en: Lighter Background Fanart diffuse overlay
it_IT: Nascondi la diffusione dell'overlay dei Fanart sullo sfondo

[ctx: #31400]
en: Hide Current Temperature and Weather Conditions
it_IT: Nascondi Temperature Corrente e Condizioni Meteo

[ctx: #31401]
en: Hide Clock
it_IT: Nascondi Orologio

[ctx: #31402]
en: Use Plot Summary in other views
it_IT: Usa Sommario Trama in altre visualizzazioni

[ctx: #31403]
en: Hide Media Flags
it_IT: Nascondi Loghi Media

[ctx: #31404]
en: Hide Rating and Studio Flags
it_IT: Nascondi Voti e Loghi Studio

[ctx: #31405]
en: Hide Movie Taglines
it_IT: Nascondi Taglines del Film

[ctx: #31406]
en: Fanart Views: Classic Frame
it_IT: Visualizzazioni Fanart: Cornice Classica

[ctx: #31407]
en: *Press UP for full cast and photos*
it_IT: *Premi SU per cast completo e foto*

[ctx: #31409]
en: Finish
it_IT: Fine

[ctx: #31410]
en: Prefer Landscape to Fanart (except background)
it_IT: Preferisci Landscape a Fanart (eccetto sfondo)

[ctx: #31411]
en: *Press DOWN to exit*
it_IT: *Premi GIÙ per uscire*

[ctx: #31412]
en: *Press UP to select a profile*
it_IT: *Premi SU per selezionare un profilo*

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
it_IT: Sottotitolo locale disponibile

[ctx: #31414]
en: Gallery
it_IT: Galleria

[ctx: #31417]
en: *help text*
it_IT: *testo di aiuto*

[ctx: #31418]
en: Hide all
it_IT: Nascondi tutto

[ctx: #31419]
en: Music Settings
it_IT: Impostazioni Musica

[ctx: #31420]
en: Video Settings
it_IT: Impostazioni Video

[ctx: #31421]
en: Video OSD: Show ClearArt/Logo
it_IT: Video OSD: Mostra ClearArt/Logo

[ctx: #31422]
en: Logo View: Show only one item at a time
it_IT: Vista logo: visualizza un oggetto alla volta

[ctx: #31423]
en: Author
it_IT: Autore

[ctx: #31425]
en: Video OSD: Show Thumbnail
it_IT: Video OSD: Mostra Thumbnail

[ctx: #31427]
en: Next Episode
it_IT: Prossimo Episodio

[ctx: #31428]
en: TV Guide
it_IT: GUIDA TV

[ctx: #31430]
en: Poster Wrap Large
it_IT: Poster Grande

[ctx: #31431]
en: Click to reset Metropolis to defaults
it_IT: Clicca per riportare Metropoli alle impostazioni predefinite

[ctx: #31432]
en: Visualization Background: Ken Burns effect
it_IT: Sfondo Visualizzazione: effetto Ken Burns

[ctx: #31433]
en: Visualization Background: Fanart
it_IT: Sfondo Visualizzazione: Fanart

[ctx: #31434]
en: Visualization Background: Extra Fanart
it_IT: Sfondo Visualizzazione: Extra Fanart

[ctx: #31435]
en: Visualization Background: Artist Slideshow
it_IT: Sfondo Visualizzazione: Slideshow Artista

[ctx: #31436]
en: Use Slim Seekbar
it_IT: Usa Barra Avanzamento piccola

[ctx: #31437]
en: Enable TV Tunes script
it_IT: Abilita script TV Tunes

[ctx: #31438]
en: Recent
it_IT: Recente

[ctx: #31440]
en: View Types
it_IT: Visualizza Tipi

[ctx: #31441]
en: Hide
it_IT: Nascondi

[ctx: #31445]
en: Picture Settings
it_IT: Impostazioni Immagini

[ctx: #31446]
en: Fullscreen
it_IT: Schermo Intero

[ctx: #31447]
en: Use Realistic Weather Icons
it_IT: Usa Icone Meteo Realistiche

[ctx: #31448]
en: Show Plot only in Info dialog
it_IT: Mostra solo Trama nel riquadro Info

[ctx: #31449]
en: Show Recommended Items
it_IT: Mostra Elementi Raccomandati

[ctx: #31450]
en:  - changing the options below requires a restart -
it_IT: - cambiando le opzioni qui sotto è necessario un riavvio -

[ctx: #31451]
en: Recommended
it_IT: Raccomandato

[ctx: #31452]
en: Visualization: Use Slim Info Overlay
it_IT: Visualizzazione: usa Info Overlay piccolo

[ctx: #31453]
en: Show Date instead of Day of Week
it_IT: Mostra Data invece di Giorno della Settimana

[ctx: #31454]
en: Visualization: Show player position and time in Info Overlay
it_IT: Visualizzazione: Mostra posizione player e durata in Info Overlay

[ctx: #31455]
en: Visualization: Hide Clock and Temp in Info Overlay
it_IT: Visualizzazione: Nascondi Orologio e Temperatura in Info Overlay

[ctx: #31456]
en: - Override default link
it_IT: - Ignora link predefinito

[ctx: #31457]
en: Shortcuts
it_IT: Scorciatoie

[ctx: #31458]
en: Set Timer
it_IT: Imposta Timer

[ctx: #31459]
en: Cancel Timer
it_IT: Annulla Timer

[ctx: #31460]
en: Games
it_IT: Giochi

[ctx: #31464]
en: Show Plot in Fullscreen Info
it_IT: Mostra Trama in Info a schermo intero

[ctx: #31465]
en: Clean Library
it_IT: Pulisci Libreria

[ctx: #31466]
en: Foreign is not technically a genre, but likely includes films with dialog in a tongue not native to the viewer.
it_IT: Straniero tecnicamente non è un genere, ma include film in una lingua diversa da quella nativa dello spettatore.

[ctx: #31467]
en: Holiday is a very broad genre, encompassing films that center around a certain holiday, such as Christmas, Halloween, Easter, etc.
it_IT: Festività è un genere molto ampio, che comprende film incentrati su di una certa festività come Natale, Halloween, Pasqua, ecc.

[ctx: #31468]
en: Services
it_IT: Servizi

[ctx: #31469]
en: Appearance
it_IT: Aspetto

[ctx: #31470]
en: Prefer ClearLogo to ClearArt
it_IT: Preferisci ClearLogo a ClearArt

[ctx: #31471]
en: Show Status
it_IT: Mostra Stato

[ctx: #31472]
en: Ended
it_IT: Finito

[ctx: #31473]
en: unmixed
it_IT: non mixati

[ctx: #31474]
en: Use one button to toggle subtitles
it_IT: Usa un pulsante per attivare/disattivare i sottotitoli

[ctx: #31475]
en: Default OSD button
it_IT: Pulsante OSD predefinito

[ctx: #31476]
en: OSD: Fade away when paused
it_IT: OSD: Dissolvi quando in pausa

[ctx: #31477]
en: - Fade delay
it_IT: - Ritardo dissolvenza

[ctx: #31478]
en: Hide default submenu items
it_IT: Nascondi gli elementi predefiniti del sottomenu

[ctx: #31484]
en: Order
it_IT: Ordine

[ctx: #31600]
en: Enable Live TV (PVR) support
it_IT: Abilita supporto a Live TV (PVR)

[ctx: #31605]
en: Add Group
it_IT: Aggiungi Gruppo

[ctx: #31606]
en: Rename Group
it_IT: Rinomina Gruppo

[ctx: #31607]
en: Delete Group
it_IT: Cancella Gruppo

[ctx: #31608]
en: Hidden Channels
it_IT: Canali Nascosti

[ctx: #31610]
en: Scheduled Time
it_IT: Timer Programmati

[ctx: #31700]
en: 7 Day Forecast
it_IT: Previsioni a 7 giorni

[ctx: #31701]
en: 12 Hour Forecast
it_IT: Previsioni a 12 ore

[ctx: #31702]
en: 36 Hour Forecast
it_IT: Previsioni a 36 Ore

[ctx: #31703]
en: Pressure
it_IT: Pressione

[ctx: #31704]
en: Clouds
it_IT: Nuvoloso

[ctx: #31705]
en: Average
it_IT: Media

[ctx: #31706]
en: Maximum
it_IT: Massima

[ctx: #31707]
en: Minimum
it_IT: Minima

[ctx: #31708]
en: Moon Phase
it_IT: Fasi Lunari

[ctx: #31709]
en: Precipitation
it_IT: Precipitazioni

[ctx: #31710]
en: Use extended weather
it_IT: Utilizza meteo esteso

[ctx: #31711]
en: Show weather forecast on home screen
it_IT: Mostra previsioni meteo nella schermata home

[ctx: #31712]
en: Crop Thumbnails in Music Video Gallery View
it_IT: Ritaglia le anteprime nella Vista Galleria in Video Musicali

[ctx: #31713]
en: Custom Home Shortcut
it_IT: Collegamento alla home personalizzato

[ctx: #31714]
en: Label and Shortcut
it_IT: Titolo e collegamento

[ctx: #31715]
en: Icon
it_IT: Icona

[ctx: #31716]
en: Wallpaper
it_IT: Sfondo
